Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Anna vad ca fata ta face niste progrese extraordinare, BRAVO!
Pai e clar ca nu-i trebui nici un profesor de sprijin. A mea este inca in lupte cu doamna. Acasa lectiile merg f bine, citeste bine, maninca ceva litere la scris si ne cam spargem capul la matematica cu adunarile dar sper sa ne iasa si astea.
Hai ca azi vine Mos Niculae si ne mai inveselim putin.

Chiar! Ce le ati cumparat la copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella

Oana, eu cand citesc ce scrii despre fata ta, parca il vad pe baietelul meu acum un an.
Eu cred ca, la anul pe vremea asta, o sa fie doar o amintire cum s-a intamplat si la noi. Dupa ce va invata sa citeasca un pic si baza la matematica o sa isi dea drumul.

Ra_mi_ella, la noi cea mai mare problema e ca din cauza ca nu se intelege cu doamna nu prea scrie la scoala. E si cam opozitionista si daca nici nu stii cum sa o iei e naspa.
Trebuie sa reusesc sa o conving ca trebuie sa scrie si la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Anna vad ca fata ta face niste progrese extraordinare, BRAVO!
Pai e clar ca nu-i trebui nici un profesor de sprijin. A mea este inca in lupte cu doamna. Acasa lectiile merg f bine, citeste bine, maninca ceva litere la scris si ne cam spargem capul la matematica cu adunarile dar sper sa ne iasa si astea.
Hai ca azi vine Mos Niculae si ne mai inveselim putin.

Chiar! Ce le ati cumparat la copii?

ANNA


A mea e inca copilaroasa si isi dorea o broscuta testoasa ca a vazut la cinema un film de desene cu broscute. Deci de Mos Niculae am scapat ieftin mai ales ca ea dulciuri si alte chimicale nu are voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ale mele au cerut carti . Cea mare a primit toata opera lui Shakespeare intr-un volum editie speciala in piele, cu desene din alea vechi (gravuri cred ca le zice). Ii place foarte mult poezia si literatura engleza veche si imi citeaza din Shakespeare toata ziua. Ma intreb cateodata daca nu mi-au schimbat-o la maternitate ca in familie toti suntem cu inclinatie spre stiinte.

Cea mica a primit 3 carti dintr-o serie din aste pentru copii si i-am pus bani pe kindle sa isi mai cumpere ceva de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Al meu a cerut o trusa de poli#355;ie pe Mos Nicolae si a primit-o. Pe langa aia fructe si cateva dulciuri,iar de Craciun vrea niste carti (nu imi mai amintesc, tb sa il mai intreb odata) si un set de arheologie. Ma termina cu arheologia si palentologia lui. Cand se apuca de spart caramizile alea sa gasesca scheletele,imi umple o camera de praf, dar nici nu il descurajez ca nu mai pot de dragul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana, si copilul meu are un temperament foarte puternic. Nu stiu cu cine seamana ca eu eram o timida, iar taica-su nu era nici pe departe un puternic.
Eu am incercat mereu sa il incurajez, sa il laud, chiar pentru cele mai mici realizari si am evitat cat am putut sa scot in evidenta ceea ce ma deranja. Si vad ca la el merge f bine, pentru ca ii plece sa fie laudat si incurajat.
Ma gandesc sa o lauzi mereu pentru randul ala singur pe care il scrie, daca numai atat face, sa ii spui cat de mandra esti de ea, cat de mult conteaza, ca asa stii si tu ce fac in clasa si o poti ajuta mai mult. Poate, pe moment, nu va da rezultate, dar zilnic sadind increderea in ea va face si ea cate un pas micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Fata mea s a trezit azi noapte din 10 in 10 minute fara exagerare sa vada daca a venit mosu, pe la unu noaptea somnambula s a dus la papucii care ii insirase prin camera (vreo 10 la numar) si a inceput sa topaie de bucurie.
A primit problematic de multe dulciuri, fructe de care nu o sa se atinga decat cu japca, o coarda cu cronometraj (isi dorea ea) un lego cu alba ca zapada o pijama si un trening. Noi avem si matusi si bunici care tot cumpara........de mosii astia.

De Craciun asa vorba doameni de inv. de incurajare am sa i iau telefon (primul ei tel) pentru ca isi doreste prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Noi am facut un targ. Obligatoriu macar un fruct inainte si apoi ceva dulce.
Anuscha, ce mila imi e de micuta ta! Vezi cat de sensibila e si cat de atenta! Sa se trezeasca asa, toata noaptea! Am meu are telefon, a primit de ziua lui, de la bunici. Unul foarte simplu de manevrat ca sa se poata descurca. Si nici nu a fost exagerat de scump,80,00 lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Astazi cand m-am dus sa o iau de la scoala, se urca fata in masina si imi zice: "mami astazi sa nu ma mai omori cu lectiile!"
Avea asa o fata obosita si incercanata ca mi-a fost tare mila de ea.
Asa ca mergm in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Dragi mamici,
Intru doar sa va spun ca va admir foarte mult. Stiu ca va e foarte greu, ca meseria voastra de mama e mult mai grea, ca puiutii vostri merita tot ce e mai bun.
Si mai vreau sa spun ca, din ce citesc pe aici, imi dau seama ca al meu copil are o invatatoare de nota 10, un OM de nota 10.
Sa aveti sarbatori fericite, dragele mele, si sa fiti sanatoase si voi si puiutii vostri.

Mergi la inceput