Bebelus de 1 luna plange incontinuu, zi si noapte!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Kytana, imi dau seama prin ce treci. Bebelusa mea are 3 luni, nu a avut asa colici dar de fiecare data cand plange mi se rupe sufletul.

In primul rand ( stiu ca e greu ) incearca sa fii linistita cand plange. Eu am observat ca ii tranmiteam starea mea de neliniste cand plangea.

Pe noi ne-a ajutat Sab Simplex si dormitul pe burtica. Intai pe pieptul meu. Stateam in pat cu ea pe burta pe pieptul meu piele pe piele.
Il poti ajuta sa scoata gazele mai repede in felul urmator : belusul intins pe spate, ii flexezi piciorusele si apesi putin pe burtica cu ele. A mea dupa 3-4 flexari tragea o serie de parturi. A mea acum doarme numai pe burta.

Sper sa treaca curand perioada aceasta si sa va linistiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sab simplex a functionat si in cazul fetitei mele, insa administrat exact cum scrie pe prospect, nu cum a spus pediatra. eu ii dadeam (cu seringa mica) un pic din doza de sab inainte sa inceapa alaptarea si restul dozei cand o schimbam de la un san la celalalt. am observat ca in felul acesta nu se mai formau atatea gaze in burtica; la fetita mea totul era ok in timpul zilei, seara insa, pe la ora 11-12, o chinuiau durerile, dar un pic, nu foarte-foarte mult. in timpul zilei, cand mai avea crampe sau dureri, o tineam cu burtica ei pe burtica mea, tot asa, contact direct piele pe piele, si o leganam usor, fie stanga-dreapta, fie sus-jos, in timp ce o mangaiam si pe spate. de multe ori asa adormeam, amandoua. ehe, ce amintiri, cand o fi zburat timpul, nu stiu...

eu ii puneam si muzica in surdina, mozart pentru bebelusi, deja la inceputul melodiei nr 3 sau 4, era adormita. si lasam muzica sa sursure tot timpul cat dormea, sa se obisnuiasca cu zgomotul de fond.

nu renunta la alaptat. roaga pe cineva sa vina sa te mai ajute (sa-ti cumpere paine, sa-ti faca mancare/curatenie/spalat-calcat rufe), sa poti dormi si tu un pic mai mult. si chiar daca nu o arati sau manifesti, oboseala, stresul, nesomnul - toate iti induc o stare de nervozitate, care se transmite si copilului. aminteste-ti cum reactiona bb cand era la tine in burtica si treceai prin stari de agitatie, oboseala, panica sau mai stiu eu ce. la fel este si acum, legatura dintre voi doi nu a disparut doar prin taierea cordonului ombilical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Si zau cauta o pozitie in care sa poti adormi si tu o data cu el, e imoprtant sa va odihniti impreuna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Noaptea cat si ziua, incerc alaptatul culcat, cum ziceti si voi. Insa mai nou, daca noaptea se trezeste si nu gaseste sanul incepe si plange cumplit.

Am fost astazi la med de fam care l-a luat in evidenta si in 2 sapt a luat 800 gr si 2 cm. A luat mai mult decat normal in greutate, deci lapte e, de mancat mananca. Dar plange si plange is nu doarme.

Crizele de colici am observat ca nu mai sunt asa de dese si grele, continui cu gripe water si i-am dat probiotice. Insa nu doarme. Noaptea v-am zis, daca nu gaseste sanul e cumplit, se trezeste cam la 2h si cere de papa. Ce sa fac, sa nu ii dau? Nici metoda Cry-it-out nu mi se pare facuta pentru mine si pentru el.

Puteti sa-mi recomandati ceva metode de inducere a somnului? Adoarme cateodata la san, dar cand sa il pun in pat (sau daca sunt in pat si retrag sanul sau il scapa el) se trezeste.

Multumesc pentru raspunsuri



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia87 spune:

Buna. Nu prea intru pe forum, dar voiam sa vad ce mai face bebelusul tau. Mi-am amintit un lucru pe care lumea nu prea il ia in seama.Ii dai apa copilului?
Fierbe zilnic apa mai mult de o jumatate de ora, apoi las-o sa se raceasca. Ii dai cu lingurita sau cu biberonul cand este la temperatura camerei.Cum luatul in greutate nu este o problema( la modul ca nu ia suficient, ba din contra)ii dai apa cand consideri tu ca inca nu e vremea de supt. El are nevoie sa fie si hidratat, insa, daca ia numai din lapte apa, pe langa ea mai ia si celelalte substante nutritive care duc la cresterea in greutate prea rapida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia87 spune:

Si inca ceva, pentru ca am citit acum ce s-a mai scris pe aici.Copilul trebuie tinut vertical dupa fiecare supt si mangaiat pe spate, ca sa elibereze aerul din stomac. Probabil din mare lene sunt mamici care adorm cu copiii culcati in timp ce ei sug. Plimba-te cu copilul in brate si vorbeste-i, pune o muzica linistita-nu rade si nu carcoti,dar Chopin face minuni- joaca-te cu el si scoate-l la aer zilnic. Lasa-l in patut si stai aproape de el, vorbindu-i, chiar daca plange.
Eu puneam o perna in poala, stand pe canapea, ca sa am spatele sprijinit, puneam copilul pe perna si leganam usor in timp ce-i vorbeam linistit.Da, cateodata se trezea cum faceam o miscare si trebuia sa o iau de la capat.Si da, simteam ca nu mai pot, dar stiam ca mi-am dorit sa fiu mama, oricate sacrificii trebuie sa fac timp, liniste, odihna etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna!
Din pacate ce-ti spun eu acum nu cred ca o sa te faca sa te simti prea bine.Fata mea a suferit de colici pana la 5 luni.Nu se calma cu nimic ,am incercat si cu saab simplex ca asta era atunci pe piata si in disperare i-am dat si baby drink desi nu eram de acord cu el ca era dulce rau ,i-am dat si ceai de musetel.Nu-i trecea cu nimic.Statea numai cu sanul in gurita si cum il lasa urla ca din gura de sarpe.Noaptea o alaptam culcata si adormea cu tzatza in gura ,daca ma miscam un pic incepea sa tipe.Am fost foarte stresata in primele 3 luni ,nu stiu daca am reusit sa fac o baie pe saptamana atunci.Eram vesnic cu ea in brate.Eu am avut si o depresie dupa nastere iar faptul ca ea avea colici nu ma ajuta deloc.
Incearca sa te odihnesti atunci cand doarme si el ,daca zici ca a dormit 3 ore e super bine.Eu nu prindeam perioade asa de mari de somn.
Eram intr-un cerc vicios eu eram stresata si obosita iar ea prelua de la mine starea asta de agitatie si stres.Stiu ca nu se poate sa te linistesti pana nu te vei odihni ca lumea.
Nici fata mea nu vroia suzeta asa ca ma folosea pe mine pe post de suzeta.Nici degetul nu vroia sa si-l suga.
Sfatul meu este sa ai rabdare caci cu timpul crizele de colici se vor rari.Sa nu renunti la alaptare chiar daca o sa-ti fie foarte greu.
Apa nu prea inteleg de ce trebuie sa-i dai daca suge numai san?
Eu copiilor nu le-am dat apa pana la 6 luni cand am inceput diversificarea si ai mei erau grasi si pufosi si medicul mereu imi zicea ca sunt prea grasi.Mai tarziu au slabit. Chiar daca a luat mai mult in greutate nu vad de ce trebuie sa-i dai apa.
La al doilea s-a schimbat situatia ,eu eram mult mai calma si drept urmare si bebe nu a avut colici.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc de raspunsuri. Am reusit cu chinuri mari sa il adorm si ziua. Treaz fara sa planga maimult de 5-10 min nu sta. Episoadele de colici s-aumai rarit, le stiu deja orele.

Fara suparare, pana la macar 4 luni daca nu 6 vreau sa il alaptez exclusiv. Cand se apropie colicii cere tzitzi in disperare. Dorm cu el in pat si reusesc sa dorm cat doarme el. Ziua abia am timp de un dus si sa mai rezolv cate ceva. Acum sunt cu el la san. Dupa 45 min de leganat, era adormit bustean. Cum m-am dat jos s-a trezit si a inceput concertul.

Oare asa este el? Plangacios? Pe cand sa astept o ameliorare a lucrurilor?





Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ar fi si culmea sa se supere careva pentru ca doresti sa-ti alaptezi exclusiv copilul.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna!
Si noi am trecut prin asa ceva.Eu am avut mare noroc cu mama,cu prieteni si cu sotul care cand era acasa era si mama si tata si tot si pentru mine si pentru bebita.
De pe la 1 luna si al meu baiat a inceput sa urle pur si simplu,se inrosea la fata si se scremea,isi misca manutele energic,isi sucea capul dreapta-stanga.
As putea sa scriu pagini intregi cu ce nu a mers,dar ma rezum la a-ti scrie ce a dat rezultate la noi,pentru ca asta te intereseaza,nu-i asa?
1.Prelungirea cu 10-15 minute a baitei de seara.
2.Aproximativ 30 minute de masaj dupa baita cu ulei.
3.Multaaaa vorba,muzica si povesti.
4.Calm din partea mea.Mult calm!
5.Suport din partea apropiatilor.
6.Botez!!(Poate gresesc,dar mie una cel putin,dupa botez mi s-a parut ca aveam in casa alt bebelus,de dupa botez a inceput sa doarma nopti intregi cu scurte treziri de max 30 de min,pentru laptic sau .. iubire!.Tot de dupa botez nu l-am mai auzit urland,doar se smiorcaia,scancea cand ceva nu era in regula.Dormea de la 20-21 pana dimineata la 6-7 timp in care se trezea de maxim 3 ori,dar au fost si seri cand se trezea doar 1 data.Apoi in timpul zilei dormea de pe la 10 pana pe la 12 si de la 14 pana pe la 17.Si nu neaparat faptul ca dormea mult m-a linistit ci,faptul ca daca era treaz nu plangea cum o facea inainte.Se uita pe pereti,la noi,ii vorbeam si zambea sau misca manutele si piciorusele,puteam sa ies din camera 10-15 min si nu plangea.A! Totusi o baie sau un dus nu `ma riscam` sa fac decat daca era cineva in imediata apropiere.Am vazut si auzit multe si sunt mai panicoasa din fire si na !)

Eu va doresc din tot sufletul sa treaca acest episod cat mai repede,sa reusiti sa deschideti drumul catre minunatul drum in 3,in liniste si pace,fara stres si dureri de cap prea mari.Nu inexistente,doar mai diminuate cantitativ,caci fiind parinte e inevitabil sa nu te ingirjorezi pentru puiul tau,indiferent ca are o luna de viata,sau ca e ditmai omul in toata firea!

Numai bine !

Mergi la inceput