Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oana,
am lucrat 8 ani in invatamant.am un singur sfat:schimba invatatoarea!99%din corpul profesoral nu e dispus la niciun efort de adaptare.
ani intregi am avut parte numai de conflicte in cancelarie,pt ca, in nebunia mea, eu credeam in copii, in puterea lor de recuperare.m-a ajutat f mult ca am lucrat efectiv la recuperarea eomotionala a multora dintre ei.
imi amintesc un caz care sper sa iti spuna ceva: elev de 5 pe linie,trecut din mila in generala, luat capacitatea cu nota f mare, dar pt ca "a copiat loaza", apoi liceu vocational,ca in rest nu se integra. 5 pe linie, cu 3 exceptii, materiile facute cu mine, unde avea 10. da, domnle. era un copil pe care nu resuseau sa il faca sa il intereseze materia, care nu era atent o secunda,parea destept dar degeaba.
si da-i si lupta 4 ani eu si maica-sa impotriva unei cancelarii.
finalul:a terminat o rneumita universitate si eu un apreciat bancher intr-o banca de top,desi abia daca sare de 30 de ani.

ai nevoie de un aliat si cel mai important trebuie sa fie invatatoarea care trebuie sa o sustina.daca o va face ea,o va face si restul clasei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai si daca 99% din cazuri sunt asa ca al actualei invatzatoere,ce sanse credetzi voi ca are sa gaseasca la celelate doua scoli ,restul de 1%?

Intzelegeam sa faca miscarea asta daca avea citeva zeci de scoli de unde sa aleaga,asa...cum a spus si ea,daca sare din lac in putz,dezorienteaza copilul...nu stiu...e greu !

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

andacos, de obicei se cauta la inspectorat o pila sau se formeaza.se duce pur si simplu la inspectorul pt inv primar si ii spune poivestea. de multe ori asa reusesti.el stie toti oamenii din sistem si stie sigur pe mana cui sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Uite eu mi-am mutat copilul la intamplare.
Vroiam doar sa-l scap de nebuna. L-am mutat la o clasa paralela, singura unde m-au lasat pentru ca avea sun 30 copii.
Eram absolut sigura ca o a doua nebuna de talia primei invatatoare nu putea exista in aceeasi scoala. La momentul cand l-am mutat, la noua clasa nici nu se stia ce invatatoare pentru ca inv. din cls 1 se transferase in alt oras.
Am avut noroc...dar sigur, sigur daca ramai pe loc nimic nu se va schimba.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Problema este ca noi locuim intr-un oras mic cu 3 scoli din care in celelalte exista doar o clasa a 1-a. Deci posibilitatile sunt foarte limitate si trebuie sa ma gandesc bine sa nu dau din lac in put.
Ma gandesc la Medgidia ca e oras mai mare si are scoli mai multe sa ma interesez pe acolo, ca fac doar max 20 min cu masina, deci nu ar fi asa un efort.


Daca sunt numai 3 sc.si alea doar cu o singura cl 1 ai putea afla mai usor cum sunt celelalte invatatoare.
Sincer,daca ramai tot la tine in urbe,s-ar putea sa cazi in put.Exista o anumita ingamfare la unii oameni atunci cand nu exista concurenta.Sau poate cine stie ce invatatoare dedicata,intelegatoare,blanda, foarte bine pregatita se afla chiar sub nasul tau.
Mai cauta te rog si alte variante.Daca si comisia iti recomanda...

Subscriu la cele scrise de Ana Stroe.

p.s. Deobicei parintii sunt mai speriati de schimbari decat copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Si eu cred ca ar trebui sa incerci sa iei legatura cu celelalte invatatoare si sa discuti cu ele. Poate una din ele iti inspira mai multa incredere, poate gasesti una mai pasionata, mai empatica, mai profesionista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Buna ziua si La Multi Ani!
Cum vacanta e pe sfarsite ne-am apucat de repetat materia.
Frate, grea rau e matematica asta! Daca asa de greu e cu adunarea, mai ia groaza sa ma gandesc la inmultiri si impartiri.
Romana merge binisor, in afara de faptul ca scrie f urat important e ca scrie si citeste binisor.
Sunt curioasa cum o sa fie cu profesoara de sprijin, insa din pacate v-a venii doar 2 ore pe saptamina.
Ne asteapta 6 luni fffff grele, sa ne dea Dumnezeu rabdare si putere sa incheiem anul scolar cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Buna Oana,
La multi ani si un an mai usor si terminat cu bine.
Un pic ma face sa zambesc preocuparea ta, crede-ma in a doua o sa fie mai usor, in a treia si mai usor. Chir daca dificultatile sunt mai mari.


EU in a intaia eram disperata, tu tetii bine.
Noi am terminat lectiile de vacanta, mai suplementarim si noi, dar sincer nu prea am chef EU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Oana, in ce clasa e fetita ta? Si cum lucrati la matematica? Eu folosesc cu fiul meu material Montessori si pe net am gasit multe jocuri pt a explica matematica, cel putin bazele ei la nivel de clasa I.

Daca ai puncte in care se blocheaza, scrie aici si poate gasim impreuna idei. Nu mai stiu cine scria de copilul care nu intelege cum sa deosebeasca cifrele pare de cele impare.

Va urez ce-i mai bun in 2013!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Oana, in ce clasa e fetita ta? Si cum lucrati la matematica? Eu folosesc cu fiul meu material Montessori si pe net am gasit multe jocuri pt a explica matematica, cel putin bazele ei la nivel de clasa I.

Daca ai puncte in care se blocheaza, scrie aici si poate gasim impreuna idei. Nu mai stiu cine scria de copilul care nu intelege cum sa deosebeasca cifrele pare de cele impare.

Va urez ce-i mai bun in 2013!


Pai tot eu eram aia cu numerele pare si impare, notiune f abstracta pt clasa 1, dupa parerea mea.
Pai stie ca pe apa adunarea cu 1, 2+2, 2+3, 5+5 si cam atit.
Metodele au fost foarte amestecate, pt ca in caiet li s-a predat adunarea pina in suma de 5,6,7,etc., iar doamna le-a predat tabla adunarii cu 1,2,etc.
Daca fac cu ea pe degete e ok, dar daca e sa faca singura pe degete se incurca.
Alte metode nu stiu.

Mergi la inceput