Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny



Intr-una din sâmbete chiar au facut despre vertebrate si nevertebrate si copiii si-au aratat coloana vertebrala unul altuia. Nici cu exemple din jurul vostru nu a mers? o pisica, o meduza la mare, un iepure etc ?


La asta nu m am gandit cu aratarea coloanei vertebrale.
La noi Chuny sunt atatea probleme ca lectiile sunt pur si simplu o obligatie a copiilor, indeplinita la biroul pentru studiu, citit memorat, tipat ...din pacate si gata.

Cred ca daca as fi luat o separat pe fata si m as fi jucat asa sa i arat coloana mea ea pe a ei s-ar fi amuzat. Nu ar fi stiut toata lectia, dar oricum nu a stiut o, dar ar fi retinut mai mult si ce este mai imoprtant este ca nu ar fi fost stresata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Am vrut sa modific ceva si in schimb am postat din nou unul dintre mesajele mele, nu am putut sa sterg asa ca l am editat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Cam asa e si cu copiii, daca le aratam ca suntem vesnic nemultumiti, nu încurajam aparitia comportamentelor pe care le dorim. (Stiu ca e controversat, unii numesc asta dresaj, insa la copiii speciali e nevoie de asa ceva pt a-i incuraja sa faca eforturi).


Cum mai sa fie dresaj?
Toata lumea are nevoie de incurajari, cu atat mai mult copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anna, nu plec, dar nici nu vreau sa plictisesc pe nimeni. (am citit si celalalt subiect al tau ) Insa e clar ca prefer sa discut cu cine imi raspunde. Da, incearca asa cu coloana vertebrala, in joaca si fara sa insisti ca sa i se para ca e lectie. Deseara, cand va imbracati in pijama îi spui "hai sa vezi daca am coloana vertebrala" si te curbezi, apoi o rogi sa se plimbe cu degetul pe coloana de sus in jos. apoi ii spui: "hai sa vad daca si tu ai". Si mâine iar si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

o SA incerc
Oalta dificultate majora a fii mi este cu limba engleza. Nu intelege ca un cuvant din romana are acelasi inteles intr-o limba straina. Asta neam. Si mi e ciuda, pentru ca are un accent si o pronuntie foarte buna, dar nu poate retine cuvintele, experesiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Fetelor, eu nu mai apuc sa tin ritmul cu voi. Mai dau cate un vot de apreciere, dar nu mai reusesc sa comentez, desi mi se par foarte interesante ideile voastre.
Eu salvez toate ideile expuse si le discutam cel mai mult in week-end ca atunci avem mai mult timp. Nici nu stiti cat de folositoare sunt!
Asa ca nu sunt mesaje scrise degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Aici un logoped s-ar ocupa de problema asta. Nu stiu ce sa-ti spun, nici cu un program de invatat un cuvânt pe zi, lipit imagini, folosit culori si un program de recompensa pt fiecare cuvant învatat nu ar merge? ceva sa o motiveze super tare la inceput pâna prinde mecanismul. Este cumva dislexica? Daca da, exista metode speciale de invatare a limbii engleze pt dislexici.

Uite un site pe care se poata juca si auzi cuvinte in engleza (desigur, dupa ce a invatat un cuvânt nou ), daca stiti si altele, ma intereseaza si pe mine: http://www.uptoten.com/kids/uptoten-home.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu nu am atatea idei, desi la un moment dat m am gandit de un cuvant pe zi si cu recompense, dar programa scolara e de 10 cuvinte noi la un interviu de 2 zile exercitii si vrem sa si faca temele si sa le faca pe toate, dar de fapt nu invata nimic daca stau sa ma gandesc bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Sa stii ca la ultima evaluare i s a pus diagnosticul de bradipsihie cu dislexie accentuata. Nimeni nu mi a spus ce inseamna asta.
Am mai scris eu pe forum atunci.

Aseara am fost cu ea la neuropsihiatrul ei si a intrebat-o la ce si a facut lectiile in prima zi de scoala, ea a zis la engleza,Dna doctor a intrebat-o cum se zice caine in engleza, nu a stiut,cum se zice pisica, a stiut si cum rosu si a stiut. A zis bravo, ai facut progres, I a prescris tratament (encefabol si neuromax ) si ne vedem pe 11 martie.
Daca vreau mai mult profesor de sprijin, profesor de sprijin in sistemul de stat nu exista, in privat nu mi permit sa il platesc.
SI...............la urmataorea evakuare va fi la fel.

Sunt curioasa dupa encefabolul asta ce va mai fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Din ciclul: cosmarul fara de sfarsit care se numeste doamna noastra:

I-am dus azi hotarirea de la CJRAE cu curricula adaptata si mi-a zis ca nu e buna, ca nu e completa. Ca de ce nu a venit deja profesorul de sprijin? Si de ce numai 2 ore pe saptamina?
Gata, asta a fost ultima picatura. Caut sa-i schimb clasa!
Nu inteleg ce se intampla la scoala si de ce nu reuseste deloc doamna sa lucreze cu ea. A cictit ea in fata comisiei de evaluare si la scoala nu poate sa scoata nimic de la ea? Nu inteleg.
Credeam ca o data cu certificatul asta o sa ne mai linistim putin. Dar numai dupa o zi de scoala, iar a inceput sa ma sune acasa. Cat de tare psihic sa ai sa rezisti la asemena presiune?

Mergi la inceput