probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nikol, pentru un student se poate pune o plita electrica/vitroceramica/inductie si rezolva problema. Fii optimista !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Eu sunt din tabara celor care te sfatuiesc sa nu vinzi. Motivul pe care il invoc este ca nu va vad (pe tine si fratele tau) pregatiti sa manuiti atata banet acum. Cand spun banet ma refer la 20.000 - 25.000 euro /2 de fiecare. Cred ca riscati sa rasfirati banutii printre degete si fiecare veti considera ca celalalt a fost de vina.

Este nevoie de mai multa experienta ... de viata, sa dati cu capul si sa trageti invataminte sau de cineva din viata reala la care sa vedeti cam cum merg lucrurile, de la care sa va inspirati cu valori de viata numai prin simplul fapt ca sunt acolo. E adevarat ca si vanzarea garsonierei este un loc de dat cu capul dar eu nu as risca acoperisul de deasupra capului. Spre exemplu, acest aspect este o invatatura pe care am vazut-o si eu la altii.

Imi este neclar de ce fratele tau nu a fost eligibil sa detina ceva atunci cand s-a trecut garsoniera pe numele tau, dar ma intreb daca acum este ok sa aiba un cont in banca si cu bani in el. Doar nu o sa tina banii in sacosa.

Cearta asta nu mi se pare diferita de altele. Este una din multe trecute si viitoare. Din punctul meu de vedere nu ai de ce sa precipiti lucrurile. Stai calma si judeca lucrurile la rece, incearca sa separi emotiile/sentimentele si judeca mai bine faptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Adis iti multumesc pt sfatul tau si multumesc tuturor care m ati sfatuit!
Nu ma incanta faptul ca o sa vand,nu am experienta necesara,o sa apelez la ajutoarul socrilor atunci cand am sa vand.NU stiu daca reusesc sa cumpar macar un ghetou in ferentari dar nici asa nu mai pot sa stau.
Am epuizat toate metodele prin care imi pot face viata linistita.Si pe mine asta ma intereseaza,liniste pt mine si copilul meu.
Fratele meu are o niste probleme la banca am inteles,nu stiu cum o sa isi tina banii cand vom imparti ce avem de impartit si in momentul asta nici nu ma interseaza.E diferenta de 1 an jumate intre noi,nici eu nu sunt mare nici el nu e mic.Daca vrea sa se maturizeze bine daca nu sa toace banii.O sa ajunga sa stea cu chirie,i am spus,iar daca acum sare ca ars cand pronund cuvantu chirie atunci nu o sa aiba de ales.
Sper sa ma ajute Dumnezeu sa gestionez cat mai bine banutii,poate nua experienta unei case vandute dar am experienta uni trai greu si maturitatea de a lua o decizie buna pentru familia mea.Sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Idei noi pentru situatia data nu am. Varianta cea mai plauzibila mi se pare cea cu mancat separat, telefon/curent electric/intretinere/butelie impartite la 4 (voi 3 si fratele).

In schimb am vazute 2 idei super cool! Ideea de la nicol in care garsoniera se inchiriaza legal si se imparte chiria pe jumatate. Spun legal ca sa fie niste cai de solutionare a situatiei in cazul in care fratele sicaneaza noii locatari.

Cealalta idee fiind cea a lui Rufus cu trantitul usii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Sper sa ma ajute Dumnezeu sa gestionez cat mai bine banutii,poate nua experienta unei case vandute dar am experienta uni trai greu si maturitatea de a lua o decizie buna pentru familia mea.Sper!

Bafta, noroc si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdiS

Eu sunt din tabara celor care te sfatuiesc sa nu vinzi. Motivul pe care il invoc este ca nu va vad (pe tine si fratele tau) pregatiti sa manuiti atata banet acum. Cand spun banet ma refer la 20.000 - 25.000 euro /2 de fiecare.


nu cred ca ia atata pe 17 mp (n-am inteles exact in ce zona este si cat de amenajata, dar in general pretul se invarte pe la 1000 euro/mp).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Nu, e mai aproape de 800 acum. In plus, locatia scade, nu are cum sa ia 20 000 pe 17 m, cand eu am dat dublu pe 56 mp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Am epuizat toate metodele prin care imi pot face viata linistita.Si pe mine asta ma intereseaza,liniste pt mine si copilul meu.

Realist, singurul fel in care poti iesi din situatia asta este sa te muti in chirie si sa-l lasi pe el in garsoniera. Practic, voi sunteti 2 adulti si aveti posibilitati mai mari sa va permiteti chiria din 2 salarii. Pentru el e mult mai greu fiind singur. Plus ca garsoniera aia nu este adecvata pentru un cuplu cu copil oricum.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Am epuizat toate metodele prin care imi pot face viata linistita.Si pe mine asta ma intereseaza,liniste pt mine si copilul meu.

Realist, singurul fel in care poti iesi din situatia asta este sa te muti in chirie si sa-l lasi pe el in garsoniera. Practic, voi sunteti 2 adulti si aveti posibilitati mai mari sa va permiteti chiria din 2 salarii. Pentru el e mult mai greu fiind singur. Plus ca garsoniera aia nu este adecvata pentru un cuplu cu copil oricum.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



Si garsoniera fiind doar pe numele lui nikol toate datoriile vor fi ale ei. Si chirie si datorii la garsoniera. Super!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Daca fratele face datorii la garsoniera, o vinde, plateste datoriile, ii da lui diferenta pana la jumatate din suma si gata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput