Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Virgi, scuza-ma te rog, ca am tot uitat sa iti spun ce scrie in carte despre ou
Pai, am terminat de citit si vreau sa iti zic ca nu scrie decat o fraza si anume ca, acum nu se mai interzice administrarea albusului de ou tocmai pentru ca se recomanda inceperea diversificarii la 6 luni dar cu conditia ca oul sa fie preparat termic foarte foarte bine. Eu personal nu ii voi da albusul cateva luni cel putin, dar un galbenus intreg ii voi pune pe masuta, tocmai pentru ca sunt ferm convinsa ca nu il va putea manca pe tot .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

EVA,multumesc si sa-ti traiasca voinicul!Noi am inceput dupa schema clasica cu oul(mai intai un sfert,apoi jumate....).Albus nu-i dau pan la un an.
Buna cafeaua,DEEO!
Hai AEVER cu fripturile, ca se apropie pranzul!.O zi frumoasa!
GYAN,stai linistita ca-mi scapa destule...desi iau pastilutele dinozaur(cred ca asa o sa le raman numele)eu stiu ca pt mine cea mai buna modalitate de remontare si refacere ramane SOMNUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

CLARA,ALMA, BIG LIKE SI SUBSCRIBE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Alma si Clara, un big LIKE si de la mine !
Deea, si eu cred ca vei reusi relactarea daca iti doresti asta din tot sufletul. Puiul tau, cu siguranta are nevoie de asta chiar daca va dura o luna, doua, trei. Pune puiul la san sa il foloseasca pe post de suzeta, baga Galafor si sunt sigura ca minunea se va produce curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

La multi ani de Sf Andrei, mamici si fluturasi dragi!


Eu am dormit cu ai mei in camera, apoi m-au mutat cu mamaie in camera, desi mai erau vreo 2-3 camere libere in casa. Am urat din tot sufletul asta!!! Parca ma sufocam.
V-am spus, am descoperit la fii-mea cand era bebelus ca nu-i placea sa ma simta in camera, cum am lasat-o singura, cum a inceput sa doarma linistita toata noaptea. Acum in schimb, e lipita de mine noaptea, nici nu incerc sa o culc singura, va stii ea cand e timpul. Eu incerc sa fac totul din instinct, nu prea fac eu din carti & co. Gresesc mult, dar din greseli invat
Iar despre faza cu olita, mama este neagra ca face fii-mea inca in pampers, ca pe "vremea" lor era o rusine asa ceva. Ea spune cand face, dar daca nu vrea olita sau wc ce sa-i fac? Nu s-o marita cu pampersul dupa ea. Sa ma blameze cine o vrea, mie nu-mi prea pasa, sincer!
Da, bebe doarme singur in camera lui si ii place, doarme de la 9-10 seara pana dimineata la 9, daca voi simti ca vrea cu noi, il voi lua, dar pana acum nu si-a exprimat dorinta, cred ca seamana cu mine si cu sora lui si ii place singurel. Ne adaptam pe parcurs, ati vazut ca se schimba totul de la spatamana la saptamana.

Fetelor, am at jos 32 de kg in cele 6 luni de la nastere (luasem 28 cu bebe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna dimineata de la noi!
Astazi va servim cu o prajiturica si o canita cu ceai de lactatie cu ocazia primei onomastici a lui bb Eric-Andrei!
La multi si frumosi ani tuturor sarbatoritelor/sarbatoritilor zilei puiuti, mamici si tatici ! Octavian-Andrei, Dorian-Andrei, Robert-Andrei, Aever, Deea&DH. Bb Octavian felicitari si pentru aniversarea primelor 6 lunite, sa cresti mare si sanatos si sa nu te lasi, tzatzica e iubirea ta.
Roxana sanatate multa piciului, sa se faca bine repede-repede.
Despre noi, asta noapte a fost jale cu treziri urland la cate 2 ore si cu greu adormit la loc, dintisorii il chinuie tare, mi-e o mila de el.
Aseara am fost si am luat cadrul de la carucior din service si am avut o surpriza f frumoasa, ni l-au inlocuit cu unul nou-nout. Si pentru ca tot eram la magazinul pt vebici am profitat si i-am luat lui E un cadou de ziua lui, jucaria interactiva Wayne, pe langa diverse sunete si cantecele, tovarasul Wayne repeta ca un papagal ce i se spune, deja azi dimineata a fost testata cu tipetele lui Eric si a facut fata cu brio :)))
Va si va dorim o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Si pentru ca Ylari a adus vorba despre cadouri, cred ca Wayne sau versiunea feminina Julia sunt un cadou frumos potrivit varstei bebelusilor nostri. Acesta este link-ul:
http://parents.kskids.com/parentdetail.php?pid=4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Bravo Andra!!! Acum esti fotomodela!
Nici eu nu prea citesc carti care sa ma invete cum sa-mi cresc copilul, in principal pt ca nu am timp si din ce am mai rasfoit unele chiar nu se pliau pe principiile si stilul nostru. Eu ma bazez pe langa instinct si pe faptul ca am lucrat ca si cadru didactic si am si cursurile de psihopedagogia copilului/adolescentului la activ. Sper sa procedez corect si sa nu regret mai tarziu. Eu incerc sa raspund cat mai prompt si mai bine la orice mieunat al lui Eric. Noi ne petrecem tot timpul impreuna si chiar si cand sunt terminata fizic si psihic tot langa el stau si nu stiu cum, dar e de ajuns sa se uite in ochii mei si simt ca se incarca bateriile si regret de fiecare data cand m-am suparat sau enervat ca el e mic si inocent si are nevoie de iubirea noastra, a lui mami si tati pe care le primeste neconditionat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Ooof, si luasem toata lista la rand! Eram convinsa ca macar de data asta n-am uitat pe nimeni

La multi ani, Dorian-Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Sanatate, fericire si implinire puilor si mamicilor care se sarbatoresc astazi!

Nu am mai intrat, sunt cam la minim cu energia si odihna.
Mihnea de 2 zile refuza mancarea solida, si laptele abia il mananca. Este foarte agitat si plangacios. Asa ca ma astept din clipa in clipa sa-i rasara vreun dintisor.

O sa incerc sa recuperez zilele astea.
Va pupam dulce si va dorim o zi minunata!


Mergi la inceput