Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Kytana, eu cand am venit acasa cu fata la fel am imbracato, bady si pantalonasi dar cand a venit dr sa o vada a zis sa-i dau jos pantalonii ca o tin la burtica si sa-i pun o salopeta. Peste salopeta i-a mai dat o chestie ca o vesta care o cumparasem eu si o aveam pe acolo si sosete in picioare in conditiile in care in camera erau 24 C. Si i-a scos caciulita din cap ca cica de la cap se regleaza temp corpului la bb ...sau ceva de genul asta...
Imi zicea ca cel mai rau plange bb de la frig sau prea cald.
A mea iar a inceput sa verse in jet.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Mirabelac: Am cautat in legea noua si e asa cum spui tu. Dau cu copy-paste:

(2) Stimulentul de inser#355;ie prev#259;zut la alin. (1) se acord#259; dup#259; cum urmeaz#259;:
a) pentru persoanele care beneficiaz#259; de concediul pentru cre#351;terea copilului prev#259;zut la art. 2 alin. (1) lit. a), dac#259; acestea ob#355;in venituri supuse impozitului īnainte de īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de un an, pentru perioada r#259;mas#259; pān#259; la īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiaz#259; de concediul pentru cre#351;terea copilului prev#259;zut la art. 2 alin. (1) lit. b), dac#259; acestea ob#355;in venituri supuse impozitului, dup#259; īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de un an, pentru perioada r#259;mas#259; pān#259; la īmplinirea de c#259;tre acesta a vārstei de 2 ani;

Mi se pare aiurea, dar nu pot decat sa ma bucur. ZStiam ca s-a modificat ceva, dar credeam doar ca modificarea consta in faptul ca si cele care au optat pt doi ani si se intorc mai devreme pot primi stimulentul, ceea ce in legea veche nu era. Stiti si cum se face cu stimulentul asta? Dupa ce revenim in campul muncii, mergem si depunem la dosar hartia care adevereste reluarea activitatii si atunci automat ei stopeaza indemnizatia si trimit stimulentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

1.Am luat suzeta...o sa incep s-o pun in aplicare voi cand i-o dati?adica numai seara pt somnic?ziua cand molfaie sanul la greu si vreti sa faca pauza intre alaptari?afara?
2.Am dat jos sutienul...v-am zis ca am facut si mastita.iar?! la celalalt san...plus canalul infundat la alalalt!
Olivette sper sa-ti treaca repede repede...
Kytana nici al meu nu prea doarme...m-a molfait toata noaptea...nu cred ca adormit juma de ora fara molfait...si azi la fel...ce reusisem zilele trecute sa faca ceva pauze intre alaptari azi e iar non-stop...si nu doarme urla dc il scot...l-am linistit pt cate 10 min cu hota si caruselul...atat...acum ochii cat cepele se uita la mine si molfaie/mananca.
Carmen La multi ani!!sa traiesti sa fii sanatoasa!
Kytanuts eu am fost calma zen in sarcina...si uite ca nu-i zen copilul....ce sa zic...
Mirabela sa ne zici ce gust au avut fursecurile:)...hrean au nu :)
Intrebare cand sterilizam diverse unde le tinem sa ramana sterile le lasam in sterilizator?sau sterilizat exact inainte de folosire...ma gandesc sa ma mulg sa sterilizez partile de la pompa..poate mi se mai linistesc sanii...
acum a adormit un pic brasca pe mine dp plimbat shshit vreo10 min..plangea la san..probabil obosit..ia sa vedem....la5 mergem la doctor..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Pt cele care se plangeau ca transpira capul bebelusilor va spun ca si la Iulia am patit la fel, iar pediatra mi-a spus ca e normal, ca bebeii retin mai multa apa. Legat de cald-frig, incearca diverse variante, Kytana, nu se stie ce surprize ai. Ai vazut cum spunea Mirabela ca i-a pus o patura in plus pe el si a dormit mai bine... O pediatra spunea ca au si copiii comportamente proprii si ca un copil refuza mancarea, parintii i-au dat mai cald, mai rece, mai lichid, mai consistent, mai acru, mai dulce si nimic. Si l-a "rezolvat" din intamplare verisoara copilului care se juca cu el si i-a infasurat biberonul intr-un scutec alb si a mancat copilul tot. Au concluzionat ca biberonul pt el era doar prt lapte, altceva nu concepea. Bine, v-am dat un exemplu, nu e bine sa diuversificati astfel, ci cu lingurita, ideea era ca pot face niste mofturi neasteptate si ca plansul lor poate avea cauze nebanuite de noi. Incearca sa il adormi pe intuneric, pe semiintuneric, pe lumina, cu liniste sau cu galagie (muzica/TV), Bob parca zicea ca a incercat diverse variante, poate iti mai da idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am mai trimis pe adresa comuna un doc cu retete de sarbatori si nu numai. Cine are timp si chef, sa aiba spor, cine nu, salvati documentul pt cand veti avea :) Mirabelac, tu esti speranta noastra la facut pofta, daca incerci ceva, spune-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

"neata!"
din ce-am citit aici si ce-am mai auzit si noi vom face doar vaccinurle obligatorii..sper sa fie intelept asa..
ma bate si pe mine gandul sa iau carusel, sa-l mai pun in patut/carucior, ca el ar sta doar in brate..am vazut ca sta cuminte in carucior daca-i leg niste jucarii d-alea zornaitoare...noi avem la patut carusel, dar e mic si static si necantator..
david isi tine capsorul singur cateva minute, cand il tin in brate, apoi il mai scapa in fata, imi trage cate-un cap in gura ...daca sta pe burtica isi ridica piciorusele si capsorul, ca o barcuta..
carmen la multi ani! multumim de cinste!
eu o sa stau acasa 2 ani, la salariul meu nu prea e diferenta..ar fi diferenta cu stimulentul, dar prefer sa stau acasa..
si david doarme cel mai bine in brate...daca-l pun jos e agitat, da din manute si se sperie sau se trezeste de la partzuri..
sutien nu port nici eu, mi s-a recomandat bustiera, dar ce-am gasit erau mici..
nu stiu ce sa fac cu inecatul...v-am povestit cand s-a inecat tare, de m-am speriat de numa'...a mai comis-o de 2 ori de-atunci...o data dupa suzeta, statea pe spate si cred ca a fost de la saliva..si o data azi, dupa ce s-a trezit si era pe-o parte...alti bebei cum de nu se ineaca? si stau pe spate in patut?
pupici si sa v-aduca Mos Nicolae numai bucurii!


_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Corina, si copilul meu se ineaca de multe ori pe zi, nici nu le mai nmar si nici nu stiu cu ce. Ii mai vine laptic inapoi, cu saliva, dar de fiecare data si-a revenit singur. Cum a patit David atunci prima data nu ni s-a intamplat. Chiar azi noapte m-am trezit ca l-am auzit inecandu-se urat, dar si-a revenit repede. Eu cred ca toti copiii patesc la fel...

Noi am facut ieri febra si am fost la medic azi, am primit tantum verde si paracetamol. Vineri trebuie sa mearga la control. Ni s-a recomandat sa schimbam si laptele praf ca sa scapam de constipatie. Noi foloseam milpa, acum am luat nan confort.Vom vedea...

Kytana, ceva il supara daca dupa iesirea din spital a dormit bine, iar acum e din nou agitat. Incearca sa te gandesti ce a avut in plus sau in minus fata de acum imediat dupa iesirea din spital. Pupici si putere sa rezisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Probabil ca in spital l-au ajutat doar sa scoata gazele, i-au dat ceva pt al calma si gata.
Atunci cand am fost la budimex cu suspiciunea de enterocolita aia ne-au internat si a doua zi eu m-am dus la laborator si i-am dat ceva la aia sa ne de-a ,mai repede rezultatul.
Dupa ce am primit rezultatul negativ am cerut sa plec. Ei nu si nu. Nu domne ca noi va facem aici antibiotic + ceva care sa-l ajute la stomac injectabil si trebuie sa fie aici. Eu crezandui am zis nu-i bai ca am cine sa-mi faca injectiile. In fine dupa un scandal in care d-l dr sef pe acolo a recunoscut ca de fapt ne tine ca "asa trebuie" am hotarat de comun acord sa plec dar sa vin dupa 3 zile sa semnez externarea.
La plecare am aflat ca de fapt nu ii facuse nici un antibiotic nimic doar ACC injectabil

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen prima data am facut salata de sfecla fara hrean, apoi am pus putin apoi mai mult cum imi place mie, ca la noi nu lipseste salata asta, ne place la nebunie, oricum e pe incercate. C n-a avut nik nici de la varza, nici atat de la hrean.

Elfica asa cred cum spui tu, de la stat iei banii aia, sigur nu stiu.

Moro tu iti golesti sanii dupa alaptat? Eu la un mom dat aveam f mult lapte si ii dadeam putin dintr-unul si putin din altul dar era gresit, astfel poti face mastita. Apoi i-am dat unul sa-l goleasca si pe celalalt il storceam daca era prea tare, daca nu, i-l dadeam la masa urmatoare. Eu am solutie de sterilizare de la Chicco si le sterilizez atunci cand am nevoie, adica linguritza si biberonul. Insa eu nu sterilizez dupa fiecare folosire, le mai spal cu deterg de vase si clatire cu apa fierbinte.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oooofff, Moro! Iar mastita? Imi pare asa de rau de cat te chinui! A mea nu vrea suzeta, dar i-as da-o dupa ce mananca, ca sa nu ma mai molfaie, dar sa fie si ea satula totusi.
Eu sterilizez biberoanele toate seara, le las in sterilizator si ziua le iau de acolo. Pompa e la fel acolo, dar n-am mai folosit-o de cateva sapt. Cand nu aveam sterilizator le fierbeam si le scoteam pe o farfurie si le luam de acolo. Acum eu nu sunt genul crizata, adica sa fie toate sterilizate fix inainte de folosire. Doar pe ea nu o tin intr-un bol de sticla!

Mergi la inceput