Asp.opt.(812)Felicitari flory_blanca,Madalina2292!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Buna Caresse, ce liniste azi peaici.
Eu nu stiu ce sa mai cred despre ovulatia mea, ma doare ovarul stang si azi. este posibil de joi de pe la 4 dupamasa pana acum? iar la contact nu mai zic ce dure am avut. Joi ma durea, ma intepa in orice pozitie iar ieri si azi la mers, cand ma ridic sau ma asez jos.

va poftesc la o negresa

2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

fetelor tocmai ce a venit sotul cu dosarul lui bebe de la o cunostiinta care este doctor ginecolog , eu il trimesem sa cu dosarul sa se uite si el pe eco si sa vada daca a fost ceva ce nu putea fi evitat sau e o eroare medicala...si ne-a zis cum nu imi spusese doctorita la ultimul control ca aveam IR-urile marite ?

am gasit valorile astea pe net

Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:

Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)

iar pe ultima mea ecografie, cu 4 zile inainte de nastere am urmatoarele valori

RI 1.00 si PI 1.27
RI 1.00 si PI 12.62 ...la 34 saptamani +

alex tu ce zici? fetele care va pricepeti..putea fi evitata tragedia ? trebuia sa imi fi dat vreun tratament ? eu am luat aspenter 1/zi pana la 28 saptamani ..preventiv mi l-a dat si l-a 28 sapt l-am intrerupt brusc...asta e semn de trombofilie ???

cu 2 saptamani inainte aveam pe eco

RI 0.63 si PI 0.94 ...asta la 32 saptamani+


mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Valicutza, nu ma pricep la IR -uri,insa faci foarte bine incercand sa gasesti motivul pierderii lui Razvan ... si sa eviti o noua pierdere !
Incearca sa mergi la un doctor(ecografist sau ginecolog) de incredere ,care sa te ascultesi sa te ajute !
Iti tin pumnii



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha_23

Buna Caresse, ce liniste azi peaici.
Eu nu stiu ce sa mai cred despre ovulatia mea, ma doare ovarul stang si azi. este posibil de joi de pe la 4 dupamasa pana acum? iar la contact nu mai zic ce dure am avut. Joi ma durea, ma intepa in orice pozitie iar ieri si azi la mers, cand ma ridic sau ma asez jos.

va poftesc la o negresa

2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6,

Miha_23,multumesc pentru ca mi-ai facut pofta de negresa
Nu stiu ce sa zic de ovulatie ... desi am 33 de ani,doar acum am devenit mai atenta la corpul meu si sunt in faza de "debutant". Iti tin pumnii si sper sa fie un semn de

Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Valicutza, ceea ce a avut fetita mea se vedea de la 11 saptamani,dar dra mea nu avea decat un eco 2D ... de asemenea s-a bazat si pe faptul ca am un copil sanatos si nicio pierdere de sarcina si de aceea cred ca nu a dat foarte mare atentie pana in sapt 20, cand mi-a spus sa-mi fac neaparat un 4D si dupa 2 saptamani... cosmar
As fi vrut s-o invinuiesc pe dra mea , dar nu ea era cauza,doar as fi avut un ingeras "mai mic" ... trauma ar fi fost aceeasi ...
Stiu prin ce treci ,am cateva luni "avans". Sunt langa voi 3 cu sufletul si va doresc curaj,rabdare si intelepciune !


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

la tine ce a avut fetita?
la noi totul a fost bine toata sarcina, si toate eco au fost facute numai cu ecograf ultraperformant..deci nu avea nici o scuza nici un doctor sa nu vada daca bebe era ok sau nu..dar bebe a fost in regula,toate morfologiile au iesit bine, la nastere la 35 saptamani a avut 2.4 kg si 46 cm, doar ca era decedat de peste 24 ore..si eu facusem eco cu 4 zile inainte de nastere si totul era bine..cel putin asa stiam..pana mi-a zis azi un alt doctor cand s-a uitat pe ultima mea ecografie ca aveam ir-urile marite..ce o fi insemnand si asta..dar din cate am citit pe net ir marite da insuficienta placentara, tensiune marita,bebe nu se mai alimenteaza cum trebuie...si daca mie ir-urile astea nedepistate la timp mi-au cauzat tensiunea arteriala si placenta a facut infarct..

mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

emilia ai dreptate..si eu am citit pe prospect..niciodata nu iau pastilele fara sa-l citesc..cateva zile nu l-am luat dar doctora mi-a spus sa-l iau in continuare..dar cred ca il opresc..mi-e frica sa nu-i faca ceva rau bebelului..mie m-i l-a dat tot pt PCOS si pt ca ma ingrasasem din cauza tiroidei care imi afectase si pancreasul si numai producea suficienta insulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna seara.
Ce faceti fetelor?
Mada daca tot a deschis Emilia subiectul cu pastilele, intreb si eu ca am vazut ca ti-a recomandat doctorul vitamine e forte e permisa in sarcina? Eu stiu ca vitamina e se ia doar in primele 10 zile de ciclu, pana in ovulatie ca dupa aia face rau.Sper sa ma corecteze fetele, daca e bine sau nu.
Valicuta imi pare nespus de rau ca acum tu trebuie sa faci ancheta si sa verifici de ce s-a intamplat asa, eu nu ma pricep prea mult la IR-uri ca nu m-au interesat, nu am ajuns in sarcina avansata si de asta nu am studiat problema, o sa primesti raspunsuri siguri de la fete care stiu.
Carese ce activa esti tu pe aici.
Eu un pic amarata, menstra m-a tinut doar 3 zile si ieri in ziua 10 dupa un contact normal, fara dureri am inceput sa am spoting iar acum e ca o menstra normala, maine dimineata sun doctorita ca nu imi place situatia, o luna vine la 36 de zile, la 35 de zile apoi la 10 zile, ce facem asa?
Ii zic ca vreau eco de urgenta, azi am rabdat ca e duminica dar maine nu scapa de mine.Parca nu e asa abundent dar e cat sa pateze tamponul.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Valicutza, nu stiu ce inseamna indicii PI, dar intr-adevar, in cazul IR-urilor marite (rezistenta pe arterele uterine) se recomanda pe loc Clexane, nu exista alt tratament. In cazul tromobofiliei, se merge uneori cu aspenter si cand apoi se trece pe clexane (in functie de eco) sau cu clexane de la inceput. Trombofilia da IR-uri marite, asta inseamna ca sangele circula greu prin vase, din cauza asta creste si presiunea pe vase, adica tensiunea si apar si cheaguri.

Legat de Vitamina E, este permisa in sarcina, dr. Uscatescu o recomanda din cate stiu pana in saptamana 8.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

E bine de stiut Alex cu vitamina e, eu traiam cu impresia ca nu e permis din cauza ca se ia doar in primele zile de ciclu.
Multumesc de lamurire.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput