Asp.opt.(812)Felicitari flory_blanca,Madalina2292!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui caresse

buna ziua,scumpelor !

Valicutza,ce mai faci ?
Kmy,ce i-ai luat lui Iustin pentru onomastica ?
Miky_23 ,tinem pumnii !
elena,sper ca fost o.k. azi ! asteptam vesti bune !

Eu sunt in ziua 27 si ma pregatesc de urati , dar mergem mai departe
Si simt nevoia sa va fac o declaratie


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)


pe aici, va citesc mereu, azi sunt z 3, prima menstruatie dupa nastere, care a fost f abundenta,dar probabil asa se manifesta un uter taiat,marti la dr mi-a facut si control pe masa si eco, a zis ca ma prezint f bine, colul e curat si ovarele la fel, nu mai sunt micropolichistice..sper sa ramana asa inca 10 luni de acum in colo, cand ne vom apuca de bebe..

alex asa ieftine sa fie toata lista de analize? eu voi face cateva la medicover , ca le am incluse in abonament, dar restul mi-au dat niste preturi sa va pun lista pe care o am, saptamana viitoare ajung sa le fac pe cele de pe abonament si pe restul cred ca dupa sarbatori, una cate una..dar daca stiti unde se fac mai ieftin...


APCR (rezistenta la proteina C activata) – la Synevo direct – 92 lei
INR – HE15 – acoperit
APTT(activated partial thromboplastin time) – HE18 – acoperit
homocisteina – la Synevo direct – 150 lei
anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT) – HE32 – acoperit
anticorpi anticardiolipinici IgG – IM66 – acoperit
anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM – la Synevo direct – 125 lei
antitrombina III – HE34 – acoperit
proteina C – HE35 – acoperit
proteina S – HE36 – acoperit
Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR, – BM05 – acoperit
Mutatia protrombinica (factorII) , – BM06 – acoperit
gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) – la Synevo direct – 270 lei
Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie – la Synevo direct – 280 lei
Cariotipul genetic (pentru ambii soti) – posibil sa fie vorba de „Analiza Cromozomiala in sange (Cariotip constitutional)” la Synevo direct – 1600 lei / pentru o singura persoana
Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) – BM44 – la Medicover costa 615 lei si direct la Synevo 470 lei / pentru o singura persoana


mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Valicutza, eu nu pusesem cariotipul si tipajul HLA-DQ, ci doar analizele de trombofilie. Asta e suma pe care am dat-o eu, dar nu am facut Factorul XIII, nu cred ca au mai crescut preturile. De preturi nu stiu ce sa iti zic, Medlife si Synevo sunt comparabile. Parca Medcenter era mai ieftin.
Noi am facut cariotipul partenerilor la Medlife si a costat 700 lei total. Eu as face mai intai analizele de trombo, din cate stiu problemele genetice si HLA-DQ ar da pierderi in sarcina mica. Dar evident, nu trebuie sa risti nimic.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Dragele mele,
va si va urez un week-end linistit, pentru ca de luni o luam de la capat cu pentru



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

M-am trezit devreme ca sa va pregatesc micul dejun ai

Sa va odihniti si sa recapatati fortele necesare pentru saptamana viitoare !
Eu ma duc la mall Braila sa- mi delectez baiatul cu Hotel Transilvania si la intoarcere facem o pastrama de miel cu mamaliga

Va pe toate !



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Mie mi-au zis 2 endocrinologi diferiti ca indiferent daca o gravida are sau nu tiroida autoimuna, daca TSH-ul cata vreme e insarcinata ajunge la valori mai mari de 2,5 trebuie luat tratament pentru ca fatul nu are tiroida functionala in primele luni si se bazeaza pe hormonii tiroidieni ai mamei care trebuie sa fie suficienti si pt mama si pt bebe. In afara de asta, o femeie cu un TSH mai mare de 2,5 se ingrasa mult mai mult si mai usor. Eu zic sa ceri inca o parere. Prietena mea avea TSH 3 in sarcina, nu are tiroida autoimuna si a luat euthyrox de 100 toata sarcina pt ca inainte sa ramana gravida lua de 50 tot din cauza deficitului de hormon tiroidian.

Uite, citeste aici: www.reclamamascataatentie/sarcina/analize-sarcina/Testul-TSH-hormonul-de-stimulare-tiroidiana-in-sarcina-a6849.html" target="_blank">http://www.reclamamascataatentie/sarcina/analize-sarcina/Testul-TSH-hormonul-de-stimulare-tiroidiana-in-sarcina-a6849.html


Emilia, abia acum am vazut raspunsul tau. Cred ca am trecut peste el. Si eu am fost un pic descumpanita de raspunsul doctoritei si poate ca ar trebui sa mai cer o parere. Apropo de ingrasat eu sunt foarte slaba si nu ma pot ingrasa mai deloc. In afara de TSH mai mare, mai avea prietena ta si alti markeri tiroidieni mariti? La mine ultima data a iesit si foarte mic (1.1), poate ar trebui sa iau o doza mai mica in continuare ... nici nu stiu ... fiecare doctor isi da cu parerea ... nici nu stii ce e mai bine.
Nu merge link-ul poate mi-l dai pe mesaj privat. Mersi mult.
Un weekend frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

neata fetelor!..acum ama ajuns si eu acasa..am fost la viitorii nasi..sa le dam vestea..ca prea i-am tinut in suspans..si..au fost socati la inceput..dupa..si-au facut planuri mai rau decat mine..deja sa gandeau cum o sa fie cand isi vor scoate finuta/finutul la plimbare..

...caresse nu stiu cand le fac..cand imi spune doctora..ma chemat la eco pe 21 si sa fac testul de secretie..momentan mi-a dat pastile(acid folic,omega 3,vitamina e forte si sioforu' care il luam si inainte)..acum astept si salariu sa vina..si vine pe 19

..pupici

..am fost si eu la Hotel Transilvanya..imi plac foarte mult animatiile..e super..merita vizionat..aproape ca ma apucase plansu'..hormonii astia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimi32

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Mie mi-au zis 2 endocrinologi diferiti ca indiferent daca o gravida are sau nu tiroida autoimuna, daca TSH-ul cata vreme e insarcinata ajunge la valori mai mari de 2,5 trebuie luat tratament pentru ca fatul nu are tiroida functionala in primele luni si se bazeaza pe hormonii tiroidieni ai mamei care trebuie sa fie suficienti si pt mama si pt bebe. In afara de asta, o femeie cu un TSH mai mare de 2,5 se ingrasa mult mai mult si mai usor. Eu zic sa ceri inca o parere. Prietena mea avea TSH 3 in sarcina, nu are tiroida autoimuna si a luat euthyrox de 100 toata sarcina pt ca inainte sa ramana gravida lua de 50 tot din cauza deficitului de hormon tiroidian.

Uite, citeste aici: www.reclamamascataatentie/sarcina/analize-sarcina/Testul-TSH-hormonul-de-stimulare-tiroidiana-in-sarcina-a6849.html" target="_blank">http://www.reclamamascataatentie/sarcina/analize-sarcina/Testul-TSH-hormonul-de-stimulare-tiroidiana-in-sarcina-a6849.html


Emilia, abia acum am vazut raspunsul tau. Cred ca am trecut peste el. Si eu am fost un pic descumpanita de raspunsul doctoritei si poate ca ar trebui sa mai cer o parere. Apropo de ingrasat eu sunt foarte slaba si nu ma pot ingrasa mai deloc. In afara de TSH mai mare, mai avea prietena ta si alti markeri tiroidieni mariti? La mine ultima data a iesit si foarte mic (1.1), poate ar trebui sa iau o doza mai mica in continuare ... nici nu stiu ... fiecare doctor isi da cu parerea ... nici nu stii ce e mai bine.
Nu merge link-ul poate mi-l dai pe mesaj privat. Mersi mult.
Un weekend frumos!

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic



Buna,

Un TSH normal (Eutiroidie) este in jur de 1 deci nu era f mic la 1.1 ci perfect. De fapt ca sa fiu exacta media intervalului de laborator (de referinta) pentru eutiroidie este 1,48 (intre 0,465–4,68).

Prietena mea nu avea alti markeri tiroidieni modificati, totul ok in afara de TSH. Se ingrasase destul de mult destul de repede si dupa ce-a crescut doza de Euthyrox lucrurile s-au intamplat normal, a luat 14 kg in sarcina si le-a dat jos cam in 10 luni dupa nastere.
Doza de Euthyrox se ajusteaza pe baza rezultatelor analizelor, de aceea se si recolteaza TSH la fiecare 2 luni in sarcina si la fiecare 6 luni in rest. Site-ul este copilul . ro fara spatii, inlocuieste reclama mascata in link si o sa mearga.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Madalina, ai grija cu Sioforul/Metforminul in sarcina. Nu stiu cat e de sigura administrarea lui, nu stiu daca s-au facut teste pt a descoperi daca trece de bariera placentara sau nu, nu stiu daca poate da malformatii sau nu si e fff important. Iti zic sigur ca majoritatea medicilor recomanda intreruperea lui in sarcina. Si eu luam pt PCOS dar numai inainte de ovulatie, nu mereu, pt ca n-aveam glicemie mare, rezistenta la insulina nu era deci dovedita, doar presupusa si inainte de ovulatie ma ajuta teoretic sa obtin ovocite de calitate in timpul stimularii ovariene. Dupa insa nu mai luam. Mai cere si alte pareri.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Citat:

Buna,

Un TSH normal (Eutiroidie) este in jur de 1 deci nu era f mic la 1.1 ci perfect. De fapt ca sa fiu exacta media intervalului de laborator (de referinta) pentru eutiroidie este 1,48 (intre 0,465–4,68).

Prietena mea nu avea alti markeri tiroidieni modificati, totul ok in afara de TSH. Se ingrasase destul de mult destul de repede si dupa ce-a crescut doza de Euthyrox lucrurile s-au intamplat normal, a luat 14 kg in sarcina si le-a dat jos cam in 10 luni dupa nastere.
Doza de Euthyrox se ajusteaza pe baza rezultatelor analizelor, de aceea se si recolteaza TSH la fiecare 2 luni in sarcina si la fiecare 6 luni in rest. Site-ul este copilul . ro fara spatii, inlocuieste reclama mascata in link si o sa mearga.


Mersi, Emilia. Ce sa zic la mine a fluctuat TSH-ul oct 2011 (3.57), april 2012 (4.07), mai 2012 (3.29) - aici am inceput tratament cu 25 mg Euthyrox, aug 2012 (3.7) - mi-a crescut doza la 50 mg Euthyrox iar in nov 2012 (1.1) si acum fac pauza, dupa ultimile indicatii. Dar dupa ceea ce scrii ma faci sa ma mai gandesc la decizie macar cu inca o parere, sa mai vad la cine.
Eu azi sunt ziua 1.
Seara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Ce mai faceti,dragi aspirante ?
Va pregatiti pentru o noua saptamana ?
Abia astept sa va vad din nou pe forum !
Va pe toate !


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput