Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Poate e prea abstract pt ea asa, nu e suficient sa faceti calculul doar pe degete, trebuie sa transpuneti in practica de câte ori aveti ocazia.

aici ei au inceput adunarea in gruupa mare la gradinita, o sa iti atasez o poza sa vezi cum am inceput noi sa calculam folosind cartofi. Deci intâi faceam operatia ca sa vizualizeze ce se intâmpla când faci o adunare, iar apoi avea voie sa verifice cu calculatorul daca a gasit raspunsul exact. Asa am inceput noi adunarea, o gramada de idei de genul asta pt ca eu am un copil care nu intelege notiunile abstracte. Plec in oras, s-a rezolvat cu numerele pare si impare sau nu? ca am o idee si pt aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Mi-ar prinde bine o idee si pt nr pare, deocamdata ea le-a invatat ca pe poezie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Cum a fost in prima zi de scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Cum a fost in prima zi de scoala?

ANNA


Ca de obicei: foarte putin scris la scoala, dar macar linistita.
Acasa lectiile merg bine si sper sa vina ziua in care o sa ii demonstram si doamnei asta.
Doamna mi-a propus ca ar fi bine sa lucreze cu ea in particular. In mod normal nu as fi de acord dar vreau sa vada si ea ca nu e chiar asa cum crede. Astept cu nerabdare sa inceapa sa vina si profesoara de sprijin, chiar daca numai 2 ore pe saptamina.
Sunt pregatita (cred eu acum) pentru ce v-a urma in aproape cele 6 luni de zile pina la sfarsitul anului scolar.
Voi cum o mai duceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

si cat tre sa o platesti pe doamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

sa va povestesc cum am invatat noi numaratoarea din 2 in 2, poate va ajuta : spunem tare 1, pe doi il spunem in minte, spunem 3, pe 4 in minte si tot asa...
separat fixat faptul ca 0/2 sunt pare, 1/3 impare. facut demonstratia cu obiecte impartite intre noi sau puse in doua gramajoare.
mighty-beans am folosit noi, avem din plin si zaceau nefolositi prin casa

la numaratoarea din 3 in 3, am scris sirul numerelor, le-am taiat pe cele care nu trebuiau, sau incercuit cele bune, si rostit tare doar rezultatul.

insirat "boabele" cate 3 pe-un rand sau cate 5, exersat numaratoarea pe randurile rezultate (3-6-9, 5-10-15-20).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

si cat tre sa o platesti pe doamna?

ANNA


Nu stiu inca, ramine sa stabilim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Chiar sunt curioasa, Oana, la ce suma s-a gandit doamna. In mod sigur de aia ne face si dna. noastra zile rele, pentru ca probabil de mult asteapta sa facem pregatire cu ea, in particular. Numai ca eu nu vreau, pentru moment, lucrul asta doar ca sa ii dau satisfactie. Cand o sa vad ca nu se poate fara pregatire ma voi orienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Buna,
Aceasta din pacate este o tactica a doamnelor invatatoare. Asa am patit si noi in clasa intaia, doamna de la vremea aceea s-a oferit la scurt timp sa faca pregatire cu copila, spunand ca aceste ore sunt incluse in fisa postului de invatator, ca nu asteapta nimic. Eu i am zis ca nu pot sa o platesc in particular.

Ii mai cumparam cate o pizza, o cafea o atentie, in special ,,culinara'' pentru ca stea dupa ore in scoala si ma gandeam ca trebuie sa manance.

Dupa 2 sedinte de neplata, am auzit finut de la o mamica cat ar costa de fapt aceasta obligatie din fisa postului.
In concluzie, pe ea nu a mai chemat-o.
De asta sunt curioasa....cat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Buna tuturor si succes in restul anului scolar. Baiatul meu se dscurca bine deocamdata, începe sa citeasca pe silabe si chiar nu ma asteptam si socoteste la nivelul clasei I.

Oanaib, dupa cum ai vazut, am pus o poza ca sa vezi cum lucrez eu cu el la mate ca sa fie si interesant pt el. Vad ca nu ti-a facut niciun efect poza, probabil am fost neinteresanta. In schimb vrei si alte idei . Dar fiindca am fost neinteresanta pt tine o data, chiar nu imi vine sa mai fac efortul pt ca e posibil sa ai aceeasi reactie de ignorare.

Bun, de ce folosesc exemplul asta. Pt ca din toto ce ai povestit am remarcat, si ti-am mai si spus cred, positive reinforcement functioneaza si pt cei mari, si pt cei mici. Adica daca nu primesc nicio apreciere, niciun interes pt efortul meu, nu mai am chef sa mai fac si alte eforturi. Cam asa e si cu copiii, daca le aratam ca suntem vesnic nemultumiti, nu încurajam aparitia comportamentelor pe care le dorim. (Stiu ca e controversat, unii numesc asta dresaj, insa la copiii speciali e nevoie de asa ceva pt a-i incuraja sa faca eforturi).

Intre "mami, uite am scris 3 cuvinte! Mai scrie 5!" si "mami, uite am scris 3 cuvinte! Bravo pui, ai scris foarte interesant, hai mai scrie unul si apoi ne putem apuca sa facem o prajitura!" e o foarte mare diferenta.

Sper ca ma fac înteleasa, ca inca nu mi-am baut cafeaua. Mici si mari, toti reactionam bine la positive reinforcement, fie el salariu, o vorba buna sau un zâmbet.

Mergi la inceput