Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu dupa 6 luni nu il mai auzeam noaptea... trebuia sotul sa vina sa ma trezeasca. Pana la urma se culca el cu baiatul ca oricum deja il trecusem pe LP.
Eu zic ca nu conteaza cat doarme daca iti ia in greutate. Nu stiu ce sa spun... pediatra lui ce zice? dr care se ocupa de copil?
Stiu ca unii copii dorm mai mult, altii mai putin si sunt la fel de sanatosi si normali...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Pediatra, care culmea a fost si pediatra mea, ma stie de la 5 ani (si dr de familie) este cea care mi-a zis sa iau Parasinus... deci in sfaturile ei nu mai cred... Oricum ultima oara cand i-am zis ca nu doarme mi-a dat o replica ca ce, nu doarme nici macar 10 min la san? Pai daca doarme si 10 min e bine atunci... Ia de mai comenteaza!

Dr de la Sanador are full la programari, am reusit sa imi fac programare fix inainte de plecare, pe 14 dec.

Oli, Maya cam cate h de somn prinde in 24h?

Bobuletz, mercic de pozitii, dar mai mult de 30 sec nu sta, incepe si zbiara. NU carait subtil sau ceva, nuuuu, ci asa sa se asigura ca vecinii de la 8 ne aud. Acum dupa baita iarasi a inceput sa planga. Avea si el un moment in care nu plangea, s-a dus si ala
Dragonita ta, cand va chinuiati noaptea, cam cate h aduna?

Corinuka, Doamne ajuta sa se linisteasca, ne vom imbolnavi in ritmul asta de la nesomn.

Am zis ca inainte ma asiguram sa pape si scriam, de cand am venit din spital nu am mai avut forta sa notez, atipeam in timp ce manca. Poate de asta noaptea setrezeste, ca suge de cateva ori si adoarme fara sa se sature. Zic si eu, dar ziua tot nu se explica. Citeam undeva ca la 6 sapt este apogeul plansului, el vineri face 8 si pe 12 dec 2 luni. Poate asta e saptaman lui de plans Ma mint si eu frumos, ce altceva sa fac?

Adinuta, mi-am amintit de tine, ce mai faci tu? Lalu, mai esti cu noi, ne mai citesti? Adriana77, cum mai e cu fornaitul? Ramona, tu ce mai faci?

Ah da, nu mai fornaie, macar atat. Nu am facut nimic special, put si simplu a incetat. Mai e nitel infundat noaptea, ii pun cate o picatura de ser fiziologic si gata.



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, pai in ultimele zile e dezastru cu somnul. Ziua sa zic ca doarme 2-3 ore maxim adunate si noaptea ne culcam pe la 11 si ne trezim final pe la 9. In intervalul asta treziri la 1,5-2 ore, supt si culcat la loc. Acum ea noaptea cand se trezeste are ochii inchisi si plange asa in somn, si suge tot asa. Supturile de noapte dureaza intre 10 si 30 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor, mie mi-a zis pediatra ca fornaie pt ca probabil e o problema de reflux si trebuie sa il tin mai mult ziua la verticala, in special dupa ce mananca.

Kytana, nu mai retin daca ai incercat, nu functioneaza nici infashatul, shshaitul, suzeta, leganatul si white noise? Toate astea odata, nu pe rand. Eu, ma repet stiu, sunt f fericita ca am citit Cel mai fericit bebelus din lume, pt ca si al nostru plingea incredibil de tare si dupa ce era satul si schimbat; deci e clar ca de oboseala. Dar am reusit sa il calmam si pe masura ce trece timpul tot mai putin avem nevoie de infasat si de white noise. Cand vad ca au trecut 2 ore de cand e treaz, il intind pe pat cu mine, ii citesc, ii dau suzeta si il mangai pe fatza. F repede adoarme dar trebuie sa mai stau 15 minute cu el pt ca tresare dar daca sunt cu mana pe mana sau pe fata lui adoarme la loc.
Daca le-ai incercat pe toate imi pare rau ca te-am mai obosit cu detalii si sper din tot sufletul sa gasesti o metoda. In jurul meu imi spun f multi ca pana la 6 luni a plins copilul non stop, altii ca nu au dormit mai mult de o ora doua pe noapte pana cand a fost copilul maricel etc. Sper sa nu fie cazul tau. Iti doresc succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am vazut dvd ul. Daar uraste sa fie infasat, suzeta nu tine. White noise il mai linisteste cateodata, folosesc foenul, dar de dormit pauza. :(



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Kytana, ti-am trimis pe PM nr d-lui dr stanciu. este un dr f bun pediatru si f cautat dar e la privat. are 2 cabinete unul in berceni si unul in dr taberei.
la tel raspunde o asistenta care ii face programarile. tu ii spui ca e f urgent, ca nu iti doarme copilul de cateva zile. ca daca nu e urgenta te programeaza abia luna viitoare.
de asta eu nu prea il folosesc pt ca e f greu sa ajungi la el.
dar ca dr e f bun. numai stiu cat mai este acum consultatia ...banuiesc ca in jur de 100 lei.
poti sa incerci pt linistea ta. macar vezi ce zice si el.
e bine sa-ti faci de acasa o lista cu ce sa-l intrebi ca sa nu uiti ceva ca se ajunge la el tare greu. eu asa faceam


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Dragelele mele va multumesc pentru urari. M-au vizitat cativa prieteni, am primit o placa de par, o bluza neagra superba si bineinteles rochia de la fete si sot . Daria, draga de ea, mi-a mai facut o surpriza: si-a facut curatenie in dulap, toate hainele erau aranjate, aliniate si puse pe categorii. Ea de obicei e f imprastiata si tot timpul ma supara ca era vraiste in dulap, acum mi-a facut o surpriza la care CLAR nu ma asteptam.
Mirabela, foarte faine cizmulitele tale. Salata de sfecla cu hrean imi place si mie. Eu salata de sfecla (fara hrean) am mancat cand avea Paul 2 sapmtami, nici nu mi-am pus problema ca nu ar fi voie .
Kytana, nu ai incercat sa iei legatura cu un consilier in altaptare sa vezi daca are vreo solutie sa nu mai fie dependet de sanul tau? Bine, in afara de timpul de masa. Poate te ajuta cu sugestii. Sa stii ca nici Paul nu doarme f mult, are zile cand doarme 2 somnuri de 30 de minute si e clar ca e o zi in care trebuie tinut toata ziua in brate. Astazi a dormit de la 12-14 dar numai pentru ca l-am pus pe burta. Inainte de asta mai dormise 30 de min Dupa amiaza a mai furat 30 de minute de somn si apoi din cauza oboselii a fost marait si scartait. Eu ca sa pot vorbi cu prietena mea il tot puneam la san si el ma tot refuza si plangea. Mai avem si noi zile din astea. Trebuie sa aiba si el un mod de a-l linisti si o sa iti dai seama. Am niste prieteni care pana pe la aproape 1 an, ca sa linisteasca fetita si ca sa o adoarma o puneau in car seat si il fluturau ca un balansoar in aer (cum sunt leaganele in parc pentru copii). Au gasit metoda asta si chiar daca era horror sa faca efortul ala erau bucurosi ca asa se linistea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

A mea inca fornaie e tare haioasa, daca nu ar deranjao insa.
Capul nu si-l tine inca bine dar fiind nascuta prematur ma gandesc ca e si asta. Nici pe burta nu vrea...pe burta mea e bine...sta. dar pe a ei neam. cum o pun pe burta sta o sec si asteapta sa o intorc daca vede ca nimic se pune pe jale.
Nu`i bai ca oricum e prea devreme sa o pot culca pe burta...pe baiat parca de la 3 luni l-am culcat dar el la o luna jumate isi tinea capul bine si se intorcea de pe o parte pe alta singur.
Oricum nu vreau sa-i compar, ea este fata si e mai delicata
Si eu tot 2 ani voi sta acasa. Asa cum am stat cu baiatul, asa o sa stau si cu ea. oricum eu sunt bugetar asa ca nu am unde sa ma grabesc... daca intelegeti ce zic.
Acum abia de 20 de min a adormit. nici baie nu i-am facut dar eram toti terminati. sotul se trezise de la 04 pt servici, baiatul iar nu a vrut sa doarma la pranz, iar eu numai zic.
Asa ca am tot stat cu tzatzi in gura vreo 2 ore. pana la urma a adormit dar acum mie frica sa ma duc si eu sa ma culc.mi-e ca o iau de la capat

Ps. kytana vezi ca programarile se fac numai intr-un interval orar...
de la 09 la 10. sau de la 10 la 11. Ceva de genul asta. Ca eu mereu uit si sunam de la 8 din ora in ora.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Kytana noi suntem mai bine, multumesc ca te-ai gandit si la noi. Inca fornaie dar nu se mai sufoca,il ridic si in cateva minute respira normal. Maine e ultima zi de aerosol, vineri mergem la Buc la pediatra la controlul de 3 luni si vedem ce ne mai zice. Eu inca sunt foarte obosita, dar de cateva zile reusesc sa dorm mai mult.
Imi pare tare rau ca treci prin momente asa dificile, astazi am recuperat din urma, zic si eu ca Ela mergi la mai multi pediatri, poate unul din ei te ajuta, eu am ajuns la concluzia ca Bogdan nu plange niciodata degeaba, intotdeauna este un motiv, chiar daca eu nu l descopar decat tarziu.
Din fericire pt mine Bogdan si a facut un program, de cateva zile, dupa baita doarme si se trezeste o singura data in intervalul 1-3 dimineata , mananca si adoarme pana la 6-7 cand se trezeste cu chef de vorba etc
In timpul zilei doarme doar de 2 ori (dimineata si dupa amiaza), dar fiecare somn e de minim 2 ore, cat e treaz nu prea sta singur, vrea sa vorbesc sau sa ma joc cu el, mai mult de 10 minute la carusel nu sta singur, incepe sa miorlaie si daca nu l bag in seama pana la urma incepe sa planga. Nu mai are colici, kk face la 12 ore, as putea regla ceasul, dar el a luat probiotice mereu si va lua pana la 6 luni, pediatra mi a spus ca trebuie alternate mereu si au fiecare o perioada de administrare, el a luat protectis 30 zile, linex 14 zile, enterolactis 21 zile, alte 14 eubiotic, acum am terminat enterolactisul , vedem vineri ce ne mai da. Eu zic ca l au ajutat enorm, de la 6 sapt nu i mai dau nimic de colici si e ok si pana atunci numai cu debridat il mai linisteam.
Carmen La multi ani! Sa fi sanatoasa.
Stela condoleante
Olivia multa sanatate mamei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

A nins asa frumos la noi, a venit si Moshul, a umplut cizmulitele, a mancat si din fursecuri.

Dimineata l-am scos pe Mr Frichi si i-am aratat zapada, e prima lui zapada, asa de bucuros era, bineinteles ca ma vedea pe mine cum ma manifest si radea si el. Ne bucuram si noi alaturi de copii de aceste momente minunate, din fericire copiii din ziua de azi au mai multe, noi cand eram mici nu am avut mare lucru, nici dulciuri, nici jucarii...

Kytana eu as zice ca anul asta Mos Nicolae ti-a adus cel mai frumos cadou. Chiar daca te cam chinuie acum, ai sa vezi ce bucurii mari iti va aduce toata viata. Eu incerc sa vad partea plina a paharului.

Foarte bine ai zis Ela, asa a fost si la noi primul copil, eu pana la 1 an jumate n-am dormit noaptea, ziua mai dormea dar noaptea ioc. Foarte greu mi-a fost dar a trecut si am uitat, am invatat multe.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput