Bebelus de 1 luna plange incontinuu, zi si noapte!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Kytana,ai grija la alimentazia ta(fasole,linte,varza trebuiesc evitate)si redu consumul tau de lactate!

Vezi ca la dm se gasesc pernutze cu simburi de cirese(sunt si magazine gen Lidl,Penny...nu stiu exact ce magazine sunt in Romania),incalzeste-o si pune pe burticelul puiutzului!

Vezi sa nu fie prea fierbinte,probezi pe pielea ta intii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cu alimentatia sunt f atenta, iar lactate max 1 cana de lapte si un iaurt, dar daca trebuie nu le mai mananc nici pe alea. In rest supe, ciorbite, cereale,paine prajite, gratare, carnita la cuptor, ciulama, orez cu pui si paste.
Am incercat si masajul anticolici, de pernuta am auzit dar nu am incercat. Se incalzesc doar la microunde?

Astazi am fost cu el sa-l impartasesc, 2.5h a stat cuminte, ne-am si plimbat prin parc. S-a chircit de multe ori, a tras si partzuri,dar a ramas adormit. Acum papa si sa vedem dupa ce va fi.

Va dati seama ca i-am dat cu tragere de inima dar i-am dat in speranta sa nu il mai doara asa de tare... Ma rog sa se amelioreze macar durerile pt ca mi se rupe inima cand il vad cum plange.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Eu nu am avut probleme cu durerile de colici la copil, insa cumnata mea a nascut acum 6 luni si stiu ca s-a chinuit destul de mult.
Ea evita tot ce continea samburi care fermentau: rosii, castraveti, dovlecei, vanata... nu manca ciorbitele acrite cu bors sau lamaie ( doar supe), fara fructe, mai ales citrice, alimente care provoaca balonare si la adulti , gen fasole, broccoli, varza, conopida, ceapa, napi, mazare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Mezinul meu avea reflux gastroesofagian sever si de asta plangea infiorator. Am realizat cat de rau a fost abia cand a facut esofagita deja. Avea esofagul atat de iritat, incat in momentul in care eructa, nu era numai lapte branzit sau proaspat ci si o coloratie galbuie. Pana dupa 5 luni ne-am chinuit. O fata de pe forum, mi-a spus ca in alta tara au tratat problema cu simeticona (care la noi se gaseste in Sab Simplex), asa ca i-am dat Sab Simplex destul de mult (20 de picaturi de cateva ori pe zi). Ce-i mai faceam: il tineam cat de mult la verticala dupa ce sugea (practic dormea pe umarul meu), i-am ridicat salteaua de la pat sa nu stea in pozitie perfect orizontala. Cu rabdare si mai mult tinut in brate, dupa ce i-am introdus si alimentatia solida, s-a mai potolit.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia87 spune:

buna. Nu vreau sa te inspaimant, ci doar sa ajut. Am o prietena al carei copil urla in orice moment dupa ce a venit de la spital. A mers la vreo 3 medici si toti au zis ca e bine copilul, ca are culori normale, ia in greutate etc. Pana a nimerit la o doctorita poate mai bine pregatita sau poate mai intuitiva, care a banuit ceva si a palpat cu grija tot copilul, din cap pana in picioare si....a descoperit cauza: avea fractura de clavicula, care la cea mai mica miscare ii dadea dureri mari, ceea ce o tinea tot intr-un tipat.Poate de la nastere sau poate de la felul cum asistentele manuiesc copiii in spital i s-a tras, important este ca s-a facut ceea ce trebuia si problema s-a rezolvat. In cazul in care copilul tau nu are asa problema si totul se trage de la colici, inseamna ca tu mananci mancare care ii provoaca acesti colici. In ziua de azi gasesti informatii peste tot ce nu trebuie sa mananci cand alaptezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Si nu renunta la ceaiul tau de chimen, anason si fenicul, cam doi litri pe zi, face minuni si pentru lapticul tau si pentru colicii lui bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

La ceai nu renunt. Beau din maternitate. Cu alimentatia, v-am zis ca nu mananc nimic care sa ii faca rau. Chiar sunt f atenta desimulte studii au demonstrat ca nu prea are legatura si ca lauza esti incurajata sa consumi cat mai multe fructe si legume proaspete (evident nu fasole, varza,mazare,linte,etc)

Cu ceva rupt nu cred ca este cazul pt ca tinut la baita nu plange nici cand e tinut pe mana cu fata in jos nici in sus. Astazi chiar a avut mai bine de 15 min in care a studiat tot si a si dormit in timpul zilei!

La reflux m-am gandit si eu, insa el nici tinut la verticala nu se calmeaza, mai nou tinut in schimb se linisteste cand il tin cu burtica pe brat.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

[quote]citat din mesajul lui Kytana

La ceai nu renunt. Beau din maternitate. Cu alimentatia, v-am zis ca nu mananc nimic care sa ii faca rau. Chiar sunt f atenta desimulte studii au demonstrat ca nu prea are legatura si ca lauza esti incurajata sa consumi cat mai multe fructe si legume proaspete (evident nu fasole, varza,mazare,linte,etc)

Cu ceva rupt nu cred ca este cazul pt ca tinut la baita nu plange nici cand e tinut pe mana cu fata in jos nici in sus. Astazi chiar a avut mai bine de 15 min in care a studiat tot si a si dormit in timpul zilei!

La reflux m-am gandit si eu, insa el nici tinut la verticala nu se calmeaza, mai nou tinut in schimb se linisteste cand il tin cu burtica pe brat.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-


[/quot

Din maternitate mi.au zis sa.l tin cu burtica in jos pe bratul meu....si sa il alaptez la fel,pe brat in pat culcata,asa mai furam si eu 5 minute de somn plus ca fiu.miu era mult mai linistit...
Dar am plecat cu recomandare speciala<sa.l tin pe bratul meu cu burtica in jos< .Nu mi.au dat niciodata nimic pt colici,pediatra nici atat,farmacia nu,imi tot spunea sa ii fc masaj,sa.l tin ff mult la piept,iesit afara ffff mult,ieseam de la 4p.m. pana seara la 7/8,. Si sa.i dau afara sa manance ,ma duceam in parcare,ma urcam in masina si ii dadeam laptic........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia87 spune:

Ai facut analize la scaun, ca poate are klebsiella. Daca are flatulenta sigur are un microb la stomac. Daca are, se trateaza.Eu am plecat cu copilul de la prima doctorita la care il inscrisesem, ca era incompetenta. Imi plangea copilul ca din gura de sarpe, iar ea imi spunea ca e normal, ca asa fac unii, dar dupa 3 luni le trece. Am ajuns la alta doctorita, care numai ce a venit si a palpat si a vazut scaunul cum arata si ce culoare are si mi-a dat tratament pentru klebsiella. In 3 zile si-a revenit copilul si a scapat de chin. Iar eu dormeam noaptea linistita, ca se trezea decat la 5 sa suga, apoi adormea la loc.Sper sa se rezolve si la tine, sa te poti bucura din toata inima de perioada aceasta a copilariei lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu toti copiii care dau parturi in primele trei luni si au colici si plang au klebsiella.

Nu starni panica inutil,ok?
Fiica-mea a plans tot asa pana la sase luni si i-am facut si mama analizelor.
Depinde de copil,iar daca scaunul nu e verde si nu mirtoase urat si are mucus in el...atunci...

Mergi la inceput