Nasterea la Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Sau mai exista cazul in care iti spune pe telefon, iti confirma pe mail si apoi iti infirma din nou telefonic prin refuzarea semnarii contractului.


Am ajuns deja la o luna de discutii cu Juridicul de la Regina Maria si consulatantul de vanzari de acolo.

Mi-au trimis mail in care imi spuneau ca explicatiile date pe mail vor fi trecute sau scoase din contract, mail trimis de cei de la Regina Maria, acum m-au anuntat telefonic ca contractul este cel care este si n-am decat sa il semnez in acea forma.


Prin urmare degeaba un consultant iti raspunde la intrebari, degeaba daca juridiul iti da un punct de vedere, daca atunci cand le ceri sa il treaca intr-un act aditional la contract nu vor sa o faca.

Eu inteleg ca toata vorbaria aia nu are nici un fundament, ca vorbim doar sa facem conversatie...

Chiar nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac in ceea ce ii priveste.

24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Dar ce s-a intamplat Flafi, despre ce modificari este vorba?

Noi saptamana viitoare vom merge la spital sa vorbim cu anestezistul si neonatologul. Eu am dpn pe 24 februarie si mi-a intrat in cap sa astept chiar pana pe 24. Nu i-am spus asta insa si medicului care ma va opera, ramane sa ma consult si cu dumnealui pe 31 ianuarie.

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 35+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ai cezariana? Sa stii ca eu credeam ca il scoate pe radu la 38 de sapt fiind diferenta mica intre operatii, dar el a insitat sa il mai lasam, asa ca l-am nasut la 39 fix. Ca am vrut eu, el cred ca mai statea :))
Deci, ai sanse sa nasti la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Era vorba despre niste clauze in contract asupra carora am cerut mai multe lamuriri, am primit mail in care ni s-a spus ca se va face un act aditional cu explicatiile.

Timpul tot trecea, am sunat consultanta, care ma tot pasa cate o saptamana. Pana la urma sa imi spuna la telefon ca cei de la juridic nu vor sa schimbe contract, sa faca act aditional etc.

Ok, dupa interventii, am reusit sa vorbim cu un sef, care ne-a spus ca nu se schimba contractul, dar se face act aditional doar pe un singur articol din contract.
Articolul era legat de faptul ca maternitatea nu isi asuma nicio responsabilitate, iar daca se intampla ceva pacientei, iti dau banii inapoi. De parca eu as fi fost un prajitor de paine trimis la service...

Asta a fost singurul articol pe care l-au scos din contract. In sensul ca maternitatea isi asuma si ea responsabilitatea pt ce se intampla.


Din nefercire foarte dificila este comunicarea cu ei, raspund greu la telefoane, mailuri...

Sper din tot sufletul nasterea acolo sa fie mult mai buna decat prima impresie.

26+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

SErvus dragelor,

Am fost si noi joia trecuta la controlul preanestezic si dicutia cu neonatologul ... nu mai vazusem maternitatea pana atunci, noi am urmat acolo medicul si atat ... ma gandeam ca trebuie sa fie bine. Recunosc insa, am fost usor dezxamagita de cateva aspecte:
1. la EKG m-au asezat pe un pat acoperit cu un servet de unica folosinta ... stiti voi despre ce e vba, atat ca acesta era gata rupt si mototolit
2. la neonatologie - unde din cazuza faptului ca am intrat cu intarziere la anestezic ( nu din cauza noastra, noi am venit la timp) am intaziat aprox 10 minute, am mai asteptat cel pyutin inca 20 de minute, in cabinet, ca niste caraghiosi ... in tr-un final a aparut dna/dr. dr care si-a cerut scuze ca a avut o nastere - nu sunt absurda, nici fitzoasa dar mai normal mi s-ar fi parut sa fim anuntati de cei din spital ca dna. dr. e in operatie si ca va trebui sa asteptam ...
3. si partea cea mai urata, cat timp am asteptat la neonato in cabinet mirosea a fum de tigara ... la mine aici s-a rupt filmul ... nu suport fumul de tigara sau persoanele care fumeaza langa copii - chit ca sufla vantul in nu stiu ce directie ... adica ok, nu se fuma acolo, dar venea di usa maternitatii, aflata pe aceeai linie cu unsa cab de neonato ... sincer, prea putin ma intereseaza...este o problema pe care cu siguranta au sesizat-o si ei si cred ca aveau suficient timp si suficiente variante sa o rezolve ... oricum, foarte neplacut ... am mai intalnit situatii de genul dar la spitalul Pantelimon, nu la cea mai mare si mai tare ... in sfarsit, asta este ... una peste alta tot acolo voi naste ...
4. la controlul preanestezic m-a intrebat daca am analize mai recente, ca sa nu-mi mai faca nu stiu ce determinari ... pai stai asa, in pachet sunt incluse 2 determinari; cand am intrebat cand anume se fac , asta la telefon, in urma cu 2 saptamani, mi-au spus ca una la controlul asta preanestezic si a doua daca va fi nevoie. ca acum sa ma intrebe daca am analizele , sa nu-mi mai faca nici aceasta prima determinare ; pai nu mai bine nu le includeau ei in pret si le plateam ulterior in caz ca era nevoie, recomandat, etc ( banuiesc ca atunci ar fi fost indicate eventual 3-4 determinari) ...

Asa ca repet, nu sunt nici carcotasa, nici cun nasul pe sus, am doar pretentia la un minim de respect ...

Sa zicem ca a fost vba despre un cumul de intamplari neplacute, nu de ceea ce se intampla colo in mod normal.

sa speram ca peste 3 saptamanai cand voi fi deja iesita din spital, sa confirm ca au fost doar intamplari ... repet am fost dezamagita pentru ca auzisem numai parerei de bine ... eu mai am experienta nasterii intr-o clinica privata si acolo lucurile au stat mult mai bine ...




Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 37+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

mami_papatot sper din tot sufletul si eu sa fie doar niste intamplari care nu se repeta.
Pana la urma cum a ramas cu determinarile alea? Le-ai facut, le mai faci, le platesti sau nu?

Ca sa stim si noi ce ne asteapta..
edit: la chestiile astea te-ai programat tu singura sau te cheama ei? Ca a intrebat-o pe tipa de la contracte ce am de facut si mi-a raspuns: acum veniti cand nasteti.



27+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Citat:
citat din mesajul lui flafi

mami_papatot sper din tot sufletul si eu sa fie doar niste intamplari care nu se repeta.
Pana la urma cum a ramas cu determinarile alea? Le-ai facut, le mai faci, le platesti sau nu?

Ca sa stim si noi ce ne asteapta..
edit: la chestiile astea te-ai programat tu singura sau te cheama ei? Ca a intrebat-o pe tipa de la contracte ce am de facut si mi-a raspuns: acum veniti cand nasteti.



27+ cu Vlad Alexandru



Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 37+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

:/ asa e, comunicarea e cam nasoala. si noi am asteptat si prima si a doua ora cand am fost la intalnirile astea. dar mie mi-au luat sange dupa Ekg. nu i-au interesat analizele mele din dosar.
cu fumul de tigara, nu stiu ce sa zic. e nasol. n-am experimentat.

tu sa stai linistita ca parvu e un serios si profesionist, deci din punctul asta de vedere esti acoperita. iar asta e cea mai importanta parte. asistentele, neonatoloaga si doctorii de garda au fost jos palaria.
daca nu mai dai pe aici iti urez nastere usoara, si asteptam vesti (chiar si poze:p )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:


Hello fetelor
si eu nasc la Regina Maria, am programare pe 11 martie, cezariana, sarcina gemelara, dr. Silviu Predoi.
joi am si eu intalnirea cu anestezistul si neonato, o sa va povestesc cum a fost...
acum am 33 sapt, iar nasterea e programata la 37 sapt, gemenasii mei sunt mari, acum o sapt la eco de 32 sapt aveau fiecare 2.200 gr.
dr. meu crede ca cel mai probabil o sa nasc in sapt. 35 (intre 18-25 feb)..sa vedem...sper sa ajung pe 11 martie
mami_papatot iti doresc din tot sufletul sa fie totul bine in continuare si sa ne povestesti fericita cum ai nascut-o pe Heidi Sofia
o sa va scriu cum o sa decurga lucrurile de acum inainte si povestea nasterii
Pup cu drag toate fetele

33+ gemeni
Clexane 0,6 , Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa, Duphaston
AMR 27 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Scuzati-ma ca nu am mai raspuns dar imi era greu de pe telefon.

Flafi, pana la urma mi-au recoltat sange, dar ca idee, nu se face ... sper si eu sa fi fost cum am mai spus un cumul de situatii rarissime.

Alice, pe asta ma bazez si eu, pe seriozitatea si profesionalismul dr. Parvu, ca doar pentru dumnealui am mers la RM. Eu nu am prea mare stres, chestiile pe care le-am povestit sunt lucruri minore dar care mi-au facut totu o impresie, sa nu zicem proasta ci mai putin buna

Eva, felicitari pentru burtica de tip duplex cu Silviu Predoi am nascut si eu prima data la Medlife si a fost ok. Nu pot spune mai mult de atat, mie toata sarcina mi-a urmarit-o tot dr. Parvu si la Predoi am fost maxim ultimele 3 controale si nasterea ... deci nu aveam o relatie foarte inchegata ... insa nu am ce sa-i eprosez ... dupa operatie m-am simtit super ... si mi-a pus si fir resorbabil ... am eu un stres cu firul asta .

Joi, adica poimaine merg iar la control si sper sa stabilim cezariana pentru 18 februarie ... sincer nu mai am rabdare si in plus pe 18 as avea deja 39 si 1 zi ... cat sa mai astept, ca nu am chef sa ma ia pe nepusa masa ... mie imi place treaba organizata .

Intre timp am mai vorbit cu alte peroane care au nascut aici si au fost foarte multumite. Probabil ca se confirma ce spuneai si tu Alice, ca la receptie, etc mai delicata treaba dar in rest ok ... Vedem la fata locului!

Oricum, va dau de stire la intoarcere!

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 37+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput