Bebelus de 1 luna plange incontinuu, zi si noapte!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia87 spune:

tu,mada,
eu as fi mai panicata daca mi-ar spune cineva ca mi-ar plange copilul nonstop pana la 6 luni, fara sa-i gaseasca nimeni de leac decat daca mi-ar spune cineva ca poate are un microb care in 3 zile trece cu tratament .
Apropo, Kytana, hai sa te panichez si mai tare, spre disperarea lui ea, mada. Daca nu ai lapte suficient sau acesta nu este bun( poate ai avut mastita)vezi ce parere are si doctorita in legatura cu asta. Poate ii poti adauga ceva lapte praf in completare o perioada , ca sa vezi de se linisteste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Nu ma panichez atat de repede, mai ales ca stiu cum se manifesta si una si alta. Laptic am, altfel nu ar dormi dupa baie si papa cate 3.5h. Ieri am dormit impreuna 3h dupa-amiaza. in noaptea asta iarasi s-a trezit plangand de durere. Freaca piciorusele si se screme, se inroseste la fata si se chirceste. De 2 zile are momente cand sta si studiaza, vorbesc cu el, ne plimbam si gangureste.

Totusi, colicii astia nu ii dau pace. De pe la 3-4 dimineata pana cam pe la 12 ziua il chinuie; cel mai tare de la 4-7 dimineata il doare. Cu foenul sau cu cald se mai calmeaza, in rest nimic nu il ajuta. Acum de exemplu iarasi plange. Of mititelul!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Sunt colici, colici, colici, bata-le vina!!!

Puiul meu pana la 3 luni si jumatate plangea si in somn. Stateam numai cu el in brate, leganat pe perna, sau pe picioare. Nimic nu l-a linistit.
Niciun produs de colici! NIMIC!
Se strangea si se rosea la fata bietul, de parca il strangea cineva de gat. Crunt a fost!

Tine-l la san cat vrea el, alapteaza-l la cerere. Nu exista lapte de mama prost!!!(dc faceai mastita simteai ca doare ca naiba!!!)
Exista lapte de mama putin, dar vad ca nu e cazul tau.
Nu-i da lapte praf pt ca la fel iti va urla(al meu primea completare cu LP si urla din toti rarunchii), si risti sa pierzi si sanul o data ce ii bagi biberonul.

Asta este, ai un copil colicos! Tine-l cat mai mult la pieptul tau, in brate. E singura alinare de care are nevoie si pe care i-o poti oferi.

O sa treaca, ai sa vezi! Primele 3 luni sunt cele mai grele pt toate mamicile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Si eu te inteleg bine, si noi am trecut pe aici. Acum fetita mea are 5 luni, mai plange, dar cel mai adesea de somn sau foame. A avut o perioada insa in care o durea rau burta, avea si reflux sever, cu vomat de 20-30 de ori pe zi. A fost geu, dar cateva minute de seninate si cate un zambet agatat de gurita ei ma faceau sa prind aripi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ellyshor,Anitta, mii de multumiri pentru raspunsurile care imi dau si mai mult curaj.

S-a trezit acum dupa 3h de somn, desi a adormit la san si pe fundal era foenul, incep sa prind curaj ca usor-usor vom trece si peste asta.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

O, e greu in primele luni... mi s-a parut o perioada grea si mie: una bucata bebe tare tare plangacios; DAca a doarmit 3 ore legat... deja poti a fii fericita. Serios... al meu sugea 1 ora, dormea 1,5 ore si apoi se trezea sa pape iar. E mamos rau si acum... nici atunci nu se dezlipea de titzi. Eu n-am fost cu co-sleepingul la varste atat de mici, dar am inceput de la un an de cand s-a "explimat" el in sensul asta. Poate scuteam o gramada de nervi daca il tineam mai mult langa mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Da, si mie mi se pare mare lucru ca a dormit 3 ore. In cazul nostru si acum are zile in care doarme cate 20 de minute si se trezeste plangand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Kytana, scaunele cum sunt si cate sunt/24 h?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Iarasi nu se mai calmeaza decat la san. De vreo 2 zile, cere san la max 2h. Daca nu poate adormi, cere san. Daca isi da seama ca nu mai e la san, incepe si se pune pe un plans cumplit. Somn? Uita imediat ce e aia...

Scaune de ex. astazi a avut aproape dupa fiecare alaptat, galben si moale. Ieri si alaltaieri a avut cate max 3 in 24h.

Fetele ai caror bebei au avut colici, cu somnul cum faceati? Cum ii adormeati? Ramaneau adormiti? De 2 seri doarme numai cu sanul in gura, nici nu mai pot sa ma misc pentru ca se trezeste. Suzeta am incercat nici nu se uita la ea.

M-a adus la un punct unde vreau sa renunt la alaptat si sa ii dau formula. La cat m-am chinuit si am plans de durerile ragadelor si m-am rugat sa am lapte acum imi vine sa ii dau biberon... Ma termina de durere si nesomnul isi spune cuvantul



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Kytana, te inteleg bine de tot. Ce pot sa iti spun e ca va trece repede si daca ii dai biberon iti va parea rau, iti vei spune ca puteai sa mai ai un pic de rabdare. Si-apoi sa stii ca LP nu va rezolva problema. Daca e sa abia colici, va avea inclusiv cu LP.
Pe mine ma ajuta foarte mult si ma bucur extraordinar ca ne e bine asa, si anume alaptatul culcat. Fata in fata, ea stand pe o parte mai jos decat mine, eu cu capul pe perna, pe o parte si cu sanul dinspre pat in fata gurii ei. Se serveste, suge cat vrea si adoarme. Adormim amandoua de cele mai multe ori (noaptea). Ziua, daca se trezeste dupa 20 de minute plangand, pt mine e semn ca ar mai dormi sau ca ii e sete sau foame. Ma asez langa ea, ea prinde sanul cu ochii inchisi si suge. Apoi mai adoarme pt o perioada.

Mergi la inceput