probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

cred ca spatiul e prea mic daca era un ap cu trei camere incapea si fratele

asa ca solutia dupa mine e chirie cu trei camere
nu inteleg de ce toata lumea vrea sa fie proprietar cu riscul sa fii proprietar pe o camera si sa ai zero confort doar o viatza ai

copilul nu e musai sa astepte mosteniri de la parinti tre sa fie in stare sa si asigure singur cand e adult o locuintza deasupra capului
ca e chirie sau proprietate personala dupa posibilitati

mi se pare un pic absurd doi barbati apti de munca sa nu gasesca servici in toata lumea asta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

In primul rand fetita mea sta acasa pentru ca a inceput gradinita.
In al doilea rand fratele meu e f clar ca nu vrea sa se duca la munca,a avut ceva oferte si le a refuzat chiar eu l am recomandat si m a facut de ras pt ca nu s a dus acolo unde l au repartizat.
Sotul meu isi cauta de munca de 2 luni aproape,pest tot,de la cv-uri lasate in mall -urile din Bucuresti pe posturi de consilier vanzari pana la cv-uri trimise pe mail la aproape toate comapaniile de gen Auchan,Dedeman,Profi,LIDL,Real,Hornbach etc.Are experienta in vanzari,consilier vazari sau casier.A fost la 4 inetrviuri mari si late unde a ramas sa il sune.Nu incerc sa i gasesc scuze asa cum probabil veti crede.Eu stau cu el in casa si vad ca se chinuie.In fiecare dimneata deschide anuntul telefonic si cauta ceva nou unde ar putea sa sune.E greu sa gasesti de munca acum in Bucuresti cand la 9 dimneata este pus anuntul pentru 1 loc de munca si la 12 ziua sunt 80 de aplicatii pentru postul respectiv.
Am incercat la fortele de munca dar i s a spus ca primii care beneficiaza de scolarizare gratuita sunte somerii,iar el nu beneficiaza de somaj.Deocamdata ajuta pe cineva la o zugraveala pentru niste banuti in plus si dupa va merge din nou acolo.
Ideea de chirie mi a suras si mie la un moment dar nu pot sa ma mut cu el pentru ca sunt constienta ca el nu va participa la banii de chirie pentru ca nu are de unde.Asa cum se intampla si acum atunci cand vine lumina sau netu.
Da este f greu si deocamdata nu gasesc nici o iesire din situatia asta.Lui i este ok asa si stie ca de dat afara nu am cum sa il dau ,manacarea de la gura nu am sa o i au deci conditiile sunt f ok.Cine nu ar vrea asa trai?
Este fff greu sa stai 4 persoane intr o garsoniera,era greu sa stam 3 (eu sotul si fetita)dar 4 e ingrozitor,dar deocamdata nu am ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu as incerca sa inchiriez garsoniera si as inchiria un apartament cu doua camere. Nu stiu in ce zona este garsoniera, dar cu putin noroc poti sa gasesti un apartament la nivelul unei garsoniere. Daca fratele nu vrea sa munceasca este treaba lui, dar nici nu poti sa-l intretii toata viata. Trebuie sa-l faci sa inteleaga ca nu este o solutie nici sa vindeti garsoniera si nici sa nu se duca la munca si ca banii sunt foarte putini. SI daca nu vrea si nu vrea sa munceasca si sa contribuie la cheltuielile casei atunci poti sa-i tai tai anumite portii, si poti sa va separati cu mancarea. Oricum situtia este destul de dificila , dar trebuie sa faci tot posibilul sa iesi din aceasta etapa a vietii, ca este destul de clar ca nu se poate sa mai continuati asa. Nu este vorba ca nu poti sa stai 4 persoane intr-o camera, ca nu sunteti singurii care faceti acest lucru, dar copilul creste si o sa vrea si el putina intimitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddana
Senzatia pe care o am cand citesc critici de genul asta este ca unii oameni sunt incapabili sa coboare din sferele lor inalte si sa vada cum mai poate fi viata, uneori. Norocosii.

Au fost momente in viata cand m-am uitat la fiecare leu. Au fost zile la rand cand am mancat paine cu margarina si sare pentru ca nu mi-am permis altceva. Au fost perioade cand gateam doar pentru copil si noi mancam ce ramanea. Sa nu iti imaginezi ca toata lumea a dus-o pe roze tot timpul. Dar nu mi-a trecut nici un moment prin cap sa arunc banii pe tigari sau alcool cand nu aveam strictul necesar. In cazul de fata locuinta este strictul necesar si bani aia aruncati pe tigari si alcool daca i-ar pune deoparte ar putea sa-si rezolve problema cu locuinta. Daca ar inchiria garsoniera si s-ar muta la 2 camere mai modeste, ar avea diferenta dintre chirii din banii aruncati pe tigari si bautura. Dar depinde ce prioritati ai in viata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Nu pot sa i zic stii ceva pana nu dai bani in casa nu mananci dar nici asa nu mai pot sa traiesc.


De ce sa nu-i poti spune? Garsoniera e a voastra, a ta si a lui, afara nu-l poti da pina nu ii dai partea lui, daca vrea sa o accepte. Insa sa nu-i pui pe masa daca nu aduce, sa il obligi sa stringa dupa el, adica sa participe la viata casei poti si chiar e indicat sa o faci. In primul rind pentru voi, dar si pentru el, nu-l ajuti incurajindu-l la lene si la viata asta, cum sa-i spun sa nu sune dur, de parazit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Prin urmare, solutia este sa-i inchizi usa in nas si sa-ti vezi de treaba, in timp ce urmezi demersurile pentru vanzarea garsonierei. Solutia lui ar fi sa te actioneze in instanta, care va decide tot sa vindeti si sa impartiti. E clar ca fara bani n-o va face in veci.
Faptul ca nu faci asta si alegi un compromis pe care nu-l mai suporti, este problema ta, pe care nu o critic, insa altceva decat sa te descarci nu poti obtine aici decat sfaturile pe care le-ai primit deja.


