Aspirante optimiste > 20 ani !!! (813)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Caresse, eu nu accept povesti cu "nu schimb scutecul ca imi vine rau"...atunci sa isi ia ajutor. Copilul se face in doi. E adevarat ca mama sta acasa si pentru ea e un job, dar totusi, trebuie sa ajute si tatal. Si stiu ca se poate, am exemplul unui tata care venea la ora 7 seara si prelua copilul. Ii dadea biberonul (pregatit tot de el), ii facea baita, se juca cu el, o adormea...si atunci, mama mai gatea ceva, facea un dus...respira si ea.
Deci, cred ca trebuie explicat frumos ca trebuie sa se implice si ei..ca si el a vrut copil. Pana la urma copilul nu e o jucarie cu care te joci sau de care te ocupi cand ai chef. Cred ca de multe ori e vorba si de imaturitate, nu zic la toti, doar la unii. Sunt obisnuiti sa fie in centrul atentiei si nu inteleg ce responsabilitate revine parintilor cand apare copilul.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Sunt si astfel de barbati, dar sunt foarte rari ...sotul meu a avut hepatitacand era in gimnaziu si stiu ca are problema, dar atunci chiar aveam nevoie ...
Si statul acasa 2 ani face rau,pentru ca mami trebuie sa faca tot ,in principiu, asa ca din acest motiv, Madalina, ti-am spus sa-i ceri sotului "ajutorul" de pe acum !

Mihaela,eu am avut cam aceleasi rezultate ca si tine la toxoplasmoza si mi s-a spus casunt 2 posibilitati : o boala veche (am avut pisica in facultate vreo 5 luni) sau interfereaza cu reumatismul cu care seamana la indici ... nu mai tin minte prea bine, dar la Andrei am avut aceasta problema ...dra din orasul meu mi-a zis sa facem intrerupere si asa am ajuns la Bucuresti, unde dra mea actuala mi-a zis ca a mai vazut rezultate ca ale mele si nu au fost, de fapt,probleme adevarate !



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Si sotul meu a avut hepatita, dar in liceu, dar nu mi-a zis niciodata ca ar avea vreo problema. Cand am avut probleme cu motanii, ne-am ocupat impreuna. E adevarat ca eu i-am tratat mai mult, dar cand a fost nevoie s-a ocupat. Cand am fost eu bolnava, la fel, s-a ocupat si de mine, si de casa.
Eu spun ca e nevoie de incurajare, chiar daca sunt stangaci...ca atunci cand fac ei curatenie, daca le zicem ca nu fac bine, vor zice sa facem noi.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

vai de sotul meu caresse..cand ii spun ca ma doare ceva parca as fi in travaliu si nu stie ce sa ia mai repede si sa plecam spre spital..la cate masaje(la spate) mi-a facut..cred ca are numai bataturi in palme..si eu cum sunt mai "miaunica"..incep cu.."nu-mi faci si masaj la picioruse"..chiar daca nu ma dor...

...aseara din cauza lui nu am putut sa dorm..mi-a sforait toata noaptea..si doarme si urat..a trebuit sa ma multumesc cu marginea patului ca sa las "sefu" sa dormiteze in tot patul..

..dar in seara asta daca mai face asa..jos il pun sa doarma:))

..pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Fetelor va multumesc pentru incurajari!
Mealex ai dreptate in privinta barbatilor, insa mai depinde si de ei, ca unii raman tot copii si la 80 de ani.

Iar legat de hepatita si sora-mea a avut in liceu si cu toate astea mereu a fost langa mine cand ma imprieteneam cu buda si ma tinea de cap, ea strangea mereu dupa pisici si le spala la fund.
Iti dai seama caresse ca se mai rasfata si sotul tau un picut. :p

mikyispas

Va pe toate cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Moni, acum...nici femeile nu-s toate mature. Nimeni nu e perfect si cred ca pentru a ne intelege bine trebuie sa fim toleranti si sa facem compromisuri...asta nu e ceva rau, e o cale de mijloc ca sa ne fie bine.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Mealex, asa este, sunt de acord cu tine!

Nu cred ca exista relatii fericite si sanatoase fara compromisuri!

Incerc sa il inteleg si sa fiu blanda in ciuda furiei pe care o simt acum.
Noaptea e un sfetnic bun!

Deocamdata incercam sa ne decidem ce facem mai departe.
El imi spune sa merg pe mana lui Cristescu, eu as mai cere o parere.

Daca intru in operatie si ies fara o bucata de ovar, sau mai rau un ovar intreg, mor cu doctorul de gat!

Deocamdata trebuie sa astept sa imi vina ciclu oricum, dar il voi astepta fara progesteron, imi vine ciclu fara stimulari hormonale, si nu am de gand sa il iau.

Mai ales ca dr hematolog mi-a spus ca tratamentele hormonale cresc de 8, 9 ori riscul de trombofilie.
Luni dimineata ma duc sa fac si hemoleucograma, coagulograma si testul antifosfolipidic si o intreb si pe dr daca e ok sa iau progesteronul, cu toate ca eu nu ii vad sensul, sigur saptamana viitoare, imi vine ciclu...

Ma duc la dus si la somn!

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dimineata, frumoasele mele aspirante !

V-am pregatit din nou
Sa mncati bine pentru ca mens sana in corpore sano duce la sanatos !
Azi vreau sa va vad cu zambetul pe buze !
Week-endul e aproape si aveti timp sa va refaceti pentru saptamana viitoare !

Va pe toate si sa aveti o zi frumoasa, plina de ganduri bune si !
Si mult



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

maria imi pare rau pt pierdere..sunt alaturi de tine, mult curaj sa mergi inainte, trebuie sa fie bine si pt noi cat de curand..

eu intre timp am gasit un baietel sa il botez,asa ne-a sfatuit si preotul si toate neamurile, e nascut pe 2 nov ,azi merg sa il vad iar,abia astept sa fiu nasa

mi-au mai iesit din rezultate


4) Anticoagulant lupic
Interpretarea se bazeaza pe rezultatele urmatoarelor teste:
- aPTT-LA (aPTT sensibil pentru LA): 37.1 (valori de referinta: <45 secunde)
- dRVVT (testul cu venin de vipera Russel diluat) screen: 1.03 (valori de referinta: raport <1.2)

Data validarii in laborator 15/11/2012
Anticoagulant lupic Negativ
Pentru diagnosticul de sindrom
antifosfolipidic sunt
semnificative 2 rezultate
pozitive obtinute la interval de
minimum 12 saptamani.

Anticorpi anticardiolipinici IgG 1.4
Anticorpi anticardiolipinici IgG Negativ: <12
Echivoc: 12-18
Pozitiv: >18
Pentru sindromul antifosfolipidic
sunt semnificative valori>40
GPL/mL, obtinute la 2
determinari, efectuate la un
interval de minimum 12 saptamani.

pana acum eu zic ca e bine, nu ? mai astept rezultatele la niste mutatii
va pup, o zi frumoasa

mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Buna fetelor!

Caresse
Valicuta mi se pare grozav ca vei boteza un bebe! Ma bucur pentru tine!.

Tu ti-ai facut cumva si testul antifosolipidic si homocisteina? Sunt deasemenea foarte importante.

Iti tin pumnii sa fie bine!

Eu am sunat la Sanador sa intreb cat costa interventia, chistectomie pe ambele ovare, si este 4500 ron, si daca ma duc cu adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie, imi deconteaza statul 3000 ron, asadar as mai plati 1500 lei.

Acum astept sa imi vina ciclu si sa ma pregatesc sufleteste.
Totusi ma gandesc daca sa iau progesteronul sau nu.
Voi ce ziceti?

Mergi la inceput