Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Maine e ziua in care mergem la comisia de evaluare. Am niste emotii de nu mai pot. Sper sa ne ajute Dumnezeu si sa obtinem ce vrem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Maine e ziua in care mergem la comisia de evaluare. Am niste emotii de nu mai pot. Sper sa ne ajute Dumnezeu si sa obtinem ce vrem.



Multa bafta Oana si capul sus, suntem aici la nevoie...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ah ce zi am mai avut ieri! Sa incep prin a va spune ca am obtinut ce am vrut, adica curicula adaptata si profesor de sprijin.
Fata saraca s-a cam speriat cu 4 persoane care stateau la o masa in fata ei intreband-o tot felul de chestii, dar, spre mandria mea, cand a inceput sa le citeasca dintr-o carte comisia a zis ca nu mai are alte intrebari. Draga de ea, a citit niste propozitii asa de bine si de repede si de frumos ca i-a uimit pe toti.
Surpriza a venit cand prima recomandare a comisiei a fost sa schimb invatatoarea. La un moment dat chiar nu s-au mai abtinut si le-au criticat pe doamna invatatoare si pe doamna directoare. Au spus ca nu sunt oameni sa te intelegi cu ele si ca le cunosteau foarte bine.
La solicitarea expresa a doameni invatatoare am sunat-o aseara sa-i spun ce am facut. A fost foarte dezamagita de rezultat si a vrut sa stie mai ales daca am insistat eu sa repete la anu clasa 1.
Eu chiar nu inteleg de ce se poarta asa femeia asta. Daca aia 4 la comisie au facut-o sa citeasca sa scrie si sa numere in conditii de stres mare pentru ea, nu inteleg de ce la scoala unde s-a obisnuit deja, nu se poate face chiar nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Oana, si totusi de ce nu incerci sa schimbi invatatoarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

si cum te gandesti sa faci Oana pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Pai deocamdata nu fac nimic. Semestrul urmator o sa aiba profesor de sprijin iar de la anul probabil ca daca nu se schimba nimic o sa o mut.
Nu vreau sa o mut deocamdata de aici pt ca abia s-a obisnuit si nu vreau sa o bulversez. Daca copilul reuseste sa se adapteze trebuie sa o faca si doamna. Oricum in ultimul timp vad ca si-a mai schimbat atitudinea, in sensul ca nu mai intra in conflicte cu ea si rezultatele incep sa se vada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

oanaib..te citesc pe tine si parca ma vad pe mine cand era copilul in cls. 1. Noi am avut ghinionul de o invatatoare oribila. Un an intreg m-am gandit si razgandit..la fel spuneam...sa nu bulversez copilul (el facand la momentul respectiv eforturi de acomodare la noul oras). L-am mutat pana la urma si a fost cea mai buna decizie. La o invatatoare normala copilul s-a adaptat imediat, nu pot sa-ti spun cat de rau imi pare ca am asteptat un an intreg.

Nu stiu cum te astepti tu sa se adapteze dna. Nu se va adapta, va opune rezistenta, sau cel mult va marginaliza copilul. Copilul tau face eforturi de adaptare pentru ca ea nu are o alta solutie. Femeia asta insa nu are in ea intelepciunea necesara sa te ajute cu copilul tau, ea e intr-o pozitie de autoritate...va fi doar o lunga batalie de 4 ani si copilul sa fi epuizat. Vezi si tu ce spun celelate fete..daca invatatoarele au fost de la inceput refractare asa au ramas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Oana, eu am aprobat in mesajul tau faptul ca spui ca vezi progrese si adaptare la fetita ta. Dar zic si eu ca ceilalti: cauta o invatoare mai dispusa sa ajute si mai ales sa inteleaga copila si muta fata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Oana, ai incredere in copil, schimba invtataoarea aia, sa nu mai chinuie fata trei ani de-acum pentru ca e prea mult, si urmarile apoi vor fi mult mai serioase.

a' meu a schimbat anual invatatoarele ( asa e aici, din prescolara); cu adevarat dezastruoasa a fost doar cea din clasa a sasea (in a patra si a cincea n-a mers acompaniamentul, dar didactic a fost ok).
Anul cu invatatoarea dintr-a sasea a fost un cosmar; nu ne adaptam cu adevarat la ce e rau niciodata, doar invatam sa suportam si sa impingem in subconstient, treptat, chinul.
Anul asta, alta scoala, alti copii, alti profesori...a mersi de la bine la foarte bine. de cite ori isi aminteste de anul trecut, se enerveaza sau il ia plinsul;
Nu are cum sa nu se adapteze fiica ta la o invatatoare mai intelegatoare, nu o lasa patru ani acolo pentru nimic in lume, pentru ca daca i s-a bagat in cap invatatoarei ca vrea sa se scape de ea, s-o puna sa repete anul, sa nu aiba dureri de cap, intotdeauna va fi asa, niciodata, oricite eforturi va face copilul, ea n-o sa le vada!

bafta!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Problema este ca noi locuim intr-un oras mic cu 3 scoli din care in celelalte exista doar o clasa a 1-a. Deci posibilitatile sunt foarte limitate si trebuie sa ma gandesc bine sa nu dau din lac in put.
Ma gandesc la Medgidia ca e oras mai mare si are scoli mai multe sa ma interesez pe acolo, ca fac doar max 20 min cu masina, deci nu ar fi asa un efort.

Mergi la inceput