FIV cu Dr. Dragos Albu 71

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Dragele mele,
La multi ani, tuturor celor sarbatoriti astazi... si noua, tuturor romanilor!
Sa fiti sanatoase, puternice si sa vi se indeplineasca fara execeptie DORINTA DORINTELOR!

Cate ceva despre Sfantul Andrei... Poate le stiti, poate nu:

Se spune ca Andrei ar fi fost mai intai ucenic al lui Ioan Botezatorul, care i-ar fi recomandat sa-l urmeze pe Isus din Nazaret. Conform evangheliei lui Ioan, Andrei l-ar fi dus pe fratele sau Petru la Isus, spunandu-i ca l-a gasit pe Mesia. De aici provine caracterizarea lui Andrei ca „cel dintai chemat”. Se spune ca Apostolii s-au intalnit si au tras la sorti pentru a decide unde va merge fiecare. Legenda mai spune ca Apostolului Andrei i-a revenit Scytia (Dobrogea - de aici si titlul de "Ocrotitor al Romaniei"). Mai intai, Andrei l-a insotit pe fratele sau (Apostolul Petru) prin Asia Mica, apoi a trecut in peninsula Balcanica prin teritoriul Turciei de azi, ajungand in Scytia, unde s-a oprit un timp. Apoi ar fi continuat peregrinarea, ajungand pana in sudul Rusiei de astazi. Dupa aceea, s-a intors in Grecia, consolidand comunitatile crestine infiintate de Apostolul Pavel si de alti Apostoli, ajungand pana in Peloponezul grecesc, in orasul Patras. Acolo a murit ca martir, fiind rastignit pe o cruce in forma de X (de aici denumirea de Crucea Sfantului Andrei). Dupa moartea sa moastele s-au pastrat la Patras.
Si totusi, Santandrei este o mare divinitate geto-daca (precrestina, personificare a lupului.) peste care crestinii au suprapus pe Sfantul Apostol Andrei... Noaptea de Santandrei (29 - 30 noiembrie) si ciclul de innoire a timpului, care se suprapun peste perioada calendaristica a Dionisiacelor Campenesti si cu fermentarea vinului in butoaie la popoarele tracice, pastreaza numeroase urme precrestine.
Sunt multe traditii legate de aceasta sarbatoare, cum ar fi cele de dragoste. Dar traditia cea mai raspandita este cea a graului pus la incoltit. De Sfantul Andrei, se ia o manuta de grau si se seamana intr-un ghiveci ori intr-o cutiuta. Apoi, se acopera boabele de grau cu un strat subtire de pamant. Ghiveciul trebuie instalat la fereastra, pentru ca graul proaspat incoltit sa beneficieze de lumina suficienta. Traditia spune ca graul pus la incoltit de Sfantul Andrei spune cate ceva despre viitorul omului care l-a plantat. De Anul Nou, cum arata graul asa va fi si sanatatea celui care l-a plantat în noul an. Batranii spun ca aspectul graului spune ceva si despre recoltele anului agricol ce urmeaza. Graul pus la incoltit se pastreaza de regula pana dupa Anul Nou. Daca se face prea mare, graul poate fi taiat sau legat, dupa 1 ianuarie.

Si pilda de azi:

Se spune ca, odata, un om mergea printr-un desert. Nu mai putea de
oboseala; nu mancase nimic de mai multe zile, apa nu mai avea, iar soarele puternic il topea cu razele sale de foc. In afara de intinderea nesfarsita de nisip dogoritor, nu se vedeau decat urmele omului, urmele pasilor sai.
Deodata insa, omul a observat ca alaturi de el au aparut si alte urme, ca si cand mai era cineva, o persoana ce mergea odata cu el si ale carei urme le putea vedea alaturi de ale sale. Speriat, a strigat:
- De ce sunt patru urme in nisip, cand eu sunt singur? Cine esti si de ce nu te vad? Dar o voce i-a raspuns:
- Sunt Dumnezeu! Nu esti singur, fiindca Eu merg alaturi de tine. Astfel, vei fi ocrotit de orice rau si vei ajunge cu bine la capat!
Omul a cazut in genunchi si i-a multumit Domnului ca S-a indurat de el, dupa care si-a continuat drumul, convins ca acum va reusi. Si a mers, a mers, pana cand intr-un final a simtit ca nu mai poate face un pas macar. Cazut in genunchi, a privit in spate si ... ce i-a fost dat sa vada!? Pe nisip, nu se vedeau decat urmele pasilor sai.
- Doamne - a spus omul indurerat - de ce m-ai parasit, de ce nu sunt decat doua urme in nisip?!
Dar, aceeasi voce i-a raspuns cu blandete:
- Pentru ca, pana acum, Eu te-am dus in brate.
Deodata, omul nostru a simtit ceva rece, rece, si a deschis ochii. Visase.
Toropit de oboseala, incins de lumina soarelui, cazuse in nisip, ajuns la capatul puterilor. Dar, in timpul somnului, fusese gasit de o caravana. Cativa negustori il ridicasera si il stropisera cu apa. Atunci cand a simtit apa rece pe fata s-a trezit, amintindu-si de visul sau.
- Binecuvantat sa fie Domnul! a strigat omul. Cum de m-ati gasit?
- Am vazut niste urme in nisip si ne-am dat seama ca cineva s-a ratacit. Erau, intr-adevar, urmele tale.
- Voi credeti ca urmele mele v-au adus aici? Nu, Dumnezeu, Care S-a
indurat de suferinta mea! El v-a calauzit pasii spre mine, altfel as fi murit.

