Carnati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

aoleu, manuala!!! ce ti-a venit sa cumperi din aia?

treb sa-ti cumperi o masina de tocat electrica! pune-o pe lista Mosului!





michelle


Masochista michelle,de aia!

Mey n-o pun pe lista mosului ,in primul rind ca mosul a venit deja si-n al doilea rind...cu un barbat ca al meu,nu pot cumpara decit de firma!

Tot ce am urmarit(ca urmaresc de multisor)n-a fost bun,ba nu avea putere,ba nu avea cuva nu stiu cum,ba nu cunostea firma...uite asa ma ametzeste de citziva ani(azi sarbatorim 9 ani de casnicie ),pentru ca ce vrea el de ordinul a citeva sute de euro pe care eu spun sincer ca n-am chef sa-i dau si apoi s-o folosesc de citeva ori pe an.

Asa ca...am cumparat una manuala,am doi barbatzi in casa,sa dea la masina!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ca am uitat...la mine nu exista condimente de cirnatzi.

Nu sa iasa cirnatzii asa cum vreau eu...ca poate or fi...uite ca nu stiu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

aoleu, manuala!!! ce ti-a venit sa cumperi din aia?

treb sa-ti cumperi o masina de tocat electrica! pune-o pe lista Mosului!





michelle


Masochista michelle,de aia!

Mey n-o pun pe lista mosului ,in primul rind ca mosul a venit deja si-n al doilea rind...cu un barbat ca al meu,nu pot cumpara decit de firma!

Tot ce am urmarit(ca urmaresc de multisor)n-a fost bun,ba nu avea putere,ba nu avea cuva nu stiu cum,ba nu cunostea firma...uite asa ma ametzeste de citziva ani(azi sarbatorim 9 ani de casnicie ),pentru ca ce vrea el de ordinul a citeva sute de euro pe care eu spun sincer ca n-am chef sa-i dau si apoi s-o folosesc de citeva ori pe an.

Asa ca...am cumparat una manuala,am doi barbatzi in casa,sa dea la masina!

Dana


al meu mai bine a dat banii ca sa scape...

eu am un Weston heavy duty (575 watt) am dat in jur de $100 si sunt super multumita.

http://www.wayfair.com/Weston-Heavy-Duty-575-watt-Electric-Meat-Grinder-33-0201-W-WEN1026.html?refid=GX10894465980-WEN1026&gclid=CP_7ofqt8rMCFUlxQgodDlsAYA



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Si noi in week-end am facut carnati.
Am folosit carne de porc,de vita si putina slanina.Apoi am adaugat usturoi pisat si pliculete de condimente pentru carnati de la Fuchs care contint coriandru,piper,mustar,ienibahar,usturoi,cimbru,sare,boia.Si apoi putina apa.

Nici noi nu avem unde sa ii afumam asa ca .. la congelator cu ei.Oricum a iesit o minunatie!

Ne-a spus un macelar din Slovenia de la care ne aprovizionam noi cu carne ca (,) carnatii sunt mai buni daca atunci cand ii bagi la congelator ii pui in pungi cu apa.Cica vor ramane la fel de proaspeti si isi vor pastra aroma la fel ca atunci cand tocmai i-ai pregatit.Acum sa vedem cand om scoate prima punga cum or fi.


Si noi tot masina de tocata traditionala,manuala avem.Dar de data asta nu am folosit-o si la tocat,ca am luat carnea gata pregatita de macelar,amestecat ce si cum am vrut noi.Palnie pentru carnati am luat din Romania cu 5 lei,3 marimi in 1.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Si intrebarea de la subiectul celalat.daca folositzi condimente pentru cirnatzi din comertz,de care folositzi,de la ce firma?

Dana

Gand-la-gand! Numai ce am studiat zilele trecute oferta de "miroase" intr-un supermarket.
M-am oprit la singurul fara adaosuri chimice!
Firma? Va spun pe PM, nu pt. ca le-as face reclama dar nu vreau sa dispara din magazine pana nu imi fac toti carnatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Si noi in week-end am facut carnati.
Am folosit carne de porc,de vita si putina slanina.Apoi am adaugat usturoi pisat si pliculete de condimente pentru carnati de la Fuchs care contint coriandru,piper,mustar,ienibahar,usturoi,cimbru,sare,boia.Si apoi putina apa.

Nici noi nu avem unde sa ii afumam asa ca .. la congelator cu ei.Oricum a iesit o minunatie!

Ne-a spus un macelar din Slovenia de la care ne aprovizionam noi cu carne ca (,) carnatii sunt mai buni daca atunci cand ii bagi la congelator ii pui in pungi cu apa.Cica vor ramane la fel de proaspeti si isi vor pastra aroma la fel ca atunci cand tocmai i-ai pregatit.Acum sa vedem cand om scoate prima punga cum or fi.



Adica cum in apa?

Fetelor, usturoiul trebuie adaugat ca ...mujdei adica cu apa.
Eu nu va inteleg! Coana jupaneasa a mea de Moulinex este de neinlocuit la carnati! Asa ii fac fara ajutor si rapid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu nu folosesc condimente din comert! Am ardei iuti pusi la uscat de asta vara, cimbru din gradina(noua ne place mult cimbrul) usturoi, sare, piper.Usturoiul il pisez clasic, in mojar de lemn si-l amestec cu apa calda, si apoi il torn peste carnati!Si sa nu cumva sa va luati numai carne slaba, ca ies uscati carnatii(am facut eu odata din exces de zel, sa mananc fara grasimi, si n-au iesit buni)puneti cam 70% carne slaba si 30% slaninuta sau macar carne mai grasa sa fie,nu muschi sau pulpa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dar de ce se pune usturoiul cu apa?ce da in plus?

Eu stiu ca apa minerala s epune la mici de exemplu,dar s-ar putea sa se aplice si la cirnatzi chestia asta...uite nu stiu,sa vad ce spunetzi voi.

Mami-stefi,cred ca pilnie de aia mi s-a luat si mie din Romania ca mi s-a spus ca-s 3 dimensiuni.

Da' tu nu ai pus cirnatzii un pic la "uscat"si apoi la congelator?
Eu stiu ca se lasa la "uscat"in aer liber vreo citeva zile si abia apoi sunt buni de mincat(daca-i prajesti imediat se sparge matzulin care e carnea)si congelat sua afumat.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Si noi in week-end am facut carnati.
Am folosit carne de porc,de vita si putina slanina.Apoi am adaugat usturoi pisat si pliculete de condimente pentru carnati de la Fuchs care contint coriandru,piper,mustar,ienibahar,usturoi,cimbru,sare,boia.Si apoi putina apa.

Nici noi nu avem unde sa ii afumam asa ca .. la congelator cu ei.Oricum a iesit o minunatie!

Ne-a spus un macelar din Slovenia de la care ne aprovizionam noi cu carne ca (,) carnatii sunt mai buni daca atunci cand ii bagi la congelator ii pui in pungi cu apa.Cica vor ramane la fel de proaspeti si isi vor pastra aroma la fel ca atunci cand tocmai i-ai pregatit.Acum sa vedem cand om scoate prima punga cum or fi.



Adica cum in apa?

Fetelor, usturoiul trebuie adaugat ca ...mujdei adica cu apa.
Eu nu va inteleg! Coana jupaneasa a mea de Moulinex este de neinlocuit la carnati! Asa ii fac fara ajutor si rapid!



Ii bagi in pungi cu apa si ii bagi in congelator.Unde nu ai inteles?


Si da,usturoiul trebuie adaugat ca mujdei insa,noi avusesem carnea in congelator 3 zile pt ca eu eram in Ro iar sotul lucra de nebun si nu avea cine sa ii faca.Si am zis sa punem usturoiul pisat si apoi,daca vedem daca mai putem adauga si apa,ca oricum ramasese ceva in urma procesului de decongelare si daca mai puneam nu stiu ce iesea.
Nu stiu eu sa gatesc excelent dar,totusi la 22 de ani gatesc destul de bine.Nu ma laud,e doar o constatare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mami stefi,vezi ca nu e bine sa mai congelezi cirnatzii daca ai avut carnea congelata.

In general carnea decongelata...nu se mai congeleaza!

B nica,eu vreau pm cu condimentele alea !

Dana

Mergi la inceput