Dar daca ii inchide el usa in nas?
In fond are acelasi drept la garsoniera aia.


Da, asa este. Insa eu cred ca drepturile le are totusi cel are aduce bani si plateste facturile. Adica Nikol, care poate accepta sa plateasca pentru sot, sint impreuna si la bine si la rau, dar nu are obligatii pentru un fratea adult si sanatos. Deci, daca ramine cu voi, are drept sa doarma, sa foloseasca garsoniera ca pe o locuinta personala, insa are si obligatia de a contribui la treburile casei si, mai ales, la plata facturilor si la mincare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Nu vindeti garsoniera acum! Nu sunt vremuri de vandut. Pina la urma, asa cum stati, copilul tau are un acoperis deasupra capului.

Daca vindeti nu va mai avea nimic, veti sta cu chirie, si jumatate din salar se va duce pe chirie.

Cu jumatate din bani de pe o garsoniera nu mai reusesti sa cumperi nimic si pina strangi cealalta jumatate, va mai dura.

Vorbeste cu sotul, asa cu binisorul sa-l ia la munca in Italia si in felul asta strageti niste bani si poate reuseste si fratele sa se adune.




Mie asta mi se pare un sfat tare bun! Ma gindesc ca e posibil sa vindeti si sa stati cu chirie, banii de pe garsoniera se vor duce cu siguranta in conditiile in care sotul nu are servici... si dupa ce fratele va termina partea lui, tot la tine va veni, iar tu il vei primi. De bine, de rau, nu platesti chirie, deci banii pe care ii cistigi tu iti ajung pentru perioada urmatoare pentru mincare, facturi si strictul necesar. Daca stati cu chirie nu se va putea sa te descurci doar cu un singur salariu si atunci situatia se va inrautati.

Dar oricit de bun ar fi sufletul tau, nu se poate sa nu-ti dai seama cum suna in situatia voastra anumite chestii: amindoi barbatii fumeaza, fratele nu face nimic dar vizioneaza filme pe laptop si altele asemanatoare. Undeva trebuie sa pui niste limite. Bun, stati toti acolo pina se schimba ceva, insa si ei doi, chiar daca nu gasesc servici, se duc la munca, faceti calculul si vedeti cit se duce din ce se cistiga, salariul tau si venitul lor, atit cit este pe strictul necesar: facturi, mincare, strict necesar pentru toti.

Dupa, asigurati copilul, sa nu duca lipsa de ceea ce are nevoie ca sa se dezvolte sanatos (mincare, haine calduroase, gradinita). Daca sinteti atit de dependenti de tigari, eu pot sa inteleg asta, atunci pune o suma mica pentru ele, cit si cind este, cind nu, nu e si gata. Totusi nu mai sinteti adolescenti ca sa nu va puteti limita mai ales in situatii ca acestea, de criza. Si daca mai ramine ceva, atunci va mai puteti permite si chestii pe care ti le permiti atunci cind iti da cu plus... ca sa va relaxati si voi cu ceva care va face placere. Fa planul asta, du-te la ei, discuta prieteneste si spune-le ca asta trebuie sa faceti. Fara nervi, fara reprosuri, asta e situatia, sinteti toti trei si un copil in aceeasi barca, trebuie sa o duceti la un mal si pe voi sanatosi, la corp si la minte, in ea.

Daca nu se poate, atunci iei alte masuri. Si se poate sa fie sa nu mai pui decit copilului in fata de mincare (tu maninci la servici), iar lor le dai o supa si atit pentru ca atit iti permiti fara contributia lor, dupa ce platesti facturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Adevarul e ca, dupa c vindeti o garsoniera normala, mai mult de 15.000 de euro in mana n-o sa va ramana. Aveti doua posibilitati - fie dati banii astia ca avans la Prima Casa (dar nu cred ca va incadrati aici), fie luati in considerare posibilitatea de a va muta in afara Bucurestiului (in satul bunicii, oamenii merg cu bicicleta 5 km pana in Videle, de unde iau trenul - o ora - pana in Bucuresti, unde lucreaza). Nu e comod, dar e o solutie.

Dar tu ai vorbit cu fratele, i-ai zis ,,ia,mai, niste oua si carne in drum spre casa?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Adevarul e ca, dupa c vindeti o garsoniera normala, mai mult de 15.000 de euro in mana n-o sa va ramana. Aveti doua posibilitati - fie dati banii astia ca avans la Prima Casa (dar nu cred ca va incadrati aici), fie luati in considerare posibilitatea de a va muta in afara Bucurestiului (in satul bunicii, oamenii merg cu bicicleta 5 km pana in Videle, de unde iau trenul - o ora - pana in Bucuresti, unde lucreaza). Nu e comod, dar e o solutie.

Dar tu ai vorbit cu fratele, i-ai zis ,,ia,mai, niste oua si carne in drum spre casa?"


Pai si sum crezi tu Tilia ca e posibil sa le fie acceptat dosarul pentru prima casa daca ea e singura care aduce un venit in casa?


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

nikol, stiu de un post liber la o firma de securitate, activeaza-ti pm-ul.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput