Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mie mi se face rau cand citesc ce scrieti voi despre invatatoarele din Ro. Cata ignoranta si rea vointa .

La scoala fetelor mele, care este pretentioasa din punct de vedere academic, la teste se dau note pe merit. Nu se dau note mai mari de incurajare sau asa ceva. Atat ai facut, atat ai luat. DAR, copiii sunt incurajati, sunt laudati, efortul lor (chiar daca nu are intotdeauna rezultate) este apreciat. La fiecare materie primesti o nota dar si un calificativ in functie de efortul facut si entuziasmul cu care ai participat. Poti sa ai nota mica dar calificativul maxim. Asta pentru ca incurajeaza copiii sa munceasca, sa arate entuziasm, sa participe din placere la activitati, chiar daca nu obtin neaparat rezultate foarte bune. Notele nu sunt publice, nu se striga in clasa, la sfarsitul fiecarui term primesti notele, calificativele si un mic comentariu la fiecare materie, intr-un plic sigilat. Copiii lucreaza pe grupe la engleza si matematica in functie de cat de buni sunt. Dar nu le zice nimeni care grupa sunt cei mai avansati, care lucreaza peste programa sau care grupa sunt cei care sunt ajutati sa faca fata programei. Ei stiu ca la matematica sunt in grupa dinozaurilor, sau in grupa elefantilor, etc. La sfarsitul anului se dau premii pe clasa si scoala. Pe clasa au 'primul in clasa', apoi 2 premii pentru 'rezultate academice foarte bune', cumva similar cu cele 3 premii academice din Ro, dar nu se face deosebirea intre locul 2 si 3. Apoi au un premiu pentru 'efort si dedicatie' pentru cei care si-au facut temele zilnic, care lucreaza cu entuziasm, care se straduiesc, chiar daca nu neaparat au rezultate foarte bune. Mai au un premiu 'civil' pentru cei care s-au purtat foarte frumos, care au ajutat un elev nou sa se integreze, de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:



Chuny esti bestiala
te iubescccc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Si eu te iubesc!Am ras, dar sa stii ca asa le-ar trebui.
In alta ordine de idei, eu v-am mai zis ca suntem intr-o clasa f pretentioasa. La noi se strang mereu bani. Mereu inseamna ca saptamanal din 5 zile in 3 se dau bani, pentru diverse probleme.
Aseara m-a sunat o mamica ca pentru Craciun se strag cate 20 lei de copil pentru cadoul doamnei si cate 5 lei pentru cadoul de Mos Nicolae al copiilor.
Asa ca ii ajunge, la cate zile fripte ne face. Anul trecut pe langa bani ii mai luam si noi ceva, dar anul acesta gata. Sunt prea suparata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Ma gandeam ca noi am fi candidatii ideali la premiu pentru "efort si dedicatie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Si la noi se strang, tot 20 de lei, dar eu nu vreau sa dau, ca aici alta porcarie, strang doua mamici care pentru efortul depus ele nu mai cotizeaza si anul trecut cand am intreabat ce i au cumparat doamnei dadeau din colt in colt, nici nu sunt sigura ca ne au scris pe bilet, asa ca din vara clasei a doua eu nu am mai dat cu ele.
I am facut doamnei cadouri mult mai scumpe dar acum nu mai vreau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:


Avem niste copiii deosebiti si noi suntem niste mame exemplare.

OFF Topic
Acum am vazut ca la celalalt mesaj am scris cu multttte greseli, nu ma uit cand redactez si ii dau drumu' asa si mai am pretentii la copil
Scuze..............dar nu mai sterg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Anuscha, dar fetita ta se descurca, daca a reusit la test sa faca apoape tot. Tu erai suparata in legaturta cu rezultatele testelor cand ai fost cu ea la evaluare, dar eu cred ca problema nu e la copil, ci la doamna.
Din punctul meu de vedere si din experienta pe care am acumulat-o lucrand cu copilasi cu probleme, o invatatoare/profesoara, ce-o fi ea, daca nu e capabila sa lucreze cu tot felul de copii si sa "scoata" din fiecare tot ce e mai bun, nu are ce cauta la catedra. Numai ca va mai trece mult timp pana sa se schimbe ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Noi starngem cate 35 ron de copil pt cadou pt doamna si mi se pare suficient asa ca nu mai vreau sa-i fac nici un cadou privat.
Abia astept vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna vad ca fata ta face niste progrese extraordinare, BRAVO!
Pai e clar ca nu-i trebui nici un profesor de sprijin. A mea este inca in lupte cu doamna. Acasa lectiile merg f bine, citeste bine, maninca ceva litere la scris si ne cam spargem capul la matematica cu adunarile dar sper sa ne iasa si astea.
Hai ca azi vine Mos Niculae si ne mai inveselim putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana, eu cand citesc ce scrii despre fata ta, parca il vad pe baietelul meu acum un an.
Eu cred ca, la anul pe vremea asta, o sa fie doar o amintire cum s-a intamplat si la noi. Dupa ce va invata sa citeasca un pic si baza la matematica o sa isi dea drumul.

Mergi la inceput