Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Adis din pacate si doamna directoare e la fel, ba chiar mai rau si nu am ce sa vorbesc cu ea.
Si pe mine ideiile lui Chuny m-au ajutat (multumesc!) si am construit la matematica o scara pe care am numerotat-o de la 1-10 pe care exersam adunarea si scaderea si pe o latura am desenat bulinele si diferentiat cifrele pare de impare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Dca vbesti cu directoarea poate ele doua sunt prietene si se raxbuna pe tine si va fi si mai rau.
La voi in oras nu exista scoala de tip tep by step? sau Montessori sau Waldorf?
La Waldorf am vrut eu sa o dau pe fata mea dar nu au mai fost locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Adis din pacate si doamna directoare e la fel, ba chiar mai rau si nu am ce sa vorbesc cu ea.


Mi se pare deosebit de stresanta situatia in care sunteti acum: este ciudat sa trebuiasca sa ii dovedesti doamnei ca fetita stie totusi sa citeasca. Inseamna ca doamna nu reuseste sa comunice cu copilul, este in deriva, si poate trebuie si directoarea sa stie de aceasta situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Adis directoarea stie de aceasta situatie si e chiar mai rautacioasa decat doamna invatatoare, am avut cateva discutii cu ea. Anna, nu exista la noi ce tipuri de scoli zici tu. Asta poate doar in orasele mari.
Nu v-am spus vestea cea buna: ieri copila a scris la scoala 3 randuri de litera S si 3 cuvinte: Simona, Sinaia si Simion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

STIU Oana ca esti intr un oras mic, dar mai stiu ca stai si acasa sa te ocupi de ea. La Medgidia nu exista? Sau la Constanta? Cat de departe esti de CoNSTANTA. Eu regeret ca nu pot sa o dau pe fata la WALDORF pentru ca este ff departe, nu au transport, nu au after, nu am bani de bona si de aia nu pot, dar sunt convinsa cu un invatamant alternativ i ar face mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Constanta e la 60 km, e prea departe. O alternativa la stilul asta de invatamant e doar un vis frumos. Asta daca nu ma apuc eu sa fac ceva de genul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Constanta e la 60 km, e prea departe. O alternativa la stilul asta de invatamant e doar un vis frumos. Asta daca nu ma apuc eu sa fac ceva de genul asta


HAI SA NE DESCHIDEM O SCOALA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Sa stii ca pe mine ma bate gandul sa fac un after school (ca e mai usor), ca pe aici e o adevarata industrie de bone, care mai de care....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Sa stii ca pe mine ma bate gandul sa fac un after school (ca e mai usor), ca pe aici e o adevarata industrie de bone, care mai de care....


dAR trebuie sa ai multi bani ca sa poti incepe.....si aprobarile de rigoare............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Exista solutii de finantare (m-am interesat), terapeuta copilului vrea sa fie partenera mea.....
Deocamdata e doar o ideee pe care incerc sa o schitez, sa fac un plan de afaceri si un calcul al investitiei. Am nevoie doar de putina liniste ca sa ma pot concentra. Asta e singurul lucru pe care nu-l am.

Mergi la inceput