Spiridusi de ian-feb 2006 (30)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

asa..

Marakino.....eu zic ca e ok sa stati mai departe de socrii .Sunt frumoase cizmele ,dar eu una n as putea sa merg pe ele. Super ca faceti asa devreme bradul...eu dupa 15 o sa l fac

Silvii foarte frumoase dorintele talesa dea Bunul sa le poti indeplini. Sa ne trimiti si noua povestea pt A

Teolinda, asa s si eu in Decembrie de aglomerata cu sarabatoriti .Stiu locul ed joaca ,mergem des acolo si lui Papan ii place tare mult.

ma duc sa ma calmezbalullll n omoara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Oau Marakina da' s belea cizmele alea. Cred si eu ca stai pe jar sa ti le iei odata. Ce misto lego are Angelos. Pai si Nicolas vroia statia de politie da' cine da 450ron pe ea?Ce vrea el e cam 70-130ron/buc. Noi avem diverse Lego City pe care le-a expus pe 2 rafturi mici, restul sunt in cutii..le ansambleaza cand are chef. Unele le tine facute pe raft iar eu le sterg de praf.Oricum el inventeaza multe chestii pe langa schite asa ca are permanent de lucru. N-as avea nici eu unde sa pun Statiile de Politie/Pompieri chiar de m-as indura sa dau banii pe ele. F. interesant cadoul pt Angelos.

Uff... ca as mai vrea sa scriu da' nu mai pot de Cosmin... ma retrag sorry..vroiam sa spun ceva si Silviei si Cosminei...da' acu'.. next time

COSMIN (28.01.2010) si NICOLAS (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


am si eu putin timp liber la job, asa ca scriou cateva randuri....caci sa va iau la rand nu stiu cand apuc...poate de acasa, mai tarziu.

Oana, Ioana si Brandusa! sa fiti iubite, sanatoase si fericite!

Noi binisor, tot fara sot. a venit joi seara si duminica dimineata a plecat, acum si-a luat si masina, asa ca a facut vreo 8 ore pana in Calarasi.
Incep sa ma satur de plecarile astea, m-am saturat sa fiu tot singura cu copiii, sa nu mai am timp de nimic....nici nu stiu cand ajung sa fac curatenia de sarbatori.
Pana una alta, bine ca suntem sanatosi.

Miercuri am fost si eu la sedinta cu parintii. DF-na inv. e foarte mandra de ce copii are, e super incantata de cum arata clasa, ne-a multumit caci suntem singura ei generatie care s-a implicat fara sa zica ea ceva.
am discutat de serbare, in 17 dec. este, de cadoul copiilor, si intre noi parintii de cadoul doamnei.
Am vb in particular cu ea si mi-a zis ca Marco e ok, dar cam incet. sincer nu mi-a picat tocmai bine, dar asta e....se pare ca suntem in era vitezei si musai sa ne adaptam.
asa ca facem teste si dictari aporpae zilnic.
La mate sunt la cifra 10 si la romana l-au terminat pe N mare, asa ca au tot mai multe cuvinte si tare se incurca la cele pe care le scrie cu litera mare.
dupa vacanta de iarna vom primi instintarea cu vaccinul, sa ne dam acrodul sau nu....asa ca mai am timp de gandire.

Edi e ok, cu gradi. Sunt multumita de cum merge cu inotul, stie rolul pt serbare...va fii unul dintre piticii Albei ca Zapada, asa ca sunt in cautare de costum.

asteptam serbarile si sarbatorile.
Lista cadourilor e scurta, dar frate...numai lego de peste 300 lei vrea Marco, Edfi si mai putin, dar sa fie cu Cars.
Incerc sa-l fac pe M sa inteleaga ca nu e asa bogat mosul, vfrem sa mergem de Rev la sorella in Italia, asa ca poate gasim mai ieftine la Toys in Austria....eu sper, desi......

Nu mai stiu daca v-am zis, am fost la dermatolog, pt o verificare a alunitelor.
Mi-a facut dermatoascopie la cateva, sunt ok, nu am probleme cuy niciuna. Dr. ar vrea sa scoata cu laserul vreo 2, din zone mai naspa, dar ma mai gandesc sa vedem....
Macar mi-am luat un gand de pe cap.

si mie mi-e groaza de sarbatori, cadouri si alte cele.....
in plus am ramas restanta cu cateva zile de nastere, asa ca le mai am si pe alea.....
sanatosi sa fim, in rest...le rezolvam noi pe toate. Am reusit anul trecut sa o scoatem la liman, cand eram vai de noi, acum nu am motive sa ma plang.....

sper sa revin de acasa, si sa va iau la rand pe toate, caci de citit am facut-o, dar stau mai prost cu apasatul pe taste.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu' si de la mine!

repede, repede ca acum trebuie sa ma pregatesc sa ma duc sa-l iau pe N de la scoala, sa-l las acasa si apoi sa fug la birou.

Macar sapt. asta este mai scurta..vineri parca e liber, nu?
Cel putin la birou vineri nu ma duc.

La noi s-a revizuit lista lu' Mos Craciun. N vrea masina care merge pe pereti nu costa decat 180ron la reducere. Si eu ma gandeam ca scap cu un lego pana in 100 ron. Oricum eu n-am chef sa ii iau masina asta, nici tac-su... mi se pare inutila, plus ca daca il lasa bateria cand e aia pe tavan si face buf de-acolo nu se-alege prafu' de ea? Mda...
Si eu am incercat sa ii spun ca masina aia e scumpa cat 2 lego...si s-a suparat copilu' mai, mai sa rupa scrisoarea la care muncise cu o seara inainte. Tacxu a zis ca-s sadica cu el. Adevarul e ca i-am cam stricat ziua..si totusi el mi-a facut niste avioane din hartie pe care a scris TE IUBESC si le-arunca spre mine. M-am simtit cea mai rea mama. Da' pe bune ca tot nu-mi vine sa dau banii pe masina aia. Ma gandesc totusi ca el este atat de cuminte, de sensibil, intelegator... si eu sunt atat de REA.

Cosmin care nu stie ce sa ceara. Oricum va trebui sa ii luam ceva si lui . Am doar un mic lego cu Cars.
E complicat... nu stiu da' parca am obosit cu-atatea cadouri.

GIO si eu am restante la niste zile la nastere. Poate ma achit de ele de sarbatori.

La serbare Nicolas din cate am vazut are cele mai scurte poezii. Da' e prezentator si deschide serbarea....

GIO - lasa copilul in ritmul lui...crezi ca poti sa-l faci tu sa fie mai rapid? Eventual daca il suprasoliciti s-ar putea doar sa il faci mai plictisit si Doamne Fereste ca mai capete si repulsie pe-atatea teme/lectii.
Stiu ca te simti nasol cand auzi ceva de rau de copil..da' trebuie cumva sa o luam mai usor... nu suntem nici noi perfecti.
Si verisoara-mea era mandra tare ca Maria are doar FB, a primit carnetul sapt. trecuta. A vorbit cu D-na si i-a zis ca e f. atenta, raspunde... da' ca e REA. Ca a imbrancit copii si ca i-a aruncat unui baiat caciula la cosul de gunoi pt ca si-o pusese peste geaca ei. Nah... iti dai seama ce "misto"... Acu' sa vada cum abordeaza problema ... cu ea.

Eu am reusit sa rezolv cu comenzile de cadouri pentru copii de la scoala.
Si clasa noastra arata super frumos. Am lipit acum o sapt. cu doamna niste zane superbe. Din pacate la noi nu se prea implica parintii. Doar vreo 4-5 mamici. Eu sunt uimita ca la noi doar mamicile de baieti ajuta... asa o fi moda acum. Mamicile de fete nici macar n-au raspuns la alegerea de cadou pt fetite... a trebuit sa decid singura...sa vedeti rosii ce-o sa-mi iau.
Noi le-am luat asa, pana la urma:
- un set de 4 Zgumee
- de la Editura Gama: - 40 fise cu Citirea si o carticica pt Nivelul 1 de citit... "Craiasa Zapezii" pt fete si "Baronul Munchausen" pentru baieti
O sa le mai punem si ceva dulce si gata cadoul de Mos Craciun.

Pt Mos Nicolae le luam dulciuri de la Kinder si o sa le facem niste betisoare pe care le legam cu fundite. Pe-astea le punem pe banci si dulciurile in dulapioare.
Pentru ziua lui Nicolas vreau sa ii fac un "tort" mai ciudat pt la scoala..din jeleuri si acadele. Sa vad daca am chef sa ma mobilizez.

Gata... ma retrag ca-i tarziu.

Pe curand!










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

mda....am zis ca scriu seara si pauza....tot de la job reusesc sa tastez cateva randuri.
asta e....
Ieri dupa ce ma plangeam ca nu cred si nu stiu cand mai fac si curatenia de Craciun, ma suna soacra si iar se ofera sa vina sa ma ajute. asa ca acum nu am refuzat-o, ne gandim cand sa o chemama, sa fie si sotul acasa, sa profitam de ea si seara, sa iesim in 2 si noi.

Lili culmea ca nu il presez cu teme sau alte cele. I-am scos niste fise de pe net si imi cere zilnic sa faca, temele le face din proprie initiativa, ii place foarte mult la scoala, d-na e exceptionala...pacat ca sunt asa multi in clasa.
Chiar nu stiu la ce se referea d-na ca e incet, si atunci nu am mai apucat sa aprofundez problema cu ea, caci a venit o mamica, s-a bagat in povesti si nu am mai stat....
Nu sunt copiii de 8 ani in clasa. 3 au implinit in astea 2 luni 7 ani, 2 in vara, si majoritatea la anul fac 7 ani....deci e ok, nu sunt diferente mari intre ei....
Lasa mai ca de la anul va cere si Cosmin...anul trecut Edi zicea ca vrea cadou de la mos...nici nu stia prea bine ce e ala, dar compenseaza anul asta....sa vezi ce lista are....mergem in magazine si zice: ata vleau, si asta si asta....de mor.
Cadou de mos de la scoala va fi o carte pt citit, de care se ocupa d-na...iar parintii iau un pachetel de dulciuri de vreo 15 lei.
50 lei dam cadou pt d-na, sala nu trebuie platita (cel putin asa ziceau), mosul nu-l platim...un actor de la teatrul de papusi....si cam asta e.
la gradi se ocupa patronii ca de fiecare data, asa ca acolo nu cotizam cu nimic.
si aici tot mamele de baieti se ocupa mai mult...bine sunt cateva care au preluat fraiele sa zicem si restul mai comenteaza, dar se conformeaza pana la uirma.
noi am dat 500 lei/copil pt parchet, zugravit, banca, scaune, dulaputi, cuier.....dar clasa arata super...cica e cea mai frumoasa din scoala(zicea o mamicia care e prof acolo).
D-na ne-a multumit, nu se astepta sa facem asa ceva din proprie initiativa. a zis ca suntem singura ei promotie care a facut asa ceva fara sa zica ea...bine, vad ca ea nici nu ne zice ce si-ar dori pt clasa...doar ce e urgent si pt siguranta copiilor.
a fost si directorul la sedinta, ne-a promis ca vom ramane in aceeasi clasa timp de 4 ani...acum sa vedem....

revin de acasa, gata pauza.
o zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare....


balul a fost ff frumos pana la urma...si a luat o pereche de blugi cu tintesi ruptisi pantofi cu un toc mare ,bluza frumoasasi un plic....cica tinuta de club..bine ca am scapat

papan e in dilema..nu stie ce sa i ceara Mosului

Gio poate ca M scrie mai incet decat ceilalti , de asta ti o fi zis doamna..si papan era asa ,dar cu cat scrie mai mult cu atata reuseste sa scrie in timp util. Noi suntem la I mare si azi il facem pe 10.

de Craciun la sc nu vor face nik si nici doamnei nu i luam nik...nu doreste si chiar a tinut sa ne spuna asta. Pt Mos Nicolae se vor lua ceva dulciuri si o carte cu lecturi de clasa 1.
Noi banuti la fondul clasei vom da numai pt a lua scaune noi,in rest doamna a zis ca nu are nevoie de nik.

LILI la noi se implica mamele de feteca baietii s prea putini.Lasa ca o sa aiba si C timp sa ceara Mosului cadouri.


eu sunt prinsa cu ceva proiecte pe la scoala,asa e in apropiere de Craciun


pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

asa dragelor...azi m-am bagat in unul....nu am avutt vizibiliate buna si am iesit la risc...si pac...i-am indoit putin tabla usii din stanga.
maine mergem sa vedem cu amiabila cum e si pe urma gata, o repara unde vrea pe asig. mea. Eu casco nu am, e putin bara din fata cu niste dungi negre, dar asa ramane....
am plans, m-am necajit azi de numa...si tocmai mergeam dupa Marco la scoala. Noroc cu mama colegului lui, mi l-a adus ea acasa.

Cosmi super ttinuta a avut Bianca. se poarta tintele si bocancii cu tinte...si nepoata e innebunita dupa asa ceva...
bine ca ati rezolvat cu tinua, daca cu rochia de pe net ati dat x.
super ca la voi e mai ieftin si mai lejer cu act. de sf de an la clasa 1.
si M azi l-a facu pe I mare...avem deja o groaza de cuvinte. zilnici primeste dictare. azi ii dictam "Mimi", el scrie "Mama"....clar nu a fost atent...il auzeam cum repeta incet literele si scrie altceva.
Toanca ma bucur ca e totul ok cu scoala si Matei, si-i ca-i place. vad ca are si al tau spiridus o lisa "faina" de cadouri pt mos.
Dia ce faceti? cum sunteti cu mutatul? la voi e barbie in floare?
Silvia frumoase dorinte de Craciun, sa-ti ajute DD sa le faci pe toate.
super ca te ajuta soacra ta....stiu cum e sa fii departe de parinti.
eu am noroc cu finii, pe ei ma bazez cand am sedinta la scoala si il iau pe Edi, iar Marco merge la cate un coleg.
cum a fost la partea a 5-a a vampirilor? partea 4 gare nu mi-a placut....sper sa ajung si eu cu al meu so in vreo seara la un film.
Maraki nasol ca nu va mai viziati cu socrii. daca ei asa prefera...poae o fi chiar mai bine.
noi lego le tinem in niste cutii mari din Ikea, de obicei Marco le face prima daa dupa schema si pe urma improvizeaza la greu....asa modele frumoase inventeaza, ca ramanem masca de fiecare data. asa ca sunt toate la gramada, carticelele de la ele sunt in alta cutie.
Lego duplo lui Edi e si ala tot asa in alte 2 cutii imense....
care mai nou sunt in living.
Ana inca ma mai gandesc cu vaccinul...cica dupa vacanta din iarna primim acasa instiintare.
deci al tau spiridus e cu muzica...super! tare drag imi e cand aud de asa inclinatii. ce sa mai zic de papusa cretulina....ea e o mini lady deja...normal sa aiba asa preocupari.
Mira of ce probleme si la voi cu comenzile si amenajarile. sper sa iasa asa cum doriti.

cu Ana de Spania, mai nou de Austria, am vb acum cateva zile. se acomodeaza, Clarei i-a placut la inceput, acum e mai reticienta. e si o limba straina...usor nu ii e, dar e fetita isteata si totul va fii bine.
au fost pt un weekend in Tm, sa-si puna cauciucuri de iarna....ce le pasa? sunt mai aproape de casa acum.

bine ca am recuperat.
va, sa ne auzim cu bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

O, Gio, bine ca n-a patit nici unul nimic, ca masina ta e putin avariata, o reparati voi si cealalata. Sunt sigura ca Marco se descurca f. bine la scoala, are si el o fire destul de blanda, cred ca de aici vine si pb. cu "incet". Cam asta mi-a zis si mie d-na de Tudor, ca nu e bagaret, ca alti copii, mi-a si zis ca prin firea lui se vede ca e asa, adica nu se lupta el neaparat sa sara cu raspunsul chiar daca-l stie.
Si noi am avut sedinta, am avut surpriza sa aflu ca poeziile trebuiau invatate, cica Tudor a aflat si el de vreo doua saptamani, dar a uitat sa-mi spuna.
Cosmi, oau super tinuta la Bianca, imi plac si mie rau tintele. Ma buur ca se descurca bine Stefan.
silvia, ce sa zic super idei de cadouri, cel ptr. sot o sa incerc sa-l fac si eu, sa nu te superi dar iti fur ideea. Ma uit la topchef sa stii si ma gandesc de fiecare data la tine, nu e treaba usoara cu gatitul la un asemenea nivel, imi place emisiunea.
Liliana, waw tu esti super implicata la scoala, m-am cam simtit vinovata citind,eu n-am prea avut initiative in ceea ce priveste scoala..Cat despre vinovatia legata de Nicolas, cred ca toate te intelegem, din pacate oricat de buni ar fi nu le putem satisface intotdeauna dorintele, recunosc ca in ultimul timp si noi am cam taiat jucariile de pe lista, dar am si facut risipa pana acum.
Maraki, voi sunteti campioni cu cadourile de sarbatori. Cizmele sunt superbe, dar eu cred ca n-as face 10 pasi pe ele, te invidiez ca le poti purta.
Acum o patanie de scolar. Stiti ce-a facut fiul meu luni la ora de sport, a facut exercitii incaltat cu un adidas si-un bocanc.... si-a scapat din rucsac in clasa un adidas si ce s-a gandit el imi iau macar unul sa nu ma certe profesorul de sport...Nu-mi pot inchipui cum a putut rezista sa faca sport asa si cum de nu i-a zis proful nimic dar asta e ce sa zic, am ramas socata cand mi-a zis, apoi am ras cu lacrimi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Gio - bine ca n-ai patit tu nimic. Si mai ales bine ca n-ai fost cu copii. Te cred ca te-ai umflat de.
Bine macar ca ai totusi cu cine sa te ajuti.
Eu sunt mega fericita ca o am pe mama.

Miha - m-ai distrat cu "bocancu'" lu' Tudor. Ciudat ca nu a vazut profu'.

Voi va plangeti de-ai vostri ca sunt linistiti. Stati sa vedeti pe-al meu care face exercitii de "TACUT". Doar in masina... ca la scoala ii turuie guraaa. Mi-a zis invatatoarea ca vorbeste non-stop. Ca totusi nu poate sa il puna doar pe el sa raspunda.
I-am zis sa persevereze ca si-acasa vorbeste continuu. A zis ca e multumita de el ca vorbeste frumos, ca stie da' ca totusi nu este singur in clasa.
Mda...asa-i si ma-sa..acu'. Cand eram de varsta lui eram varza de timida. Nici cand ma ridica in picioare sa spun lectia nu spuneam

Hai va pup ca trebe sa fug


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Asa...

Gio da' chiar ca v-ati organizat puternic daca a trebuit sa refaceti totul in clasa 500 ron ...e o suma.
La noi chiar nu a fost nevoie decat sa decoram noi clasa cu ce vrem..pe pereti. Chiar si-asa s-au lipit niste Zane suuuuper frumoase pe care a platit o mamica sa le tipareasca in jur de 250ron.

Noi nu stim pe cine vom imbraca drept Mos Craciun. Parinti/bunici nu merge sa punem ca i-ar recunoaste copii.
Mai trebuie sa ne organizam un pic si cu un brad de pus in clasa... in speranta ca are cineva vreunul pe-acasa care sta degeaba.
Nu stiu daca am zis da' noi am strans 50ron pt cadourile copiilor. 15 ron folosim pt dulciuri de Mos Nicolae si in 35 ron ne incadram cu Mos Craciun.

Eu abia astept sa-i vad la serbare ca mi se pare ca o sa fie f. draguta. Mi-au placut versurile si rolurile. Acum ramane de vazut cum se va pune in scena totul.

Cosmin cere de la Mos Craciun, mai nou.. ba culori . ba carti .'Telectualu' lu' mama. Mi-a zis ca el vrea sa vina zapada si ca vrea cu skiurile iar eu sa ma dau cu sania mea[radtare].

Va puup! Pe curand!

Mergi la inceput