FIV la Clinica Promed System(4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Multumesc mult fetelor.
Mie mi-a aparut scurgerea aia albicioasa ca in perioada ovulatiei....si azi destul de abundenta.
Voi ce credeti? Si la voi a fost la fel?
Am uitat sa va spun ca la eco de ieri a aparut un mic polip pe endometru.Trebuie sa-mi fac griji?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Fetelor va tin pumnii sa reusiti!
Nico fiv standard fara transfer se refera la faptul ca nu se va transfera nici un embrion sunt mai multe cauze, fie endometrul tau nu va fi pregatit pentru a primi embrioni si nu se va mai face transferul fie embrioni care au fost recoltati la punctie nu sunt de calitate si nu rezista, in acest caz se scade din pretul fiv-ului.
Eu nu am reusit nici de data, astept sa imi vina menstruatia si sa merg la dr sa vad ce imi spune, ce cauze au fost, eu nu inteleg de ce nu s-a prins macar unul din cei 2 tranferati....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

MIKY ,IMI PARE TARE RAU,SA DEA DUMNEZEU SA TE INTARESTI,SA FII TARE,ACUM VIN SARBATORILE SI O SA-TI DEA LINISTEA DE CARE AI NEVOIE !
CAT AI AVUT ENDOMETRU LA TRANSFER? MAI AI EMBRIONI CONGELATI?
SCUZE PT INTREBARI,DACA NU POTI RASPUNDE NU-I NICI O PROBLEMA.
DOAMNE AJUTA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

BUNA ENGI, IN LEGATURA CU POLIPUL,TU NU AI INTREBAT IERI LA ECO,DESPRE POLIP? EU AM AVUT POLIP SI NU AM SCAPAT DE HISTEROSCOPIE,DAR ASTA INAINTE DE A FACE FIV,ACU NU VREAU SA TE DEZAMAGESC ,DAR VB SI TU MAINE CU MEDICUL,POATE NU ESTE O PROBLEMA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Lumi am avut endometrul de 9 mm si mai am 5 embrioni congelati, nu stiu ce nu a mers.... sunt asa dezamagita...am o mie de ganduri.... sper sa trec si peste acest esec.... inca nu stiu ce voi face mai departe.
pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nebanuite sunt caile domnului . caci nu inteoleg cateodata unde bate , dar are el planul lui pentru fiecare .

miky
imi pare rau pentru durerea de a nu avea 2 liniute pe test , dar mai bine decat sa ai 2 liniute si sa pierzi sarcina mai tarziu . ei , asta spun ca are el planul lui . nu a fost sa fie dintr-un motiv bine determinat pe care noi nu-l vedem .

mai ai 5 embrioni , sigur unul este lipicios acolo . ce schema ai avut inainte de transfer ? adica mi se pare ca endometrul nu a fost grozav si poate asta a fost o cauza . ce alte probleme ai ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

mai eu nu inteleg,ce endometru trebuie sa ai inainte de transfer ?
Am intrebat pe doamna dr Alina Bolintineanu ,marti la eco si ea mi-a zis ca endo sa fie macar 7 mm ,ca e ok,nici nu mai sti ce sa crezi,eu de ex in septembrie l-am avut 13,24,uni zic ca prea mare ,alti ca e bun !


CRIS ,tu ce endometru ai avut? te intreb pe tine pt ca tu ai avut reusita,cred ca esti singura care a prins din prima,felicitari !

