probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Ai spus ca sotul tau nu are calificari ....de ce nu se duce si face ceva? Ca nu va bate nimeni la usa sa va duca la cursuri sau sa va dea de munca.
Sint o groaza gratuite.
Noi de exemplu avem un vecin instalator ...cred ca face de 2 ori mai multi bani ca noi.
Sotul meu chiar se gindise la un moment dat sa faca un curs de electrician ......in caz de doamne fereste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ab, te tot minunezi cum de locuiesc patru intr-o garsoniera.
unii is fericiti ca au un adapost.
ma gandesc ca vor mai scapa de probleme cu timpu', cum zici si tu un curs, o slujba, se mai pun oamenii pe picioare ca doar is tineri si sper in puteri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

nikol, sotul tau poate incerca sa faca un curs de calificare la fortele de munca. sigur se poate plati si in rate, sau beneficiaza de gratuitate/reducere avand in vedere ca este fara loc de munca.
merita incercat...
daca are carnet de conducere poate incerca la firme de curierat, eventual.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu nu am fumat niciodata dar in Romania aveam un vecin care ma scotea din minti ca fuma pe holul blocului si imi intra fum de tigara in casa . Fara nici o suparare dar asta e nesimtire mare. Si sa fumezi in baie , copilul ala nu merge in baie? Baia aia este ermetic inchisa si nu intra fum in camera? va bateti joc de copilul ala!!!

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

AM bucatarie dar este f mica,acolo doar gatesc,mananc in camera propriu zis.Si daca pun masa el ce face se uita in gura mea cum mananc?Asta am zis si eu ca este o solutie dar nu am inima sa i zic nu ai voie sa mananci.
Nu vad ce legatura are sotul meu in topicul asta!SI sotul meu la randul lui m a sprijinit financiar cand am nevoie,si eu fac acum acelasi lucru.A fost plecat din tara ca sa achitam datoriile ,s a chinuti si el pe acolo nu a fost usor.E sotul meu,il iubesc si il sprijin.Imi cunosc sotul si probabil din exterior lucrurile pot parea diferite ,insa eu stiu ca isi doresc sa muncesca oriunde,nu face figuri.


,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


Nikol, nu e nevoie sa iti justifici sotul ; e sotul tau si tu iti cunosti situatia din familie.
Eu vreau sa zic altceva: daca acum nu poti sa nu-i dai sa manance... cand stii ca e pe strada, nu crezi ca o sa-l iei in chiria ta??? NU te judec, si eu as face exact la fel. Doar zic ca atunci vei plati si chirie si il vei tine si pe el dupa ce el si-a irosit jumatatea lui de bani... of, grea situatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Nu stiu altii cum sunt, dar eu m-am plictisit - asa, virtual vorbind, fara sa pun prea mult suflet - de pretiozitatea si standardul de civilizatie bagat pe gat din tastatura altora care nu si-l permit.
Cum Doamne iarta-ma sa stai 4 intr-o garsoniera??? Rusine sa-ti fie, Nickol, ca nu ai un apartament cu o camera pentru fiecare, plus o curte mare in care sa admiri pasarelele dimineata. Sau nu, rusine ca nu ai o casa, mai bine. Rusine ca nu-i dai cu sutul in fund lui frate-tau, ce daca ati crescut impreuna, la urma urmei un sut in c.. e un pas inainte indiferent de cauze...
Si RUSINE ca stiu eu sigur ca mai bagati o bere, ceva, langa tigara aia pacatoasa de care se tot vorbeste pe modelul placa stricata, in fata copilului, ca deh, aveti o singura camera. Lasati-ne micile placeri ale vietii cum ar fi un pahar de vin seara, la cina, noua, privilegiatilor, care avem confort sporit, baie ermetizata si spatiu locuibil excedentar.
Senzatia pe care o am cand citesc critici de genul asta este ca unii oameni sunt incapabili sa coboare din sferele lor inalte si sa vada cum mai poate fi viata, uneori. Norocosii.
Nickol, nu iti dau nici un sfat, doar imi pare rau ca treci prin situatii de-astea grele. A, ba da, iti dau un sfat: fumati in afara locuintei. E drept ca n-are nici o legatura cu problema ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cea mai mare parte din viata am stat la bloc. Cand eram copii, tata fuma in bucatarie, pe geam, sau in baie, rareori in casa, numai daca avea musafiri, era un meci, ceva. Ei bine, fumatul ala in baie ma scotea din minti. Putea in baia aia a tutun statut de imi venea sa vars. Toate prosoapele putzeau, asta e cuvantul, indiferent ca le adusesesi cu 5 minute inainte ca te pregateai de baie si intra el sa traga repede o tigare. Faceam pisu tinandu-mi respiratia.
Toate astea pana ne-am facut destul de mari si eu si sor-mea si am putut sa ii spunem sa nu mai fumeze in baie.
Poate te ajuta experienta mea.
Cu fumatul pe scara blocului, se intampla cand, deja mare fiind, eram si eu la casa mea si pustanii din bloc ieseau sa traga o tigare pe scara. Scara dotata cu geamuri mari si aerisita. Pe vremea aia fumam si eu si tot ma scotea din sarite mirosul. Daca eu nu suport fumul in casa, de ce sa oblig pe altii sa mi-l suporte pe scara blocului si sa le intre in casa?
Eu nu fumam in casa, ca aveam cainele, de la al doilea caine nu am mai fumat deloc. Nici nu se punea problema de copil pe atunci si tot nu fumam in casa. Fumam afara, cand il scoteam.
Voi toti fiind fumatori, nu va dati seama, nu aveti cum, ca totusi la voi in casa e fum, oricat de multi v-ati feri sa nu fie pentru binele copilului.

Si acu' dati cu rosii ca m-am luat de fumatul lor, nah. Rusine sa imi fie.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

ddana, sa stii ca multi din cei cu spatiu excedentar acum, ca sa te citez, nu l-au avut dintotdeaua.
Si eu m-am saturat sa se uite lumea lung si sa ma invidieze, cand eu stiu clar ca munceam de nu mai puteam si eu si sotul, ca nu am avut ani de zile concedii si nici un fel de distractii ca sa facem ceva. Cand eu stiu clar ca prieteni, ma rog mult spus prieteni, din vremea aia ne ziceau ca ei nu stiu cum rezistam. Persoane care se multumeau cu 8 ore pe salariu de bugetari, cu toate ca ar fi putut mai mult, dar deh, in privat era sclavie. Am facut si un calcul la vremea aia, salariul total impartit la orele de munca in ambele cazuri. Eu luam mai putin ca tarif orar, desi munceam de nu mai vedeam in fata ochilor.
Acum aceiasi cunoscuti ofteaza tot de pe posturile de bugetari si concluzioneaza, eh, ati avut noroc...
Nu vreau sa ma dau rotunda pe aici, da, e vorba si de un dram de noroc, dar norocul si-l mai face si omul cu mana lui. Daca stie ce vrea de la viata isi canalizeaza energiile in sensul respectiv. Daca se multumeste sa traiasca de pe azi pe maine, fara un tel, fara scopuri, de pe azi pe maine va trai vesnic, doar daca nu ii pica mostenirea matusii tamara in moalele capului. Si oricum, s-ar putea sa nu o recunoasca nici atunci.

nikol24, nu are legatura cu tine ce am scris aici si imi cer scuze de off-topic.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Copila nu sta cu parintii ati uitat? Sta la bunica si cumnata e in sigurantza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu vindeti garsoniera acum! Nu sunt vremuri de vandut. Pina la urma, asa cum stati, copilul tau are un acoperis deasupra capului.

Daca vindeti nu va mai avea nimic, veti sta cu chirie, si jumatate din salar se va duce pe chirie.

Cu jumatate din bani de pe o garsoniera nu mai reusesti sa cumperi nimic si pina strangi cealalta jumatate, va mai dura.

Vorbeste cu sotul, asa cu binisorul sa-l ia la munca in Italia si in felul asta strageti niste bani si poate reuseste si fratele sa se adune.

Mergi la inceput