FIV cu Dr. Dragos Albu 70

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Buna fetelor, nu am timp sa citesc din spate, dar am intrat sa va spun ca astazi, la 18:30 la Realitatea tv este o emisiune despre infertilitate si subprogram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Citat:
citat din mesajul lui EllaE
Ce inseamna tineretea amh-ului...

AMH este un marker hormonal pentru prezicerea cantitativa a rezervei, imbatranirii si disfunctiei ovariene.
Determinarea rezervei ovariene poate furniza informatii despre numarul de ani fertili pe care o femeie il mai are sau poate prezice rezerva ovariana inainte de tratamentul necesar fertilizarii in vitro.
Nivelul hormonului antiMullerian se reduce la femei inainte de menopauza, fiind o consecinta a faptului ca numarul foliculilor ovarieni si calitatea acestora scad odata cu varsta. AMH nu poate masura numarul de ovocite, dar se coreleaza foarte bine cu marimea rezervei de foliculi ovarieni. Prin hormonul antiMullerian clinicianul are la dispozitie un marker seric al raspunsului ovarian care poate fi determinat indiferent de ziua ciclului menstrual si care este independent de stilul de viata (fumat, consum de alcool, greutate) sau de antecendele personale legate de reproducere.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Pup toate fetele luptatoare

Multumim Aristica pentru informatii.

EllaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Camcris , multumim pentru explicatie ,dar cred ca Ella se referea la faptul ca Xoxo este tinerica si are o rezerva ovariana buna.

Cam mare recolta Xoxo,tinem pumnii sa fie luptatori si lipiciosi de mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Camcris ai dreptate, nu m-am exprimat tocmai academic. Asa cum spunea si Crystyne, care cunoaste povestea mea (am un AMH ffff mic, in aprilie era 0,169, si cum o data la 4luni acesta se diminueaza simtibil, acum n-as mai avea curajul sa-l verific - ci m-as baza pe "norocul" din luna in care as incerca sa fac FIV/alt tratament, asa cum am facut luna aceasta cand am avut doar 6 ovocite din care o singura fertilizare, foarte buna si aceasta - multumesc lui DD), ma refeream la faptul ca Xoxojojo are o rezerva ovariana foarte buna.
Astfel, se vede clar diferenta intre e.g. situatia mea, asa cum am prezentat-o mai sus, si situatia lui Xoxojojo care e clar ca are un AMH de o valoare mult mai mare, deci rezerva ei ovariana este de o calitate si o cantitate mult mai buna. Acest lucru ma bucura foarte mult pentru ea, si de aceea am si felicitat-o. E clar ca pentru valoarea AMH-ului nu conteaza neaparat varsta in ani la femei, pentru ca de exemplu Qiao si alte fete luptatoare de aici care au ceva mai multe primaveri decat mine (34) au un AMH mai bun. De aceea am zis ca AMH-ul e tinerel si nu persoana.

dar clar nu am vrut sa induc pe nimeni in eroare, mai ales ca mai sunt fete pe aici care iau de bun adevar tot ce scriem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:


La mine au cam incetat scurgerile despre care va scriam dimineata. Nu au mai fost chisturi/nu asa mari si singurele scurgeri apar in urmatoarea ora/chiar doua dupa ce introduc utrogestanul. Apoi 6 ore este liniste. Probabil ca are o legatura. Oricum comparativ cu aseara, cantitatea este de neglijat. Oare ar trebui sa merg la un eco - facut pe burtica - sa vad daca au ramas chisturi pe undeva sau oricum acestea vor fi eliberate singure de organism, fara nici o interventie.

Crystyne foarte optimistic avatarul tau, avand in vedere dorintele noastre prezente, pentru care mai scriem din cand in cand pe acest forum, ne ajuta sa ne gandim si sa vizualizam ce ne dorim sa aducem pe langa brad

Aristica multumim pentru informare. O seara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluxas spune:

xoxojojo felicitari!!! 14 fertilizate suna foarte promitator!!!!
EllaE - progesteronul iti opreste sangerarile sau le determina ? ai vorbit cu medicul si nu trebuie sa schimbi nimic in administrarea lui ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

EllaE, asa e. Eu am facut ET luni cu o zi inaintea ta. Ti-am urmarit povestea si mi te inchipui cum stateai cu picioarele intinse pe pereti.

Va doresc la toate sa vi se indeplineasca visul, white ladies

Alilumi,frumos graiesti

Qiao, si aici te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Multumesc fetele pentru incurajari, eu nu vreau sa ma entuziasmez foarte tare inca; astept raspunsul final, raspunsul mult dorit de noi toate. Pana atunci iau totul usor, normal, nu ma gandesc foarte tare la acest lucru. La ET mi au spus ca s ar putea sa imi faca cu anestezie generala, din cuaza ca la. IUI s a chinuit foarte tare sa patrunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

Buna dimineata!Sa aveti o sapt frumoasa!

Marystrumf, suntem alaturi de tine! Asteptam sa vii cu vesti bune!

Mergi la inceput