Spiridusi de ian-feb 2006 (30)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Gio, imi pare rau de masinuta; dar bine ca ea e singura victima, si ca tu etsi ok!

Aici vine iarna si de la noapte se nunta temperaturi negative ...dar in continuare tot ploaie se anunta - macar de-ar ninge!

Maine trece Mos Nicolae pe la Adri pe la scoala, si e si targ de Craciun; sper sa reusesc sa ajung...

In rest...de mutat n-eam mutat; in martie ne mutam iar - sper macar atunci sa fie pt mai mult timp.

Da, barbie e inca in topul preferitelor - mai ales daca apare vreuna noua si i se face reclama. Anul trecut a zis ea si in scrisoare Barbie, si a primit o barbie de la Mosul, una simpla si printre cele mai ieftine; se pare ca n-a fost exact ce isi dorea - vad ca anul asta e mai specifica in scrisoare.
Dar avem prin scrisoare o "barbie daune" care nu ma prind ce vrea sa fie, si ea cica nu-si mai aminteste, dar se descurc a Mosul. O fi Dawn? o fi Daphne? habar n-am; ea le aude la reclame si incearca sa le transcrie fonetic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare intru si eu in graba sa va salut am mai citit intr-o zi dar nu am reusit sa raspund.
Gio incep cu tine si nu te necaji bine ca a fost numai atat se intampla si de acum cu iarna, vizibilitate rea e tot mai greu. Lasa ca se rezolva masinile da-le in colo Eu zic sa iei ca semn bun ca au exigente la scoala , pe mine m-ar pune pe ganduri o scoala unde ar zice ca e numai FB mereu ca sigur la inceput de drum nu sunt asa, au de corectat, scris, rapiditate, atentie ... mai ales baietii Alain a avut o dictare pregatita cu tati unde a fost dezastru saracul si nici n-a fost vina lui ca JP l-a pus sa copieze cuvintele si gata eu le repet, i le dictez etc asa ca a gresit vreo 4 din 10 si a scris "n'est pas la " : "ne pa la " tati l-a pupat cu drag si a zis ca e romanul lui preferat, apoi a scris de 10 ori "n'est pas la" pana l-a invatat . Eu ma bucur ca e exigenta educatoare ca Alain a progresat f mult la scris , cu cititul sta excelent, citeste super bine in franceza ca in romana inca nu ne-am bagat dar la scris e cu belele cateodata . Tin pumnii sa te distrezi cu sotu cand vine socrela
Cosmina pune poze sa vedem tinuta de bal zic si eu ca babele ca mi-ar fi placut o rochita
Miha ma bucur ca ti-au placut ideile foloseste cu placere ce vrei sa vad eu cum ma organizez sa reusesc tot. Eu am un coleg care e si fotograf profi si sper sa imi dea un pret mai ok sa fac cateva poze cu mine si piticul si vreo 2-3 singura sa ma scoata frumoasa sa ii fac la sot portret, bagat si photoshop daca trebuie sa iasa numai bine.
Maraki au venit cizmele ? Eu una nu cred ca as putea conduce cu ele si umbla f mult dar sunt bestiale si mi-a amintit de vb aia cu pantofii ca "aia care nu te omoara nici nu ajuta sa arati bine "
Dia sedere frumoasa in noua casa si curaj in toate e frig si la noi si de duminica vine zapada .
Liliana dar ai si tu program nu gluma deci tu de dai cu masinuta ai faina, sa o folosesti cu drag e tare frumoasa imi place tare si o masina faina e un accesoriu tare potrivit la o femeie mai ales la varsta noastra ca la 20 de ani arati bine si pe bicicleta acu' de la toale, machiaje, pantofi inalti, parfumuri scumpe si masini faine totul e binevenit in ajutor
Eu am avut program horor ca suntem cu o persoana in minus, m-am obisnuit nu ma plang. Astept sa se termine lantul slabiciunilor cu cheltuielile de doi lei pe taxe si impozite, avem taxa de habitatie si regularizarea la incalzire si gaz cat casa de mari si apoi sa ma bucur si eu din ian incolo de cheltuit banii si in mod mai placut pe haine, etc ca nu mi-am luat de o vesnicie nimic plang vanzarile private dupa mine pe net. In alta ordine de idei m-am tuns, sunt cu parul pana la umeri mai devreme imi place acu' incepe sa imi para rau .... dar asta e am vrut o schimbare . Am inceput sensibil cu decoratul de Craciun desi am promis/jurat ca astept 1 decembrie am luat deja florile de Craciun, Steaua aia rosie, una imensa pe masa, inca 3 ghivece marisoare si 2 mici de tot de decorat pe bar. I-am luat si la socrela una imensa si i-am facut surpriza si i-am dus-o acasa cand lipsea a gasit-o seara . Azi am fost in Belgia la cautat de flori de iarna sa fac trei jardiniere pentru ferestrele dinspre garaj sa nu vad casa goala cand ma parchez, am gasit dupa ce ma batut vreo 2 mag si 120 km niste flori bestiale care rezista toata iarna o sa va fac poze cu ele . Cam astea sunt noutatile, promit sa intru mai des va imbratisez pe toate si ma bucur ca v-au placut ideile mele de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


tuturor celor care poarta numele sfintului aposol Andrei! La multi ani Andreea! La multi ani, Andrei!

noi bine, mi-a venit sotul acasa aseara, asa ca pana marti dimineata e cu noi.
am rezolvat si cu actele pt tamponare, asa ca d-nul e din Arad unde va si deschide dosar sa-si repare usa.
Masina mea nu are nimic, urme de cauciuc pe bara din fata, trebuie sa le sterg si gata.
Nu a fost tragic, eu plecam de pe loc, el venea incet, niciunul nu aveam viteza.

