Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Carmen, la multi anisori,

A dormit fix 15 min la san. S-a trezit si de nu a tras de el de parca cine stie ce. Am crezut ca nu am lapte, dar de unde, cum am apasat nitel a tasnit laptele cu bolta! El stie ce are de ce nu vrea nici sa doarma nici sa pape ca lumea. Efectiv am obosit psihic. Si eu in sarcina am tot plans si am fost agitata si cu munca si cu faptul ca Pingu nu era cu mine. Poate de asta e asa?!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ela eu de pe la 6, daca ma trezeste asta mic sa-l alaptez, nici nu ma mai culc pt ca ma oftic, in jur de 6.30 se trezeste fra-su si gata somnul.

Kytana pune-l pe burtik, la inceput nu voia nici al meu dar l-am convins.

Sa va zic ce face C seara cand e agitat, nu vrea nici la san, se agita si nu-l vrea, daca ma ridic in picioare sa-l plimb, cauta sanul cu gura, desi tocmai nu l-a vrut... intr-o seara m-am enervat si i l-am dat asa in mers si ce credeti, l-a luat si a papat apoi din ambii sani, bineinteles ca m-am asezat jos apoi, ca doar nu l-oi plimba sa pape. I-o fi placand inaltimea.

Am facut o supa cu galuste si am pregatit pt fursecuri. Dar sa vedeti ce facui, ca o baba menopauzata ce sunt, am pus toata sfecla rosie in salata cu hrean si nu mai am sfecla sa fac colorant rosu... si am stors niste salata, sa vedeti ce gust dulce-iute de hrean are, poate mi-o da fi-miu de cap... asta e, nu mai ies afara acum ca a inceput ploaia.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Elfica, mereu aerisesc si temperatura o tin constanta iar imbracat este ca si pana acum, body mai plinut cu maneca lunga si pantalonasi, fara caciulita. Vaccinurile... am zis sa le fac pe cele obliugatorii desi nu prea sunt incantata de idee. Acolo te inscrii la un General Practitioner si le faci fara grija. Cel putin asa mi-a spus Andrei ca i s-a zis de la spital, unde s-a interesat.

Sprijin acolo? Nush ce sa zic.. Da, va fi in vacanta, dar cand incepe iar studiile, va trebui sa se odihneasca si el, are o groaza de lucrat la proiecte, nu va putea f mult sa stea cu pingu mic si sa il linisteasca. Ma rog sa rezist pana la 3 luni si sper din tot sufletul sa se mai linisteasca si el de atunci!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Stii cum se enerveaza si se face rosu la fata cand il pun pe burtica?! Apoi tiiiiiiiiiipa mamaaaa are niste plamani! Nici macar 2 minute nu sta, sa lucreze muschii! La mine pe burtica zici ca ii dau foc asa tipa :))) O fi eu fierbinte tare, ce mai!



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Sutien nu port nici eu, prefer sa imi pun o carpita sub bluza in dreptul celuilalt san, decat sa ma stranga sutienul. Dar nici nu am sanii f mari, sa se impuna neaparat purtatul lui, iar sanii rar imi sunt tari, ca s-a reglat productia, iar cand sunt mai grei, o rog pe Iulia sa elibereze putin si se rezolva. Eu ii dau ei doar la nani (pranz, seara si noapte+ dimineata la trezire putin), ca ea ar suge non-stop in defavoarea mancarii normale.

Cica vine vremea nasoala, zapada, sa vedem ce viscole or veni... Noi oricum in timpul saptamanii stam in casa, asa ca nu ma afecteaza. Am wrap, dar astept sa mai creasca putin piticutza pentru a iesi cu ea in wrap. Stiu ca se poate folosi de la nastere, dar nu vad de ce sa ma grabesc, mai bine sa se inzdraveneasca si ea putin, sa stea mai bine in wrap, nu ingramadita. Paula, de ce spuneai tu ca dupa ce scoti copilul trebuie sa desfaci wrap-ul si sa il infasori in jurul tau din nou? De ce nu poti scoate si pune copilul din nou?

Lulutza, tu aveai wrap, iesi cu fata asa din casa sau in carucior? De ce nu ne mai povestesti nimic? Ne e dor de tine! De Simonix mai stii ceva, ca nici ea nu a mai dat niciun semn.

Legat de par si de caderea sa am citi ca la 3-4 luni de la nastere incepe caderea masiva (in loc sa cada 100 fire, cad 500) si se rezolva de la sine in 10-12 luni. La mine, la primul copil nu a fost ceva evident, nu am suferit de asa ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Kytana: Macar sprijin moral vei avea :) Plus ca ii prinde si lui bine sa se simta tata, nu doar sa se stie ca avand acest statut! Macar sa il plimbe pe afara cand o fi cu proiectele, ca are si el nevoie de pauza. In rest, o sa fie si frumos si greu, dar timpul zboara si imediat face anul... si apoi 2 si tot asa. Eu am amintiri de la 1 la 2 ani, ca a fost o perioada plina cu multe noutati, dar de la 1 la 2 nu stiu cum a trecut timpul!

Dupa ce creste si poate doarme mai bine, pot aparea alte "bube": nervi cu diversificarea, ca nu toti invata usor sa manance, dureri de la aparitia dintilor etc. Asa ca seteaza-te pe program de anduranta, cum te sfatuia ela04, ca sa supravietuiesti! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Dragele mele, multumesc de urari. Va invit la o felie de tort DOBOS si o limonada.
Am avut o noapte OK. Somn de la 21,30 la 01,30 apoi treziri la 2 ore. De la 5 de obicei e multa foiala si scartaiala asa ca il culc langa mine si ma mai trezesc dupa 7 numai la timp sa ii fac codite Dariei, de restul de ocupa sotul.
Kytana nu mai ai mult si mergi la sotiorul tau si poate asa se va linisti si Luca mic. Cu siguranta atunci vei fi si tu mai linistita si el va simti asta. Imi pare rau ca e asa dependent de san si tu trebuie sa fii tot timpul la dispozitia lui. Sa stii ca la varsta asta vezi progrese de la o zi la alta, inca putin si va fi interesat de carusel sau alte jucarii si iti va mai da tie liber. Cum e vremea la voi? Nu il poti scoate afara? Vei vedea tu in UK ca aia nu au nici un stres cu vremea, scot copiii afara oricand. Ar fi si culmea la ce vreme au ei ar trebui sa stea 6 luni pe an in casa. Eu cand am fost muream de frig pe o ploaie mocaneasca (vizitam un muzeu in aer liber, gen muzeul satului) si ei erau cu copii in carut cu pelerina de ploaie, cu cizme de guma pe piciorul gol si fara nici o grija. In RO pe vremea aia nu am fi scos copiii afara .
Mirabela ce plina de ZEN esti, faci si supite si cizmulite. Salata de sfecla cu hrean mamanci si tu? Asa imi e de poftaaaaaa, dar nu stiu ce sa zic de hrean. Daca mananci tu mananc si eu, m-am hotarat .
Eu sunt singura care port sutien? Eu nu pot fara, nu imi place si pe deasupra sunt si sanii grei si ma dor, plus ca nu pot sa imi pun tampoane si mi s-ar uda tricourile.
Eu m-am hotarat sa stau 2 ani, mai e cineva care sta 2 ani? LA fiecare fata m-am dus dupa un an dar acum as sta 2 ani, cel mai mult pentru fete, le mai ajut la teme le mai fac una alta. Cand sunt la servici pana la ora 18 nu ajung acasa, cand sa ma ocup de ele in 2-3 ore? Stiu ca in viitor va conta asta pentru ele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Intrati pe adresa de gmail si citit un mesaj intitulat ATENTIE LA VACCINARE. L-am primit si eu, vi l-am dat si voua, fiecare sa decida cum crede de cuviinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

KYTANA eu am avut o sarcina extrem de agitata, cu o depresie urata si multe probleme, din cauza lor am nascut prematur si C e linistit. Acum nu la toti e la fel...

ELFICA m-am debusolat total acum, eu stiam ca daca te intorci la serv mai repede de un an, primesti stimulentul ala de 500 pana la 2 ani, indiferent pt ce indemnizatie optezi, 1 sau 2 ani... Gresesc eu?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Elfica, merci de explicatii. La alocatie imi gresisera. A mers sotul la ei, acolo unde a depus dosarul si i-au spus ca trebuie sa mearga la platitor, la Directia de Servicii Sociale parca, cu un extras de cont (pe care il mai depusese odata oricum!). Niste tampiti. Ei au gresit si noi trebuie sa alergam in 10 locuri. N-a ajuns sotul inca acolo ca au progeam pana la 16.30. Probabil prin ianuarie va ajunge.

Mergi la inceput