Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Joanna, din fericire Dorian nu plange deloc, cred ca adunam 5 minute pe saptamana de plans deci nu te pot ajuta cu un sfat sau o idee ce ar putea avea Cristian dar ma bucur tare ca te-ai hotarat sa il duci la Budimex la un control amanuntit! De abia astept sa ne spui cum au decurs lucrurile
Gyan, eu mi-am invatat lectia si nu ii dau niciodata solide daca ii este foame de lapte sau somn. El are somn cam la 2 ore si lapte la fel, la 2 ore, inainte sa adoarma si cand se trezeste deci solide cam la o ora dupa ce s-a trezit. L-am pus in scaun intr-o zi cand era cam somnoros si mi-a facut scandalul de pe lume
Intreba cineva zilele trecute ( cred ca Enona? ) cum sa ii dea bebelului ardeii, gogosarii. Pai eu cred ca e bine in orice fel.. si copti si cruzi ca sunt destul de dulci si nu acizi
Ellyshor, ce fel de cereale i-ai dat cu mar copt lui M? I le-ai dat cu lingurita? Ma tenteaza si pe mine sa ii fac niste terciuri dar nu stiu de care si cum sa i le dau
Roxana, poate intra Onutza sa iti spuna ce fel de aerosoli foloseste ea. Sanatate multa puiului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Multumesc mult fetelor de incurajari.A fost o zi foarte grea astazi.Am fost la un pas de a ma duce cu el la spital.A avut cateva episoade de vomitat in jet cu innecat cu tuse....of...m-am speriat rau de tot.Norocul meu este ca saptamana asta a venit mama la mine si a nimerit numai bine sa ma ajute cu asta mic.Mi se rupe sufletul cand il vad cum tuseste si apoi plange, e clar ca il doare si se uita la mine cu niste ochi...O sa fie o noapte lunga iar...Aaaa si ca sa vedeti ce noroc pot eu sa am: dupa ce ca o data in viata nasc si eu si am copil mic fix in anul asta s-au gasit astia sa reabiliteze blocul,deci va dati seama de ce zgomote sunt si cum la 7 dimineata ma trezesc cu bormasina.Nu stiu cum se face ca in fiecare dimineata isi gasesc de lucru fix la geamul meu.Si ca sa fie tabloul complet de vineri mi-au oprit si caldura ca schimba nu stiu ce tevi...minunat.Am noroc ca nu e chiar frig afara si in casa am bagat caloriferul electric care merge non-stop...dar totusi cat noroc pot sa am sa se intample toate fix acum, fix cand am si eu bebe mic...

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Elena,Eva,multumesc
Am inceput div.de vreo 5-6 zile cu cereale de orez,azi i am dat si un pic pireu de telina.Coincidenta sau nu,cam de cind ii dau cereale se trezeste noaptea de 6-7 ori,inainte doar o data.Si nu sa manince,doar il iau in brate si adoarme repede dar uneori d-abia ma urnesc din pat.Ce-o mai fi si asta,aveti idee?
Eva,eu cerealele le am facut f subtiri,curg din lingurita;poti incerca cu cele din ovaz,sint mai bune,o sa i dau si eu dupa vreo 2 sapt.Le poti amesteca cu fructe.
Elena,imi dau si eu cu presupusul,poate ca exista mici singerari la nivelul esofagului din cauza refluxului si de aici toata problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan am luat in seara asta rezultatul la analiza de sangerari oculte din scaun si e negativa, deci se pare ca sunt doar secretiile de pe intestin, semn ca nu e prea plin.
Despre cereale din ce am observat din experientele altor mamici, nu e indicat sa se dea seara pt ca ii energizeaza pe bbei si in consecinta nu se vor odihni bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Elena,bine ca e ok analiza,poti sta linistita acum.Ce planuri ai pt diversificare?Cu ce incepi?
Despre cereale.......Mda,nu stiu,i le am dat pe la prinz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan cu diversificarea inca stau in cumpana, stiu sigur ca o sa incep cu legumele si o sa ii bag mai tarziu fructele si cerealele ultimele si maxim de 2 ori pe saptamana din cauza problemelor mele cu glicemia din timpul sarcinii. O sa evit sa ii dau lui E alimente cu index glicemic ridicat pana la 1 an si apoi cu mare grija.
Ma gandesc daca sa incep cu radacina de parunjel sau cu morcov+patrunjel. E a avut probleme cu constipatia si nu e indicat sa incep cu morcov simplu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Multumesc mult pentru urari,fetelor!
Vad ca e sezon de distractii iar pentru multa lume...Eu cred ca in cele mai multe din cazuri dintii sunt de vina.Ioana mea pana a terminat cu dintii la fiecare nou grup a facut,ba febra,ba nervi si agitatie,ba a fost stricata la burtica...a incercat de toate pana am vazut-o dintzoasa.Eu una m-am consolat ca pan la 2-3 ani tine cu dintii de lapte si apoi pan pe la 6 ani nu mai am treaba decat cu gradinitza.
Ce-am mai ras inchipuindu-mi-o pe Ilinca Mamitei strigandu-i pe ceilalti care dorm
ALBINUTZO,vreau si eu schema de div pt 6-7 luni.Multumesc!Si cand Doamne iarta-ma ai timp sa mai si citesti?Hai ,ca m-ai facut si pe mine curioasa cu ce ai citit tu si daca ai fi citit mai demult nu te mai intorceai la servici...si nu mai culcai copilul separat.Eu nu l-am culcat separat din comoditatein principal...
ANITTO,Iuliei nu-i mai iese vreun coltishor cumva?M cum mai e cu scoala?
ROXANA,noapte linistita si multa sanatate!
EVA,nu mi-ai mai zis nik de ou
JOANNA,si Lucas cand plange cu nervi se arcuieste,se inroseste si tremura.Mai ales daca ii iau din mana ceva ce nu vrea sa dea.De acum au si forta ,personalitate au avut din ziua zero.Dar e bine ca mergi la medic ,totusi sa vada pe ce fond refuza mancarea.Multa sanatate!
Mai voiam sa zic multe da-s retarded rau...Sa stiti ca am inceput sa iau Neurozan plus.Va spun daca obtin rezultate deosebite
Ma duc sa ma culc,maine dimineata vin rachetzii la izolat peretzii...Asa ca ma inscriu si eu in grupul celor bocaniti si ciocaniti la cap de mesterii zidari(ca sa nu mai spun ca de 2 zile un vecin isi amenajeaza boxa...sub apartamentul meu
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Virgi deci mi se pare tare de tot denumirea medicamentelor, zici ca e vreo specie de dinozaur. Acum serios daca merge sa m#259; anunti si pe mine sa-mi aduca tata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Buna dimineata!

Gyan, am trimis schema.
Virgi, poate dai un PM cu adresa de mail.

Elena, ce face bebe E?

Acum , referitor la carte( Conceptul Continuum)..o sa va pun cateva citate din ea, insa trebuie sa o cititi integral ca sa puteti vedea totul ca un puzzle si nu doar bucatele..

"O parere foarte larg raspandita este aceea ca a-i da unui bebelus sau unui copil prea multa atentie l-ar impiedica de la a deveni independent si ca a-l purta pe sus tot timpul i-ar slabi autonomie. Am vazut deja ca autonomia in sine vine dintr-o etapa implinita in-brate, etapa in care bebelusul este intotdeauna prezent, dar rareori se afla in centrul atentiei. El se afla pur si simplu acolo, in mijlocul vietii ingrijitorului, experimentand lucruri tot timpul, fiind tinut in siguranta. Cand paraseste genunchiul mamei sale si incepe sa se taraie, sa mearga de-a busilea si sa umble in lumea din jurul corpului ei, face acestea fara intervetii (a se citi „fara protectie”). Rolul mamei lui este de a fi disponibila cand vine la ea sau o cheama. NU este sarcina ei sa-i dirijeze actiunile,
nici sa-l protejeze de pericole pentru care ar fi perfect capabil sa se protejeze singur daca i s-ar da ocazia.
Aceasta este, probabil, partea cea mai dificila la schimbarea catre principiile continuum. Fiecare mama va trebui sa aiba incredere in abilitatea bebelusului sau pentru autoconservare atat de mult cat poate ea. Putine ar reusi sa le permita sa se joace cu cutite ascutite si cu focul si sa-i lase liberi la malul raurilor cum ii lasa Yekuana fara sa se gandeasca, cunoscand talentele enorme de autoconservare ale bebelusilor asa cum le cunosc; dar cu cat mai putina responsabilitate isi asuma mamele civilizate pentru siguranta bebelusului ei, cu atat mai curand si mai bine va deveni el independent. El va sti cand are nevoie de ajutor si de consolare. El ar trebui sa fie lasat sa fie initiatorul. Nu ar trebui sa fie niciodata tinut departe de mama lui, dar ea ar trebui sa fie cea care-i ofera minimul absolut de ghidaj."

O sa pun cartea ( nu e tradusa perfect) in GDocs si daca aveti timp si chef puteti citit acolo. Personal, am trait niste stari contradictorii pe masura ce am inceput sa citesc. Regretul ca nu am citit mai devreme, iar la final bucuria ca nu e prea tarziu sa mai pot schimba anumite lucruri. Frustrarea ca nu am reusit sa-l alaptez mai mult, ca nu am fost langa el in primele 24 h de la nastere- aici e mult mai mult decat frustrare..imi venea sa plang in hohote cand citeam.. M-am enervat ca citesc si ma influenteaza diversi ( autori, oameni, mamici) care iti spun sa nu dormi cu copilul ca nu mai scapi de el din patul tau, sa il lasi sa planga in patut ca sa invete sa doarma singur, sa nu-l tii in brate ca devine rasfatat..si alte lucruri de genul.
Nu mai scriu mai mult..poate sunt fete pe care nu le intereseaza cartea si nu vreau sa se supere nimeni ca am scris mult.

Pentru cine doreste cartea, stiu ca se lanseaza in Bucuresti pe data de 30 noiembrie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Cristina pare foarte interesanta cartea. O sa o caut si eu in librarie

Eu cerealele i le dadeam amestecate cu iaurt, sau mai nu, cand nu mai manca, incercam cu piure de fructe de la Hipp. Este tare bun la gust insa piticul a refuzat orice:(

Mergi la inceput