Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La cat mai multe lunite frumoase si sanatoase pentru dragii nostri LC si Darius!
Despre noi, sunt la capatul puterilor si rabdarilor, ieri E a varsat in jet de am spalat casa de vreo 3 ori si iar a facut kk cu acel mucus maroniu, am pus la recipient si azi dim l-a dus cumatra la laborator, numai ca nu fac coprocultura pt ca cica nu e recoltat steril. Vedem ce iese, vorbesc si cu pediatra ca sa rezolvam pt ca de acum ne apropiem de 6 luni si trebuie sa incepem diversificarea. Ma gandesc ca se irita pe intestin pt ca face si putin cantitativ, poate lapticul meu e mai apos, iar el tot nu se abate de la supt 120 ml la 3 ore, cateodata si cate 90 ml, ceea ce mi se pare cam putin pt 8,3 kg cat are acum.
Andra .
Va dorim o zi minunata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ziua buna doamnelor,
La multe Lunite Lucas de Virgi si Darius de Addya !!!
Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi

La multe Lunite si Biancai de Ionelu si Vladut de Cuchilici !
Chiar asa, unde o fi Addya noastra? Oare ce o fi pregatit bun de ziua puiului ?
Andra, off off mey mey ! Da locurile care dor sa le pup sa treaca
Virgi, moa ce distractie pe voi acum cu zugravitul in miezul iernii.. ufff .
Miha, cam tentanta oferta ta
Joanna, imi pare rau de problemele puiului dar citind acum mesajul tau ma gandesc ca incep sa ma confrunt si eu cu refuzul laptelui la doar 2 saptamani dupa ce am inceput BLW .
Pur si simplu nu mai accepta sanul daca il tin in brate asa ca de fiecare data cand trebuie sa ii dau sa pape , trebuie sa ne intindem pe pat si sa il alaptez culcat.. asa papa fara nici o problema.
Stiam ca odata introduse solidele, luarea in greutate nu va mai fi atat de mare asa ca ieri m-am incumetat sa il cantaresc si surpriza.. a luat 500gr in doar 2 saptamani( a ajuns la 8.100kg ) in conditiile in care toata luna a 5-a luase doar 600 gr .
El a inceput sa pape foarte bine solide si asta se vede si in pampers dar tare imi e frica sa nu isi scoata mesele de lapte prea devreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Albinutza, ce anume ai citit in legatura cu dormitul in patul parintilor de spui ca iti pare rau ca ai vrut sa il culci in patut?
Pana acum vreo luna jumate, Dorian dormea noaptea in patutul lui , eu il luam doar sa ii dau sa pape si apoi il puneam la loc ( cam cum procedeaza Joanna acum .. adica de vreo 5 ori pe noapte) dar in ultimul timp.. cred ca si din comoditate, l-am lasat toata noaptea langa mine si decat ii dau sanul cand incepe sa se agite. Problema e ca l-am exilat pe C in sufragerie pe canapea si imi cam striga sa nu cumva sa il invat pe Dorian cu mine in pat, sa stric copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

La multi ani Lucas si Darius, sa fiti sanatosi si fericiti.
Fetelor ajutati-ma si pe mine cu un sfat: ce aparat de aerosoli sa-mi cumpar? Are cineva aparatul Laica MD6026? Trebuie neaparat sa-mi iau unul ca e bun la casa omului cu copii mici si la noi e a 3-a oara cand imi raceste decand s-a racit afara.
Acum ne-am pricopsit cu o bronsiolita de toata frumusetea:tuse,muci,febra...sper sa ma ajute Dumnezeu sa mearga tratamentul dat de dr si sa nu ajungem la spital.
Sunt atat de daramata psihic ca nush ce sa mai fac.Imi e si frica sa ne mai intalnim cu prietenii si rudele noastre care au si ei copii ca mai mereu ia de pe la ei cate ceva.Nu imi vine nici sa mai ies cu el in oras la cumparaturi.Stiu ca nu e indicat sa merg cu el in locuri aglomerate gen mall sau hipermarket dar nu am cu cine sa il las acasa si mai vreau si eu sa ies din casa ca altfel simt ca o iau pe campii.
Of of si cand ma gandesc ca iarna abia a inceput...

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am scris ditamai mesajul si s-a pierdut.

Cand mai am timp il scriu din nou.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata!

La muuuulti ani sarbatoritilor, sa creasca mari, sanatosi, frumosi!:)

Miha, si I a fugit in grupa si m-a lasat sa plec fara probleme..in primele doua zile. Problema la ea nu sunt copiii - ii adora, ii place sa se joace; problema e adaptarea la programul de somn. Nici eu nu am dormit veci la gradi, dar stateam cuminte in pat si ma uitam la ceilalti cum dorm - ea ii deranjeaza. Nu stiu, sper s-o reglam cumva cat de repede.
Aaaa, si trece-ma si pe mine pe lista de invitati-neinvitati, viiiiin!

Albinutza, doar la sfarsitul lui ianuarie incep..pana atunci ar trebui sa invat gramatica, sper sa apuc.

Joana, imi pare rau de problemutele cu Cristian, dar nu te descuraja - sigur ca nu intotdeauna iese totul cum ne dorim dar..face parte din farmecul vietii.

Anitta, cate kg are acum I.? In poze pare destul de dolofana, e o dulce!

Hai ca ma ridic si eu din pat incet-incet, ne "auzim" mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, piticii vostri se arcuiesc de spate si plang? Asta e noua ocupatia a lui Cristian, se arcuiesc de spate, fie ca este in carut, pat, in brate. Sincer eu incep sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare.Nu mananca nci laptele cum trebuie, adica manaca si la 8 ore:(((, nu doarme, plange din senin, se arcuieste fara motiv aparent...pare sa aiba o durere habar nu am...asa ma joi ma duc cu el la Budimex sa l vada si cineva care poate ma elucideaza.

Miha, acum am citit, felicitari pt printesa, dar ce copil talentat ai

Eva, sa stii ca la inceput de diversificare asa a facut si Cristian, papa fff bie solide si de abia astepta masa iar laptele a inceput sa l refuze. Eh acum, refuza mesele solide, nici nu i mai dau de vreo saptaamna, insa nici laptele nu pot spune ca se omoara dupa el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei,Lucas si Darius!
Andra
Albinuta,vreau si eu schema,cum sa nu.Iti trimit pm cu emailul.Mersi
Roxana,sanatate piticului!Nu ma pricep la aparate pt aerosoli,parca Onutza folosea.
Joanna,si al meu s a mai arcuit in ultima vreme de citeva ori,fara sa plinga insa, dar nu i am dat importanta.Cind era mai mic stiu ca era din cauza refluxului.
Mammita,ai 2 nazdravane de toata isprava,o sa scoata untul din voi Si se zice ca fetele sint mai usor de crescut
Miha,se anunta inghesuiala mare la tine de Revelion!
Lamuriti-ma si pe mine,cum se face cu solidele?La inceput sau dupa lapte? Pt ca daca se satura cu lapte nu mai vrea altceva,daca ii dau inainte nu prea mai vrea lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna fetelor!
Roxana sa se faca bb bine repede!
Ioana tare te mai chinui si tu Cristian, Doamne ajuta sa elucidati problema repede. Si E se arcuieste si tipa cand nu ii convine ceva, dar eu sincer nu mi-am facut griji. E posibil sa il deranjeze dintisorii sau burtica, cel putin E papa mai putin cand inghite cu aer si tot asa se arcuieste in fel si chip si ridica piciorusele in sus, e o adevarata provocare fiecare sesiune de supt la noi.
Eva da papa chiar bine Dorian! Bravo!
Elly deci ma chinui de vreo saptamana sa iti spun ce cred eu despre frecatul la ochi si nas al lui bb. Eric se freaca si el des la ochi si nas si am descoperit ca este de la aciditate. Cand ii vine inapoi intai se duce in nas, si evident ca nasul comunica cu ochii, iar la el unde e canalul lacrimar infundat la ochiul stang, am sesizat ca se freaca mai mereu la ochiul drept.
Anitta multumim pt aprecieri. Deocamdata se impinge usor in canapea si nu avanseaza deloc, dar stau numai langa el cat e acolo.
Noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan noi nu am inceput diversificarea inca, dar suntem pe aproape. Eu o sa ii dau la o masa solidele si apoi tzatzi completare. Daca nu doreste ii dau mai tarziu laptic.

Mergi la inceput