probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

cei ipotetici 15.000 euro se impart la 2, deci cu 7500 avans nu primesti niciun credit, mai ales cu un sot fara venit oficial si cu copil mic, sa fim seriosi :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Parerea mea:
1. vinde garsoniera si imparte banii cu fratele tau.
2. du fetita la bunici, poate face gradi si acolo.
3. pleaca cu sotul tau in strainatate (Italia) si strange-ti bani cel putin ptr un avans ptr o alta casa, dar daca plecati nu-l mai luati pe fratele tau cu voi.
Toate astea o sa va ajute sa va mutati la un apartament cel putin cu 2camere, in orice zona o fi. Dupa ce va incepe fetita scoala ce faci? Va trebui sa invete si sa se hraneasca si sa se odihneasca. Acum este momentul sa fii hotarata. Ai un copil. Responsabilitatea ta este fetita ta, nu fratele.
Sorry, dar potarnichea a lasat un pui sa moara ca sa-i salveze pe ceilalti.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Poate n-o fi vremea de vandut, insa un lucru (o casa, etc) se vinde cand e cel mai bun moment pe piata (afacere) sau cand ai nevoie de bani. Degeaba astepti sa vinzi casa cu pret mai bun (daca o mai fi vreodata...) si nu-ti rezolvi treaba care te arde.
In plus, dupa stiinta mea o garsoniera costa mai mult de 15000. Poate una in Z-urile din Rahova sa fie la pretul asta. Sau poate ma insel.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mie mi se pare o idee buna vinderea garsonierei numai daca va permiteti sa platiti chirie si eventual sa mai puneti un ban de o parte, fara sa intrati in banii de pe garsoniera. Altfel, mi se pare un pas in hau.
Acum, de bine, de rau, aveti un acoperis deasupra capului de unde nu va da nimeni afara. Daca te muti in chirie si daca Doamne fereste iti pierzi si tu serviciul sau te imbolnavesti ajungeti in strada.
Eu zic ca intai sa aveti cu totii de lucru si sa puteti pune un ban de o parte pentru casa ( fata de costul mancarii si al utilitatilor) si apoi vindeti garsoniera, banii obtinuti ii dati avans pt o locuinta numai a voastra si pt restul faceti credit.
Prima urgenta mi se pare ca sotul tau sa isi gaseasca un servici. Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu de felul meu sunt pragmatica si gandesc cu resursele pe care le am acum, nu maine.

E usor sa vinzi si gata, pe moment scapi de probleme, dar unde te duci dupa? Banii, crede-ma tot asa de usor se duc, mai ales acum cand e o asa mare instabilitate economica.

Iti va trebui un buget de min 150 euro numai pentru chirie, in conditiile in care nu stii sigur daca gasesti ceva bun la 150 de euro.
Astea sunt cheltuieli care se scad din salariul tau, ca numai asta il aveti deocamdata.

Scapi, aparent de probleme si dai de unele mai mari!

Nu vreau sa creez doua tabere, pro si contra vanzarii garsonierei tale, insa asa cum stau lucrurile acum nu e cazul sa te grabesti.

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nikol, ai reusit sa discuti cu fratele tau, zilele astea ?

in alta ordine de idei : nu-i treaba mea, insa nu pot sa nu ma gandesc si la faptul ca, stand claie peste gramada, 3 adulti si un copil, intr-o garsoniera, tu si sotul nu prea aveti parte nici de intimitate ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Nikol, am incercat sa-ti dau un mesaj, dar se pare ca nu ai activate mesajele private.

viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Nici eu nu as vinde garsoniera. De ce nu-l trimiti pe frate in Italia? De ce musai sotul? Hai sa dezmembram familia ca sa o duca bine fratele...Nikol pune piciorul in prag pentru ca te duci la fund...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonaa

Nici eu nu as vinde garsoniera. De ce nu-l trimiti pe frate in Italia? De ce musai sotul? Hai sa dezmembram familia ca sa o duca bine fratele...Nikol pune piciorul in prag pentru ca te duci la fund...

Ramona si trei comori, Robert, Larisa si Iris


nu e vorba de dezmembrat o familie de dragul si comfortul fratelui, ci pentru binele lor in primul rand, a lui nikol, al sotului si al copilului.



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui ddana
Senzatia pe care o am cand citesc critici de genul asta este ca unii oameni sunt incapabili sa coboare din sferele lor inalte si sa vada cum mai poate fi viata, uneori. Norocosii.

Au fost momente in viata cand m-am uitat la fiecare leu. Au fost zile la rand cand am mancat paine cu margarina si sare pentru ca nu mi-am permis altceva. Au fost perioade cand gateam doar pentru copil si noi mancam ce ramanea. Sa nu iti imaginezi ca toata lumea a dus-o pe roze tot timpul. Dar nu mi-a trecut nici un moment prin cap sa arunc banii pe tigari sau alcool cand nu aveam strictul necesar. In cazul de fata locuinta este strictul necesar si bani aia aruncati pe tigari si alcool daca i-ar pune deoparte ar putea sa-si rezolve problema cu locuinta. Daca ar inchiria garsoniera si s-ar muta la 2 camere mai modeste, ar avea diferenta dintre chirii din banii aruncati pe tigari si bautura. Dar depinde ce prioritati ai in viata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper





Eu vreau sa vad unde zice Nikol ca se cumpara alcool in casa. Astea sunt presupuneri nefondate. Sau tigariile si alcoolul sunt absolut interdependente???

Mergi la inceput