probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

nikol24, tu de fapt nu vrei sa schimbi nimic, ca nu te lasa sufletul.
Pana cand in tine nu se va produce schimbarea, pana cand in forul tau interior nu vei pune punct, nu vei intelege tu, nu numai la nivel constient, ca fratele tau e mare, ca e un adult, ca tu nu esti mama lui, ca relatia intre frati este alta, pana atunci el nu se va schimba si nici situatia nu se va schimba.
Daca tu nu schimbi ceva, o sa il primesti din nou si dupa ce vei vinde garsoniera, cand el va veni fara un leu, ca... nu are cine sa il ajute.
Tu de fapt esti resemnata cu situatia asta, chiar daca cumva stii ca nu e ok. Revoltele tale sunt punctuale, cand ti se umple paharul, te descarci, te racoresti, strangi din dinti si continui, ca nu are cine sa il ajute.
El pe de alta parte nu va misca un deget, tocmai pentru ca are cine sa il ajute.
Nu, nu o face din rautate, ci pur si simplu din comoditate, dintr-o perceptie gresita a relatiei dintre voi, in care tu ii esti mai mult mama decat sora si el este vesnicul copil, iar tu vesnicul adult.
El nu se va maturiza pana cand nu va fi nevoit sa o faca
acest "nevoit sa o faca" poate fi dureros, poate pare crud, poate pare nepasare si neiubire din partea ta, dar de fapt se numeste realism si iubire.
Daca tu pleci maine cu sotul si copilul in... nu stiu... noua zeelanda si il lasi pe el aici cu jumate din banii pe garsoniera, fara posibilitatea sa il mai ajuti, sa il mai vezi, sa mai stii de el, cum ar fi?
El ce ar face? Va trebui sa isi asume propria intretinere. Nu va putea parazita vesnic pe cineva, pentru ca lumea, in general, nu se lasa parazitata, mai ales in societatea de acum, mai ales luand in calcul actuala evolutie a crizei. Pur si simplu oamenii de rand abia isi duc zilele ei insisi. Una e sa ajuti pe cineva, alta e sa te lasi parazitat.
Tu nu vezi ca nici unul din prietenii lui nu il mai primeste? Din prietenii pe care i-a parazitat si pe ei pe rand. Tu nu vezi ca nici prietena lui nu il mai primeste? L-a primit cat si-a cheltuit banii acolo. Nu mai are bani, nu mai contribuie la cheltuieli, nu il mai tine.
Imi pare rau pentru tine si familia ta, imi pare rau pentru fratele tau. Spre binele lui, lasa-l sa se descurce singur, chiar daca te acuza de rautate si cruzime. Lasa-l sa fie adult. Lasa-l sa isi asume consecintele actiunilor lui.
Altfel si la 40 de ani si la 50 de ani va fi acelasi copil pe care il vei intretine, asta daca tu ii vei supravietui. Daca continui asa, gandeste-te foarte serios ca s-ar putea sa iti pui in pericol familia ta.
Mila si grija ta va fac rau tuturor.
Cu cat il ajuti mai mult, cu cat il ajuti pe termen mai lung, cu atat acest comportament al lui prinde radacini mai adanci, cu atat ii va fi mai greu.
Cine a zis ca drumul spre iad e pavat cu intentii bune nu a gresit...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu nu as putea sa mananc de fata cu fratele meu si lui sa nu ii dau...nmi-ar sta mancarea in gat, sincer. nu am frati sau surori, dar nu as putea sa procedez asa nici cu un strain, daramite cu fratele/sora mea.
in alta ordine de idei, nikol, spui ca sotul tau a fost in Italia, de ce nu se duce din nou? Stiu ca e greu sa fiti despartiti, am trait-o pe propria piele, dar in viata mereu trebuie sa facem sacrificii. Sa stea o perioada acolo, poate reusiti sa puneti niste banuti deoparte sa va cumparati un apartament dupa vanzarea garsonierei, sau cine stie sa va mutati toti 3 in Italia.

eu zic ca deageaba o tot bateti la cap sa renunte la fumat, o persoana va renunta doar cand va dori ea cu adevarat! cu cat i se spune mai des cu atat se incapataneaza mai tare sa fumeze in continuare. nu cred ca in renuntatul la fumat sta rezolvarea problemei lui nikol.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

La noi in casa nu se fumeaza.Se fumeaza in hol sau in baie.Nu se bea,nu fac petreceri,nu i ofer un exemplu prost fiicei mele.Nu i i au de la gura copilului ca sa cumpar tigari,nu renunt la paine ca sa fumez etc.



Eu stiu ca baia si holul fac parte din casa.
Copilul ala tot inhaleaza o groaza de fum

Pe mine tot ma mira ca 3 persoane isi permit sa fumeze din numai un salariu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Sotul meu poate pleca din nou in Italia vara viitoare in cazul in care va fii din nou nevoie de el acolo.Nu e nimic batut in cuie.
Holul nu face parte din casa este holul blocului,acolos e fumeza sau ocazional in baie cu usa inchis,nu i fac nici un rau copilului,nu inhaleaza fumul nostru nu sta in fum nu fac taverna in casa.Nu stiu de ce mi se tot reproseaza faptul ca suntem fumatori cu totii.Salariu meu se duce pe alimente si cheltuieli,tigari imi cumpar atuncic and am bani si sotului la fel.Nu moare nimeni de foame pt ca in loc sa cumpar paine cumpar tigari.Am dat exemplu cu tigarile pt ca mi a fost la indemana si mi sa parut absurd ca el isi cumpara tigari si eu mai am nevoie de bulion la mancare si nu am bani .Nu am bani pt ca am cumparat altceva(nu tigari) din banii aia si mi ar fi fost de folos banii de bulion.
Nu mor de foame,nu rabd de la mancare ca sa cumpar tigari.Nu i i au copilului de la gura ca sa fumez eu sau sotul meu.Situatia mea financiara este delicata pentru ca nu mai am 2 salarii in casa cum m am obisnuit ci numai unul,din care as putea sa traiesc daca nu ar mai fii inca o gura de hranit(fratele meu).Si normal ca ma apuca nervii cand vad ca eu dau bani pe mancare si el pe tigari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Fetelor, eu cred ca Nikol ne-a scris aici pe forum pt putin suport moral intr-o problema care o macina, nu pentru a fi judecata si condamnata pt modul in care isi traieste viata.
Daca ne-am pune viata pe tapet sunt sigura ca fiecare dintre noi am putea fi judecate pt ceva.
Dupa ce ca e ea disperata mai sarim si noi pe capul ei ca mai fumeaza din cand in cand. Nu cred ca e cazul sa-i punem la indoiala calitatea de mama. Daca ea nu are inima sa-si alunge propriul frate asta spune despre ea ca e un om cu suflet deci in nici un caz nu cred ca-si neglijeaza copilul pt viciile ei.
Nikol, pana reusesti sa vinzi fa un regulament in casa aia valabil pentru TOATA lumea. Toti trebuie sa aiba responsabilitati daca vor sa locuiasca acolo. Lasa jena si rusinea, tu ii intretii pe toti iar ei trebuie sa te ajute, fiecare cum poate, dar este obligatoriu ca toata lumea sa contribuie cu ceva la viata aia de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Pina la vara e cale lunga. Ce face in timpul asta ? Admira vremea?
Ca un servici (portar, orice )chiar daca ia 300 de lei sint bani pe care puteti sa ii puneti la viitoarea casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Nu stiu cum se descurca unii cu banii, sau ce salariu pot avea, dar la mine, cu doua salarii in casa care sunt aproape de 3000 lei (impreuna) + ca de multe ori sotul lucreaza in plus si automat avem mult mai multi bani, nu fumam niciunul si tot nu pot sa zic ca e ff ok, adica se poate sio mai bine..Tu oare ce salariu ai de iti permiti sa intretii 4 persoane si sa platesti si toate facturile, sa mananci decent si sa mai si fumati 3 din voi???Mi se pare absurd sa intretii si pe frate, eu una as vinde urgent si i-as da partea de bani si apoi sa ne vedem doar in vizite!!! Iar sotul sa mearga la munca...Eu n-as tine barbat sanatos acasa nici moarta..Si la mine au fost 2 ani in care doar sotul a muncit si eu nu, dar macar eu faceam o scoala, el castiga bine si nu aveam nici copil..Trebuie sa iti faci ordine in viata si sa vezi prioritatile..
Multa bafta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

off-topic: oana_lex, eu cred ca e discutabila suma din care o familie poate trai pe luna...depinde de multi factori...si noi am avut perioade cu un singur salar si cu doua salarii si cu bani mai multi si cu bani mai putini si tot n-am rabdat de foame. adevarul este ca omul de descurca cu ce are.




"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Fetelor, eu cred ca Nikol ne-a scris aici pe forum pt putin suport moral intr-o problema care o macina, nu pentru a fi judecata si condamnata pt modul in care isi traieste viata.
Daca ne-am pune viata pe tapet sunt sigura ca fiecare dintre noi am putea fi judecate pt ceva.
Dupa ce ca e ea disperata mai sarim si noi pe capul ei ca mai fumeaza din cand in cand. Nu cred ca e cazul sa-i punem la indoiala calitatea de mama. Daca ea nu are inima sa-si alunge propriul frate asta spune despre ea ca e un om cu suflet deci in nici un caz nu cred ca-si neglijeaza copilul pt viciile ei.
Nikol, pana reusesti sa vinzi fa un regulament in casa aia valabil pentru TOATA lumea. Toti trebuie sa aiba responsabilitati daca vor sa locuiasca acolo. Lasa jena si rusinea, tu ii intretii pe toti iar ei trebuie sa te ajute, fiecare cum poate, dar este obligatoriu ca toata lumea sa contribuie cu ceva la viata aia de familie.


Oana,

Nikol, eu le-as impune reguli clare acolo : sa fie totul curat, copila plimbata in parc si piinea cumparata. Nu ezita sa le spui de dimineata : ar fi bine sa stergeti geamurile ca uite e soare afara sau sa frecati baia luna. Cind te intorci acasa trebuie sa le gasesti pe toate luna.

Cele care sunt atit de agresive : nikol si fratele ei au fost crescuti numai de mama si apoi au ramas orfani. Casa in care stau e singurul lor bun. Stiu ca cine are casa mare e greu sa creada ca sunt oameni care traiesc in situatii grele si infinit mai grele. Un pic de intelegere totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Cele care sunt atit de agresive : nikol si fratele ei au fost crescuti numai de mama si apoi au ramas orfani. Casa in care stau e singurul lor bun. Stiu ca cine are casa mare e greu sa creada ca sunt oameni care traiesc in situatii grele si infinit mai grele. Un pic de intelegere totusi.




Asta nu e o scuza ca doi barbati in putere sa traiasca ca parazitii.

Trebuie sa faca ceva.
Am mai scris ....cum doamne iarta-ma sa traiesti 4 intr-o camera???

Mergi la inceput