In rest cu scoala si gradi ....sco zilnic bani din portmoneu, ba pt concurs la inot, ba pt cadou de mos, bba pt cadou de mos pt frate, ba pt ecusoane....asta e....

Azi am afla ca mos Nicolae e miercuri seara si eu n-am avut timp sa merg prin magazine. sper sa le gasesc o mica jucarioara, ceva si dulciuri.

Lili pai nu ne-am organizat, au fost cativa parinti care vroiau chesia asta si ne-au bagat pe nas....asa ca cine a vrut sa plateassca ok, cine nu in rate, cine nu vrea, nu da....si uite au fost discutii pe tema asta.

Dia sa va simtiti bine in noua casa, atat cat veti sta.

Miha nici nu sttiu daca sa-mi convina sau nu ca Marco nu e bagaret...el e linistiti, la locul lui, raspunde cand e intrebat, mi-a zis ca ridica si mana si ca-l pune.
mama ce moral e Tudor ...cum naiba a facut sport cu un bocanc si cu un adidas? dar mai ciudat...cum de nu l-a observat proful ala????

Silvia lasa mai ca la voi e greu cu scrisul...vad ca si pt ai nsotri e greu sa scrie cuvintele noi, apoi pt Alain ca se pronunta intr-un fel si se scrie in altfel.
d-na e ok, nu e exigenta tare, e blanda si nu le da mult de scris....am auzit de undele colege de-alea ei m-am socat....

inca putin si incepem si noi party-ul in club. 7 ani....nu-mi vine sa cred!!!

va si un weekend frumos sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Dia - mutare cu ...rabdare. Nah! Ca nu stiu ce sa-ti mai zic da' am zis cu rima. Nu stiu cum naiba rezisti dintr-o casa in alta. Tu ca tu... da copii? Iti doresc sa va stabiliti unde va va fi mai bine si pt o perioada cat mai lunga.

Silvia- mie mi-e taaare drag sa te citesc. Pe langa faptul ca esti o mare naratoare (baga povestea pt copil). Ai niste idei trasnet. Nu mai zic cu cat patos povestesti cum decorezi...casa/gradina/mancarea din farfurii/pe tine... . Eeeh... sa te tot citeasca omu'. Numa' ca stai(stam) prost cu timpul si nu mai reusim sa impartasim mari lucruri pe-aici.
Bafta lui Alain cu scrisul. M-ai distrat ca l-a felicitat tati ca-i "romanu' lui preferat".
Eu nu ma dau cu masina aia frumoasa... se da sotu' ca el trebuie sa dea bine la imagine.. Ma rog trebuia...
Eu am "tractoru'" meu (un Land Rover)in care ma simt foarte bine si nu l-as da pe nici o masina fie ea cat de luxoasa. Si copiilor le place cu masina mea pentru ca vad lumea mai de sus.
Nu pot sa nu recunosc ca iubesc si masina lu' barbata-miu ca doar d-aia zic sa nu o vanda...da' prefer sa o conduca el pe-aia. Noi suntem foarte fideli masinilor noastre..fiecare merge DOAR cu a lui ...f. rar daca intervine ceva facem schimb sau folosim unul masina celuilalt.

Noi l-am serbat astazi pe Andrei.... Cosmin-Andrei si aseara am alergat dupa cadouri. Am batut 3 magazine sa-l gasesc pe Donald sau pe Daisy. Abia am gasit un plus micut de vreo 20cm , cu Donald. Da' copilu' a fost fericit maxim. I-am mai luat si un lego cu McQueen iar din partea mamei mele o Carte Electronica cu Animale de care a fost mega-extra incantat.Tortul a fost facut cu Clublul lui Mickey. I-a avut reprezentati pe Mickey, Donald si Daisy. Fericire mare.

Tot aseara am luat si dulciurile pentru Mos Nicolae.

In rest... maine ,probabil, o tura pe la parada de 1Decembrie si apoi luam ceva magazine la picior pentru cadou de ziua lui Nicolas. Nu stiu exact ce... si pe langa cadoul de la noi mai trebuie sa iau si din partea lu' mama si a lu' socra-miu ca mi-au dat si ei bani si sarcina sa-i cheltuiesc. Un lucru e cert... mai ii trebuie o geaca de iarna , musai cu gluga... restul o sa vedem... lego, chestii..trestii...habar n-am. Sper sa gasesc ceva de care sa ma "indragostesc" la fata locului asa cum am patit aseara cu cartea electronica a lui Cosmin ( pe care "s-au batut" amandoi sa se joace cu ea).

Pupici si week-end placut tuturor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetele

la multi ani tuturor sarbatoritilor

noi ne pregatim sa mergem la paradasper sa i placa lui papan

Gio imi pare taree rau ca te ai suparat cu masinaam patit o si e acum 2 saptamani.
Teolinda..esti pusa pe cadouri. cat te a costat la club,stiu ca i cam scump.
Dia...offf ce ti e si cu mutatul asta...lasa ca va gasiti voi un locsor
Miha....mortal spiridusul, dar si domnul profesor si mai si
Silvii poate te gandesti si data viitoare participi la master chef

o sa pun poze de la club maine

luni am o zi foarte grea...sa mi tineti pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Am si eu cateva minute libere intre turele mele de munca si am zis sa va salut
Dia scuze dar am dat clic pe pagina si s-a selectat ala cu dezaprob acu nu ma lasa sa schimb ca cica am votat deja era greseala de mouse sa stii
Lili am inteles faza cu masinile, wow maiculita tu conduci ditamai tancul de masina, jos palaria eu nu stiu cum m-as descurca nu cu condusul ci cu garatul ca asta e pb mea si noi suntem fiecare cu masina lui eu cred ca am condus masina sotului de vreo 5 ori el o mai ia vara pe a mea . Eu mi-as pune senzor de parcare si pe fata de fapt mi-ar trebui o masina care sa se parcheze singura ca in rest o conduc eu pe bune ca daac as avea bani as lua una cu sistem de navigatie de parcare ca sunt Mrci de complimente nu stiu poate suna ciudat dar imi da o stare de bine cand ajung acasa obo sa vad casuta decorata cu jardiniere la geam si in interior flori si ordine....asta daca ajung acasa inaintea baietilor nu am gasit inca finantele ca ne omoara sf de an in Franta cu taxele sa cumpar decoratii de exterior sa fie luminat tot, zic inca o data : La anu ' povestea pt Alain inca nu am terminat-o La multi ani sarbatoritului tau
Cosmina nu am uitat de reteta de stelute nu am gasit inca revista ai veche cu retete de altadata dar o caut maine mai am mult pana la niv de master chef dar poate intr-o zi ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

...vorbiti de masini....eu o conduc pe a sotului si el pe a mea....asa e mai bine....sunt obisnuia cu ambele masini, cu cutie automata si fara, cu senzori de parcare si fara....
De obicei cand mergem undeva luam masina lui, daca bea ceva, atunci trec eu la volan....dar, desi a lui e mai mare, mai sigura si mai miso....eu tot cu a mea ma simt mai ok.
Silvia senzorii sunt bestiali, dar e drept...cand ai o masina mare merita investitia. Cumnatat si-a luat noul iguan si are sistem de parcare automat. Pai mori incet pana se parcheaza. Cred ca de ar lasa masina sa faca singura treaba asta...ar injura soferii care asteaptta dupa ea. dar e si buna, in locuri inguste e chiar misto, numai sa nu ai masini in soferi grabiti in spate.

ce ati facut tin weekendul asta prelungit?
noi acasa, desi vroiam sa mergem undeva, sotul e in urma cu ceva predari, asa ca a bagat ca negrul vineri si ieri la birou.
azi a stat cu noi, marti iar pleaca.
aseara la artificii, nu e atmosfera din Alba Iulia, dar a fost frumos, copiii s-au bucurat.

Lili sa va traiasca Andrei cu numele si numai bucurii sa va aduca. acusi il sarbaoriti si pe Nicolas, tot inr-o petrecere o tineti.
Cosmi se vede din poze ca i-a placut lui Stefan la parada. Iti tin pumnii maine, sa treci cu bine peste orice ai avea.
deci si tu ai tamponat masina? of...of....sper ca nu e naspa?

va si o sapt. buna si usoara sa aveti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

La multi ani fericiti, frumosi si sanatosi, Razvan! Sa cresti mare si cuminte si numai bucurii sa aduci parintilor!
Ioana sa va traiasca spiridusul si sa va umple viata numai de fapte bune, alaturi de Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

la multi ani , Razvan!!! Sa va traiasca flacaul si sa va aduca numai bucurii!!


am scapat si de ziua de azi, in scoala a fost o mare mansifestare cu nume grele ...de sus..., dar am iesit f bine. Sunt ff racita...imi curge nasul si am temperatura.

Gio...si eu am lovit un taximetrist , dar masina nu are absoolut nik. Lasa ca vine vacanta si te duci la Alba,e bine totusi ca te ai obisnuit la Timisoara si nu suferi f tare.
Silvii eu zic ac la ce bunatati faci tu ,erai calificata la Master Chef.
eu tot cu stari din astea mai ,,ciudate,, cand ma apuca plansul, cand ma ia cu o panica, o teama asa de TOT....asa m am saturatma plang si eu la voi


restul fetelor???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Razvan-La multi ani!

Mergi la inceput