Asp.opt.(812)Felicitari flory_blanca,Madalina2292!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Carese sa iti fie de bine ajutorul primit de la mine fara sa stiu, alta data ti-l ofer cu placere daca stiu ca ai nevoie.
Draguta tu ce mai faci?
Miky ma bucur ca esti bine si te astept cu vesti super bune de Mos Nicolaie.
Carese de unde esti, daca poti sa spui, daca nu trimite-mi pm.
Marie ma bucur foarte mult pentru vestile bune de la eco, dupa cum se vede bebe vrea sa va tina in emotii dar important e ca el sau ea e bine.
Ipopico felicitari, sa iti traiasca printesa, luciana la fel si tie.
Dana, IuliaCospy, Mica va aseptam si pe voi cu vestea buna ca va tineti bebelusii la piept si sunteti super fericite.
Va multumesc ca sunteti alaturi de mine si nu ma lasati sa ma apropii de butoi, dar eu asa patesc cand se apropie sarbatorile, ziua mea im dau seama ce mult imi lipseste bebe, astazi am iesit in oras si m-am rasfatat cu cateva prajituri bune, sotul aseara mi-a adus o floare frumoasa, deci am pentru ce sa ii multumesc lui DD.
Astazi privesc altfel lucrurile, casa e curata, sanatosi suntem o sa vina el si bebe.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Valicutza, nu e musai sa se repete si sa apara iar preeclampsia sau infarcturile placentei. Dar depinde si de cauza...Eu stiu ca sunt anumite probleme legate de trombofilie care favorizeaza problema asta si ca se recomanda tratament anticoagulant. Problema este circulatia in placenta si cordon, deci pe asta se lucreaza.
Exista tratament si pentru tensiunea marita in sarcina, dar trebuie diagnosticata la timp. Stiu ca se recomanda tratament si daca e doar pulsul marit, nu doar tensiunea.

Sunt alaturi de tine, !


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)



mi-a dat aseara dr ditamai lista de analize pentru trombofilie, o sa le fac sa vedem cum stam ..si m-ai pus pe ganduri alex , eu da aveam tensiunea 10-11 mereu dar pulsul tot timpul l-am avut marit, intre 90 si 100..dar nu am luat nici un tratament niciodata ..deci si asta se poate sa fi provocat eclampsia.o sa tb sa refac si dozarile pt rh, eu il am negativ, facusem vaccin in sarcina la 7 luni si dupa nastere la 48 ore..dar cum lui bebe nu au avut cum sa ii faca grupa si rh-ul,alta grija , alt stres..

mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

valicutza,eu am facut grupa si rh-ul bebelului cand eram in 5 luni,la institutul de hematologie la dr Vladareanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LumyMony spune:

Bob esti mortala!!!! iubesc optimismul tau
Astazi am fost la medicul de familie dupa niste rezultate la analize de sange pt ca imi tiuie o ureche de o luna si mi-a facut si niste analize hormonale...dar nu stiu ce relevanta au daca au fost facute in z19.
Daca m-ati putea ajuta.....
FSH 4.75 f.ovulat(4.5-22.5)
f.lute (1.8-5.1)

LH 3.55 f.ovulat(19.2-103)
f.lute (1.2-12.9)

Prolactina 11.15

B-E2 285 f.ovul (42-338)
f.lute(83.495)

Progesteron 16.21 f.folic(0.31-1.52)
f.lute(5.16-18.56)

testosteron 0.40 (0.10-7.81)

TSH 0.990 (0.340-5.6)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Miki tinem pumnii stransi si ne rugam pentru voi!
Asteptam vestile bune si sarbatorile sa ne aduca in dar minunile mult dorite si asteptate!

Mph2012 cred ca toate am trecut prin ce treci tu acum.
In primul rand sfatul meu este sa iti faci analizele de trombofilie, le ai pe prima pagina.
Din punctul meu de vedere nici o femeie nu ar trebui sa incerce sa ramana insarcinata pana nu le face.

In al doilea rand analizele hormonale ( le gasesti tot pe prima pagina).

In al treilea rand cel putin o eco transvaginala in ziua 10 (daca ai ciclu regulat) sa vezi daca endometrul e ok si daca ai ceva chistulete.

In al patrulea rand spermograma sotului.

Stiu ce sfatuiesc doctorii, dar din experienta mea si a fetelor pe care le-am cunoscut aici si totodata a prietenelor mele care au trecut prin acest proces de a ramane insarcinate, am invatat ca este OBLIGATORIU sa faci cel putin investigatiile pe care ti le-am scris mai sus.

Daca citesti din urma vei vedea ca cel putin eu am asteptat ca lucurile sa se intample de la sine si degeaba, dupa care am trecut prin mai multi doctori pana sa gasesc unul care sa imi faca investigatii ffff amanuntite si sa descopere cauza infertilitatii noastre.
Ceilalti dr ori ne spuneau sa asteptam suntem tineri se va intampla, ori inseminare cu analize minime, asa ca sa mg la sigur, fara sa afle motivul pentru care nu raman insarcinata spontan.

Si foarte important este sa fii pozitiva, optimista, sa te autosugestionezi if needed cu perseverenta, sa nu disperi!

Bine ai venit, si sedere fffff scurta!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot
Gena PAI - mutatia 675 - 4G homozigota
Endometrioza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

iancuelena aveti o zi pachet.
Nu iti fa griji ca spermograma, recoltarea sangelui si a secretiilor, sunt light, nu ai motive sa ai emotii.
Sunt rutiniere si nu foarte invazive, sunt altele mai invazive!

Multa bafta sa va iasa bine analizele si sa iti tii bebele in curand la piept!

Bob esti tare simpatica!!!Multumim mult pentru incurajari! Ajuta mult! Cel putin pe mine

Mihaela sarbatorile sunt ditotdeauna cele mai asteptate de catre mine si mereu le-am sarbatorit, le sarbatoresc si le voi sarbatori cu tot sufletul si multa voie buna!
Poate ca ramai graviduta pana la Craciun, poate ramai graviduta de Craciun, nu fii trista, bucura-te din plin de ceea ce ai acum!
Si mai tarziu te vei bucura de ceea ce vei avea atunci!
Fa anumite lucruri numai pt tine, pt ca te bucura pe tine, nu stiu, ornamente de pom (eu cu sora-mea facem si e f distractiv si placut) fa niste planuri sa schimbi ceva in casa, savurezi o prajitura buna, te uiti la o comedie.
Psihologul imi spune si simt ca asa este, are logica, ingerasii bebeloi vin atunci cand si noua ne este bine, in viata noastra este cald si bine, armonie, voie buna, ganduri frumoase.
Fiind triste o perioada lunga de timp nu ne ajuta sa ne fie mai bine nici in prezent nici in viitor, dar daca ne bucuram de ceea ce avem si suntem voiosi ne e bine acum, si avem sanse mai mari sa ne fie si mai bine in viitor.

Poate par exagerata cu promovarea gandirii pozitive, insa in cazul meu a functionat mereu, la fel si in cazul celor dragi si apropiati mie care incearca aceasta abordare a vietii.

Va pe toate si sa aveti o dupa-amiaza exceptionala!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot
Gena PAI - mutatia 675 - 4G homozigota
Endometrioza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Mph2012, cum a zis si Moni, poti face investigatiile acelea. Dar in primul rand capul sus si fiti cat mai relaxati, conteaza ff mult lucrul asta
Si sa sti ca statistic cea mai mare parte a cuplurilor reusesc la 4 luni de incercari; statistic vorbind. Deci nu e de ingrijorat ca nu ati reusit inca. Ma tot uitasem la statistici cand incercam, si la noi cel putin s-a potrivit.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

mph...moni are dreptate si parerea mea e ca ar fi bine sa-ti faci un simplu control si o eco...( macar atat ca sa vezi chisturi,etc) si da analizele sunt foarte importante.orice doctor oricum ti le va da daca nu ramai
gata...am luat si eu o pauza.......debea astept sa ajung acasa...am o gramada de facut( curatenie,spalat si mancare) si nu prea am chef de nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mph2012, pe vremea mea, cand mi-a dat primul dr. OK-ul am simtit ca am prins pe Dumnezeu de un picior...era in 2007 si rezolvasem o problema mare...ciclu care se tot lungea: 30-33-35 de zile cu sangerare de 11 zile...De la inceput am stiut ca sansele de a concepe intr-o luna sunt de 20%, daca partenerii sunt perfect sanatosi...Deci, aveam rabdare.
Incet-incet, am inceput sa masor temperatura bazala, sa folosesc teste de ovulatie, dar sa fac si monitorizare eco, pentru a fi sigura ca si cand ovulez. Asta face ca timpul sa treaca mai usor...
Am considerat ca ar trebuie sa optimiz sansele si astfel, stiind clar cand ovulez, prestam tintit, si s-au vazut rezultatele: am ramas mai usor cu calcule, chiar daca pare stresant.

Nu mai stiu cine intreba de mine, sunt agitata cu niste proiecte in lucru, sunt sub stresul termenului de predare.

LE: Didi, nu stiu statistica cu cele mai multe cupluri raman in 4 luni, dar cred ca e musai sa fie sanatosi (ovulatie ceas, endometru super, spermograma buna), sa presteze cand trebuie, nu de 3 ori pe zi, nici la 5 zile (se considera ca la o spermograma buna, se poate presta zilnic, la o spermograma mai sontaca, ar trebui la 2 zile), femeia trebuia sa nu se spele imediat (stiu pe cineva care vroia sa ramana dar facea spalaturi dupa ca se simtea murdara)...si tot asa...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Gata , am revenit cu forte proaspete !

Valicutza, te imbratisez ... e greu sa-ti spun ceva pentru ca tin minte cum eram eu acum 5 luni ...nici acum nu am depasit momentul ... dar tu esti o mami curajoasa si un exemplu
Kmy,saru'mana ma simt mai bine acum
Mihaela,ma speriasem caci nu ai mai scris de ceva timp si ma bazez pe tine pentru optimism ! Iti trimit PM si pana atunci te
Moni05, pentru ovulatia naturala !
Bob pixel, imi place numele Iris! Poza e super
MPH ,bine ai venit si sedere scurta !Ai dreptate,fetele de aici sunt exemple de vointa si daruire !
Elena
Madalina,pana maine ne mai tii pe jar ? trebuie sa fie pozitiv
Miky,tinem pumnii pentru embrionasi lipiciosi (2,pentru moment )
Emi, . Ma abucur ca mai treci pe la aici !Informatiile sunt pretioase !
MeAlex, esti bine ? Pe unde umbli?
Maria , ai grija de bebe !
LumyMony, te invidiez ca te descurci cu fertility friend ... eu mi-am prins urechile poate dai niste meditatii !
Didi , ti-am citit mesajele pe "trombofilia..." Multa sanatate si rabdare Q




Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput