Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fursecurile cizmulitze pt Mos Nicolae. Sunt 6 poze.

Au iesit bune bune de tot. Daca ma intrebati reteta, nici eu n-o mai stiu, am pus ce am avut prin casa.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Da, in noaptea cand ne-am dus i-au dat ceva de a dormit. Apoi de la apa de orez nu avea cum sa aiba colici (asa mi-a spus doctorita cand a auzit ca nu il doare si ca a dormit). In primele 2 nopti a dormit doar, dar tot leganat dupa prima trezire. Programul e mereu acelasi, nu am schimbat nimic. Ziua nuprea stiu eu cand ar trebui sa doarma si nu prea vrea sa adoarma decat la san.
Per total azi a avut 2 somnuri de 45 min, unul de 20 min - toate la san si 1h cand l-a dus mami afr (de data asta cum a intrat in casa cum s-a trezit) ca nu mai puteam, era sa cad pe hol.

De 3 zile este ceas: la 16.15 incepe si tipa inconsolabil. Astazi tocmai ce adormise la san cand s-a trezit tipand L-a tinut cam 1h15min cu mici pauze deoarece l-am pus in manduca si a mai motait. Acum e tot la san pt ca nu se oprea din plans motaie si suspina. Desiimi tasnea lapte din sani, i-am mai pregatit inca o data formula, nici nu s-a uitat la el, molfaia suzeta si atat...

Sper din tot sufletul sa doarma macar un pic in noaptea asta!!!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Vreau si eu o cismulita Mirabela E primul an cand Mos Nicolae nu vine la noi

Moro, of, as vrea sa te ajut daca as avea cum!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ce bine arata fursecurile, Mirabela!
Si Calin parca ar vrea sa le guste, asa arata! :))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

hello! nu pot scrie, ma zapaceste miss. Kytana, uite 2 pozitii in care o tin eu pe Iris si se linisteste :
http://gulfshoressteven.files.wordpress.com/2009/09/baby-in-arms-002.png?w=300&h=225 = asta o numesc "sta pe craca"
http://ppt-lt.crystalgraphics.com/lt_baby_am_27_powerpoint_templates_title_slide.jpg = asta se cheama "avionul, o balansez inainte si inapoi


Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, pai azi Luca a dormit mai mult decat Maya!
A mea a dormit 30 min si apoi 1h. In rest se chirceste de m-a disperat! O doare burtica, kk n-a facut azi si se linisteste doar la san. Nu stiu unde o mai baga atat! A si vomitat de 3 ori azi de la ce haplea e. Incerc sa n-o mai pun la san ca stiu ca e satula, dar cand nu mai pot, o pun, macar se linisteste. Aseara in disperare i-am dat si eu cateva lingurite de ceai de musetel indulcit. Dupa ce ca nu i-a placut si se stramba de parca cine stie ce i-as fi dat, nici nu am vazut vreun rezultat. N-a facut nici kk, si s-a trezit si scremut toata noaptea. Nu o fi fost suficient de dulce, sau ce? Am pus jumatate de lingurita la jumatate de cana de ceai.
Pe mine ma ajuta mama sa o scot afara pe Maya, ca nu prea sta in carut si nu pot sa o tin si pe ea in brate, sa imping si carutul! Acum nu mai are cine sa ma ajute, asa ca stam in casa.
In seara asta se duce sotul sa o ia pe mama acasa din spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Kytana, imi aduci tare mult aminte de mine acum 2 ani si ceva. De cand am citit prima data.
E groaznic prin ce treci mai ales ca e primul copil si toata viata ta s-a dat complet peste cap.
Azi a tipat si fata mea de la 14 pana acum cateva minute. De la 16 sta sotul cu ea ca eu a trebuit sa ma duc la dr sa-mi i-au ultima parte din postnatal. Ca daca am nascut prematur mai aveam zile.
Ideea e ca la primul mie imi parea ca urletul ala scoala si mortii! Ma facea sa vreau sa ma urc pe pereti, imi facea nervii f creti...
De multe ori plangeam si eu cu el neputincioasa gandindu-ma ca poate laptele meu nu e bun, ca poate eu fac ceva gresit, ca poate nu-l tin bine etc etc.
Am chemat salvarea de nenumarate ori. Deja ma cunosteau aia de pe salvare...toti imi spuneau acelasi lucru. Bebelusii plang!
Da. Plang...dar in halul asta???
Da. Uneori asa este.
Am fost la nshpe mii de controale. In afara de o lipsa de fier -pt care lua supliment- nu avea nimic.
Nu poti sa faci nimic sa-l schimbi. Tot ce poti face este sa te pliezi tu dupa nevoile lui.
Daca mama ta ar putea sa doarma cu el o noapte 2 ar fi perfect. Tu decat sa te trezesti sa-i dai sa suga la un anumit interval.
Eu nu am avut pe nimeni si nu am nici acum. Decat pe sot. Care la inceput imi era cam jena sa-l pun la treaba... ca na concepti invechite dar mi-a trecut.
Am slabit ingrozitor, am pierdut laptele, am facut depresie si tot degeaba. Ba nu, nu a fost degeaba. Am invatat o groaza de lucruri din experienta asta.
Cel mai rau cred ca a fost faptul ca a fost un copil atat de dorit si de asteptat, de iubit si cu atatea planuri facute... si a fost asa de greu de crescut!


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Subscriu Ela, ni l-am dorit atat de tare! Si Oli, nici eu nu mai pot de durere de tzitzi, fereasca Dumnezeu daca vrea sa stea fara!! Nu mai inteleg nimic, ma crezi?! Tot citesc si citesc si cand vad ca ar trebui pe zi sa doarma min 11h ma crucesc, el adunat nici 8 nu cred ca doarme...

Acum plange in patut pe zgomot de foen, s-a dus mama mea la el cat ma duc si eu la baie si va scriu 2 randuri.

Mama mea sta cu mine dar nici ea nu poate dormi daca el plange, suntem 2 zombi. Iar el nu adoarme decat la san asa ca mama mea degeaba ar dormi cu el. Am mai incercat sa fug eu in camera cealalta dar degeaba, il aud cum chiraie si nu pot adormi, asa ca ma intorc resemnata, bag tzitzi in gura, imi indrept spatele beteag si gatul sucit in speranta ca poate-poate mai atipeste macar 30 min!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

I-am dat o pipeta de Infacol si vad ca s-a linistit. Doarme in sfarsit, pe mine, dar macar doarme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

mihaela cu lapte sau ceai se ineaca frecvent, ca e haplea..pe mine ma sperie cand se ineaca din senin, parca cu saliva...nu-l las singur deloc, ori stau eu cu el ori dani ori mama cand vine pe la noi...mi-e si frica noaptea sa n-adorm bustean si sa pateasca ceva..
mirabela sunt super fursecurile! vreau si eu!
kytana nu stiu ce sa-ti zic..poate e "varsta", david a avut tot asa o perioada cand nu dormea decat cate 10-15-30 minute, plangeam de ma zapaceam si nu stiam ce fac gresit...toata lumea mi-a spus sa-l tin in brate, sa-l linistesc si sa am rabdare ...nu vreau sa-ti spun ce vocabular aveam atunci..stiu ca sfaturile nu ajuta foarte mult, practica ne omoara..macar s-apuci si tu sa dormi cate un pic, sa fii in forma pentru pingu' mic..
olivette nici david n-a facut kk azi...eu fac cam 100g ceai, la care pun o l-ta rasa de zahar si cateva fire de chimen pentru partzuri... cand puneam mai putin zahar il bea degeaba...apoi pun in biberon 50ml, completez cu apa pana la 100 si dizolv un plic de babydrink..il bea de-a lungul unei zile, dar nu zilnic...azi nu i-am dat si n-a facut desi s-a scremut saracul toata ziua, abia acuma seara i-am facut..
ela ai mare dreptate...

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput