Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Oanaib, dupa cum ai vazut, am pus o poza ca sa vezi cum lucrez eu cu el la mate ca sa fie si interesant pt el.



Off topic! Ce poza ai pus si unde? Vreau sa o vad si eu! Eu mi am baut cafeaua, dar m-am sculat cu fata la cearceaf si nu vad nici pe unde calc! Imi faci un desen:) te rog?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Coltul din dreapta jos al mesajului lui Chuny.
De ce soro te-ai trezit cu fata la cerceaf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Presupun ca chiar nu ma iei in seama... Bun, pt cei interesati de idei pt mate, din pedagogia Montessori putem lua multe idei pt a transforma matematica in ceva ludic pt copiii nostri, mai ales cei speciali.

Pt cifrele pare si impare avem nevoie de jetoane sau putem desena cu carioca pe hārtie. Desenam cifrele pāna la 10 si aranjam jetoanele ca in modelul din poza, la cifrele impare punānd jetonul pe mijloc. Cerem copilului sa treaca cu degetul pe mijloc si asfel va observa ca la cifrele impare e imposibil sa treaca prin mijlocul lor. Sau ii putem cere sa deseneze valuri in interior sau un sarpe.

Bazele matematicii se pun mult mai usor atunci cānd folosesti material concret si transformi totul intr-o joaca. La ce iti foloseste sa stii pe de rost cifrele pare sau adunarea, daca nu intelegi deloc ceea ce spui? Eu nu sunt profesor de matematica, dar la nivel de clasa I ma pricep ... deocamdata. Si mi se pare super important sa īnteleaga de la īnceput ceea ce invata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Am desenat rapid si nu am avut loc de toate cifrele, dar presupun ca daca dati un google "matematica montessori" veti gasi multe poze pe tema asta.

PS: am mai atasat o poza pt a se vedea exemplul cu jetoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Buna tuturor si succes in restul anului scolar. Baiatul meu se dscurca bine deocamdata, īncepe sa citeasca pe silabe si chiar nu ma asteptam si socoteste la nivelul clasei I.

Oanaib, dupa cum ai vazut, am pus o poza ca sa vezi cum lucrez eu cu el la mate ca sa fie si interesant pt el. Vad ca nu ti-a facut niciun efect poza, probabil am fost neinteresanta. In schimb vrei si alte idei . Dar fiindca am fost neinteresanta pt tine o data, chiar nu imi vine sa mai fac efortul pt ca e posibil sa ai aceeasi reactie de ignorare.

Bun, de ce folosesc exemplul asta. Pt ca din toto ce ai povestit am remarcat, si ti-am mai si spus cred, positive reinforcement functioneaza si pt cei mari, si pt cei mici. Adica daca nu primesc nicio apreciere, niciun interes pt efortul meu, nu mai am chef sa mai fac si alte eforturi. Cam asa e si cu copiii, daca le aratam ca suntem vesnic nemultumiti, nu īncurajam aparitia comportamentelor pe care le dorim. (Stiu ca e controversat, unii numesc asta dresaj, insa la copiii speciali e nevoie de asa ceva pt a-i incuraja sa faca eforturi).

Intre "mami, uite am scris 3 cuvinte! Mai scrie 5!" si "mami, uite am scris 3 cuvinte! Bravo pui, ai scris foarte interesant, hai mai scrie unul si apoi ne putem apuca sa facem o prajitura!" e o foarte mare diferenta.

Sper ca ma fac īnteleasa, ca inca nu mi-am baut cafeaua. Mici si mari, toti reactionam bine la positive reinforcement, fie el salariu, o vorba buna sau un zāmbet.

Scuze ca nu ti-am apreciat mesajul, dar nu pentru ca nu a fost interesant ci pentru ca am fost cam prea bagata intr-ale mele zilele astea.
Inceputul scolii ma cam bulverseaza si daca ai urmarit forumul ai vazut ca m-au tot framintat niste intrebari grele in ultimul timp.
Nu stiu exact unde stati voi, dar daca ar fi invatat si fata mea adunarea de la gradinita poate ar fi avut ragazul necesar sa invete cu obiecte. Acum deja au trecut la scadere si dupa ce abia incepuse sa se descurce putin cu adunarea acum e iar bulversata. Sigur ca si eu ii arat cu obiecte, dar la scoala are un sirag de operatiuni de facut si nu are la dispozitie nici macar o numaratoare.
Iar in alta ordine de idei, pe forumul asta nu e nici un concurs despre cel mai bun mesaj, cea mai buna ideee sau persoana cu cele mai multe like-uri. Aici fiecare ne impartasim problemele si experientele in ideea ca ne-am putea fii de ajutor una alteia si mai ales copiilor nostrii. Asa ca daca nu vrei sa-mi mai scrii despre ideile tale pt ca nu ti-am scris un mesaj de multumire, asta e. Oricum, repet, faptul ca nu ti-am apreciat public mesajul a fost o scapare nu am facut-o cu intentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Nu e vorba ca ar fi un concurs, dar sti, cānd cineva isi da din timpul lui, macar raspunzi cumva, un "īhī, fain!" macar, de complezenta. Bunica mea are o vorba :" nici mersi, nici du-te dracu?", adica ce sa mai intelegi in cazul asta? :-)

Sper ca ai priceput ce-am vrut sa zic, sub nicio forma nu era vorba de concurs, numai ca fiecare e foarte ocupat cu ale lui, insa daca tot imi iau din timpul meu, nu vreau sa am impresia ca vorbesc singura. Positive reinforcement! Insa fie cum vrei tu, nu o sa te mai plictisesc pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Am vazut acum. Eu am citit in trecut mult despre abordarea Montessori si mi se pare un ajutor pentru copiii nostri, de exemplu pentru fata mea care nici acum la clasa a treia nu poate opera cu notiounile abstracte.

Din pacate in Romania abordarea Montessori este din cate stiu eu o initiativa privata ramasa la nivel de gradinita.

Noi nu am avut asa de mari dificultati la invatarea numerelor si operatiilor matematice, sa vedem mai incolo ce va fi.

Noi avem dificulati majore la abosrtia unor informatii abstracte ca sa zic asa si la intelegerea logica a lucrurilor, mai nou.


De exemplu in clasa a treia copiii invata la stiintele naturii despre animale vertebrate si animale nevertebrate. Fetei mele ii este foarte greu sa inteleaga notiunea, Poate daca notiunea i ar fi explicata ca metoda de predare cu planse cu desene, i ar fi mai usor, dar acasa are blocaje si refuza ca sa zic asa o explicatie mai amanuntita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Si in Franta e la fel, eu mi-am facut materialul singura si am mai comandat de pe net. Prima scoala montessori din zona e la 150 km de casa noastra. L-am dus de cāteva ori sambata, insa mi-e greu cu drumul.

Intr-una din sāmbete chiar au facut despre vertebrate si nevertebrate si copiii si-au aratat coloana vertebrala unul altuia. Nici cu exemple din jurul vostru nu a mers? o pisica, o meduza la mare, un iepure etc ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Chuny, nu inteleg exact de ce te-ai suparat, eu sunt astazi intr-o dispozitie extrem de proasta si destul de agitata de niste framantari proprii carenu mi dau pace. Mie personal mi ar pare tare rau daca ai pleca de la acest subiect, pentru ca eu apreciez mult postarile tale, experienta ta diferita pentru ca traiesti intr-o alta tara si personalitatea ta franca, de a spune omului ,,verde in fata'' (o alta expresie pe care nu o intelege fii-mea)

Pe de alta parte nu mi se pare drept ce spui, ca, atunci cand scrii un mesaj, piersi vremea. Ma gandeam ca impartasim reciproc experiente de viata, trairi, nu ca una este profesoara si celelalte novice cu pixul in mana gata sa noteze. Oanei i-a scapat, mie mi-a scapat dar cand ne-ai atentionat, eu am apreciat. Uite asa referitor la mica ta suparare, mi s-au adancit mie frustrarile care sunt legate cumva de acceptarea sau neacceptarea unui ajutor, sfat.

Sa nu te superi pe mine te rog si sa nu pleci de la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Nu e vorba ca ar fi un concurs, dar sti, cānd cineva isi da din timpul lui, macar raspunzi cumva, un "īhī, fain!" macar, de complezenta. Bunica mea are o vorba :" nici mersi, nici du-te dracu?", adica ce sa mai intelegi in cazul asta? :-)

Sper ca ai priceput ce-am vrut sa zic, sub nicio forma nu era vorba de concurs, numai ca fiecare e foarte ocupat cu ale lui, insa daca tot imi iau din timpul meu, nu vreau sa am impresia ca vorbesc singura. Positive reinforcement! Insa fie cum vrei tu, nu o sa te mai plictisesc pe aici.

Mi-am cerut scuze ca nu ti-am apreciat public mesajul si chiar imi pare rau ca trebuie sa ajungem la astfel de mesaje. Daca tie ti se pare un efort prea mare sa ne impartasesti din experienta ta ca sa ne putem ajuta si noi copiii, nu e nici o problema. De regula atunci cand oferi ceva din suflet nu astepti nici o recompensa.
Eu chiar nu vreau sa intru in polemici cu tine si cu asta am terminat discutia asta.

Mergi la inceput