probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Nikol, ti-am trimis PM.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

daca as fi eu in locul tau nu as vinde garsoniera pt ca risti sa ii dai jumatate din bani si peste 2 luni sa te trezesti cu el la usa.Si desi nu se face asa ceva niciodata, eu bag mana in foc ca nu l-ai lasa pe fartele tau pe strada si tot impreuna ati ajunge, dar cu datorii mai mari.


Stii ce i-as spune?De azi gata!Apartamentul este al vostru, asta inseamna ca impartiti toate cheltuielile.cand mergi la cumparaturi ii ceri bani, jumate din cat cheltuiesti, sau impartit pe nr de pers.
Sunteti 4, impartiti totul la 4.Nu are bani?Nu mananca.
Ii faceti observatie de fiecare data cand nu strange dupa el, ca sau va strange, sau va pleca.
lasati farfuria lui nespalata, langa chiuveta pana cand si-o spala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Ma alatur si eu fetelor ca sa-ti spun sa nu vinzi.
Am citit toate raspunsurile; la inceputul discutiei eram si eu pe aceeasi idee: corect e sa vanda si isi vede fiecare de viata lui.
Si totusi... acum nu cred ca e intelept; el e inca copil, neintarcat... va cheltui repede ce are si tot la tine se va intoarce. Tu esti slaba si nu poti pune piciorul in prag (si eu as fi la fel :) ).
Cumva cu tine trebuie sa lucrezi si sa pui pe masa toate problemele pe care le pui aici; practic, cu solutii...
Acum nu aveti nici unul posibilitatea de a cumpara alte locuinte... ideea ta de a inchiria garsoniera si a imparti veniturile nu e asa de rea. Oricum, asteapta-te sa vina tot pe capul tau. E greu de intarcat un astfel de copil dar trebuie. Stiu si acum un adult de 40 ani care inca nu e intarcat... sunt un anumit gen de oameni care traiesc bine merci de azi pe maine fara sa0i intereseze ce va fi poimaine. Pur si simplu asa sunt ei si nu ii vei schimba.
Solutii minune nu exista, fa tu mici chestii care sa-ti usureze viata:
- reguli in casa (apropo cu fumatul... si eu uram venicii care fumau pe scara -- simteam imediat!)
- nu vinde, eventual inchiriaza
- nu ai 3 copii, ai unul singur; restul sunt adulti si trebuie tratati ca atare
- tine cont de ce ti-a spus sotul... si el e co-locatar (aici cu munca sotului e o alta buba... e bine ca s-a dus sa ajute la zugravit, asa se prinde o meserie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Nici pe mine nu ma incanta sa vand pt ca stiu ca nu am ce sa i au cu banii care imi raman.Ma gandeam sa o inchiriez si facem banii jumate jumate si sa ne mutam din nou cu chirie dar separat.
eu am stat cu chirie cu sotul meu aproape 5 ani,nu ne a fost usor dar macar nu aveam problemele de acum.Fratele meu intotdeauna s a lipit de cineva.A stat la o iubita de a lui un timp,apoi la un prieten adica nu a cautat niciodata sa si gaseasca si el un drum in viata.
Ma batea gandul sa stam un timp la parintii sotului pana revolvam ceva,dar ma gandesc si acolo e greu pentru ca nu prea e spatiu.Si mi e f teama ca daca plec de acasa el nu o sa fie in stare sa si platesca cheltuielile si ma trezesc ca taie lumina sau aduna vreo suma astonomica la intretinere pe care pana la urma tot eu o platesc.
Este f greu sa nu ti vina sa te duci acasa pentru ca stii peste ce dezamagire dai cand intri pe usa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nikol - la tine ar fi valabila zicala din Caragiale "sa se revizuiasca primesc, dar sa nu se schimbe nimic"
te intelegem ca vrei doar sa te descarci, insa degeaba se bat tastele aici, ca tot nu vei face nimic din ce se sugereaza.
oricum pe un om il ajuti invatandu-l sa pescuiasca, nu dandu-i pestele gata prins...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

N-am apucat sa citesc tot subiectul, dar uite o idee (nu stiu daca a mai scris-o cineva), spui ca garsoniera e a voastra, dar e trecuta doar e numele tau, si nici nu te gandesti sa nu ii dai si lui jumatate din valoarea ei.

Uite cum as face eu, cat costa o garsoniera in ziua de azi? Sa zicem 20,000 eur (habar n-am, depinde de oras, zona, de confort, etc). Cat e partea lui? 10,000 euro. De cat timp paraziteaza pe capul tau? Faci frumos un calcul cu toate cheltuielile pe care le-ai suportat tu in locul lui (jumatate din facturile la utilitati, mancare, tigari etc). Cateva sute de lei pe luna tot se aduna, si daca situatia dureaza de cativa ani, cred ca deja i-ai platit jumatate din datorie. Si mai strangi din dinti o vreme, si tot aduni sumele care le platesti in locul lui, pana cand vei trage linie si ii poti spune: draga frate, in atatia ani ti-am acoperit partea ta de garsoniera, in timpul asta daca ai fi muncit si ai fi pus banii de-o parte, tinand cont ca aici ai stat ca la hotel, ai putea sa te descurci bine-merci. Garsoniera e deja pe numele tau, deci nu ai probleme cu actele si harogaraia, ai doar probleme morale.

PS: si puteti face ce a sugerat cineva mai sus, inchiriati garsoniera voastra altcuiva, si voi luati un apartament cu 2 camere, nu cred ca ar fi mai mult de 50 eur pe luna in plus la chirie (ca garsonierele inca se cauta la inchiriat, mai ales daca esti din bucuresti), bani pe care ii puteti economisi din tigari.
PPS: Sunt fumatoare si am trecut si eu prin probleme financiare naspa, stiu cum e si ar fi dovada de ipocrizie din partea mea sa va critic pentru asta, dar puteti investi intr-o tigare electronica sa va treaca pofta, si faceti si economii si nu mai deranjeaza nici pe altii fumul. Iti poti "confectiona" una ieftina cu vreo 65 de lei (adica iti cumperi componentele de la vapers de exemplu, 40 de lei bateria, 16 lei cleromizor, si 9 lei un incarcator usb), si o puteti folosi toti 3(eventual va luati cartuse separate, costa 2 lei unul, cartusul fiind chestia care o bagi in gura, ca sa nu schimbati microbii de la unul la altul). O sticluta cu solutie mica e vreo 10 lei iar una mare 25. Daca nu sunteti fumatori inraiti, una mare va ajunge si o luna de zile. Iar de luna urmatoare dati bani doar pe solutie si eventual pe cleromizor (vorbesc din exerienta de fumator de tigare electonica, economia la bugetul nostru e semnificativa de cand folosim asa ceva, chiar daca mai cumparam din cand in cand si tigari normale)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Spui ca ai gasit un loc de munca pentru fratele tau si el nu s-a prezentat. De ce nu s-a dus sotul tau in locul lui? Chiar daca era munca necalificata...Banuiesc ca nici in Italia, pentru munca sezoniera, nu lucra in vinzari, consiliere de clientela, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pana raspunde nikole.
mickky, garsoniera au mostenit-o, nikole si fratele ei, amandoi au drepturi egale/sunt proprietari.
marox, a raspuns nikole, sotul ei nu avea calificarea necesara pentru a ocupa postul pentru care l-a recomandat pe fratele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Corina, nu sunt amandoi proprietari, chiar nicole a spus asta mai in urma.

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Nu suntem coproprietari.Garsoniera a fost trecuta numai pe numele meu pentru ca el are niste probleme si nu poate avea proprietati pe numele lui.Am facut asta de comun acord.Dar desi legal garsoniera in acte este numai a mea,sufleteste stiu ca de fapt se imparte la 2 si nu mi trece nici o secunda prin cap sa incerc sa il las pe strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ea nu se indura sa-l taie de la o portie de mancare, crezi ca i-ar taia portia de la jumate de garsoniera. chiar daca el nu e in acte, moral are dreptul la jumate, iar ea va tine cont de asta.
nu cred ca are inima sa nu-i dea vreun ban la vanzare, in contul cheltuielilor facute cu el.
e prea buna cu el, iar el in loc sa aprecieze asta, o ia de fraiera si profita de ea...

Mergi la inceput