FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 37

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui irilac31

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Iri cum sunteti? Sunt cu ochii pe voi




Many , multumesc de intrebare.....suntem relativ bine, f f f f emotionati. Azi intram in luna 9, mai avem cam 1 sapt si ne vedem. Poate maine aflu ceva concret de la dr si va dau de stire.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+


Chiar ca mai ai putin, sper sa fiu in tara, sa prind "in direct".
Dar ca sa fiu sigura iti urez de pe acum nastere usoara, restul ne auzim la tel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Many, multumesc mult pt tot

Mai fetelor, da ce-i cu linistea asta pe aici? Ati intrat in febra cumparaturilor pt sarbatori,de ce sunteti asa tacute?

Coco, da-ne de stire despre tine, ce faci, in ce stafiu esti?

MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

miracol multumesc pentru raspuns.
La ce laborator ai fact PAI si Fact XIII ,analizele astea se fac de catre orice laborator sau doar de cele mari? Si astea sunt denumirile oficiale? daca solicit PAI si Fact XIII se intelege?

ivisor
am inteles explicatia ta si iti multumesc frumos pentru ea.

Rezultatul analizelor mele facute pana in acest moment sunt:
-mthfr ambele gene pozitive heterozigote
-mutatia protrombinica-factor II- negativ
-anticoagulant lupic,proteina C si S,rezistenta la proteina C activata,homocisteina - ok
-factorul VLeiden – negative
-sindromul anticardiolipinic si antifosfolipidic – negative
-atpo pozitivi (cu o valoare de 111) – tratament cu eutyrox

Am primit raspuns de la Brno cum ca aceste analize sunt ok si nu necesita tratament cu aspirina si clexane.
I-am intrebat din nou daca,avand in vedere varsta,coagularea sangelui determinata de hormoni si posibile balarii-PAI,Fact XIII-pot merge cu aspirina pe perioada AC si clexane de la prednison.Astept raspuns.

Dr mea din oras zice sa fac cele 2 analize mentionate pt ca mthfr numai in combinatie cu ele dau risc trombofilic(asa am inteles).
Doar ca nu am inteles ca daca nu le am pozitive nu imi da clexane.
Si atunci nu pot sa merg oricum preventiv cu clexane si sa acopar si un eventual risc trombofilic pe langa varsta si cele mentionate mai sus...???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:


...clexane de la progesteron....
am vrut sa zic

Am sunat la dr Avram de la Cluj,de fapt am gasit pe net clinica si posibilitatea unei programari on-line.
M-am programat de curiozitate si in ziua urmatoare am fost contactata de ei.Am fost impresionata pozitiv.
Asistenta m-a rugat sa revin cu un telefon in cursul saptamanii viitoare.
Am intrebat cand mai precis - mi-a raspuns luni in jurul orei 16.
M-am gandit ca vine la Cluj in functie de programari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

Bichi daca in poza de la avatar este fetita ta este minunata!!
Sa-ti traiasca mamarutzele sa fie sanatoase si sa va bucurati de ele !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara!
Fetelor eu as intra mai des dar chiar sunt in urma nu pot sa ma pling de bebelin,e cumnte foc daca e mancat mai ales,dar eu sunt inceata in miscari,abia stau in picioare sa-l schimb pt ca ma doare rau spatele si burta mea de la ombilic in jos abia ma ating simt o durere usoara si parca ustura un pic daca ma ating cu mana.Dimineata cind m trezesc sunt mai rupta decit seara asa de obosita merg .Tot ce fac nu am spor la nimic,mai nou am aflat ca pot sa primesc ajutor din partea case de sanatate o suma de bani pt a-mi lua pe cineva sa ma ajute citeva ore pe zi ,asta pt ca am trecut prin ceea ce am trecut la nastere .
Matusico ce faci,de 2-3 zile tot zic ca te sun dar crede-ma ca nu am spor la nimica,noroc ca ma ajuta si cei din casa dar tot nu fac fatza,crede-am ca dupa 3 sapt voi fi fitt dar vad ca nu .
Bichi e bine ca fetita e mai cumintica,de fapt baieti sunt mai mancaciosi ,si la noi bebelinu urla cind deschide ochii deja asteapta laptele,tot timpul il am pregatesc din timp si intre timp cit schimb pampersul se incalzeste laptele.Si al meu e un maincacios inrait Ma bucur ca sunteti bine si ai doi copii frumosi si dumnezeu ti-a dat aceste doua minuni care iti vor umple viata de bucuri.
O seara buna si linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

La multi ani! Andreea,Andrei tuturor care azi i-si sarbatoresc acest Sf.Nume va doresc multa sanatate,fericire si tot cei mai bun din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Buna dimineata si de la mine! Si La Multi Ani sarbatoritelor si sarbatoritilor de astazi!
Imi cer scuze ca nu am mai reusit sa intru sa scriu, insa lucrul mi-a ocupat practic toata ziua in ultima perioada, iar de la 7 seara efectiv dorm pe mine.
Sa va dau vesti despre bebelac.... ei bine, suntem exact ceea ce ne-am dorit, si anume.... fetitaaaaaaaaaaa.... avem 9 cm si 107 grame, perfect in grafic, sanatoasa si frumoasa! De ieri de cand am aflat traim un vis, iar lui tati nu i se mai sterge zambetul de pe fata! Va doresc din inima sa luptati pentru visul vostru, pentru ca SE POATE!
Doresc nastere usoara gravitutelor ce se apropie de marea intalnire si sarcina usoara celor cu burtici mai micute la purtator! Azi plecam in week-end, insa de luni sper sa revin in forta!
Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Felicitari Noi2 pt fetiza,sa fie sanatoasa si tu sa ai sarcina usoara incontinuarie.E bine ca mai apare cite o fetita ca baietei avem cei mai multi,bataie pe fetitze.Eu mi-am dorit baiat si D-zeu mi-a dat exact ce mi-am dorit
Fetele nu vine nimeni la cafea,ceai,lattemachiato? Matusico ce faci dormi? Te trezesc la cafea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Neata fetelor!
In primul rand LA MULTI ANI de Sf Andrei tuturor care poarta nume sfant!!!!
Wish,eu am facut analizele astea la Bioclinica,si am zi denumirea lor asa cum ai scris-o si tu!!!mai vreau sa fac celulele killer,desi se vede clar ce a cauzat oprirea sarcinii!
pai in combinatie mthfr fara tratament,e clar!
multa bafta iti doresc!!

Looana,va pupacesc pe amandoi!sa iti revii repede!!!

Bichi,micuta e absolut superba!!!va pup

noi2,felicitari pentru micuta voastra!!!sa creasca mare in burtica si sa fiti fericiti!!!
Irilac tu ce doza de clexane iti faci?ssi eu cred ca de 0,4 imi trebuie!
Va pup pe toate









Irilac,tu de cat ai


Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot, PAI - 1 678 5G/5G genotip homozigot, 844 GG genotip homozigot

Mergi la inceput