Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Mi-a luat taaare mult sa scriu mesajul anterior si intre timp vad ca ati mai scris una-alta. De dormitul cu bebe cred ca am mai zis ca n-am o parere foarte clara despre asta. Eu as fi preferat sa nu doarma cu noi din punct de vedere al intimitatii de cuplu, desi recunosc ca mi-ar cam place sa-l simt aproape. Pentru ca el de la inceput a fost ok cu dormitul in patul lui si in camera lui am zis sa continui asa. Acum de cand se trezeste mai des am inceput ca dimineata pe la 6 sa-l iau cu mine. De obicei il iau si dorm cu el in alta camera decat dormitorul nostru si ca sa nu-l trezim pe tati. Acum nu stiu daca nu cumva asta inseamna ca se va invata sa doarma cu mine. Uneori mi s-a parut ca ii e indiferent daca e cu mine sau singur, alteori mi s-a parut ca se cam cocolosea la piept. Pana la urma cum o fi cred ca e bine. Dar eu dorm foarte prost cu el, noroc ca facem asta doar un pic dimineata. Probabil daca as dormi mereu cu el m-as obisnui si m-as odihni din ce in ce mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Asa, hai ca-mi amintesc!

Anitta frumos ca te-ai gandit la noi. Chiar am avut niste zile proaste(mai mult din cauza noptilor nedormite).

Roxana e nasol cu santier langa geam. Noi stam in santier de cand ne-am mutat, de la inceputul lui mai si cu oarece pauze au tot lucrat oamenii. Au mai facut cate o pauza de vreo saptamana dar in rest zi de zi(inclusiv sambata) la 7 dimineata dadeau trezirea si terminau la 7-8 seara. La noi se construiesc case, deci sunt tot felul de sunete. Cel mai nasol era cand taiau scandura si se auzea masina aia infernal. Pe de alta parte si noi am mai facut una-alta prin casa si vecinii si zgomotele astea erau si mai aproape. Dar ne-am cam obisnuit acum. Piticul oricum n-a dormit decat de putine ori dupa 7.

Parca intrebase cineva daca Mihai suge culcat. A avut o perioada cand nu mai vroia deloc culcat. A avut si o perioada destul de lunga cand nu vroia sa vada suzeta. Acum vad ca iar accepta culcat si suzeta e prietena lui buna. Adoarme cu ea si o tine mult timp dupa ce a adormit. Uneori am impresia ca maraie/mormaie/geme cand o scapa din gura noaptea. Uneori cand s-a trezit a fost suficient sa-i dau suzeta si a adormit la loc. Deci...are o perioada de=asta. El cu suzeta a trecut prin toate fazele posibile. Nu e nici o regula la copilul asta al meu.

Aaa, Miha deci unde trebuie sa venim pentru petrecerea de Revelion?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Fetelor care ati fost saptamana trecuta la targul de copii ati gasit ceva oferte?Ma tenteaza sa merg weekendul asta la Romexpo la targ daca as sti ca pot gasi niste oferte bune,nu preturi mai mari decat in realitate.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan ca sa raspund punctual la intrebarea ta, medicul ginecolog specializat pe diabet de sarcina la care am fost la instructaj mi-a spus ca trebuie avut grija ca si eu si bb putem sa dezvoltam diabet in urmatorii 5-10 ani.
Anitta sarutmana, ma mai supar eu, dar sa stii ca se mai intampla sa plec pana la cumatra la scara de langa noi si ramane Eric cu tati, mai mult de jumatate de ora nu rezist fara el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Miha intrasem la tine pe facebook sa mai vad filmulete cu Bianca in concert si cand a inceput ea sa cante Mihai s-a oprit din supt si era tot ochi si urechi la filmulet. Pana acum n-a stat niciodata asa de mult atent la vreun filmulet. Cred ca i-a placut si lui mult. Cand s-a terminat si-a reluat activitatea preferata oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

WOW! Bravo Albinuta, cel mai frumos citat al zilei!!! Fetelor, va felicit din tot sufletul ca sunteti pro "attachment parenting", bravo Anitta, este cea mai naturala si instinctuala maniera de a ne creste micutii.
Spuneti-mi si mie ce mama are sufletul sa-si lase copilul sa plinga neconsolat? Nu-i asa ca toate, instincutual, vrem sa ne ducem sa-i luam in brate si sa-i ocrotim, sa-i iubim? Daca nu o facem este pentru ca ne sunt spuse "minciuni" despre "pierderea independentei" sau "rasfat" etc, ceea ce NU este adevarat! Eu zic clar, urmati-va instinctul de mama, este unicul, cel mai puternic care nu da gres!!!
Noi asa l-am crescut pe Bryce si desigur pe Kaeden si pe cei care voi mai urma!!! Este CEL MAI BUN si SANATOS mod de a ne creste copiii! Bryce este un copil de 3 ani si citeva luni, independent, creativ, plin de iubire si simpatie pentru cei din jur, o minune!!! Insa intotdeauna l-am respectat ca OM, nu am considerat ca e prea mic si nu stie ce face/ spune!
Bryce vine la noi in pat in miez de noapte si noi iubim asta!!! E dovada maxima ca ne iubeste si are nevoie de noi! Cum sa-l alung la el in camera cind el oricum va creste si va deveni independent iar aceste momente sunt atit de scurte si intense!!!
La fel, nu vreau sa supar pe nimeni, insa fetelor , nu va faceti griji ca-l deranjati pe tati!! Tati ne-a ajutat sa-l concepem, de ce acum devine un deranj? Mami si tati sunt UNA, un nucleu, noi sunetm universul copiilor nostri!!!

In alta ordine de idei, copchilu' meu de 6 luni, a inceput sa se tina de diverse si sa se ridice in picioare. Go figure!:))

Va pup, fug sa-l iau pe Bryce de la gradi,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fii-mea nu se desparte de mine noaptea, acum de exemplu doarme pe mine, daca ati pomenit asa ceva!!!Si cand nu doarme pe mine, tot are o manuta sau un picior pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata! Sa stiti ca nu m-am dat lovita cand am vazut cati musafiri o sa am de revelion dar au schimbat astia fibra pe la noi pe aici si nu mi-a mers netul! si ca veni vorba Virgi, Aever la Buzau in localitatea Maracineni trebuie sa veniti. Ajungeti foarte usor la noi pentru ca stam foarte aproape de drumul european E 85!!!!
Joanna bine ai revenit! Sa inteleg ca febra a fost de la dinti? Atat de mare? Cum s-a comportat puiul pe meleaguri straine? Multumesc pentru felicitari!
Anitta cu spatiul ne descuracm noi, casa e putin mai mare ca apartamentele de la bloc dar am incercat sa o facem primitoare....Felicitari ca te tii de treaba cu Iulia am incercat si noi olita dar ne iese cocoselul...fetelor care mai aveti baietei voi de care olite aveti?
Mirelusa bravo voua ca va duceti la biserica de Anul Nou! Imi pare rau ca nu ne vom mai vedea anul asta, imi sunteti tare dragi, dar poate veniti macar cu colindul! Noi anul asta mai mergem la Bucuresti pe 1 decembrie si la Piatra Neamt in perioada 7-9 decembrie.
Albinuta o sa iti dau pm si multumesc anticipat! Super interesant ce spui tu acolo, cum sa ne plictisesti?
Roxana eu am aparat de aerosoli de la Omron si sunt foarte multumita. Are si masca pentru copii si o mascuta pentru gura. In bronsite mai folosim cu succes si un aparat, Salin. Cauta pe net si ai sa gasesti. Multa sanatate lui bebe!
Aever ma bucur ca lui Mihaita ii place! Mai gasesti cateva melodii pe youtube iar in curand va fi gata si sit-ul! Dar o poate asculta live de Revelion!!!!
Cryssa multumesc ca ai spus aici de copiii din Glodeanu. Promit sa ma mobilizez si pana in sarbatori voi strange pentru ei cateva lucrusoare si ne vom duce personal pentru ca sunt in acelasi judet cu ei.Bianca deja a inceput sa puna deoparte din jucarii pentru ei dar in pod mai am o groaza de lucruri mai ales de fetita care le pastrasem pentru bebe 2 si cum a iesit baietel...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Rapund rapid ca nu are stare..aerosolul meu e de la JOYCARE cu ultrasunete are si masca ptr adulti si ptr copii am dat pe el 289 ron.
Ptr fetele care nu is pe Fb spun si aici am bodyuri,pantalonasi salopete noi noute .Mi le scaoate cineva din fabrica.am sa pun poze si pe picassa.bodyurile sunt 9 luni sunt din bbc 100% fff molcute.I-am zis sa imi scoata pantalonasi cu talpita si pijamalute din alea cu totul.va pup ca deja are ticnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Multumesc Denisa si Onutza pentru sfaturi.Vreu sa merg maine la targ si sa luam si noi un aparat de aerosoli ca se pare ca ne va trebui si in viitor, asta vazand pe la prietenele mele cu copii mai mari.
Noi nu suntem mai bine,desi am inceput tratamentul de lunic seara,astfel incat de dimineata am fost la o clinica si i-au pus piticului branula ca sa-i administreze antibioticul si dexametazona.A mai ramas sa-i fac acasa aerosolii si in rest sa mergem la 12 ore la antibiotic.Tare e greu cand sunt bolnaviori mai ales ca sunt atat de mici si de firavi.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput