Aspirante optimiste > 20 ani !!! (813)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ileana, noi ne stim. Sper sa te simti bine aici si sa stai cat mai putin. Cu timpul, durerea scade, dar nu vom uita niciodata. Puterea vine tot din interiorul nostru.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dimineata,aspirante dragi !

este gata !

Ileana, bine ai venit !
Moni,ma bucur ca stai cu surioara ta o saptamana Am impresia ca va intelegeti bine ! Eu nu am sora sau frate si sunt invidioasa !
MeAlex, si spor la treaba !
Kmy te si tin pumnii !
Mihaela esti bine ?
Miki_ispas,ma bucur ca te apropii de ...
Miky,tu ce mai faci ?
Didi, poate luna asta ...
Bee,Lumy,Silvia,pe unde sunteti ?
Elena,sa dai vesti bune !
Maria,te si sunt langa tine ! Durerea pierderii unui copil e la fel de mare, nu importa cate saptamani sau luni avea! E un gol care nu se umple niciodata si doar invatam sa traim cu el . Important este sa nu ne pierdem curajul si rabdarea !
eu nu am scris ieri pentru ca in week-end l-am avut bolnav pe Andrei si ieri am cazut eu la pat ...

Sa aveti o zi frumoasa ! ca sa va inveseleasca !

P.S. - Dar ... sunt in z37 de la UM !!!L-am avut neregulat in ultima perioada si ... nu stiu daca sa ma bucur sau nu !?



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Ma bag si eu la o cafea! Neata!

Caresse multa sanatate sa te faci repede bine!
Si un sa te inveseleasca!

37 de zile suna bine. Ai ceva simptome de ciclu sau de bebe in burtica?
La cate zile ti-a venit cel mai tarziu?

Pupicei tuturor si stati departe de butoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Buna dimineata fetele,

Aseara am recidivat si am mai tras o portie buna de plans. Imi vine sa ma bat din cauza asta, credeam ca sunt mai puternica. Colac peste pupaza acum mi se pare ca nici sotul nu ma mai intelege desi am incercat sa-i explic cat am putut de bine ceea ce simt dar mi se parea si mie ciudat, d-apoi lui?!. In fine, mi-a mai trecut...

Am vorbit cu dr ieri, cum va ziceam ca voi face. Si zice omul: "Neah, inca trei zile de arthotec si daca tot nu se opreste vedem pe urma". Culmea e ca a avut dreptate si pare ca s-a oprit. Astazi e prima zi fara sangerare dar am o senzatie de jena in zona ovarelor. Oare e posibil deja sa ovulez? Va ziceam ca deocamdata suntem in stand by cu proiectul bebe ( nici nu stiu daca as fi in stare psihic sa incercam din nou). Probabil vom mai fi in acelasi stand by inca vreo trei luni caci dr a decis ca-mi face histeroscopie peste vreo 3 luni, ca sa mai dau ceva jos ( sunt cam dolofana) si sa se refaca si uterul bine dupa chiuretaj.
Asa ca astept cuminte prima menstra si intre timp am intrat la dieta.

Caresse, spune drept, tu ne faci vreo surpriza? Eu nu m-as supara

Moni legatura cu o sora este extrem de stransa. Am si eu una si stiu cum e. Doar ca din cand in cand sotul mai are accese de gelozie din cauza asta ca i se pare ca impart cu ea prea multe detalii din viata mea! Barbatii!!!

Ileana, bine ai venit si sa nu stai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

mrenescu, si eu am vrut sa slabesc putin inainte sa raman gravida si chiar incepusem o dieta cu cateva zile inainte sa am test pozitiv. Acum, vad ca desi ma indop cu vitamine (cu mancare nu prea ca nu mai intra chiar asa ca inainte) nu ma ingras, ca bebe consuma mult, dar se vede ca sunt sanatoasa ca am unghiile mai tari si parul nu imi mai cade cum imi cadea inainte. In clipa asta daca as mai fi aspiranta nu m-as obosi sa slabesc inainte de sarcina pentru ca eforturile sunt cumva in zadar. Eu am avut 65 kg inainte sa raman gravida si acum ca-s la jumatatea sarcinii oscilez intre 68 si 70, dupa nastere o sa slabesc temeinic, cu mers la sala, cu masaje, impachetari si electrostimulare, cu dieta sanatoasa, sa arat bine pentru mai mult timp nu doar sa-mi zapacesc corpul slabind ca pe urma sa am unde sa ma ingras. Verisoara sotului meu era normala spre plinuta inainte de sarcina (cam ca mine adica 65-68 kg la 1,65 m) si fix inainte sa ramana gravida a tinut o dieta de-a ajuns la 55 kg. In sarcina s-a ingrasat 30 kg ca a avut unde sa puna si acum copilul ei are aproape 3 ani si ea cu chiu cu vai cu dieta stricta si mult chin a reusit sa slabeasca 16 kg in ultimile 10 luni. Zicea si ea ca daca nu s-ar fi chinuit sa slabeasca atata inainte sa ramana gravida sigur nu s-ar fi ingrasat asa mult in sarcina. Acum arata bine dar e plina de vergeturi peste tot (sani, burta, coapse, fund) pentru ca oscilatiile de greutate si-au pus amprenta.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ileana.M

Ma alatur si eu acestui topic printre aspirante.
La mine sangerarea a durat vreo 3 zile. Iar primul CM a venit fix la 30 de zile dupa chiuretaj. Am trecut usor din punct de vedere fizic, dar inca ma straduiesc sa trec peste d.p.d.v psihic.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)


bine ai venit si o sedere cat mai scurta!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

vai de ce kg putine vb voi!!!
se pare ca numai eu sunt una nebuna sa plec de la 83 de kg pentru o noua sarcina, de fapt chiar am incercat sa tin mai multe diete dar nu am slabit sub nici o forma sub 80kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Hellouu si de la mine!

mrenescu cred ca vindecate psihic nu o sa fim niciodata dpdv al pierderii unei sarcini,eu una am pierdut-o in aprilie 2011 si tot ma bufneste plansul uneori mai ales cand vad la tv cazuri de copii maltratati de parinti iresponsabili care nu merita sa aiba dreptul de a da viata iar noi care ne chinuim cum numai noi stim pentru a avea un copil sanatos.Asta e,capul sus si cu Dumnezeu inainte!
Legat de kg si eu ma invart in jurul a 70 de kg la 170 cm si imi doresc sa mai dau jos dar la fel am zis si eu,sa ma vad cu bebe in brate si apoi vedem ce e de facut.
Cumnata mea s-a ingrasat aproape 30 de kg in sarcina,a avut diabet gestational iar acum la 6 luni de la nastere are cu 5 kg mai putin decat atunci cand a ramas gravida si e disperata sa mai puna putina carnita pe ea.
Caresse cumva ne dai o veste buna?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

caresse,

kmy, ai incercat si o abordare pe termen lung, gen sa mananci des si sanatos? Sa elimin dulciuri, grasimi, dar sa pastrezi alimentele cele mai nutritive, sa nu te infometezi dar sa faci sport? Din cate am vazut, astea dau roade cel mai bine, desi efectele nu sunt vizibile imediat. Am un prieten care asa a slabit f mult.
Eu in sarcina cu Aida m-am ingrasat f mult, desi nu mancam mai mult. Dar cred ca in mare parte am si retinut lichide, pt ca am dat jos dupa nastere f repede si fara prea mare efort. Am plecat de la 56 kg si pusesem vre-o 23, nici nu stiu exact pt ca la final nu am mai vrut sa ma cantaresc sa nu imi fac sange rau. Dar dupa 5 luni de la nastere aveam 57 kg.


Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

eu am plecat , la sarcina cu Iustin de la 74kg si a ajuns in ziua nasterii la 102kg, clar m-au ajutat fff mult cele 7 luni din 9 de sarcina in care am luat utrogestan( 5-6pe zi), pofte nu am avut si nici nu am mancat mai mult de 2 ori pe zi( din kre o masa era mai mult din fructe)! dulciuri nu mananc, cafeaua o beau fara zahar de ani de zile, o masa serioasa o iau odat in zi, in rest mai rontaii ceva uscaturi din cauza stomacului!din pacate nu am posibilitatea de a merge la sala,inainte nu aveam cu cine lasa copilul(eu stau la casa si inafara orasului) , acum k l-am dat l!!!a cresa, clar nu-mi ajung banii(plata cresei+transportul/2ori pe zi=4calatorii pentru a-l duce si a-l lua)!!!!
si knd ma gandesc ca atunci knd am revenit din italia aveam 64kg

ps: imi tot zic k daca imi ajuta d-zeu sa mai raman odat insarcinat si sa imi tin pruncul in brate, fac un enorm efort financiar si intru pe un program herbalife!

Mergi la inceput