Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Of! Facem si psihoterapie saptaminal dar nu stiu ce sa zic, poate nu e efeicient sau psiholoaga noastra suficient de pregatita sau poate efectiv trecerea asta de la gradinita la scoala e foarte grea pentru ea. Din cate am citit pe net majoritatea copiilor cu Aperger au probleme cu scrisul de mana si li se recomanda sa scrie la calculator. Dar asta poate in alta tara, aici daca nu scrie dupa dictare este o adevarata tragedie sau daca trebuie sa stea langa ea sa se concentreze cand raspunde. Asa am facut si cu gradinita, am cedat eu si a facut copilul cate un an in toate cele 4 gradinite din oras si in fiecare a fost ignorata ca sa nu cumva sa-si bata capul cu ea.
Eu caut sa gasesc alta invatatoare dar am slabe sperante ca o sa gasesc una diferita de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana,copilul tau va scrie, dar ai putina rabdare pentru asta. Eu am mai scris. Al meu are Asperger pe langa multe alte probleme de sanatate si are si ADHD. La 7 ani nici nu putea sa scrie cu stiloul pe caietul de tip I, peste scrisul meu cu creionul. Ii tremura manuta si toate liniutele alea erau niste linii curbate si atat. L-am amanat un an si a mers in clasa I la 8 ani. A fost de groaza primul semestru. Abia cand a invatat toate literele si-a mai dat drumul. Acum scrie fara probleme. Dna. la ore le umple cate 3-4 table, deci iti dai seama cat de mult scriu la clasa a II-a. Si asta la fiecare obiect. Scrie saracutul tot de pe tabla. Rareori mai ramane in urma cu 1-2-3 propozitii.
Ce regret eu, e ca i-am spus doamnei de la inceput probleme lui. Daca nu stia l-ar fi tratat ca pe un copil normal. Acum chiar daca a recuperat enorm, imi pune mereu in fata "ce doriti, e un copil cu probleme, vreti sa aiba notele unui copil normal?", asta in conditiile in care copil meu stie 95% din tot ce se preda la clasa.
Tu acum nu te lupti cu lispurile copilului (care oricum se vor recupera in timp) ci cu atitudinea doamnei si din pacate atat pe mine, cat si pe tine si pe Anuscha asta ne asteapta pana la clasa a IV-a, daca nu vom face ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Am uitat sa te intreb. Ti-a spus cat te va costa pregatirea fetitei in particular?
Sunt curioasa pt. ca sunt convinsa ca si dna. noastra tot asta asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella


Tu acum nu te lupti cu lispurile copilului (care oricum se vor recupera in timp) ci cu atitudinea doamnei si din pacate atat pe mine, cat si pe tine si pe Anuscha asta ne asteapta pana la clasa a IV-a, daca nu vom face ceva.



Ce vrei sa zici "daca nu vom face ceva". Ce putem face? Ca eu chiar nu mai am idei. Sunt in momentul in care daca mi-ar zice cineva sa stau in cap 2 ore pe zi as face si asta numai sa se imbunatateasca cu ceva situatia cu doamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana, eu ma gandesc serios sa imi mut copilul la o alta scoala.
Fac niste sacrificii si asa destul de mari ca sa ajung cu el la scoala unde este acum. Traversez orasul de la un capat la altul desi am scoala la 3 minute de blocul meu, in conditiile in care trebuie sa duc si ceilati copii la o alta scoala si sa ajung in timp util si la servici. L-am dat acolo pentru ca am primit de la 4 persoane aceeasi recomandare extraordinara pt. dna. asta. Insa e clar ca ceea ce se potriveste unei anumite persoane nu e ceea ce avem noi nevoie.
Singurul lucru care ma retine inca e ca baiatul meu nu vrea sa plece din colectivul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella

Oana, eu ma gandesc serios sa imi mut copilul la o alta scoala.
Fac niste sacrificii si asa destul de mari ca sa ajung cu el la scoala unde este acum. Traversez orasul de la un capat la altul desi am scoala la 3 minute de blocul meu, in conditiile in care trebuie sa duc si ceilati copii la o alta scoala si sa ajung in timp util si la servici. L-am dat acolo pentru ca am primit de la 4 persoane aceeasi recomandare extraordinara pt. dna. asta. Insa e clar ca ceea ce se potriveste unei anumite persoane nu e ceea ce avem noi nevoie.
Singurul lucru care ma retine inca e ca baiatul meu nu vrea sa plece din colectivul asta.


Ra_mi_ella, parca vorbesti de situatia mea, mai putin cu traversatul orasului. Si eu am primit mai multe recomandari pt doamna aceasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella

Oana, eu ma gandesc serios sa imi mut copilul la o alta scoala.
Fac niste sacrificii si asa destul de mari ca sa ajung cu el la scoala unde este acum. Traversez orasul de la un capat la altul desi am scoala la 3 minute de blocul meu, in conditiile in care trebuie sa duc si ceilati copii la o alta scoala si sa ajung in timp util si la servici. L-am dat acolo pentru ca am primit de la 4 persoane aceeasi recomandare extraordinara pt. dna. asta. Insa e clar ca ceea ce se potriveste unei anumite persoane nu e ceea ce avem noi nevoie.
Singurul lucru care ma retine inca e ca baiatul meu nu vrea sa plece din colectivul asta.


La pomul laudat sa nu te duci cu sacu.

Eu pe doamna din clasa intaia o cunosteam persoanl, p stia pe fii mea de cand s a nascut, a fost invatatoarea nepoatei mele, dupa mine am mai dus inca 5 mamici si in clasa a doua am plecat la prima scoala mai aproape si uite ca aici rezistam desi nu este excelent, dar nu stiu daca poate fi undeva excelent dar macar tine ritmul.


In alta ordine de idei, vreuna dintre voi da la copil encefabol? Cum ii merge?

Ra_mi_ella, parca vorbesti de situatia mea, mai putin cu traversatul orasului. Si eu am primit mai multe recomandari pt doamna aceasta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna cam dupa o luna de zile o sa vezi rezultatul de la Encephabol, la noi a fost unul foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Oana, tu nu te lupti cu o armata, te lupti cu o invatatoare rau intentionata.

Eu nu inteleg de ce iti imaginezi ca ea isi va schimba atitudinea fata de copilul tau. Asta nu se va intampla.
Inteleg ca e oras mic, dar nu se poate ca toate invatatoarele din orasul ala care au clasa I acum sa fie rau intentionate. Ce te tine la scoala aia???

Eu am mai scris, invatatoarea din clasa1 a colului meu ma adusese in pragul depresiei, am tarat coplul la psihologi sa-l evalueze, eram la scoala aproape zilnic, mi se plangea intr-una de el..eram la capatul puterilor. L-am mutat la alta clasa, fara sa stiu invatatoarea si a fost super ok, am nimerit un om normal, cu bine si rele..dar in mod sigur iubea copii si-i intelegea..desi nu avea copii.

In loc sa ma lupt cu morile de vant, eu as cauta o solutie in alta parte. Solutia pentru voi nu vine de la acea invatatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Buna,

Am gasit pe acest topic idei minunate. Una din problemele noastre fiind numerele pare versus impare pe care am incercat sa i le prezint in perechi de obiecte si la care numar ramane un obiect fara pereche etc. Ideea cu bulinele si jetoanele este excelenta!

Legat de lupta continua cu doamna invatatoare, parerea mea este ca a mai ramas sa vorbiti cu doamna directoare. Este foarte posibil ca in calitate de manager sa aiba o alta viziune. Aceasta pentru ca ccc colaborarea cu doamna s-a transformat intr-o lupta surda din care trebuie sa iesiti, tinand cont ca nu doriti sa schimbati clasa copilului. Dupa mine, un om isi schimba macar un pic atitudinea daca i se spune clar asta de catre managerul direct. De asemenea si ideea mutarii din clasa mi se pare ok de discutat chiar cu directoarea, dat fiind ca este vorba de oamenii ei si ii cunoaste mai bine.

Ideea este ca in timpul discutiei sa ii supuneti domniei sale (directoarei) in vedere atitudinea doamnei pe de o parte si ce faceti dumneavoastra de celalata parte, fix pe puncte. Ii cereti ajutorul pentru ca doamna sa isi imbunatateasca atitudinea fata de dumneavoastra si fata de copil, nu de alta dar atitudinea/aprecierea: "... STIE, dar NU VREA" - este de pe vremea lui Pazvante.

Mergi la inceput