Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Aqai merci mult

Oana v a invitat la ea acasa?

Sincer este penibil....

ANNA


Da Anna, ne-a invitat la ea acasa sa discutam o strategie pentru copil. Am facut tot ce mi-a cerut femeia asta in speranta ca o sa-i fie bine copilului daca vede ca eu imi dau tot interesul, dar se pare ca nimic nu este suficient. Asta este ultima incercare!
Sunt atit de frustrata mai ales ca fata mea ca si baiatul lui Ra_mi_ella s-a adaptat aici in colectivul asta, si copiii au inceput sa o accepte, vad asta cand ne intalnim cu colegii ei in parc. Unii chiar o ocrotesc si se joaca cu ea.
Nu stiu ce sa mai fac si nu am gasit deocamdata o alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Anna, nu plec, dar nici nu vreau sa plictisesc pe nimeni. (am citit si celalalt subiect al tau ) Insa e clar ca prefer sa discut cu cine imi raspunde. Da, incearca asa cu coloana vertebrala, in joaca si fara sa insisti ca sa i se para ca e lectie. Deseara, cand va imbracati in pijama îi spui "hai sa vezi daca am coloana vertebrala" si te curbezi, apoi o rogi sa se plimbe cu degetul pe coloana de sus in jos. apoi ii spui: "hai sa vad daca si tu ai". Si mâine iar si tot asa.

Mesaj de pace!
Stiu ca o sa ti se para ciudat, dar eu chiar iti apreciez postarile si chiar imi pare rau ca am ajuns in situatia sa ma "cert" cu una din putinele persoane care ar putea sa-mi inteleaga problemele.
Daca e important pt tine atunci promit sa-ti apreciez mesajele public, pt ca in privat eu chiar le apreciez. Tu ai mai multe informatii decat noi, cum ar fi acele metode de invatare pe care le-am gasit doar la cateva gradinite particulare si atit.
Nimeni nu te invata cum sa fii mama de copil cu probleme, iar uneori propria imaginatie nu este de ajuns. De aceea este important sa comunicam intre noi, nu ca sa ne ajutam pe noi, ci ca sa ii ajutam pe copiii nostrii, pentru ca sunt destui restul, care ii stigmatizeaza si ii marginalizeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Aqai merci mult

Oana v a invitat la ea acasa?

Sincer este penibil....




Da Anna, ne-a invitat la ea acasa sa discutam o strategie pentru copil. Am facut tot ce mi-a cerut femeia asta in speranta ca o sa-i fie bine copilului daca vede ca eu imi dau tot interesul, dar se pare ca nimic nu este suficient. Asta este ultima incercare!
Sunt atit de frustrata mai ales ca fata mea ca si baiatul lui Ra_mi_ella s-a adaptat aici in colectivul asta, si copiii au inceput sa o accepte, vad asta cand ne intalnim cu colegii ei in parc. Unii chiar o ocrotesc si se joaca cu ea.
Nu stiu ce sa mai fac si nu am gasit deocamdata o alternativa.



La ce concluzia ati ajuns?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Diseara mergem! Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

mi se pare penibil, tre sa-i duci prajituri, flori, ca de, faci viza in familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Uite ca nu o sa-i duc NIMIC! O sa iau doar culegerea de romana si un caiet si atit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Hai sa va povestesc. In hotarirea aia de la CJRAE scrie ca se recomanda copilului clasa I la scoala.... si la sfarsit scrie "incercare". Doamna bucuroasa, m-a chemat sa-mi spuna ca asta e portita ca fata mea sa repete clasa I. I-am spus ca nu sunt de acord si ca doresc sa o evaluam impreuna in mod real. Am scos Abecedarul si am pus-o sa citeasca. Draga de ea, a citit asa de bine, desi doamna a pus-o pe sarite, o propozitie de aici una de colo, niste cuvinte de la alta lectie, si nu s-a incurcat deloc. Deja iritata cred mi-a zis ca la scoala nu citeste asa, ca citeste 2-3 cuvinte si zice ca nu mai vrea. Si doamna se enerveaza si tipa la ea si intr-o zi s-a dus sa o pupe sa nu mai fie suparata. Si doamna mi-a zis aproape oripilata: "auziti a venit sa ma pupe!!!"
Cele mai mari probleme le are copilul cu scrisul, pentru ca motricitatea fina e mai slab dezvoltata la ea, si are nevoie sa stea cineva langa ea la scris, mai ales ca si in combinatie cu adhd-ul are tendinta sa combine literele intre ele sau sa le manince. Dar avind in vedere ca din cele 13 saptamini de scoala din semestrul trecut abia din ultimele 6 au inceput sa scrie litere si cuvinte eu zic ca are timp in urmatoarele 6 luni cat dureaza acest semestru sa recupereze si scrisul chiar daca v-a fi urat.
Ma simt ca si cum m-a lupta cu o armata intreaga de una singura. Daca atunci cand a citit 3 cuvinte ar fi laudat-o in loc sa o certe si ar mai fi pus-o si mai tarziu sa zica inca 3 cuvinte, cred ca altfel ar fi mers lucrurile.
Nu-i convine ca o sa-i vina profesor de sprijin, pt ca o sa o asiste pe ea la ora. Oricum o dai nu e bine. Ea a fost cea care m-a trimis la CJRAE sa cer profesor de sprijin acum nu-i mai convine.
Daca pina acum am reusit sa ma mobilizez sa nu cad prada disperarii acum sunt chiar disperata. Toata lumea se sperie cand aude de un copil cu probleme desi copilul meu nu e agresiv sau tulburent, doar ca trebuie sa o iei incet ca sa scoti ceva de la ea.
Din cate am mai citit, in general copiii cu adhd nu prea scriu singuri in clasa I, dar am vazut ca totusi au trecut clasa si in anii urmatori situatia s-a ameliorat. Din cele 9 luni de scoala au trecut abia 3 si doamna noastra a decis deja ca nu v-a fi capabila sa treaca clasa.
Hai ca deja am scris prea mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Din pacate tot ce am reusit sa obtin aseara a fost concluzia ca "Aha, deci de stiut site, dar NU VREA...!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Oana, nu ne-am certat, doar sifonat un pic. Pt ca mi se pare extrem de important pt oricine sa încurajeze pozitiv pe ceilalti, sa fie ca un reflex asa. hai ca m-am exprimat destul pe tema asta.

Invatatoarea aia a voastra e o magaritza, am mai spus eu! O detest! Fetita ta face terapie pt Asperger? Incearca sa gasesti ajutor si pe partea asta, e vital pt ea. Trebuie sa schimbati scoala, nu cred ca mai ai de ales. Deci ori îi dai bani invatatoarei ca sa va lase în pace, ori plecati de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Vreau sa intreb si eu... are un folos si intrebarea asta a mea...
Ce se intampla daca nu anunti la scoala ca are adhd? daca lasi impresia ca,,,copilul e doar rasfatat din cale afara si are toane.
Nu se poate?

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput