probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Corina, nu sunt amandoi proprietari, chiar nicole a spus asta mai in urma.

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Nu suntem coproprietari.Garsoniera a fost trecuta numai pe numele meu pentru ca el are niste probleme si nu poate avea proprietati pe numele lui.Am facut asta de comun acord.Dar desi legal garsoniera in acte este numai a mea,sufleteste stiu ca de fapt se imparte la 2 si nu mi trece nici o secunda prin cap sa incerc sa il las pe strada.



o, asta imi scapase. retinusem doar povestea din subiectul anterior, in care spunea ca sunt mostenitori cu drepturi egale.
care ar putea fi motivele pentru care o persoana nu poate avea proprietati pe numele sau ? datorii, executare silita ? chiar nu stiu, acum aud pentru prima oara de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

N-am idee, teoretic oricine poate avea proprietati, practic daca ai probleme renunti voluntar la acest drept, problemele fiind asa cum si spus si tu executare silita (vreun credit la care n-a platit ratele), partaj (un divort in curs, si ca sa nu ii dai fostei ceva), datori la camatari, habar n-am, orcie fel de probleme financiare care sa implice pierderea acelei proprietati.

Ramonika, n-am spus sa ii taie portia la jumatate din casa, ci doar sa o "cumpere" de la el la un pret corect. Ca in fond si la urma urmei curentul ala de-l foloseste pentru laptop ea il plateste, mancarea pe care o mananca e tot din banii ei, etc. Banii astia daca nu i-ar da pentru el, i-ar putea pune de-o parte, si peste ceva timp, cu banii aia si cu ce ar lua pe jumatatea ei de garsoniera si-ar putea lua o alta casa. Daca ar fi fost coproprietari, nu mergea varianta asta, pentru ca era doar la mica intelegere, dar asa?! Nu-l da afara din casa, nu-l lasa pe drumuri, dar nici sa-l intretina la nesfarsit nu se poate!

Cat despre sot, e obligatoriu sa se apuce de ceva cursuri de specializare si in caz ca nu si-a terminat scoala/liceul, sa o faca de urgenta. Pentru ca altfel, peste 5-10 ani veti fi in aceeasi situatie, va munci cateva luni pe an, si atunci in afara, ca in tara nu are alte calificari. Nu e cazul sa faca nazuri, nu stiu situatia ta, nu am citit alte subiecte, dar mi-a atras atentia joburile la care a aplicat, cam toate's genul de joburi "caldute", casier, reprezentant vanzari, etc. Joburi de-alea hard, unde e nevoie de munca fizica multa, de ce nu incerca? O ia de jos undeva, se specializeaza, se perfectioneaza, orice se poate, daca isi vede de treaba. Sunt sigura ca in afara nu munceste in vanzari, ci pune osul la treaba sa castige banutii aia, de ce nu o face si in tara? Doar pentru a acolo se plateste cu 1000 euro si aici doar cu 1000 de lei aceeasi munca? In constructii sigur se poate angaja, la cate blocuri se reabiliteaza acum inainte de alegeri, imposibil sa nu gaseasca vreun job. Nu stiu unde-si cauta el de munca, dar tinand cont ca nu are calificari, sfatul meu e sa nu o faca (doar pe) site-uri gen bestjobs sau ejobs, ci in ziare sau pe site-uri gen anuntul.ro, unde apar de obicei joburile unde nu e nevoie de prea multe diplome sau patalamale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Am incercat pe toate caile sa nu vadn garsoneira.I am explicat ca e f greu cu copil mic si noi familie si el sg in 17 m patrati.I am sugerat sa caute ceva cu chirie si platim noi jumatate,sau hai sa inchiriem garsonera si sa facem banii jumate jumate si ne mutam cu chirie amandoi.
A facut o criza de nervi ..ca el nu pleaca nicaieri,ca asteapta pana vindem si pe urma pleaca cu jumate din bani.Ca barvo el sa plece si eu sa raman in casa,chiar daca i am explicat ca i platesc jumate din chirie nici nu a vrut sa auda.
Si m a luat si pe mn nervii si i am zis de azi el manaca ce cumpara,Ca 150 lei cat mi a dat el nu ne ajunge sa mancam nici o spat da o luna cum vrea el.Sa se descurce sg pana vindem ca de la mn nu mai pupa nimic.Nu i au eu de la gura copilului mei sa i fac si lui o portie si el ca un nesimtit manamca la Mc si se distreaza la restaurant cu manele .SI mi a zis ca ce treaba are el cu copilu meu ce vreau sa mi l creasca el
In fine am plans o zi intreaga de nervi
Am pus azi garsoniera la vanzare pe toate anunturile gratuite de imobiliare sper sa o vand cat mai curand.Ma gandeam sa ma duc si la o agentie imobiliara dar mi-e ca imi cere mult comision....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

E din cale-afara de nesimtit, acum chiar si-a dat arama pe fata.
Vinde garsoniera, trimite sotul la munca (a mai scris cineva inainte ca-si cam cauta joburi caldute pentru care nu are calificare, sunt de acord cu treaba asta, trebuie sa accepte orice slujba acum pentru ca altfel nu se poate) si da-i de inteles fratelui ca nu-i mai merge ca pana acum.
Mi se pare o totala lipsa de respect felul in care te trateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu mai plange. Daca iti mai spune ca vrei sa iti creasca el copilul, raspunde-i ca nu, nu e treaba lui sa iti creasca tie copilul, dupa cum nu e nici treaba ta sa il cresti pe el. Datoria ta este sa iti cresti copilul, nu fratele care e adult, sanatos si ar trebui sa isi poarte de grija singur. Nu el iti creste copilul, ci din cauza lui, tu nu poti sa iti cresti copilul si sa ii oferi ce ar trebui, pentru ca ai ajuns sa imparti mancarea copilului cu el.
Da, e tanar, e treaba lui ce face cu banii pe care ii castiga, dar in masura in care se si intretine din ei.
Parerea mea este sa apelezi si la agentii si sa negociezi comisionul la minim posibil. Comisionul la agentii il poti negocia in jur de 1.5%. Decat sa stai sa astepti sa se vanda si sa nu reusesti sa vinzi, sa te chinui asa, mai bine dai comision la agentie.
Si mai am o propunere, daca tu nu reusesti sa te intelegi cu el, poate ca ar trebui sa aveti o discutie cu el ca familie. Adica tu, sotul tau si el. Daca tie iti permite sa iti spuna ce ti-a spus si sa te trateze asa, poate ca daca intervine sotul tau si ii spune clar, uite care e treaba baiete, te-am ajutat sa te angajezi in Italia, ai facut o gramada de bani pe care i-ai facut praf, nu e treaba mea sa te intretin. De azi in colo esti pe cont propriu. Regulile sunt urmatoarele, daca vrei sa mai stai aici pana vindem, daca nu, nu ai decat sa te duci in alta chirie, cand vindem o sa iti dam partea ta de bani si sa ii prezinte regulile. De la separat cu cheltuielile de mancare, pana la platit partea lui la intretinere, lumina si celelalte utilitati. Si terminand cu facut partea lui de menaj.
Nu te mai enerva tu, nu rezolvi nimic daca te enervezi. Ia taurul de coarne ca altfel nu ajungi nicaieri.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Sotul meu a incercat sa vb cu el de cand era in Italia si i a spus f clar ca nu are ce asa vb cu el,ca asta e problema mea si a lui.Si cum pe mine stie sa ma manevreze e in avantajul lui sa insiste sa vb numai cu mine despre asta.
De data asta nu mai dau inapoi.Sa manance unde vrea,sa si cumpere daca are daca nu sa rabde.Mi a reprosat ca vreau sa il dau afara sa stau eu cu sotul.In fine,am vazut de fapt ce fel de om este.
MAine incerc la o agentie imobiliara,poate negociez un comision sa mi ajunga si mie sa mi cumpar ceva,daca nu stau cu chirie poate reuseste sotul sa plece din nou la vara si mai strangem niste banuti.
Orice numai sa scap de situatia asta.Mi e si sila sa merg acasa cand stiu ca il gasesc in mijlocul patului la tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nikol, daca esti din Bucuresti si garsoniera e plasata bine (linga o statie, de tramvai, autobuz), nu cheltui bani aiurea cu agentiile imobiliare. Te sfatuiesc sa faci anunturi cu nr de telefon si zona si sa le lipesti la Politehnica/Universitate/Fac de Medicina.

Off topic : nu stiu cum functioneaza agentiile astea in Ro, insa comisionul ar trebui platit numai in momentul vinzarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Comisionul se plateste numai daca are loc vanzarea, deci agentia are tot interesul sa se agite si sa iti vanda proprietatea.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Garsoniera este situata pe bulevard,stradala,o dau mobilata si utilata complet( ca sa nu imi scoata ochii frati-miu ca nu l am despagubit pt frigider sau masina de spalat)dar este f micuta si nu are gaze si e cam greu de dat zic eu...
am pus anunturi pe toate site urile gratuite cu imobiliare si nu numai,sper sa am noroc sa o dau cat mai rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Oh, stiu garsonierele alea, e micuta tare, chiar ca e o aventura sa stati atatea persoane in ea. Din pacate nici prea mult nu poti sa iei, neavand nici gaze. Daca ai fi avut ceva bani, mai degraba l-ai fi despagubit tu de partea lui si la revedere. Ceva mai ieftin ca asta nuu cred sa gasiti si pierdeti banii pe comisioane si impozite. Of, greu.
Mult noroc, indiferent cum iese, sa va linistiti si voi.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput