probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

cei ipotetici 15.000 euro se impart la 2, deci cu 7500 avans nu primesti niciun credit, mai ales cu un sot fara venit oficial si cu copil mic, sa fim seriosi :(


Eu m-am gandit ca o sa ia nitelus peste 30 000 amandoi, cam atat costa o garsoniera confort 1, intr-o zona ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonaa

Nici eu nu as vinde garsoniera. De ce nu-l trimiti pe frate in Italia? De ce musai sotul? Hai sa dezmembram familia ca sa o duca bine fratele...Nikol pune piciorul in prag pentru ca te duci la fund...

Ramona si trei comori, Robert, Larisa si Iris


Uite, la asta ma gindeam si eu. Nikol, ai putea sa vorbesti frumos cu fratele si sa-i explici intre patru ochi situatia. Banuiesc ca motive pentru care el a ajuns atit de cheltuitor, demotivat si nepasator sint destule, ati putea discuta si despre asta. Dar inainte de orice ai putea sa-l faci sa inteleaga ca iti face rau atitudinea lui si isi face si lui. Si ca el e tinar si singur, inca nu are familie si copil, deci e flexibil si disponibil pentru orice munca, acolo sau in alta parte. Si ca, daca in Romania nu gaseste si a mai fost in Italia, cel care e liber sa plece sa cistige bani este el, sotul tau avind si un copil care are nevoie sa-si vada tata. Si asta ar rezolva si problema lui cu banii si problema voastra cu spatiul, intimitatea si cit cistigi tu v-ar ajunge sa traiti la limita pina isi gaseste sotul ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fratele nu merge la serviciu in romania si voi credeti ca o sa mearga in iatlia?

Nikol, eu sunt din tabara "nu vinde garsoniera!" Un singur salariu si un avans de 15.000 de euro partea ta, presupunand ca luati atat pe ea, nu e suficient decat pentru alta garsoniera. Ceea ce pana la urma nu e un capat de lume ca daca ati stat 4 intr-una veti putea sta 3 foarte bine. Dar la cum povestesti despre fratele tau el va cheltui banii, va va da un ragaz in timpul asta ca doar nu va imaginati c-o sa-i cheltuie cu voi asa cum nu i-a cheltuit nici pe-aia castigati in italia si pe urma tot la tine va veni pentru ca tu esti singura persoana pe lume care nu poate sa manance fara sa-si imparta portia cu el. Si vei ajunge in acelasi punct in care esti acum. Diferenta e ca fratele tau va fi mai sarac cu cateva mii bune de euro, iar tu vei fi in plus fata de cheltuielile casei si mancarea atat pentru tine si familia ta cat si pentru el, datoare la banca pe urmatorii 30 de ani. Eu in locul tau m-as gandi nu de doua ori ci de doua sute de ori inainte sa ma pun singura in situatia asta!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sub mai multe aspecte, cred ca e mai atractiv pentru un tinar ca el sa mearga la munca in Italia decit in Romania. Un tinar care vrea sa munceasca si atit, va merge la munca oriunde, insa pentru unul care nu are o relatie prea buna cu munca, Italia poate fi mai promitatoare, mai ales ca a mai fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Tocmai am avut o discutie f aprinsa cu sotul meu care mi a spus ca efectiv nu mai poate sa reziste sa stea cu frati miu in casa.Nu se deranjeaza sa faca nimic,nici farfuria nu si o spala dupa ce manaca.Si daca sotul meu a inteles ca ma ajuta pe mn cu curatenia pt ca muncesc si el sta acasa nu vrea sa faca menajul si dupa fratele meu.Exact asa mi a zis...
In alta ordine de idei am primit de la fratele meu 150 lei pentru manacare acum cateva zile si azi m a intrebat cu un mare tupeu''ce ai luat cu banii aia ca nu prea se vede nimic!''.Am ramas ca la dentist.I am explicat ca 150 lei sunt putini bani si am luat strictul necesar,sapuna,dero si ceva de mancare.I am spus ca e putin cat mi a dat si nu cred ca i a picat bine.Ca sa nu mai zic ca eu am facut ieri de mancare si domnu a mancat de la Mc ,ca deh avem bani da avem numai pt propria persoana.
M am gandit sa i sugerez sa si caute cat mai rapid de munca si sa se mute cu chirie.Eu platesc jumatate si el jumatate.Daca nu vrea inchiriez garsoniera fac banii jumate jumate si ne mutam cu chirie separat.Cred ca este si asta o solutie...
Si nu in ultimul rand as vrea sa va multumesc tuturor pentru atentia cu care urmariti acest topic,pentru sfaturi si pentru suport.Nu am pe nimeni nu care sa vb ,la care sa ma descarc si imi face atat de bine atunci cand intru si scriu aici.Va multumesc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

In Italia nu pot pleca deocamdata nici unul nici altu decat la vara.Este ceva sezonier si nu e batut in cuie daca la vara vor mai avea nevoie de ei sau nu.
Oricum daca sotul meu a stat 3 luni acolo,a platit datoriile pe care le aveam si a venit si cu o bruma de bani,fratele meu a stat 4 luni si a venit cu salariu pe ultima luna restul a cheltuit acolo tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Si daca sotul meu a inteles ca ma ajuta pe mn cu curatenia pt ca muncesc si el sta acasa nu vrea sa faca menajul si dupa fratele meu.Exact asa mi a zis...


Pai, n-a prea inteles nimic sotul tau. El nu te ajuta pe tine pentru ca tu muncesti si el sta acasa, ci face in locul lui treaba din casa, ca un sot si tata ce este si care are mai mult timp liber decit nevasta care munceste si aduce bani. Insa e normal sa-ti zica ca nu vrea sa faca dupa frate.

Iar faptul ca fratele a mincat la McDolnald`s e bine. Sugereaza-i ca dupa ce plateste partea lui de cheltuieli (lumina, intretinere) poate sa nu dea bani pentru mincare si sa continue sa manince unde ii place.

Barbatii astia doi trebuie scuturati un pic... un pic mai tare. Ca poate se trezesc si inteleg si ei cam ce e viata si cu ce se maninca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Nikol draga NU VNDE CASA.!
Incearca sa fc tot posibilul sa va separati ca e clar ca a ajuns sa profite inocent de tine.......
Gandeste/te ca ai copilul si chiar daca stati in 3 e bine ai acoperisul tau. stii ce inseamna chirie,in situatia de fata!
T e caiesti acum ca te descurci greu,ca ai casa ta.......daramite sa platesti o chirie ,mancare,intretinere,si apoi chiria e mereu o chirie.
Gandeste/te bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Tocmai am avut o discutie f aprinsa cu sotul meu care mi a spus ca efectiv nu mai poate sa reziste sa stea cu frati miu in casa.Nu se deranjeaza sa faca nimic,nici farfuria nu si o spala dupa ce manaca.Si daca sotul meu a inteles ca ma ajuta pe mn cu curatenia pt ca muncesc si el sta acasa nu vrea sa faca menajul si dupa fratele meu.Exact asa mi a zis...
In alta ordine de idei am primit de la fratele meu 150 lei pentru manacare acum cateva zile si azi m a intrebat cu un mare tupeu''ce ai luat cu banii aia ca nu prea se vede nimic!''.Am ramas ca la dentist.I am explicat ca 150 lei sunt putini bani si am luat strictul necesar,sapuna,dero si ceva de mancare.I am spus ca e putin cat mi a dat si nu cred ca i a picat bine.Ca sa nu mai zic ca eu am facut ieri de mancare si domnu a mancat de la Mc ,ca deh avem bani da avem numai pt propria persoana.
M am gandit sa i sugerez sa si caute cat mai rapid de munca si sa se mute cu chirie.Eu platesc jumatate si el jumatate.Daca nu vrea inchiriez garsoniera fac banii jumate jumate si ne mutam cu chirie separat.Cred ca este si asta o solutie...
Si nu in ultimul rand as vrea sa va multumesc tuturor pentru atentia cu care urmariti acest topic,pentru sfaturi si pentru suport.Nu am pe nimeni nu care sa vb ,la care sa ma descarc si imi face atat de bine atunci cand intru si scriu aici.Va multumesc tuturor

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


Nikol, toata situatia asta te afecteaza atit pe tine cat si relatia cu sotul tau. Nu lasa situatia sa degenereze! Fa o lista cu cheltuieli comune si pune-o la dispozitia fratelui tau, asa ca sa stie si el pe ce se duc banii, cat costa intretinerea, lumina, detergentul, etc. Fa un regulament in casa si cel mai bun lucru, fa-i lista de cumparaturi si trimite-l la piata. Asa sigur nu o sa te mai intrebe pe ce cheltui banii. Trateaza-l ca pe un copil si responsabilizeaza-l.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Si inca ceva, si eu sunt de parere ca deocamdata sa nu vindeti garsoniera. Strangeti niste banuti pt ca atunci cand vinzi sa poti cumpara altceva in loc. Banii se duc si o sa ramai fara nimic.

Mergi la inceput