"Chiar daca noi ne indepartam uneori de Dumnezeu, Dumnezeu ramane
mereu aproape de noi."
(Sfantul Ioan Gura de Aur)



mami de Gabriel
_
9 ani am asteptat o minune, 6 ani am luptat sustinut impotriva infertilitatii; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit (ambele cu dr. D. Albu)... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

La multi ani tuturor celor care poarta numele Sfantului Andrei!
Alilumi, ne inseninezi zilele cu pildele astea frumoase

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Fetele ce zi, ce zi....am avut atatea experiente astazi....am fost la Medlife de la 8:00am la - 13:00pm pentru perfuzia cu Albumina, mi au pus o putin, dupa mi au oprit o pt ca vroia dl doctor sa imi faca o ecografie, dupa ce m a vazut, a spus ca ma baga la punctie cu anestezie generala pt a mi scoate din lichid. Dupa a trebuit sa imi continue perfuzia, care din pacate nu a mai mers, m au gaurit si in dreapta, si in stanga, nu mai mergea pe nici una, dupa a venit cineva de la terapie si a reusit sa imi puna in mana, cu fluturas.
Deja eram panicata de punctie, dupa vine dr si imi spune ca nu mai imi face, ca se amana, nu stiam de ce. Eu deja am crezut ca imi vine menstruatia, pt ca m au luat durerile de spate...eram terminata
Dupa un moment intra dna embriolog si imi spune" v am zis eu ca i de bine", si imi spune ca mi a iest beta 463 , beta pe care eu am facut o dis de dimineata pe furis de toti, m am ascuns de asistenta, sa nu ma vada....ufff ce experiente. Mi au spus de ce nu le am spus ca am facut beta, ei tocmai vroiau sa imi faca una, asistenta a zis ca ce faceam o lasam sa ma intepe de mai multe ori. Ufff sunt atat de fericita, nu am cuvinte....cu siguranta va fi un Andrei sau o Andreea, sau si Andrei si Andreea.
Insa am de tras cu hiperstimularea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

EllaE,te pupam si imbratisam tare,tare!
Xoxo,felicitari ,sa ai o sarcina usoara si bebe /bebei sanatosi!


Mamica de Maria Irinuca(20.06.2011)
Multumesc Doamne!

Ambele MTHFR heterozigote, o sarcina obtinuta natural in martie 2012 oprita in evolutie la 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

La multi ani pt toate doamnele speciale cu nume de sfant!


Mamica de Maria Irinuca(20.06.2011)
Multumesc Doamne!

Ambele MTHFR heterozigote, o sarcina obtinuta natural in martie 2012 oprita in evolutie la 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

Felicitari Xoxo! Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Multumesc frumos fetele. Doamne Ajuta, sa fie de bine la toate fetele aflate in focuri, sa aiba toate un beta frumos. eu am facut beta azi, la 10 zile de la ET, inclusiv ziua de ET.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

wow xoxo! ce beta hotarat!
felicitari din toata inima! acum va trebui sa ai rabdare, caci hiperstimularea si ascita or sa te mai supere ceva vreme, dar pentru andreiutii tai (la asa beta e posibil sa fie 2 ) o sa treci si peste neplacerile astea!
Big hug!





-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

La multi ani celor ce poarte numele Andrei/Andreea - la multi ani "fetelor albe", mamicilor, bebicilor si sotilor care ne sunt mereu alaturi!




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

ziua buna fete

xoxo felicitari!

la multi ani andreilor/andrelelor!

Mergi la inceput