Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Albinuta,multumesc
Daca ai timp poti pune si cartea.
In legatura cu dormitul in acelasi pat cu copilul. Il mai iau uneori in pat,mi e asa drag de el,se baga cu capul in mine ca nici nu stiu pe unde respira uneori DAR ...Eu nu ma pot odihni,trebuie sa stau nemiscata ca altfel simte si se misca sau trezeste,plus ca dupa o zi epuizanta pic de oboseala si mi e teama sa nu ma asez pe vreo mina de a lui sau mai stiu eu ce.Iar acum ca incepe sa se miste cine stie cum mai cade si din pat.
Legat de diversificare (si nu numai)am dat peste un site,poate il stiti,care mi s a parut f bun.Se numeste clubulbebelusilor punct ro.
Elena,ti-a zis medicul sa nu ii dai alimente cu IG ridicat?Mie nu mi a zis nimic,stiu ca asta nu se mosteneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Daca n=a dat nimeni inca,las eu un termos plin cu cafea tare si buna
Evident ca m-am incris in trend si n-am dormit as noapte...a plans puiuuuu,off ci dintii astia de sus m-a disperat...i-am dat nurofen,camilia si abia dupa ce l=am uns cu calgel s-a mai linistit.
ELENA,eu zic ca ar trebui sa fie bune pastilele astea(cu nume) de dinozauri.nu se gasesc in farmacii ,le-am comandat pe net si costa vreo 19 lire.la doua cutii comandate una o primesti gratuit.noi ne-am cuplat 3 insi si am impartit cheltuielile.sa-ti zic in mare ce contin:fier,iod zinc,complex de B-uri,magneziu,mangan,ginko biloba,arginina,coenzima Q10,mix de carotenoizi, si bineinteles omega 3 capsule separate(ca la femibion).ar trebuie sa fie hrana pt creier...si nu numai...eu iau de 3 zile si inca sunt leguma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Multumesc mult, Virgi, ptr Kfea!
Da-le un pic de timp pastilutelor sa-si faca efectul... Esti si foarte obosista, nu stiu cum faci fata:2 copii si serviciu, ca eu de abia ma decurc cu un copil stand acasa...
Fusei si io la dintolog, a fost ok, inca nu m-a durut, desi caria era mare, vedem data viitoare dc o mai sapa..
Si la mine s-a trez de vreo 3 ori bbloiul, ma simt un pic obosita...dar trece! Noaptea asta SIGUR va fi mai bine!
Gyan ,si eu sunt in aceeasi situatie cu tine, nu dorm bine cu bb in pat, desi mi-e tare drag sa-l am langa mine, nu ma odihnesc cum trebuie, uneori il trezesc... mai bine sa stea la el in patut!
Elena, nu sunt de acord cu ce zici tu: nu exista nici un motiv ptr care bbii sa fie mai energici dupa cereale... Din contra, burta e plina si grea, dorm mai bine! Tie nu ti-e mai somn cand mananci mai bine? Poate nu procedez cum trebuie, insa eu il raportez pe bb la mine... Sunt destul de relaxata in ceea ce-l priveste pe bb, sunt chiar ZEN. Nu inteleg de ce ptr ca in general sunt destul de stressata si panicoasa!
Pupalai, gagici , si va rog, poftiti la raport!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan am citit pe net una alta si am concluzionat ca ei sunt predispusi la diabet juvenil si nu vreau sa risc DELOC. E e dolofanel deja si nu papa mult cantitativ asa ca o sa fiu atenta ce ii dau sa pape. Ma gandesc ca daca nu avea problemele cu refluxul era si mai grasunel.
Virgi toate bune cu dinozaurii, numai ca ma lovesc de 2 probleme: prima ca de la ginko biloba ma doare capul si a doua ca inca iau Centrum Materna DHA si astea sunt cam ca Femibion cu capsula separata de Omega3.
Albinuta Eric este bine, vesel, ia in greutate, nu stiu ce ar putea sa fie, Stefulici spune ca Georgica al ei la fel face si ca pediatra i-a spus ca ar fi mucisori. Trebuie sa ma mobilizez sa ma duc iar la pediatra ca vreau sa lamuresc problema inainte de diversificare.
Va dorim o zi frumoasa si o raza de soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Stefulici tu stii ca eu am avut problema cu glicemia in sarcina si imi luam dupa fiecare masa, e dupa mesele de lapte cu cereale sarea in aer glicemia. Alimentele cu index gliemic ridicat dau energie muulta.
Daca lui Georgica ii priesc e fff bine, stiu copii care nu mai dorm dupa cereale seara. Bine acum depinde si de cat de obosit e bb, ca daca te joci bine cu el si il obosesti pica lat si cu mama cerealelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Buna dimineata mamici
Raportam o noapte un pic mai buna decat precedenta.Ne-am trezit din 2 in 2 ore si ne-am plimbat mult prin casa de fiecare data, dar macar a mai mancat putin si a baut si un biberon de ceai.E atat de ragusit ca abia il aud cand plange.Vad ca incepe tratamentul sa isi faca efectul.Azi e mai vesel,rade si nu mai e asa carpa cum era ieri.Sunt buni aerosolii bag de seama.Trebuie neaparat sa imi iau si eu un aparat ca momentan il am de la dr imprumutat.
In legatura cu dormitul in pat cu piticii cred ca fiecare face cum considera ca este mai bine pt ei.Eu va zic sincer ca seara il adorm si il pun la el in patut care este in aceesi camera cu noi si apoi dupa prima trezire il iau in pat sa il alaptez si il pun apiu langa mine pt ca adoarme la titi si imi e frica ca daca il pun la el in pat se trezeste(patit de cateva ori).In plus am observat ca la noi in pat e mai linistit,doarme mai mult cand ma simte langa el.Stiu ca poate gresesc dar nu imi pasa.Vreau sa-mi simt copilul aproape si nu vreau sa-l vad plangand,sa se simta singur.Nu cred ca o sa doarma pana la 18 ani cu noi in pat .
Virgi welcome in the club.La mine au bocanit de la 7 pana pe la 9.30 si apoi au plecat draq stie unde, suficient cat sa ma trezeasca si apoi sa nu mai pot dormi.Abia astept sa termine.
Va pup

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

stiam eu ca am uitat ceva: al meu de la cereale ne-a facut o saptamana noptile albe pana mi-am dat seama ca il energizeaza. Apoi mi-a confirmat pediatrul, dar a mentionat ca la unii pici functioneaza faza cu somnul dupa o masa cu cereale. Noi nu I le mai dam deloc pt ca si ziua il agitam dupa ce le papa. Oricum e el ff activ, va dati seama cum facea dupa cereale :)) Noaptea ii mai dam ceai de la Humana pt noapte si de aseara Humana lapte de noapte. L-am trecut pe Humana 2 in timpul zilei si ieri prima masa cu carnita. Pana nu a mancat tot bolul nu s-a lasat. Bilantul la 6 luni: 8 kg si 73 cm.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Retrag ce-am spus ref la cereale, am zis ca dc la mine a fost ok, asa e in gen... Nu mai auzisem sa vdea energie... Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Buna fetelor!
Ieri am stat pe afara vreo 2 ore si n-am mai avut timp sa va scriu din nou mesajul ala lung ce l-am pierdut ieri.
Ideea era ca Mihai nu prea mai doarme bine de vreo luna, fetele de pe facebook s-au saturat deja de mine cat ma plang. Duminica am cam clacat, imi venea sa fug in lume. Noroc ca el e un super dulce si ma topesc cand imi zambeste si cand ma "iubeste" el pe mine. Si va imaginati cum ma iubeste, ma apuca cu amandoua mainile de cap(de preferinta de par) si ma trage spre el ca sa ma poata mozoli pe fata pe unde apuca(sau pe unde-l las ca prefera sa se duca spre gura sau nas si nu=l las acolo)Desi cand vine seara ma apuca o groaza de zici ca urmeaza un film horror si noaptea imi vin tot felul de ganduri nasoale si dimineata sunt cam zombie, cand il vad dimineata ca zambeste si se bucura ca-s cu el si se pune pe chiuit...parca oboseala e mai usoara si viata mai frumoasa.
Acum e foarte pasionat sa stea in fund, reuseste sa faca asta foarte bine. Sta nesprijinit destul de mult. Bine, se sprijina el in maini sa nu cada. Acum a devenit interesat in mod deosebit sa stea in picioare desi nu prea il las sa se sprijine pe ele. De cateva zile e interesat de telecomanda si laptop. Si care ar fi sansele ca imediat ce a luat telecomanda sa schimbe pe duck tv? E doar o coincidenta amuzanta pentru ca duck tv nici nu e canalul preferat.
In rest cu intorsul burta-spate si invers nu se exerseaza chiar asa des, mai curand pe burta s-ar intoarce ca ii cam place sa stea pe burta sa se joace. De tarat iar nu e prea harnic, se taraste foarte putin insa se tot invarte 360grade stand pe burta mai ales. La cum il vad s-ar putea sa fie mai interesat sa stea si sa mearga in picioare decat in 4 labe. Ieri se distra teribil aplecandu-se la marginea canapelei si aruncand jucarii jos. Il tineam bine ca altfel cadea sigur in cap, dar am vrut sa vad ce vrea sa faca. Arunca o jucarie si se uita la ea cum cade. De fapt nu o arunca ci doar ii dadea drumul din mana. Cred ca facea masuratori legate de distanta si legea gravitatiei. Pe urma si-a luat singur alta jucarie si la fel i-a dat drumu. Azi se chinuia sa-mi coboare din brate sa ajunga jos. Era super fericit daca il coboram sa stea pe picioarele lui. Sper sa nu misune pe aici pana la Craciun sa avem si noi un brad intreg ca de la anu sigur o sa fie smotocit tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Albinuta, ma intrebai de baie... De pe 20 Iulia n-a mai facut kk decat la wc, iar pipi cam jumi-juma. Adica folosim 2 scutece pe zi: unul il punem dimineata, unul seara. In cursul noptii de pe la 4-5 tot face, dar nu o trezesc, nu vreau sa ii sara somnul. Cartea a aparut si in limba romana, probabil varianta corect tradusa (edit,: acum am vazut ca ai scris si tu despre asta). Zilele astea se va face si lansarea oficiala in Bucuresti. Daca vreti sa mergeti, las link de pe FB: http://www.facebook.com/events/489740957732470/ Joana, nu stiu daca se gaseste inca in librarii, daca nu poti merge la lansare o poti comanda pe net, cred ca o gasesti pe poarta-ma.ro. Eu n-am citit-o inca, dar stiu in mare depsre ce e vorba. De cativa ani activez si pe un site de attachment parenting, multe din principiile sanatoase de educare a copiilor de acolo mi le-am insusit. Trilogia lui Gray mi-am comandat-o si eu pe net, la libris.ro, reducere 30%. O sa o pun in ghete acusica.
Elenusha, multa putere iti doresc! Asa de mult mi-as dori sa pot sa fiu macat cate un pic langa tine, iar cand simti ca nu mai poti, sa-l iau eu macar pt vreo 3 ore pe Eric sa te poti reculege putin! Ma bucur mult ca hemoragiile oculte au iesit negative, cred ca ai o mare usurare cu asta!
Eva, cel mai adesea si Iulia tot culcat mananca, dar ea nu da inca mancarea pe tzatza, oricum e mai micuta decat Dorian. Vedem acusica, cand o manca mai cu spor ce-o mai fi.
Roxana, sanatate multa baietelului!!!
Mmamita, Iulia avea la 5 luni si 3 saptamani 7800g, a luat un kg intr-o luna, dupa ce la cantarirea anterioara, la 4l si 3 sapt luase iarasi 1 kg. Startul ei n-a fost asa de glorios ca al majoritatii copiilor de aici, stiti ca ma plangeam un pic ca-i pitica odiseei, dar uite ca acum ia 1 kg pe luna si va ajunge din urma. E dolofanica, chiscoasa, iti vine sa o molfai toata. Ce fete nazdravane ai! Cu parul alb cum stai?
Virgi, iti doresc rezistenta maxima cu muncitorii in casa... ce naspa e. Dar bine ca ti-ai dat seama la timp de mucegai si ca nu s-a intins.

Nu stiu daca s-a mai vorbit despre site-uri de diversificare, e unul care imi place mult: diversificare.ro.
Aever, cat de simpatic e Mihaita! Cred si eu ca te topesti toata!!!

Si eu ma odihnesc cam aiurea de cand Iulia doarme numai in pat cu noi, acum si mai rau dorm de cand a cazut, mereu ma trezesc s-o verific. ma gandeam sa cumparam o aparatoare de pat, ce ziceti? Oare la ce preturi se gasesc? Dar sa stiti ca zic si eu ca si Roxana, ca prefer asa, numai sa o stiu ca doarme bine, ca doua nopti ne-am straduit sa o culcam in patutul ei si n-a vrut, se tot trezea si plangea...

Revin, sper, e in kuru' gol de vreo juma' de ora.




Mergi la inceput