GABI ,iti multumesc ca ai deschis lista de aspirante si mai numit si pe mine acolo
pe toate
bafta ENGI la eco !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

buna fetelor...Cris, Gabi, Lumi, Dani, sper sa nu fi uitat pe cineva....
Acum am vb cu Andreea...luni merg la punctie...a crescut estradiaolul....azi era de o mie si ceva si asta indica ceva...adevarul e ca azi nu am mai avut acea secretie....ieri a fost ffff abundenta....e de rau daca nu mai am acea secretie?
Deci, posed sase foliculi- aveam cinci-cinci grasunei si unul mai micut, pe la zece mm, endo de sapte si acel polip e prea mic ca sa puna probleme.
Am niste emotii de lesin.
Azi la opt fac pregnylul....luni la sapte jumatate sunt la clinica....
Sunt nelinistita pt ca nu mai am acea secretie- v-am innebunit cu chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Revin cu alte intrebari.
O sa va innebunesc pana luni.
Estradiolul e prea mare?....o mie si un pic....progesteron unu...
Exista riscul sa se sparga foliculii mei,asa accidental?....pt ca si azi am facut gonal si menopur...
Of,of, ziceam ca nu o sa ma pierd cu firea.
Partea buna e ca scap de intepaturi....am facut pe partea stanga vanatai.
Pregnilul doare?
Of, ce emotii am.....va regasiti in emotiile mele sau exagerez eu?
Daca va stresez prea mult va rog sa ma iertati....of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

miky, imi pare nespus de rau...e bine insa ca mai ai puiuti congelati, stiu cazuri cand nu au reusit cu embrioni proaspeti dar au reusit cu embrioni congelati, din cate stiu la FET e un avantaj ca organismul nu mai e bombardat de tratamentele de stimulare.

lumynyta, am cautat analizele mele de la fiv dar nu le gasesc, nu stiu unde am putut sa le pun...din cate imi amintesc insa parca am avut endometrul in jur de 10 mm la ultima ecografie, adica in ziua in care am facut pregnylul. Dar aveti in vedere fetelor ca de la ultima ecografie si pana la implantare mai trec cateva zile bune, in care endometrul mai creste destul. Eu stiu ca ideal este sa fie minim 8 mm la ovulatie (in caz de fiv la punctie) dar neaparat trilaminar. Maxim nu stiu cat ar trebui sa fie...
Mie dupa ET dna dr mi-a zis ca a decurs totul ca la carte, a fost foarte multumita de endometru, de embrionii obtinuti, de tot, si ca ne mai trebuie doar putin ajutor de sus. Se pare ca l-am avut...
Noi am facut FIV cu ICSI, caci spermogramna a fost problema, eu nu aveam nicio problema in afara unei mutatii de trambofilie pt care am facut clexane.
Eu am luat dupa ET medrol, climen pt endometru, femibion, acid folic, si mai multe vitamine prescrise de hematolog: cetebe, MagneB6, vitamina E, nici nu mai stiu exact ce era, ca luam pastile cu pumnul. Clexane le-am facut de la inceputul stimularii.

engi, las-o incolo de secretie ca nu aia e importanta. Nu am auzit pana acum sa se sparga foliculii la cineva inainte de punctie...stai linistita. Eu habar nu am ce valori ar trebui sa aiba estradiolul sau progesteronul, eu nu am vrut sa le stiu, i-am lasat pe medici sa isi faca treaba, am preferat sa ma stresez cat mai putin posibil.
Pe foliculul de 10 mm sincer nu te poti baza, e mult prea mic. Pregnilul doare putin dar nu e mare lucru, nu-ti face griji, pe mine ma durea mai tare Pergoverisul cu care am facut stimularea. Ca sa nu mai zic ce ustura Clexane pe care inca il fac zilnic de 7 luni...si ce vanatai fac de la el. Dar ce nu facem pt bebe...
Nu ne stresezi pe noi, intreaba orice, poate asa te mai linistesti, insa sincer incearca cat poti sa nu iti mai faci atatea ganduri. E important sa fii cat se poate de pozitiva. Eu pe parcursul fiv-ului am renuntat cat am putut la forumuri, internet, plus ca nu am spus nimanui ca fac fiv, am fost destul de linistita (atat cat se poate la o astfel de procedura...), am zis ca asta e, merg pe mana dnei dr, oricum nu puteam face altfel, si cu Dumnezeu inainte.
Bafta multa, si Doamne ajuta sa se lase cu ochisori.

Mergi la inceput