Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi, cu numele de Neculai/Nicoleta!

Al meu face kk zilnic de cand cu ceiutul, chiar si de 2 ori.

Kytana nu mai retin, acum recent doarme noaptea sau doar ziua e problema? De colici ii mai dai ceva, ai incercat mai multe variante?

S-a dus plimbatul cu carutul si mi-e asa greu sa-l scot in portbebe, ma enerveaza sa-l pun, mai ales singura. O sa-l mai scot pe balcon sa mai doarma ziua, cand nu ies afara. Aer trebuie sa ia zilnic.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata, dragi mamici!

Ati scris nu gluma, eu ieri am absentat Pur si simplu nu m-am mobilizat, asa ca va citesc acus, dar am zis sa va scriu mai intai ca poate nu mai apuc dupa ce va citesc

In primul rand, la multi ani tuturor boboceilor nostri, care de la anul deja vor sti ca tre sa-si lustruiasca ghetutele ca sa primeasca ceva bun La multi ani celor ce va sarbatoriti ziua numelui azi!

Eu raportez un brotac de nota 10, care, minune maaare, azi noapte a dormit de la 10 la 5 jumate in PATUL LUI, da, ati citit bine :)) Cu o singura trezire la 3 dimi. De la 5 juma l-am luat in pat cu mine ca era agitat si a dormit cu mici pauze de supt pana la 8 dimi. Deci va dati seama ca sunt in culmea fericirii

Cu mesele am reusit sa nu-i mai dau sa suga mai devreme de o ora de la ultima masa. Acum bobocelul a papat la 8 jumate si e 10 iar el inca sta cuminte. Nu prea l-am luat in brate ca am avut treaba prin casa, dar l-am lasat cu jucarii si pe un plan inclinat facut cu pilota lui de invelit. Apropo, azi noapte o fi dormit asa bine in patul lui de la pilota, e asa ferma, nu prea poate sa dea tare din brate sau picioare cand il invelesc, cred ca i-a placut. Tu Mirabela ziceai ca ti-a dormit mai bine Frichi cu o patura mai groasa, deci subscriu. In maternitatea de la medlife ii inveleau cu o pilota mai tare asa, si asa e si pilota noastra. Am zis sa i-o dau noaptea pe el ca a venit frigul. Desi, de fapt, noi tot 21 de grade avem, dar se pare ca-i prieste.

Acum ma bag la citit si poate am timp sa si raspund. Va pup pe toate si va doresc un Sf. Nicolae cat mai frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Am brotacul la san, deci scriu cu o mana. va citesc si raspund

Elfica, nu stiu cum e cu cic pt tatici, oricum al meu nu e angajat full time, deci pur si simplu voi renunta la ultima luna din cic, eu am optat pt doi ani. Pfoaaaii, abia astept perioadele alea cu progrese, si al meu inoarce capul catre zornaitoare. I-am si dat una in mana, ca am luat din acelea cu brate mici, dar n-a avut nicio reactie brotacul. mai am o jucarie care fosneste cand e atinsa si azi i-am lasat-o aproape sa o atinga daca vrea si am auzit ceva zgomote.

Gata, l-am pus jos ca a atipit la san

Olivia, ne merge bine cu programul, doar ca din cauza oboselii acumulate cu toata perioada cu bunica, l-am pus din nou langa san in pat cu mine si incepuse tot asa sa caute des sanul noaptea, doar sa-l simta langa el, ca sugea de doua ori si adormea dus.

Azi noapte, m-am mobilizat, si l-am pus in patul lui, trebuie sa-l dezvat din nou de faptul ca in somn se doarme, nu se cauta sanul, saracul bebe, ce-l ametesc si eu. Am citit in cartea doctorului Spock ca ar fi bine ca de pe la 3,4 luni sa-i punem pe bebelusi in patuturile lor pt ca altfel incep sa se invete in patul parintilor si cu greu vor mai putea fi dezvatati. Deci m-am speriat, ca nu vreau sa doarma cu mine si cu tati inca vreo 5 ani :)))

Tu ai reusit sa o mai dezveti pe Maya de dormitul in brate?

Acu de exemplu doarme pe pilota, e lunga cat patul lui si mai lata si vad ca-i place mult textura, mai mult decat salteaua, ca tot pe ea a stat si asa cuminte de la 8 juma pana la 10.

Carmen, iti zic si eu la multi ani fericiti, cu intarziere Sa fi sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii!

