Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Va multumesc mult pentru urari!

La multi ani si de la noi tuturor sarbatoritilor carora nu le-am transmis un mesaj.

Sunt putin depasita de situatie si mai nou si speriata ca n-o sa ma descurc cu examenele din primavara, incerc nici sa nu deschid calculatorul.

Lavi - si eu am uscator separat, intra 2 masini de rufe in el, il folosesc cam de 2-3 ori pe saptamana. E ideal pt rufe mici, sosete samd care iau timp si de intins si de luat de pe sarma.

Eu sunt de parere ca viata e scurta, dar zilele sunt lungi si trebuie sa respiram incet si sa ne uitam bine la ele, cat sunt de frumoase :)Cred ca te-a suparat un pic si venirea in forta a iernii (ca in fiecare an).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gagici dragi,

Multumesc de raspunsuri privind uscatorul de rufe. majoritatea detinatoarelor stati la casa. Intr-un apartament de bloc unde ar incapea? Ma gamdesc ca tot unul inclus, lca si al Corei, m-ar putea aranja.

Cora, i-au iesit analizei Anaisei? Cum mai e?

Miha, da, m-ai ghicit cu iarna. Urasc anotimpul asta, in fiecare an abia astept sa taca. Si ma enerveaza ca abia astept sa treaca 3 luni pe an, adica un sfert din viata mea, si cand va veni primavara voi mai fi imbatranit cu 3 luni. In plus am fost la gineco si mi-am amintit ca anul trecut pe vremea asta faceam carari catre el gravida fiind si eram tinerica :) aveam 33 de ani, acum am aproape 35 :), si cat de repede a trecut un an, imi amintesc si data, ca in decembrie pe 18 am fost la control. M-a apucat si o nostalgie ( pentru prima oara dar nah, trebuia sa se intample si asta o data ) ca a fost ultima mea sarcina si de acu astept menopauza si batranetile.

Gata cu filosofia. Va

ps. Urasc iarna. Am mai zis cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

da, anais e bine (adica ganglionul e inca urias) - cica nu tre sa ia vreun virus pana nu i se retrage, si poate dura luni pana atunci...
ei, dar m-am obisnuit deja.
in ansamblu, suntem bine - maine are serbare anais. (pe 20 are andrei).
urasc serbarile. abia astept sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Nu par lipsita de originalitate, chiar sunt.
nu-mi place iarna, decat ptr un wk la munte, dar nu ajung nici macar odata pe sezon
nu-mi plac serbarile cu shpe zeci de parinti/bunici care se inghesuie impreuna cu progeniturile-actori de ocazie intr-o clasa de 10/5, oricand vara/iarna tot e prea cald si nu ai aer.
multumesc lu Dumnezeu ca nu a racit pana acum David, ca nu are probleme majore la scoala, la probleme minore trec sport si desen unde clar nu are abilitati.
are un inciziv central de care am tras ieri degeaba si nu a cazut, se misca si il deranjeaza cand se misca, si o carie pe o masea, sper sa se descurce dentistul cu el saptamana asta/viitoare, nu stiu cand a facut Sorin programare
socrella e in vizita, se misca mai bine, este cheala de mult, pare optimista sau doar joaca teatru.analizele sunt" bunicele", a spus dra.

Lavi ratezi talentele scriitoricesti ale Andei pe fb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Absolut de acord cu voi.
In privinta inevitabilei serbari de la Nati eu am propus sa cante copiii 3 colinde, apoi sa le dea Sontorogu' cadourile si apoi sa ne servim cu totii cu prajiturele si sucuri intr-o atmosfera relaxata.

Neah. Mamicile au vrut poezii. fiecare copil sa spuna cate o poezie . Ca foarte pede le invata. plus cantecele despre iarna et co plus colinde. . Plus Sontorog.

La Silvia se face Secret Santa, parca v-am povestit. Vineri, la ora de dirigentie, numai ei si diriga. Careia ei ii spun Oana ( cand vorbesc de ea) si in fata teacher. Foarte faina diriga. Ora tcuta de dirigentia au facut bradul, fiecare a avut dreptul sa puna 2-3 globuri in pom, nu mai multe, ca sa fie loc pentru toata lumea.

Cora, ma bucur ca e bine Anais.

Miri, imi pare rau sa ratez talentele Andei. Ma bucur ca soacra e cat de cat OK, ii va creste parul cand termina curele, asta sa fie ultima grija. Sanatate multa!

S-ar putea sa-i scoata dentistul incisivul dar va mai costa si asta vreo 50 de RON . Cum am rezolvat noi: prins cu o compresa sterila si tras in sus ( daca e de jos) respectiv in jos daca e dinte de sus, in niciun caz nu trageti in unghi. Pe ultimul si l-a scos Silvia cu mana ei proprie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ufff, imi cer iertare c-am ratat aniversarile de ieri... Cu intarziere:
La Multi Ani, Maya!!
La Multi Ani, Serban!!
Cum au petrecut sarbatoritii?

Miha Mi-e dor de postarile tale, desi inteleg perfect motivele pentru care vrei sa stai departe de computer.

Lavi, nici mie nu-mi place iarna. Adica imi place zapada, dar cam asa cum zicea Miri: pentru un weekend. Sau maxim doua pe iarna. Si eu am marele noroc sa locuiesc intr-o zona fara zapada!
sa-ti revii din nostalgie/deprimare! Eu nu am ganduri de imbatranire, insa ma mai fulgera si pe mine cateodata prin minte ca nu am cariera pe care mi-o doresc, nu mi-am folosit niciodata diploma obtinuta in facultate. Si cu cat trec anii, cu atat imi va fi mai greu sa o iau de la zero intr-un domeniu in care am doar pregatirea, dar nu si experienta. Insa am un servici tare bun acum care ma satisface un pic si profesional, si mai mult financiar, asa ca nu ma trage inima sa-l las balta.
In plus, mai nou am devenit foarte stresata de lipsa de timp liber, si asta ma afecteaza mai ales cand vine vorba de Rianna. Mereu ramanem in urma cu temele, citit pe fuga, programele recomandate pe computer le incepem cu o saptamana mai tarziu decat restul colegilor ei... Si nu stiu cum sa fac sa "storc" mai mult timp ca sa ma ocup de ea. Si realizez in fiecare zi ca mi-ar fi fost im-po-si-bil sa fi avut mai mult de un copil, in ritmul asta de viata.

Corap, Anaisa-caisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Meems, ce ii pregatiti Riannei de ziua ei?

Cam asa e, fiecae dintre noi facem diverse compromisuri. In plus, cum vorbeam cu seful meu, nu poti face foarte bine mai mult de 1 hai 2 lucruri in viata ( planuri ), restul le mai fuseresti. Si eu cateodata ma gandesc ca mi-ar fi trebuit 3 vieti paralele ca sa fac si alte lucruri care ar merita facute dar nu am timp in aceasta unica viata.

Zilele astea mi-e greu , nu am indraznit sa ies cu caruciorul in ultimele 2 zile dupa ce a nins, asa ca am iesit cu port-bebeul, ceea ce e greu, eu nu-s prea fortoasa, de abia o car, mi-e frica si sa nu alunec, e ca naiba. De maine scot iar caruciorul ca am vazut vreo 2 curajoase azi cu carut.
Din fericire nu se mai anunta ninsori in zilele urmatoare ceea ce e bine. De abia astept vacanta fetelor.

Voi ce faceti in timpul vacantei/ de sarbatori?

Noi mergem la Alba devpe 22 pana pe 26 sau 27 cand ne intoarcem in Bucuresti, apoi de pe 29 vin finii la noi impreuna bineinteles cu Sofia nazdravana, ei pleaca pe 3 sau 4 sau 5 si apoi raman cu fetele acasa in vacanta.

Si mie imi place zapada atunci cand e proaspat cazuta, dar sa nu tina mult si sa nu am diverse treburi si drumuri de facut si copii mici de infofolit si transportat cu greu.

Edit: tot eu, sa va mai povestesc de Ami, fosta zisa Zuzilina Miscacioasa cat timp era in burtica. Eh, si acum este o mare miscacioasa. Are abia 7 luni dar merge tare frumos tinuta de manute, calca pe toata talpa, nu are treaba. Se ridica singura in patut tinandu-se de gratii, se deplaseaza stanga-dreapta. Sta in picioare langa pat/canapea/ noptiera si se deplaseaza singura tinandu-se de ele si bineinteles se intinde dupa diverse obiecte. Merge de-a busilea, nu chiar perfect, ci mai mult tarandu-se dar a capatat viteza si la acest mod de deplasare. Nici nu ma mir cat era de miscacioasa in burta, iaca acum are suficient spatiu de manevra .

La baita eu o pun pe spate, ea se intoarce pe burta, apoi se prinde de marginile caditei si in picioare!

Azi a descoperit cuburile de lemn. Sta in fundic si se uita la noi cum construim turnuri si cand turnul se prabuseste, rade demana focului, cu chitaieli si de toate . Intre timp ea isi ia un cub in mana si roade la el.

Baga in gura orice obiect pe care il ia in mana, cu conditia sa nu fie de mancare. Am incercat, la masa, sa-i dau bucati de mancare de-a ei ( se numeste acum autodiversificare chestia asta) si le ia in mana, le zdrobeste, le arunca pe jos dar nu le baga in gura.

In concluzie nu ma mir ca nu e grasa, ca sa exprim eufemistic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Am avut serbarea lui A iar I a dormit cat a tinut , e cu bun simt
Au fost imbracati in costum national si au fost tare dragalasi
V a primit si el cadou

Ii greseste pe ea si ia adik nu intelege cand sa scrie una cand alta
Aveti idei cum sa ii explic?

Lavi eu am iesit cu carutul cel sport si a fost ok doar am zdruncinat-o un pic mai mult
Mie cu port bb mi-e frica sa nu cad

Haideti fetele unde sunteti mai scrieti si voi 2 cuvintele

Eu uscatorul il am in sufra.o sa il pun peste masina de rufe la noua casa
Lavi cele 2 in 1 nu sunt bune
Si eu stau la bloc
Nu stiu cum sa te conving cat de util este, poate la tel
Pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ile, bravo pt serbare! Ce ai mai facut cu laptele?
M-ati convins si cu uscatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, petrecerea Riannei anul asta o tinem pe 14, adica maine. Va fi la un loc din mall unde vor picta pe obiecte de ceramica, acolo a vrut Rianna. Are 10 invitate, toate fetite: cam jumatate colege de clasa, jumatate prietene de familie. Duminica, chiar de ziua ei, i-am promis ca o scoatem la restaurant in oras in grup restrans (adica doar noi, familia).
Luni imi ajung verisorii de la Timisoara (un var primar de varsta mea, cu sotia), pentru prima oara in vizita in State! Stau la noi o saptamana, dupa care zburam toti in Arizona la ai mei unde vom petrece Craciunul impreuna. Deci anul asta vom avea un Craciun cald, si la propriu si la figurat. Abia astept!!!
De-acolo ne intoarcem pe 26, iar de Revelion vom petrece local.
In alta ordine de idei, foaaaarte adevarata treaba cu planurile in viata, 1-2 facute cu succes iar restul fuserite...

Ile, chiar ca de bun simt Irinuca ta! Ar trebui sa ne-o mai arati si noua.
Si vezi ca tot nu ai elaborat cu mutatul

Mergi la inceput