Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

La multi ani, Cristina!

Eu cu Alexia am mult mult de lucru, nu citeste decat literele invatate pana acum. La dicatare este varza, nu aude sunetele desi desparte bine in silabe. Deci pentru mine in fiecare zi este foarte grea, repet repet si la final spune la fel, cred ca am nevoie de consiliere ca ajung la nebuni. Matematica e "un vis", am facut recapitulare cu ea adunarea cu 1 2 si 3 si mi le-a facut praf praf.
Deci eu nu am ce sa laud, pe primul loc la ea este sa se joace.
De ceva timp am probleme cu ea ca nu mai mananca nimic si vrea sa stea numai cu mine, ma sufoca, vrea sa o mangai non stop isi gaseste tot felul de bube sa ii dau atentie. si cand termina ea incepe matei, ai mei se bat non stop , nu o lasa sa faca lectiile, e un adevarat
Bucuria mea este ca invatatoarea Alexiei este de nota 10, are metoda si stie cum sa lucreze cu alexia, este o femeie deosebita( si e de seama cu noi )

Vroiam sa va intreb daca in toate scolile este practica asta cu concursurile, pe langa aspectul pur comercial!!! ce rost au 2 pana la 4 concursuri pe luna la clasa I?
Adica sa dau aproape 15-20 de lei/concurs, cand alexia nu citeste singura enunturile si dupa dictare nu intelege corect( sta in ultima banca ) si raspunde anapoda la intrebari banale , doar ca sa dea bine ?!?!

Va doresc un decembrie de vis!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Multumim!La multi ani tuturor sarbatoritilor si parintilor!

Noi am sarbatorit-o pe Flavi 3 zile, ea fiind si Nicoleta. Plus si pe andru pe 30 nov.Deci nu ne revenim dintr-una ca dam in alta.Dar ne bucuram de bucuria lor.

Si pe flavi am inscris-o la vreo 3 concursuri, invatatoarea ne-a si zis ca nu sunt relevante atat timp cat ei nu isi citesc singuri cerinta. cred ca mai mult parintii isi doresc inscrirea. m-am gandit ca, un pic, se va familiariza cu formatul concursului, nu atat pentru rezultat.
flavi isi face lectiile singura, doar o verific din cand in cand. cred ca da evaluari, dar nu le-am vazut.are un auxiliar, dar nu am vazut calificativ pe el la evaluare.posibil sa dea pe fise. pana acum are doar fb, unul cu minus, ca n-a pus punctul dupa o propozitie.
citeste incet, dar sigur.spune pe litere cuvnatul si il leaga imediat.
ii place cel mai mult sa citeasca cartile de copii din colectia adevarul. dupa vacanta de o saptamana, nu mai stia sa il scrie corect pe "m" de mana.
la mate face adunari si scaderi cu trecere peste ordin, dar obligatoriu un termen/scazatorul e cifra.plus probleme cu "atat mai mult", "atat mai putin".nu lucrez cu ea in fiecare zi ca nu am timp, dar cand am, profit.

andru canta colinde invatate la gradi, parca mai mult decat flavi.si stie f multe intr-un timp f scurt. cred ca e cel mai inalt din grupa mijlocie, desi in ianuarie face 4 ani. chiar l-am intrebat pe tati daca nu a incurcat grupele si la dus la grupa mica.

Asteptam vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Anda, La Multi Ani pentru Nichita!! Sa-ti traiasca minunea de baiat si sa-ti bucure viata mereu

Lavi, pentru mine masina de spalat vase si cea de uscat haine sunt indispensabile, si nu din cauza de familie numeroasa, ci din cauza de timp limitat. Eu am practic intre 6 si 9 seara sa imi fac toata treaba pe ziua respectiva (inclusiv teme cu Rianna) asa ca de multe ori bag vasele la spalat sau hainele la uscat seara inainte de culcare.
Masina mea de uscat haine de Kenmore si e set cu cea de spalat. E separata de cea de spalat, aici nu cred ca am vazut vreodata 2 in 1. Are vreo 3 programe diferite, dar cel pe care-l utilizez majoritatea timpului are cateva minute de intins la sfarsit, astfel incat daca sunt pe faza si scot rufele chiar la finele ciclului de uscat, nu mai e nevoie sa calc nicicare din ele.

Mara, ce frumos povestesti despre Flavia si Andru!

Roxi, si multa putere iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

la multi ani, Nichita!

ref. uscator de rufe - eu nu l-am folosit la adevarata lui valoare pentru ca am o gigi (care calca, intinde, roteste rufele, le impacheteaza si le pune in sifonier), asa ca nu mi-am batut capul prea tare.
al meu e incorporat si imi convine iarna mai mult pt prosoape. si pentru geci cu puf, perne, chestii care tb uscate rapid.
el are, de fel, 3 programe de uscare si fiecare program cu 3 variante: uscat cat sa-l pui in dulap, zvantat pt calcat si inca ceva (nu-mi aduc aminte...)
dar nu poti usca decat o cantitate limitata de rufe - de ex, daca incarci cu 6 kg de prosoape ti le spala, dar de uscat usuca cate 2 kg. (parca) spre deosebire de uscatoarele neincorporate in masin ade spalat, acer au, in mod sigur, o capacitate mai mare (si, probabil, o performanta mai buna).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani, Nichita!
La multi ani, Maya!
La multi ani, Serban!


roxi, noua ne-a zis invatatoarea la sedinta ca nu recomanda concursurile din cl. I, dar daca vrem neaparat noi, parintii, ea ii inscrie. Le-am amanat pt cl. a II-a.
Saptamanal se rotesc in banci (sunt impartiti pe 2 randuri, cate 3 in banca). Nu-si schimba colegii de banca, doar se deplaseaza cate o banca in spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

la multi ani, Nichita!
la multi ani, Maya!
la multi ani, Serban!

Sa fiti sanatosi, fericiti si sa aveti mult succes la scoala!

roxi, nasol cu atatea concursuri. La noi inca nu a fost niciunul, adica doamna nu a promovat niciun concurs. Eu nu le prea vad rostul pana copiii nu stiu sa citeasca.

Probleme avem fiecare de cate un fel cu scolareii astia... Vineri si azi, ma minune, Nati si-a facut temele singurica cum a venit de la scoala. Dar nu ma astept sa tina mult minunea...

Noi am fost in we la Alba, ne-am intors cu aventuri, ni s-a spart luneta din senint la Calimanesti si de acolo am venit intai in frig, apoi cu o folie, apoi cu viteza mica pt ca sa nu zboare folia, scociul lui V i s-a terminat si abia in a tia benzinaria a gasit altul dar de mai proasta calitate.. Si asa. Aseara Silvia a ajuns la a doua jumatate la petrecerea unei colege...

Soacra-mea tot cam asa, macarvmai nou a acceptat tlevizorul deschis la ea in camera, pana acum statea mai mult in liniste. Tot e bine cu tv-ul, cat e el de prost, dar mai ai un pic contact cu lumea de afara.... Of, of. Tare a fost incantata de fetite.

mara, ma bucur pt vestile bune de la voi! Cand a trecut vremea si a crescut si Andru?

Cora si meems, multumesc pt raspunsuri!

Eu sunt un pic deprimata pt ca mi se pare ca tare scurta e viata, imediat fac 35 de ani, azi maine 40, maine-poimaine 50 si apoi batranetea e aproape. anul 2012 mi se pare ca a trecut foarte repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aoleu, eu am fost in 9 toata ziua azi

la multi ani, MAya !
la multi ani, Serban!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Eu sunt un pic deprimata pt ca mi se pare ca tare scurta e viata, imediat fac 35 de ani, azi maine 40, maine-poimaine 50 si apoi batranetea e aproape. anul 2012 mi se pare ca a trecut foarte repede.


hai, mai, ca vine maine-poimaine sfarsitu' lumii, nu mai ai atat de asteptat

si mie mi se pare ca a trecut repede, si ca anii trec din ce in ce mai repede - chiar vorbeam ieri cu gabi ca in 10 ani ne evacueaza plozii din casa - am vb cu maica-mea sa ne primeasca la ciolpani si parca ieri il naseam pe andrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

La multi ani sarbatoritilor acestor zile: Nichita, Maya si Serban!
Sa aveti parte de mult noroc si bucurie!

Hai ca m-ati distrat bine cu imbatranitul si sfarsitul lumii. Mai adaug si eu un cui: poate e doar middle-age crysis: bifat profesie, copii, casa etc., gata cu obiectivele majore si incep extrapolarile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

LMA sarbatoritilor zilei!!!

Lavi ce nasol, sper sa nu raciti pe frigul asta fara geam of of

Acum ref la uscator eu am separat, rec din toata inima, spal si usuc in aceeasi zi vreo 5 masini , este fff util, usuc orice in el , imi usureaza viata enorm

Mergi la inceput