Mirabela fix asa mi s-a intamplat si mie si la fel i-am dat san din piciooare :))) Mie inca mai imi face mici fite la san, dar sa stii ca mai rau imi facea cand ii dadea asa la juma d eora san. Atunci fix 2 min su#gea si se punea pe plans. Acu barem suge sanatos 10 15 min si apoi mai face fite sau adoarme. Dar mai mai bine cu mesele mai rarite. Cred ca bebii sunt intr-adevar mai agitati la san cand sunt lihniti, dar intuitia imi zice ca la brotac nu asta e pb. El dupa baita e lihnit de exemplu si atunci suge asa frumos cu inghitituri care se si aud si dupa adoarme asa linistit. Masa noastra dupa baita e cea mai calma.

Carmen
, asa imi place ce povestesti tu despre bebelusii din Anglia, cum ies ei pe ploaie afara cu umbreluta :))) Si eu tot doi ani stau, sunt mai putini bani, dar nu ma vad intorcandu-ma dupa un an, cand bebe e inca mititel. Plus ca ne-am mutat cu mama soacra si n-avea sens sa schimbam si orasul pt doar un an, aici cheltuieli sunt mai mici.

Hai ca trimit ce am scris pana acum. brotacul deja s-a trezit si se uita in jur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ela, si eu tot in pantalonas si body il tin peste care mai adaug o bluza.. body maneca scurta, bluza de deasupra cu maneca lunga... mereu sunt atenta ca pantalonii sa nu-l tina la burta. Azi noapte i-am dat salopet acu body cu meneca lunga. Noi avem 21 de grade. la 24 clar l-as imbraca mai subtire. Daca pantalonul are botosei nu-i mai pun sosete. Acum nu stiu ce sa zic, dar sunt perfect de acord cu faza ca pantalonul tre sa vina lejer la burtica.

Morok, cu suzeta nici eu nu pre ama pricep, i-am luat una d ela avent, dar nici pe aia nu o vrea. El vrea suzeta f rar. Eu folosesc obiectele imediat dupa sterilizare, biberioanele le las in sterilizator si le folosesc si mai tarziu. Nu stiu daca fac bine, dar asa fac eu. Imi pare rau de pb cu sanii, sper sa treaca repede!

Uff, brotacul isi cere drepturile, revin, pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor! Ati fost cuminti? A venit Mosu'? Eu faceam pe Mosu' dimineata la 4 pt nepotel. Bajbaiam pe intuneric sa-i bag dulciurile in cizme. A fost amuzant aseara cand a venit la mine. Era incaltat in adidasi, dar a venit cu ghetele de acasa, ca asa stia el, ca Mosu' lasa in ghete. Adidasii nu sunt buni. Si s-a dus si le-a lustruit bine. Chiar daca anul asta a aflat cine e Mosu' :D.

Mirabela si eu de-abia astept prima zapada. Cu toate ca e prea mica ea sa inteleaga ceva. Imi place zapada, dar asa, alba si frumoasa, nu mocirla care se face dupa.

Azi va servim cu o felie de tort cu fructe, ca am facut 3 lunite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dragi fete si La multi ani tutror sarbatoritilor, cu mic, cu mare

Mirabela, azi noapte a dormit iepureste, din ora in ora s-a trezit si nu de foame. Cum ii dadeam foenul pe tare si il mangaiam pe burtica, in 5-7 min adormea la loc. A mancat la 21.30, la 01.30, la 04.00 si de la 07.40 abia acum a cerut de papa. Deci nu de foame nu doarme. Dorm in continuare cu el in pat.
Dupa masa de la 07.40 l-am dus mai mult treaz in dormitor unde am dat drumul tare la radio intre posturi in ideea sa ma spal si eu. In 5 min a adormit dar doar pt 1h. E bine si atat, nu? Am fugit de m-am pensat si epilat caci nu se mai putea.
Intre timp l-a scos mami pana la biserica si l-a impartasit si cat am facut piata a motait inca vreo 50 min. Voi mai incerca acum sa vad daca mai atipeste.
Ce spui tu acolo Stelutz e carte grea Intr-o zi poate il vad si pe pingu mic asa
Adriana, cat ma bucur ca e mai bine bobocelul tau!
Ela, multumesc frumos
Oana, ce mai faceti voi? mami.ilinca, cum mai sunt printesele?
Oli, cum merge cu dezvatul? Cum mai doarme noaptea?

Tot citesc www.troublesometots.com/are-you-making-these-baby-sleep-mistakes/" target="_blank">aici despre somnul bebeilor si parca m-am mai linistit...



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, eu cred ca ai facut suficient de dulce ceiucul, asa il fac si eu, pun la o ceasca, deci juma de cana ar fi, juma de lingurita de zahar.. Face kk al meu, nu stiu ce sa zic. Cred ca bebelusii au si ei toanele lor si la fiecare functioneaza altceva si altceva. Uite, aseara bebe dupa baita tragea de sani si erau asa moi si a inceput sa planga. In disperare de cauza i-am facut bibe.. A tot plans, cand i-am dat bibe nu l-a vrut, slava cerului, deci eu puteam sa jur ca asa face de foame. Cine stie ce-o fi avand. Eu ma mulgeam si nu iesea niciun strop. Dupa l-a luat tati in brate si a adormit intr-un minut, desi la mama soacra plangea. Eu eram la bucatarie, faceam biberonul. Deci uneori pur si simplu nu stim ce au astia mici, n-avem ce sa facem decat sa incercam tot ce stim si sa avem rabdare.

Ela, si mie pediatrul ii zice la fel, daca ia bine in grutate nu conteaza cat doarme, dar totusi de unde imi garanteaza medicul ca bebe se dezvolta si mental, ca pentru asta nu exista un cantar Peste tot am citit ca somnul ajuta la dezvoltarea lui mentala, de asta ma stresez si eu atata ca nu-mi doarme ziua. Ma gandesc ca poate ia el in greutate, dar psihic nu se dezvolta cum ar trebui din cauza lipsei somnului. Deh, asa e cu primul bebe, stresul e maxim, parca nu ne imaginam ca mogaldetele vor creste si ele mari.

E 12 iar eu pana la ora asta nu l-am tinut in brate decat ca sa pape si sa ragaie, in rest numai in patut a stat, m-am jucat cu el si v-am mai scris voua O fi si asta pt ca a dormit bine azi-noapte. Eu zic ca somnul este foarte important, chiar daca ia bine in greutate si fara sa doarma.

Hehe, hai ca am facut si eu ca Mirabela cu mesajele. Noroc ca brotacul e super cuminte, sa nu-l deoache mama :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, suna tare bine si programul pe care l-ati avut voi, e super ca adoarme si altfel decat in brate sa stii. Sper sa se linisteasca pingu mic si sa-si asculte mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata si de la noi

Sunt cu puiutul pe mine,face nani
Noaptea a trecut bine,cu o singura trezire la ora 2 de schimbat si leganat 15 min,dupa care adormit la loc,in rest papat fara trezit
A primit ieri vaccin,au venit dr cu asistenta la noi acasa,a plans,ce mila mi-a fost de el
A primit de la Mikulas o masinuta albastra cu un bobocel rata care canta peste 50 de melodii si ii si place prichindelului
Mami a primit o casca bluetooth wireless,daca am fost cuminte

carmen draga,cu intarziere,iti urez La Multi Ani!!!
stellutz ce frumusete de baietel zambaret ai tu acolo
olivia pupam fetita frumoasa si uram La Multe Lunite

-am pe toata lumea
la Multi Ani celor care poarta numele de Nicolae/Nicoleta

Sa avem o zii frumoasa si usoara


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Mie mi se pare ca a mea doarme prea mult, dar nu am notat, stiu doar ca sta f putin treaza. Bine, e si mai micutza decat ai vostri, azi implineste 7 saptamani. Si cand e treaza si plange ma enerveaza, de dupa ce ii spun vreo doua noaptea, ca ma simt aiurea ca deranjeaza vecinii si are un tipat de iti sfredeleste timpanul! Eu zic ca parca e pasare de prada, asa tipa :) Si dupa ce zic vreo doua ma mustra constiinta si zic "Doamne, iarta-ma, am o minune de copil si eu ma plang" :)

Mirabelac, super cizmulitele, vezi ca am mai trimis azi pe adresa de gmail un mail dragutz, care pe tine sigur te va inspira, cu tot felul de idei deosebite. Va puteti uita toate, va raman in minte si cand aveti ocazia folositi! Dupa ce ai facut aluatul doar l-ai colorat cu pensula cu o pasta colorata cu sfecla rosie? Sau cum ai colorat cu rosu?

Regim nu am tinut nici eu, am mancat varza cateva zile la rand si nimic, piure de mazare, doar la propunerea sotului de a gati fasole am zis pas, ca mi se pare cea mai daunatoare, teoretic, ca gazele sunt cele mai multe. La mine functioneaza f bine pentru eliminarea gazelor ceaiul de lactatie, care are si acest rol. Si baut de mine, ajunge si la bebe si il ajuta sa le elimine. Eu i-am dat doar de vreo 5 ori Infacol, ca nu mi s-a parut ca e cazul, poate ca o ajuta ceaiul meu. Iar kk face in fiecare zi, o singura zi nu a facut deloc, de regula face o data, ca la Adriana, ceas, doar ca la 24 de ore, uneori insa mai face si de doua trei ori pe zi.

Va pup, ca ma striga amandoua, una sa ma joc cu ea, una sa o bag in seama, ca a "pedalat" destul :)

Mergi la inceput