FIV cu Dr. Dragos Albu 70

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ellamia eu vb cu Vaduva si imi lasa scrisoarea medicala si retetele la receptie. da-i un mail sa il vada luni dim, sau chiar un tel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Va pup fetele mele dragi. Am cam fost disparuta, am fost furata departe de net .... dar am revenit cu forte mari:

Raluxas bine ai venit printre noi si sa ne dai repede vesti bune ca te muti la odisea burticilor. Cand ai prima monitorizare? Ma bucur ca ai avut rabdare sa cauti informatii importante prin capitolele anterioare. Daca mai ai orice intrebari, sa stii ca vei gasi aici niste fete puternice care vin cu multe multe sfaturi folositoare si care isi pun si sufletelul pe tava. Deci simte-te libera sa profiti.
Cu clexanul mergi intr-o farmacie si daca nu-l gasesti roaga sa ti se zica la ce alte farmacii din acelasi lant il poti gasi. Vei reusi sa-ti strangi proviziile.

Liza te pup draga mea, multumesc mult pentru incurajari. Stai relaxata ca acum 2 seri cand va scriam de pe mobil ca sunt cu picioarele pe pereti, tocmai ce ma intorsesem acasa de 5 minute dupa ET si am vrut eu asa sa mai stau putin relaxata sa las embrioglue sa se lipeasca bine. Si atunci am ales o placa de abdomene care este special inclinata pe diagonala si care are niste suporti ptr picioare care te ajuta sa stai f comod. Ieri am fost mai activa (am facut o super ciorba). Deci nu voi sta precum o lebada in pat.

Amaradia succes sa fie lipiciosi si sa ne anunti un beta mare. Tu cred ca ai facut punctia cu o zi inaintea mea, respectiv luni asa-i, peste mari si tari ....?

(xojo)*2 a fost ok experienta cu punctia, asa-i? Ieri banuiesc ca ai primit si telefonul minune.
Succes sa transferi puiuti sanatosi care sa stea la mami in burtica pentru urmatoarele 9 luni

Cri_Cri_Cri multumesc mult pentru sfaturi incurajarile aduse in direct. Succes cu embrionasii sa fie ultra super lipiciosi si iubareti de mami.

Flower pupici, mult succes si embrionasi lipiciosi sa ai, sa ne anunti un beta mare.

MaryStrumf iti tin pumnii sa vii cu beta mare luni – inceput de saptamana si schimbare frumoasa in viata ta

Crystyne sa-ti ajute Doamne Doamne sa iei o decizie inteleapta cu Dr Albu saptamana aceasta si la anul sa ti se indeplineasca visul de a fi mamica

Marage bravo pentru inimioara. Si rabdare cu semnele de sarcina .... vor tot aparea. Am o prietena care cand era insarcinata ca sa scape de greturi trebuia sa manance si nu mai avea nimic. Deci incearca diferite variante de a rezolva problema.

Qiao
, mama noastra eroina, citind despre experienta ta cu ultima punctie parerea mea este ca ori esti o eroina ori tocmai ce fusesei la chinezoaica si-ti infipsese niste ace care-ti anihilau orice durere pentru urmatoarele 24 de ore. La primul FIV – in Turcia am ales eu expres anestezia locala, dar eram motivata de faptul ca vroiam sa stiu ca fiind treaza eu controlez totul. Hahaha, ce idee hilara – pana si doctorul care trebuia sa-mi faca punctia tocmai suferise o operatie de schimbare de sex si era o ea, roscata si cu parul lung; ce era sa fac sa sar de pe masa de operatii si sa-i zic ca vreau sa mi-o faca el, altfel plec la alta clinica ... cred ca era prea tarziu, asa ca dupa ce m-au linistit spunandu-mi ca ea face toate punctiile iar el ET (ca asa era legea la ei in clinica, si nu aveam de ales) procedura a inceput.
Si a fost f interesanta experienta cand in timpul punctiei vedeam in umbrele de pe tavan cum ea infige acul in ovare, il scoate si-l infige din nou – activitate repetata – ceea ce m-a facut sa ma gandesc la intalnirea si luptele dintre Mircea si Baiazid. Ce-i drept imi bagasera ceva ser ca sa ma simt bine, deci imaginatia mea era una haioasa si nu prea scarry. Doar a doua zi cand mi-am adus aminte ce am gandit in momentele acelea m-am bucurat ca exista chimicalele care te fac sa traiesti intr-o alta lume. Dar m-am gandit sa nu-i urmez lui MJ care a inceput sa se drogheze dupa ce suferise accidentul acela cand ii arsese putin pielea capului la o filmare si apoi o data ce i-a placut efectul chimicalelor nu s-a mai oprit.
Deci Qiao, „norocul” tau a fost ca la acea punctie nu aveai prea multe oute de recoltat, ca altfel cred ca mai asteptau anestezistul.

Lumimar te pup pe tine si pe Irinuca, mai ales pumnisorii pe care draguta de ea ii tine stransi pentru noi.

EllaMia
cum e cu inimioara, cand mergeti sa o ascultati? Cred ca este un moment atat de deosebit ...

M-am luat cu discutatul ... cat pentru toate zilele cat am lipsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Doamne dragi, cu voia voastra, si in masura "putirintei" mele, mi-ar face placere sa fiu responsabila cu un fel de "pastila a zilei... sau a saptamanii" (asta pentru ca uneori nu prea am timp sa postez, desi sunt alaturi de voi zilnic!)...
Este darul meu pentru voi... O doza periodica de lumina in sufletele voastre atat de incercate. Este si felul meu de va multumi ca existati... Si astfel, nu numai ca suferim, luptam si ne bucuram impreuna, dar si reflectam si invatam unele de altele. Mai ales acum, in Postul Craciunului cand -parerea mea, mai important decat postul de mancare (eu de altfel nu am fost in stare sa-l tin niciodata... poate doar asa... mini partial)- este cel spiritual (aici e piatra nostra de-ncercare!!!)!
Asadar, iata prima demonstratie:

Ecoul Vietii

Aflându-se în excursie pe munte, o tanara; familie a poposit într-o cabana de la marginea unei vai. Baiatul cel mic, suparat pe fratele sau, s-a dus în spatele
cabanei si a strigat de ciuda: "Te urasc!" Dar, imediat, un glas puternic i-a raspuns: "Te urasc, te urasc ...!".
Speriat, copilul a alergat in casa; si i-a povestit tatalui toata patania, spunandu-i ca afara, cineva striga la el ca-l urate. Au mers împreuna la locul cu pricina, unde tatal i-a spus fiului sau:
- Aici erai când ai auzit ca cineva te uraste?
- Da!
- Ia spune-i ca-l iubesti!
- Te iubesc! - a strigat copilul si, de îndatata, vaile i-au raspuns: 'Te iubesc, te iubesc! ..."
- Tine minte, i-a mai zis tatal, asa este si în viata: daca esti om rau, numai rautate vei întâlni, dar daca esti om bun si te porti frumos cu ceilalti, atunci doar dragoste vei gasi, la tot pasul. Si, chiar daca nu vei fi iubit totdeauna de catre oameni, in schimb dragostea Domnului va fi mereu cu tine. Si sa nu uiti asta!
"Când un strain bate, caritatea ii deschide usa ospitalitatii; odata intrat, îl întâmpina bucuria; odata primit, îl gazduieste omenia. Pe cel flamând, îl hraneste bunatatea; pe cel deznadajduit, il calauzeste credinta, iar pe cel tulburat, dragostea."
(Sfântul Ambrozie )

Va pup cu drag, doamne luptatoare!

mami de Gabriel
_
9 ani am asteptat o minune, 6 ani am luptat sustinut impotriva infertilitatii; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit (ambele cu dr. D. Albu)... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Ups, si nu v-am actualizat cu statusul meu:

A doua zi dupa punctie am primit acel telefon minune de la Lucia care m-a linistit total: din cele 6 ovocite, doar 3 au fost mature si din ele unul singur a fertilizat. Deci .... avand in vedere experienta mea de la primul FIV cand stiam ca nimeni nu-mi poate garanta ca si acesta va supravietui, aveam imagina unui personaj din desenele animate caruia ii tremurau intr-una pantalnii. El nu tremura ... doar pantallonii... mda. Apoi am mers vineri la MDL si uimire micutul este un super luptator, da din coate si se divide - din ziua 2 pana in z3 crescuse de la 4 celule la 8 celule si arata foarte bine. Deci am un supravietuitor care se doreste sa stea cu mami pana ce va face vreo 3 kg si 50 cm si mami ilo va lua in brate si-i va saruta ochisorii aceia frumosi.


Dar sa revenim la prezent ... fetele mai sensibile va rog sa nu cititi mai departe:

Fetele cu experienta ... ia uitati patanie, poate aveti cunostinta de o asemenea intamplare si la alte persoane plus remedii: de ieri de pe la ora 17 (adica 24 ore de la ET) a inceput sa-mi curga putin sange, deschis la culoare. Dupa vreo 2 ore in care bausem cam multe lichide, merg la baie ptr a 5-a oara si zdup iese si ditamai cheguletul de vreo 2-3 cm, dar gros. Pana m-am culcat au mai iesit vreo 3-4 dinastea. SI intre ele curgea sange ca in ziua 2 de cm. Azinoapte s-a oprit din scurs;, doar in momentul in care a mai coborat un chegulet mic mic s-a mai intamplat sa fie insotit de o pata rosie. Bineinteles ca am trecut imediat la tratamentul soc cu 4* duphaston,etc (de aseara de la ora 17). Acum iar am ceva scurgeri, deci ma pot astepta curand la un nou cheag. La/dupa ET nu s-a intamplat sa am vreo scurgere si n-am avut absolut nici o durere, totul a decurs foarte usor, si sigur nu mi s-a facut atunci vreo rana.
De le ce credeti ca mi se intampla asta? Dr A mi-a raspuns strict la intrebarea mea: "nu ati pierdut embrionul". Deci se subintelege ca in rest urmez instructiunile primite pe foaia de la MDL.
Chiar daca la primul FIV n-am trecut prin experienta asta, acum parca sunt drogata - nu am nici un stres, fac glume, spun bancuri cu sotiorul meu, etc.
Sugestii.. idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Ali frumos mod de a ne spune "buna dimineata"
Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Neata !
EllaE iti dai seama ca daca eram precum bradul de craciun plina de "globulete" nu mi-ar fi facut pe viu, dar asa cu 2 a fost ok chiar si fara nimic in vena. am avut doar branula si dupa ce m-am intors in salon mi-au pus o perfuzie cu antibiotic. sa vezi ce galerie am facut pt fiecare foli in parte dupa ce il golea si venea raspunsul de la embriolog tare faza cu roscata
de chegulete ce sa zic, eu am avut asa ceva, cu unul mare cat palma de m-am speriat dupa histeroscopie unde mi-a debridat o mica sinechie. in cazul tau insa ... hmmm ... nu imi dau seama de la ce ar putea fi, pot face fel de fel de scenarii, dar e mai bine a nu imi dau cu parerea la ceva ce nu stiu exact.
tin pumnii pt viteazul luptator
alilumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Alilumi, frumoasa "pastila zilei" Multumim

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Qiao te si imaginez cum daca puteai scoteai pom-ponii la defilare la fiecare confirmare a embriologului.
Multumesc pentru atentie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Buna fetele, da totul a iesit bine la punctie, a fost chiar ffff bine, nici o durere, am avut 18 din care s au fertilizat 14, iar ET va fi Miercuri de Z5; este ffff bine pana akum, sper ca totul va merge bine pana la sfarsit. Va pup si multumesc pt sustinere, si Doamne ajuta la toate fetele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

(XoJo)*2 felicitari! Super recolta! Ai si pentru cateva serii de gemenasi.
Ce inseamna tineretea amh-ului...
Deci la MDL se mai transfera si blastocisti, atunci cand au de unde...

Mergi la inceput