FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 37

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

fetelor, mi-am actualizat semnatura...care aveti asa ceva...pls help...spuneti-mi si mie cu ce se manaca fazele astea....stiu ca scrie e fruntea mea din stanrt clexane....macar stiu de ce am pierdut sarcina....si stiu de acum incolo ce tre sa fac
v-am pupat

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot
PAI - 1 678 5G/5G genotip homozigot
PAI -1 844 GG genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

pe unde umblati fetelor...ca de azi dimineata nu ai mai scris nici una?!pup

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot, PAI - 1 678 5G/5G genotip homozigot, 844 GG genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Miracol, nu prea sunt pusa la punct cu trombofilia asta dar din cate am inteles eu e ca gena asta PAI pe care o am si eu homo, nu ar lasa embrionasii sa se implanteze sau sa se dezvolte. Dupa parerea mea e ca din cauza ei ai trecut prin esecul de asta vara....offff imi vine sa te bat ca nu ne-ai ascultat si nu ai facut mutatiile astea inainte de a pleca. Bine ca le-ai descoperit acum in mod sigur ti se va da sa faci clexane...probabil de 0,4.
Eu te sfatuiesc ca dupa ce ai toate rezultatele sa-ti rezervi 1 - 2 zile sa mergi la dr Uscatescu si la dr Avram ( da, la ambele) sa vezi parerea lor, apoi sa vezi ce zice si dr din Grecia si apoi hotarasti cat faci. Cere cat mai multe pareri si nu te mai lasa in baza dr de la tine din oras.
Eu sunt sigura ca daca la celelalte fiv uri pe care le-am facut aveam in schema clexan...reuseam.
Asa ca de acum be positive, bine ca ai gasit motivele, incarca-te de optimism si cand vei merge dupa puiuti totul va decurge ca la carte.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Iri cum sunteti? Sunt cu ochii pe voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Iri cum sunteti? Sunt cu ochii pe voi

mami de Vlad (29.10.2009)
Multumesc Doamne!



Many , multumesc de intrebare.....suntem relativ bine, f f f f emotionati. Azi intram in luna 9, mai avem cam 1 sapt si ne vedem. Poate maine aflu ceva concret de la dr si va dau de stire.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Iri ce putin mai ai! Ne poti da vestea buna in orice moment, asa ca deja iti urez nastere usoara si o sa iti mai tot urez pana nasti
Looana, ce bine ca ne mai scrii! Oricand ai un minutel, mai povesteste-ne de miracolul tau, comoara ta Pupaceste-l bine de tot si din partea mea

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivisor spune:

Wish
diferenta intre AC si TSH este mare in ceea ce priveste efectele asupra ovarelor si endometrului.
AC contin o cantitate mica de obicei 0,ceva mg etinilestradiol care este un estrogen de sinteza si tot 0,0ceva progestativ de sinteza.(cele monofazice de 21 pastile identice). ele au ca scop inhibarea ovulatiei, foliculii nu se mai dezvolta, ovarul secreta mai putin estrogen, endometrul nu mai creste in prima faza a ciclului suficient sa permita unui embrion nidarea, progestativul de sinteza transforma endometrul micut in ceva ceva endo secretor si odata cu pauza de 7 zile dupa 21 zile de pastile se produce o mica sangerare care o numim menstra, desi este mai mica decat intr-un ciclu normal, neinhibat.

TSH - substitutia hormonala se da in pre- si menopauza, cand ovarele nu mai functioneaza la capacitate maxima,( si dupa parerea mea nu mai trebuie inhibate artificial) si scopul lor este sa simuleze cat mai aproape de normal un ciclu menstrual. Primele 11 pastilute ( la cycloprogynova) contin 2 mg estradiol valerat-foarte asemanator cu estrogenul produs de ovare, acest estrogen nu inhiba ovulatia dar are efec de crestere a endometrului(proliferativ)in prima jumatate a ciclului menstrual. Indiferent daca cresc sau nu foliculi in ovare si are sau nu loc ovulatia, urmeaza faza a doua 10 pastile cu 2 mg estradiol si 0,5mg progestativ de sinteza care transforma endometrul in endo de sinteza. pe perioada pauzei de pastile care e indicat sa fie 7 zile (eu aici m-am jucat cu zilele de pauza care pot varia la fiecare foie in plus sau minus in functie de ce vrei sa obtii) endometrul se elimina sub forma de sg menstrual.

atat AC cat si TSH se dau in cazurile noastre pt a incepe un nou ciclu, cu uterul pregatit sa poata prolifera un endo nou proaspat numai bun pentru embrioni sa se cuibareasca.

toti hormonii artificiali sau nu pe care ii introducem suplimentar in noi se pare ca au efect coagulant al sangelui, chiar daca nu avem diagnostic de trombofilie, plus ca si varsta mai ajuta la hipercoagulabilitatea sangelui cat si sarcina predispune la coagulare crescuta. sunt medici care recomanda aspirina chiar daca nu exista mutatii de trombo in anumite cazuri.

eu cred ca trebuie sa mergi pe schema pe care o vei primi de la dr tau.

eu am inceput estrogenii din prima zi de menstruatie (4iulie) cu aspirina ac folic prednison metafolin.
in 18 iulie a avut loc punctia si am inceput clexanul 0,4 utrogestan si am continuat cu celelalte. asa cum mi-au scris ei in tabelul cu tratamentul.

sa ma scuzati daca m-am intins atat de mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Tusferi , multumesc mult de sustinere. Va tin la curent cu tot ca si asa am parcurs toate etapele impreuna cu voi, doar nu o sa ma lasati singura acum la final

Ivisor..mamaaa, m-ai dat pe spate cu explicatia ta. Tu ce mai invarti ?

Amalia

Looana, ne dai voie sa te trecem pe prima pag la mamici?


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bichi spune:

Buna fetelor!
Miracol nu te pot ajuta cu analizele, nu am avut aceste probleme!
Irilac Iubita mai ai putin si tu si-ti vei imbratisa puiutul!
Multumim pt. prima pagina!. Poti sa ma treci printre mamici!
Stefana Multa bafta si intoarce-te cu bebei lipiciosi!
Looana ai o frumusete de boboc! Sa va traiasca si sa va umple viata de lumina si bucurie!
Rodica Multa bafta la ultima incercare si sa agati testul de sarcina pozitiv in bradulet
Matusico cum te simti cu greturile la patrat?!? Odihneste-te mult!

Copilasii mei sunt foarte buni, Vanessa nu plange aproape deloc, iar Renato e mai mancacios si plange putin pana pregatesc laptele.
Mananca numai lapte artificial, eu nu am lapte deloc!

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna seara fetelor...
iri, multumesc frumos pt sfaturi...acum esti pe ultima suta de metrii si tie iti mai arde de problemele altora scumpa de tine!esti asa de buna la suflet incat sunt convinsa ca vei avea parte de o nastere usora si intalnirea cu bebe mic va fi speciala!!Doamne ajuta!
o sa consult binenteles in cluj cel mai probabil un hematolog bun,....si voi merge la minim doi sa vad ce pareri au...plus ca bag mana in foc pt medicul din Grecia ca va sti ce sa imi recomande!
stiu ca vina afost 100% a mea...imi vine si mie sa ma trag de par si sa imi dau palme...insa am de invatat din experienta pe care am trait-o...
saracutul meu puiut s-a prins...si mi-a pozitivat si beta si test pipi...insa nenorocitele astea de mutatii nu l-au lasat sa creasca!nu conteaza ce tratament va trebui sa imi fac...voi merge inainte cu gandirea POZITIVA si sunt sigura ca va fi bine tura doi
astaa e valabil si pt celelalte fete care au avut o nereusita!

bichi,mamicuta de gemenasi ma bucur ca sunteti cumintei si cresteti frumos!cum de nu ai avut lapte deloc?va pup
amaliaro burtica dubla!
tusferi
o seara buna tuturor!

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot, PAI - 1 678 5G/5G genotip homozigot, 844 GG genotip homozigot

Mergi la inceput