Carnati

Carnati | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

voi cum faceti carnatii si ce puneti in ei?

eu nu am sa pun o retzeta exacta ca sotul meu e cel care ii face...eu doar ajut pe aici , pe colo... dar am vazut ca pune:
sare, piper
boia dulce, iute si afumata
boabe de coriandru macinat
turmeric
chimen
edit la mesaj:
mai pune si usturoi si ienibahar care da un gust aparte (apropo,cum se zice la ienibahar in engleza?...eu am un pliculetz din rom. dar cand s-o termina nu stiu ce sa cumpar)


fol. carne de vita amestecata cu porc.
nu avem afumatoare asa ca ii mancam poraspeti si restul ii punem in congelator.

michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michell,bine ca ai deschis subiect separat cu cirnatzii,ca ma intereseaza si pe mine.

Dar usturoi si ardei rosu iute nu pui?

Eu (spun acum din amintiri,trebuie sa-l sun pe tata sa-l mai intreb ,sa-mi amintesc)pun sare,piper,usturoi,ardei rosu iute pisat,cred ca si boia dar nu-mi mai amintesc exact.

Cum am spus,nu pun cimbru...nu-mi place.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

categoric se pune usturoi!!! Aoleu ce bunatate!!! De unde luati matze? Un prieten de-al nostru de aici cumpara online de pe internet. Nici mie nu-mi place cu cimbru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

da, am uitat ca pune si usturoi. il fac mujdei ca sa aiba mai multa flavor.
ardei rosu, nu e boia? pune si cimbru.

are un "dar" de a stie exact cat sa puna din fiecare.

ii place sa faca diverse retzete, in unele adauga bere in altele mai pune si vin rosu...ies super.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu pun usturoiul dat prin presa.

Da ,ardei rosu uscat si farimitzat si ce am uitat sa spun este ca tot amestecul asta se lasa la dospit,imi amintecs ca acasa pregateam seara si faceam a doua zi cirnatzii sau dimineatza si seara ii faceam.

In timp ce faci cirnatzii,ideal e sa incingi niste ulei intr-o tigaie si sa arunci niste chiftele in ea din umplutura cirnatzilor,asa potzi aprecia corect cit de saratzi,piperatzi sau mai stiu eu cum sunt.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si intrebarea de la subiectul celalat.daca folositzi condimente pentru cirnatzi din comertz,de care folositzi,de la ce firma?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu pun usturoiul dat prin presa.

Da ,ardei rosu uscat si farimitzat si ce am uitat sa spun este ca tot amestecul asta se lasa la dospit,imi amintecs ca acasa pregateam seara si faceam a doua zi cirnatzii sau dimineatza si seara ii faceam.

In timp ce faci cirnatzii,ideal e sa incingi niste ulei intr-o tigaie si sa arunci niste chiftele in ea din umplutura cirnatzilor,asa potzi aprecia corect cit de saratzi,piperatzi sau mai stiu eu cum sunt.

Dana

sotul meu zice sa fac usturoiul dat prin presa si sa-l amestec cu putina apa si sare...ca mujdeiul si apoi sa-l pun in carne.
si el face la fel, niste chiftelutze mici ca sa-si dea seama de gust si ce mai trebuie.

nu am stiut de lasat la dospit...e f. buna ideea. data trecuta ne-a apucat 10 seara facand la cirnati.

cat despre masina de tocat...a ta nu a venit si cu pilnie pt carnati?

inca ceva despre tocatul carnii, noi am incercat o data sa dam prin sita marunta(deasa) dar nu ne-a placut carnatii cum au iesit. asa ca ii dam prin sita normala, ca la sarmale, chifteluzte si ieasa carnea perfect ca texture.
oricum carnea pt carnati treb sa aiba ceva grasime ca ies prea tari daca nu e carnea grasa.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si intrebarea de la subiectul celalat.daca folositzi condimente pentru cirnatzi din comertz,de care folositzi,de la ce firma?

Dana

noi nu folosim. cred ca au chimicale adaugate si msg.
altfel as cumpara cirnati din comert si nu m-as mai obosii sa-i fac.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am mai facut o data pt o petrecere, chiftelutze cocktail dar cu spice-uri de carnati..au iesit o minune!

turmericul are un gust deosebit si am vazut in retzetele de carnati din comertz ca se pune.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

altfel as cumpara cirnati din comert si nu m-as mai obosii sa-i fac.

michelle


Nuuu...cirnatzii proaspetzi ce-i cumpar uneori din comertz,n-au nimic de-a face cu cirnatzii de productzie romaneasca,facutzi in casa.

Masina mea de tocat e mica tare,cred ca cea mai mica de pe piatza(e de aia traditzionala,cu miner,la care depui efort sa tocu carnea)si e abia achizitzionata,nu,nu are pilnie.(stiu ca alea electrice au pilnie,a mea repet e manuala)

Amestecul ideal de cirnatzi se face din carne de porc(mai grasa asa ce s eaduna de la poala-burta porcului,,carne de vita si carne de oaie.

Eu am sa cumpar carnea tocata,am sa dau comanda de ea,mai grasa,ca la masina mea d etocat...ar trebui sa ma apuc de pe acum sa maninc si eu ceva de craciun.

Or fi avind chimicale plicurile alea cu condimente,eu vreau sa stiu daca foloseste cineva si daca da d ela ce firma.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

altfel as cumpara cirnati din comert si nu m-as mai obosii sa-i fac.

michelle


Nuuu...cirnatzii proaspetzi ce-i cumpar uneori din comertz,n-au nimic de-a face cu cirnatzii de productzie romaneasca,facutzi in casa.

Masina mea de tocat e mica tare,cred ca cea mai mica de pe piatza(e de aia traditzionala,cu miner,la care depui efort sa tocu carnea)si e abia achizitzionata,nu,nu are pilnie.(stiu ca alea electrice au pilnie,a mea repet e manuala)

Amestecul ideal de cirnatzi se face din carne de porc(mai grasa asa ce s eaduna de la poala-burta porcului,,carne de vita si carne de oaie.

Eu am sa cumpar carnea tocata,am sa dau comanda de ea,mai grasa,ca la masina mea d etocat...ar trebui sa ma apuc de pe acum sa maninc si eu ceva de craciun.

Or fi avind chimicale plicurile alea cu condimente,eu vreau sa stiu daca foloseste cineva si daca da d ela ce firma.

Dana

aoleu, manuala!!! ce ti-a venit sa cumperi din aia?

treb sa-ti cumperi o masina de tocat electrica! pune-o pe lista Mosului!

eu sunt tare multumita de ea, o fol saptamanal. cand vreau fac repede chiftelutze, hamburgeri, carne pt paste...si in felul asta stiu ce carne pun, cum o combin...si sunt sigura ca e proaspata.

mama folosea plicuri parca de la firma Orlando.

dar eu as zice sa cumperi de la tine, din Germania...ca poate sunt mai de calitate.

michelle

Mergi la inceput