Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Si pentru ca vorbeam de mame imperfecte, eu ma mai amuz cateodata cu asta: http://1000reasonsimabadmom.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

ALMA - cit de frumos ai scris si cit de adevarat!! Si faza cu olita, sunt 100 la 100 de acord cu ea! Pentru mine, indiferent cit de mult am citit despre "potty training" in mintea mea nu-si gasea logica cum sa inveti un copil de 1 an - 2 ani sa faca la olita. Si asta e un proces care trebuie sa se produca natural, copilul trebuie sa fie CONSTIENT de senzatia de a face pipi/caca, nu sa devina un automatism. Plus ca nu inteleg cum poti forta un copil sa stea pe olita pina ii vine sa faca etc, la mine cu Bryce clar nu ar fi mers, caci e un copil extrem de independent. De aceea am lasat sa decurga totul natural, si Bryce acum la 3 ani si 3 luni cere singur la olita si intelege clar ce inseamna sa faca pipi si caca, iar noi il incurajam si suntem mindrii de ei, la fel cum intelegem si "accidentele" ca se mai intimpla sa uiti si sa te scapi. Da' mi-am auzit si eu de la mama sau alte rude de prin Romania, intrebari de genu" da' ce o sa aiba pampers pina la adinci batrineti"? ei bine, nu, o sa aiba pampers pina cind o sa fie el pregatit sa nu-l mai foloseasca.

La fel sunt de acord cind spui ca nu toti parintii pot dormi cu copiii lor si e ok. Asta nu-i face mai putin parinti sau ca-si iubesc mai putin copiii. Noi discutam acum despre situatiile nenaturale, atunci cind ne infrinam instinctele materne/paterne doar pentru ca lumea din jur nu e de acord cu metodele noastre. Fiecare familie isi creaza gradul sau de comfort si naturalete.

Va pup cu drag si noapte linistita,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Nu am adormit asa ca am revenit cu meniul.
Praz cu masline, ciorba de perisoare, tocanita picanta cu pulpite, supa de curca si friptura de curca la cuptor cu piure de cartofi, telina si patrunjel, chiftelute, somon la gratar cu cartofi natur si legume sote. Asta am avut toata saptamana. Azi am de gand sa fac pt Eva si pt mine supa crema de legume si inca imi screm creierii pt felul doi. As face un sufle de dovlecei. Si as mai pune-o de o placinta dar n-am nici mere nucu branza asa ca pofta in cui sau pun de briose. Dimineata fac pancake-uri, apoi de duminica boierie ca vine soacra si imi gateste ea. Lol.
Ce cadouri ati luat la copii? Lui Lucasel i-am luat mingea de la v-tech m-a incantat ca e in romana, mai mult ne-a costat Eva, i-am luat casa de papusi ca si-o dorea, niste papusi Barbie si jocul Piticot. Abia astept EU sa vina Moshu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Ah , da, si asta cu pusul la olita devreme mi se pare inutila. Si trista, parerea mea! Eva pe la 3 ani jumate a scapat din proprie initiativa de pampersul de zi iar de cel de noapte fix cand am venit cu Lucas de la maternitate. Pe cel de noapte il puneam mai mult pt confortul meu, eram bortoasa chiar nu aveam chef de schimbat asternuturi in miez de noapte. Oricum, ce vreau sa spun ca dupa multa vorbarie si explicat cum e cu pishu kk wc a venit totul de la ea, fara chin, fara constrangeri si da, iata ca nu voi trimite fata la scoala in pampersi ;) nu avem de ce ne teme, trebuie sa avem incredere in ei ca atunci cand vor fi pregatiti sa faca un lucru il vor face singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

La multi ani tuturor care isi serbeaza ziua..rapid rapid intru sa va urez un wek frumos si linistit.eu plec la vatra dornei si ne reauzim dumnik seara.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

La multi ani, Aever, scuze am uitat sa iti urez pana acum, desi am scris cateva mesaje...
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

La multi ani de SF Andrei tuturor mamicilor care poarta acest nume, copiilor, sotilor!

Va pup si va doresc weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Neatza dragelor si la multi ani fericiti tuturor sarbatoriti nostri
Va dau o cafea tare tare si un bol de cereale ca tare devreme m am trezit astazi. Piticul nu a mai avut somn de la 6 asa ca pana acum am recuperat paginile scrise peste nopate. Dar ce activitate intensa. AAA si Alma, superba povestea cireselelor tale, bine ca totul s a terminat cu bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza dragi mamici si pitici,
Astazi dam si noi de baut in cinstea puiucului nostru drag, Dorian Andrei
.. di tate pentru toti
La multi Ani, Deea, Aever, Octavian Andrei, Eric Andrei, Robert Andrei ( sper ca nu am omis pe nimeni ) !!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

La multi ani aever,Deea si bebeii care isi sarbatoresc azi onomastica!
Mai,fetelor,ce de ati mai discutat la ore mici din noapte,se pare ca n-aveati somn.
Alma,ai dreptate,din lipsa de spatiu a trebuit sa dorm cu ai mei,stateam la tara si iarna era greu sa incalzeasca inca o camera.Daca nu mi ar fi fost asa de cald poate nu as fi avut nimic de obiectat.Stiti voi,sa nu raceasca copilul. Apropo.Eu acum in casa p asta mic il tin in body cu mineca scurta si pantalon,fara sosete pt ca e f cald Si acum a trebuit sa duc munca de lamurire cu mama mea ca cica e "crud" si ca tre' imbracat mai bine dar a vazut si ea ca transpira.
Ylari,mersi,ma intereseaza.O sa vb si cu o prietena care are copii de 1 an si ceva si altul de vreo 4 sa vedem ce zice,ea nu le a dat carne deloc pina acum.Eu nu stiu cit o sa amin,pt ca eu maninc dar in momentul de fata nu mi se pare potrivita cea de pe piata iar de la curte n am posibilitatea. Ohh,si cu gatitul,ce complicatenii zici tu acolo, chiftele,placinte,perisoare,cind le faci pe toate? 3 ani jumate cu pampers zici? Ca tot vorbeati de olita...Nu stiu daca aveam atita rabdre si nu il tineam numai pe olita
Virgi,mersi de info Nu stiu cum de nu ti scapa nimic la cite ai pe cap.Daca acum e asa, iti imaginezi cum va fi dupa "dinozaur"

Mergi la inceput